Skocz do zawartości

termostat - temp. otwarcia


eryko

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie potrzebuję rady silnik renault 1,2 16V silnik w czasie jazdy przez OBD nie pokazuje więcej niż 82-84 sC tak właściwie trzyma stałe 82 , 84 jak mu się mocniej pociągnie . I teraz mam dylemat czy aby nie jest niedogrzany motor , termostat ma mieć temperaturę otwarcia dla tego silnik 89 sC , czy dobrze kombinuje że te 82 to trochę mało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i mało-tylko to moze być zarówno termostat (niewłaściwy/uszkodzony) jak i sam czujnik temperatury wskazujący te 82°C albo i budowa układu chłodzenia bądź umieszczenie samego czujnika...

Najlepiej porównać z innym egzemplarzem takiego auta:)

Edytowane przez volf6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję rady silnik renault 1,2 16V silnik w czasie jazdy przez OBD nie pokazuje więcej niż 82-84 sC tak właściwie trzyma stałe 82 , 84 jak mu się mocniej pociągnie . I teraz mam dylemat czy aby nie jest niedogrzany motor , termostat ma mieć temperaturę otwarcia dla tego silnik 89 sC , czy dobrze kombinuje że te 82 to trochę mało ?

Mój mechanik twierdzi, że 1.2 16V ma problem z niedogrzewaniem się w zimie.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Phil_ips napisał:

Mój mechanik twierdzi, że 1.2 16V ma problem z niedogrzewaniem się w zimie.

no właśnie pod korkiem robi się lekki majonez , próba gazowa układu chłodzenia wykluczyła uszczelkę , czyli potwierdza się po raz kolejny teza o nie dogrzaniu
 

 

Edytowane przez eryko
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, eryko napisał:

Panowie potrzebuję rady silnik renault 1,2 16V silnik w czasie jazdy przez OBD nie pokazuje więcej niż 82-84 sC tak właściwie trzyma stałe 82 , 84 jak mu się mocniej pociągnie . I teraz mam dylemat czy aby nie jest niedogrzany motor , termostat ma mieć temperaturę otwarcia dla tego silnik 89 sC , czy dobrze kombinuje że te 82 to trochę mało ?

 

U mnie fabrycznie 82st, silnik utrzymuję stałą z czujnika 84, silnik 3.3 V6 benzyna z LPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję rady silnik renault 1,2 16V silnik w czasie jazdy przez OBD nie pokazuje więcej niż 82-84 sC tak właściwie trzyma stałe 82 , 84 jak mu się mocniej pociągnie . I teraz mam dylemat czy aby nie jest niedogrzany motor , termostat ma mieć temperaturę otwarcia dla tego silnik 89 sC , czy dobrze kombinuje że te 82 to trochę mało ?

TTTM.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, technix napisał:

89 to temp. pełnego otwarcia, a termostat nie działa zero/jedynkowo

 

Są gdzieś publikowane charakterystyki termostatów? Przy jakiej temperaturze zaczyna się otwierać termostat, którego temp. pełnego otwarcia to 83 stopnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.02.2020 o 15:44, Phil_ips napisał:

Zobaczysz, że po wzroście temperatury zewnętrznej majonez zniknie. W moim Twingo w zimie jest majonez, a od wiosny do jesieni nie ma.
 

 

Nie wiem o co chodzi z tym majonezem, ale użytkowałem kilka aut zarówno w benzynie jak i w dieslu na krótkich odcinkach i nigdy legendarnego sosu pod korkiem nie miałem. Od czego to zatem zależy? 

 

A co do otwarcia termostatu... Oddałem kiedyś auto na wymianę rozrządu. Nie wiem jak to możliwe, ale tuż po jego wymianie wskazówka temperatury przestała trzymać pion. Czyli jedna lub połowa działki przed środkiem wskaźnika. Jedyne co mi przyszło do głowy to inna charakterystyka pompy wody - gorszy przepływ. Tak to sobie wymyśliłem. Zlogowałem programem diagnostycznym temperaturę otwarcia termostatu i widać było wyraźnie po wykresie, że pełne otwarcie następowało przy ok. 80 stopniach C, po czym następowało obniżenie temperatury płynu do ok. 74 stopni, która to temperatura utrzymywała się podczas spokojnej jazdy. Wystarczyło włączyć nadmuch i temperatura obniżała się jeszcze bardziej. Dołożyłem wkład termostatu za 25 zł wg wg patentu jednego z posiadaczy silnika JTD i od tej pory temperatura podczas spokojnej jazdy to 87 stopni. 

 

Dnia 28.02.2020 o 10:01, kenickie napisał:

 

Są gdzieś publikowane charakterystyki termostatów? Przy jakiej temperaturze zaczyna się otwierać termostat, którego temp. pełnego otwarcia to 83 stopnie?

 

 

Szukaj po ofertach sprzedawców lub specyfikacjach producentów. Powinieneś tam taką informację znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bochumil, Ty wyraźnie widziałeś początek otwarcia, a następnie przymknięcie bo za zimno mu było.

Na przykładzie Opla silniki benzynowe 1.2 do 2.0 8 i 16V początek otwarcia 92 stopnie, pełne otwarcie 107stopni.

Dobranoc

Edytowane przez technix
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bochumil napisał:

Nie wiem o co chodzi z tym majonezem

O to, że kiedy filtr powietrza jest zintegrowany w pokrywie zaworów to w sezonie zimnym, przepływ powietrza przez pokrywę, mocno ją schładza.

W wyniku tego na pokrywie od spodu zbiera się rosa i stąd majonez.

Letem ciepłe powietrze nie wychładza tak pokrywy aby skropliła się rosa.

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to, że kiedy filtr powietrza jest zintegrowany w pokrywie zaworów to w sezonie zimnym, przepływ powietrza przez pokrywę, mocno ją schładza.
W wyniku tego na pokrywie od spodu zbiera się rosa i stąd majonez.
Letem ciepłe powietrze nie wychładza tak pokrywy aby skropliła się rosa.
Albo tak jak w Renault z tematu korek wlewu oleju jest na plastikowej fajce odsuniętej od silnika i jest tam zwyczajnie zimno i nigdy się to nie nagrzewa zimą do tego stopnia, żeby "spłukać" majonez. W tym silniku to absolutnie normalne i nie świadczy o niczym negatywnym. Od jesieni do wiosny jest majonez i tyle.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.