Skocz do zawartości

Zasilanie awaryjne domu a instalacja FV


torelek

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi po głowie zorganizowanie jakiegoś zasilania awaryjnego budynku. Pierwsza idea - agregat. Pogrzebałem na Zrób to sam, poczytałem i wyszło, że ciekawą alternatywą jest inwerter podłączany do akumulatora samochodowego. Generalnie - co bym nie kupił, jakaś tam moc zapasowa będzie. Nurtuje mnie natomiast inna kwestia. Posiadam instalację fotowoltaiczną. Instalacja ta do działania potrzebuje 230V na podłączeniu inwertera (jak każda). Co by się działo, gdybym w przypadku braku zasilania w sieci odpalił źródło zapasowe (generator / inwerter samochodowy) i podłączył je do inwertera instalacji FV? (Oczywiście po wypięciu bezpieczników głównych budynku - żeby nie zabić kogoś, kto będzie padniętą sieć naprawiał.) Ma to prawo działać czy coś się wywali/zapali/wybuchnie? Czy będę dysponował mocą równą sumie mocy zasilania awaryjnego i chwilowej mocy instalacji FV? W dzień zawsze jest co najmniej pareset watów z FV, a jak jest słońce to parę kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, sherif napisał:

Nie masz przypadkiem 3-fazowego inwertera ?

Zasilanie awaryjne powinno być odseparowane od sieci zewn.

Fakt, nie pomyślałem - rzeczywiście mam 3-fazowy inwerter FV. Ale to się da obejść podłączając 3-fazowy generator awaryjny.

Zasilanie awaryjne byłoby odseparowane od sieci - napisałem, że wypięte bezpieczniki główne (za licznikiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, torelek napisał:

Fakt, nie pomyślałem - rzeczywiście mam 3-fazowy inwerter FV. Ale to się da obejść podłączając 3-fazowy generator awaryjny.

Zasilanie awaryjne byłoby odseparowane od sieci - napisałem, że wypięte bezpieczniki główne (za licznikiem)

Tylko że 3-fazowy to deko inny koszt niż 1-fazowy. Te zabezpieczenie musiałbys dać na za inwerterem od paneli aby całość od seperarować. Pewnie ich koszt też jest wyższy. 

Pytanie czy jest sens się w to bawić .. u mnie wyłączają prąd dość często a spokojnie inwerter z aku na jednej fazie wystarcza. Trzeba było jedynie pozamieniać kluczowe obwody aby były na takiej samej fazie. Do zabezpieczenia są specjalne automatyczne przełaczniki - nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale stosuje sie to oddzielnie per faza i zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sherif napisał:

Te zabezpieczenie musiałbys dać na za inwerterem od paneli aby całość od seperarować.

Nie rozumiem... Odseparować co od czego? Jeśli wyłączę główny bezpiecznik budynku (3 fazy), to mam instalację w budynku odseparowaną od sieci. Wewnątrz instalacji coś trzeba od czego separować?

Chodzi mi o taką możliwość, że mam powiedzmy jakiś generator małej mocy, który w zasadzie służy aby podać napięcie na falownik FV aby ten działał. A jak działa, to on bierze na siebie zasilenie wszystkich pozostałych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, torelek napisał:

Nie rozumiem... Odseparować co od czego? Jeśli wyłączę główny bezpiecznik budynku (3 fazy), to mam instalację w budynku odseparowaną od sieci. Wewnątrz instalacji coś trzeba od czego separować?

Chodzi mi o taką możliwość, że mam powiedzmy jakiś generator małej mocy, który w zasadzie służy aby podać napięcie na falownik FV aby ten działał. A jak działa, to on bierze na siebie zasilenie wszystkich pozostałych urządzeń.

Popatrz na przykładową produkcję PV o mocy 5 kW w dzisiejszym dniu odpowiedz  co można zasilić z fotowoltaiki ?

link:

https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=13#/pv3

fotowoltaika nie weźmie na siebie zasilania awaryjnego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mikomir napisał:

fotowoltaika nie weźmie na siebie zasilania awaryjnego .

 

ok, masz rację, nie weźmie. W takim razie trzeba odpowiednio mocny generator, który weźmie. Który będzie pracował na full w nocy/podczas deszczu i na jałowym na silnym słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, torelek napisał:

 

ok, masz rację, nie weźmie. W takim razie trzeba odpowiednio mocny generator, który weźmie. Który będzie pracował na full w nocy/podczas deszczu i na jałowym na silnym słońcu.

 

Jeżeli mówimy o instalacji trójfazowej to moja rada jest następująca, zainwestuj w układ sprawdzony, dostarczony przez specjalistów, sugeruję pominąć kącik motoryzacyjny ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, torelek napisał:

Nie rozumiem... Odseparować co od czego? Jeśli wyłączę główny bezpiecznik budynku (3 fazy), to mam instalację w budynku odseparowaną od sieci. Wewnątrz instalacji coś trzeba od czego separować?

 

Od sieci, to co generuje UPS/inwerter awaryjny nie może wypływać do sieci zasilającej. Wg mojego elektryka i producenta inwerterów musi być odcięta nie tylko faza ale i zerowanie. Zasada jest taka sama dla agregatów. Poza tym te wyłączniki są automatyczne nie musisz wywalać bezpieczników.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć agregat na całą sieć w domu to hasło brzmi : automatyka samoczynnego załączenia rezerwy (SZR) + zgoda ZE na takie coś.

 

Ja na potrzeby kotła , reku , monitoringu (+ wypuszczone 2 gniazdka awaryjne w domu np pod lampkę)  mam http://voltpolska.pl/pl/glowna/18-zasilacz-awaryjny-sinuspro-1000-w-12v-5903111886370.html

plus Akku 100Ah.... i tak na prawdę odkąd go mam to może za raz nie było prądu godzinę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.