Skocz do zawartości

Ocieplenie strychu


Josyp

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do ocieplenia strychu. W kuchni jest zawsze wyraźnie zimniej niż gdzie indziej i jako jedyne pomieszczenie nie posiada ona odeskowania na strychu - pomiędzy belkami leży rozrzucona w nieładzie wełna, brak pokrycia, pod spodem regips. Mam plan dać wełnę 20cm i obić to płytami OSB, pytanie czy daje się jeszcze jakieś folie? Jeśli tak to pod czy nad wełnę no i jakie?

 

Tak to wygląda:

IMG_9668.JPG.c5516f25870df3ad9f5764f01359cb84.JPG

 

Ewentualnie drugi temat - dach kryty blachodachówką od wewnątrz wygląda tak. Czy wstawienie tam wełny (powiedzmy 10cm) i obicie jakimiś najcieńszymi płytami OSB da jakiś wymierny efekt termiczny, czy jeno wizualny? Strych raczej z kategorii graciarni - nie będzie używany mieszkaniowo, czy jednak jego ocieplenie coś realnie da, czy szkoda kasy?

 

IMG_9670.JPG.7bf6bfbcf6393fbeff8f23b9b551a841.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że jakieś zwierzaki tam harcowały [kuny? Jakieś odchody, przykry zapach?]

Przez strop ucieka nawet 30 % ciepła, także koncepcja słuszna.

 

Pod wełnę na stropie/płycie gipsowej układa się na zakładkę folię paroizolacyjną [przeważnie żółtą].

Od strony strychu na wełnę nie daje się folii - wełna musi się wentylować.

Dostęp do wełny trzeba zabezpieczyć, bo zwierzaki mogą zrobić spustoszenie. Czyli podłoga z płyt bez żadnej szczeliny.

 

Przy wełnie na skosach dachu inna technika.

 

 

 

 

 

Edytowane przez lessero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, lessero napisał:

Od strony strychu na wełnę nie daje się folii - wełna musi się wentylować.

Dostęp do wełny trzeba zabezpieczyć, bo zwierzaki mogą zrobić spustoszenie. Czyli podłoga z płyt bez żadnej szczeliny.

 

W tych kilku zdaniach zawarta jest sprzeczność. Jeśli wełna ma się wentylować, to nie wolno jej przykrywać szczelnie płytami. 

Z tego co ja wiem, to nie chodzi o wentylację, tylko o przepuszczalność pary wodnej.  OSB jest dość szczelna dla pary wodnej i trzeba by zrobić w niej otwory, żeby z wełny było ,,ujście".  Jeśli deskowanie nad wełną to też z centymetrową przerwą miedzy deskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gondoljerzy napisał:

W tych kilku zdaniach zawarta jest sprzeczność. Jeśli wełna ma się wentylować, to nie wolno jej przykrywać szczelnie płytami. 

Z tego co ja wiem, to nie chodzi o wentylację, tylko o przepuszczalność pary wodnej.  OSB jest dość szczelna dla pary wodnej i trzeba by zrobić w niej otwory, żeby z wełny było ,,ujście".  Jeśli deskowanie nad wełną to też z centymetrową przerwą miedzy deskami.

Ja mam deski. Gdy wyschną, szpary same się robią 

Pod wełną folia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lessero napisał:

Wygląda, że jakieś zwierzaki tam harcowały [kuny? Jakieś odchody, przykry zapach?]

 

Wydaje się, że poza myszami nic, ale ostatnio nietoperz mnie zaatakował, więc czort jeden wie, co jeszcze tam siedzi... ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Josyp napisał:

Przymierzam się do ocieplenia strychu. W kuchni jest zawsze wyraźnie zimniej niż gdzie indziej i jako jedyne pomieszczenie nie posiada ona odeskowania na strychu - pomiędzy belkami leży rozrzucona w nieładzie wełna, brak pokrycia, pod spodem regips. Mam plan dać wełnę 20cm i obić to płytami OSB, pytanie czy daje się jeszcze jakieś folie? Jeśli tak to pod czy nad wełnę no i jakie?

Od strony domu daje się folię paroizolacyjną, od góry wełna powinna mieć możliwość odpływu ewentualnej wilgoci dlatego nie jestem zwolennikiem szczelnych OSB. Możesz dać np deski (zazwyczaj zostają po budowie).

Dach możesz docieplić o ile nie masz wentylowanego strychu a ściany szczytowe są docieplone to coś tam zawsze da. Od wewnątrz możesz wykończyć czymś prostszym np ja dałem tanią membranę dachową. Szybko się to robi bo wystarczy ją spinkami przybić do krokwi. U mnie efekt był taki, że latem strych się tak nie nagrzewa a zimą nie wychładza.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od spodu wełny folia, jak najszczelniej.

Od góry deski bez szczelin, ale bez pióra i wpustu- tyle do odparowania wilgoci starczy. I wentylację na strychu zrobić.

Ja dałem jeszcze łaty na belki, bo miałem cienkie deski za darmo, to taki stelaż zrobiłem. U mnie też będzie graciarnia.

IMG_20200215_161546504.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Josyp napisał:

Dobra to ze stropem już wiem, a gdybym się zdecydował na dach to tak samo, w sensie od dołu OSB, na to folia i wełna?

Nie można zamykać szczelnie wełny !. Jak dasz z jednej folię z drugiej OSB i do tego masz deskowanie dachu to nie dość że Ci może wełna zgnić to jeszcze będziesz miał deskowanie do wymiany. Daj od spodu coś wiatroszczelnego (jakbyś strych wietrzył) ale paroprzepuszczalnego. Od strony desek nie dawaj nic, daje się wręcz przerwę aby deski miały lepszą wentylację. Rozstaw łat masz duży więc może być cieżko rozesłać wełnę. Ja bym poszedł w sztywną wełnę będzie łątwiej ją przytweirdzić + sznurek i spinki. Od spodu np membrana, jak chcesz sztywno mogą być deski (ale jak głową przyłożysz w niski skos to lepiej w miękką membranę :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sherif napisał:

Nie można zamykać szczelnie wełny !. Jak dasz z jednej folię z drugiej OSB i do tego masz deskowanie dachu to nie dość że Ci może wełna zgnić to jeszcze będziesz miał deskowanie do wymiany. Daj od spodu coś wiatroszczelnego (jakbyś strych wietrzył) ale paroprzepuszczalnego. Od strony desek nie dawaj nic, daje się wręcz przerwę aby deski miały lepszą wentylację. Rozstaw łat masz duży więc może być cieżko rozesłać wełnę. Ja bym poszedł w sztywną wełnę będzie łątwiej ją przytweirdzić + sznurek i spinki. Od spodu np membrana, jak chcesz sztywno mogą być deski (ale jak głową przyłożysz w niski skos to lepiej w miękką membranę :) )

 

Prośba o doradzenie przy okazji dyskusji. Mam na poddaszu nieużytkowym położoną wełnę na płytach g-k, pomiędzy płytami a wełną jest folia. Ale mam też wełnę pomiędzy krokwiami, a na to folia, która ją trzyma od strony pomieszczenia. Co prawda mam tak od ośmiu lat, choć od dwóch pojawiła mi się wilgoć na płycie gk w jednym z pokoi. Wywalić tę folię na krokwiach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, spad napisał:

 

Prośba o doradzenie przy okazji dyskusji. Mam na poddaszu nieużytkowym położoną wełnę na płytach g-k, pomiędzy płytami a wełną jest folia. Ale mam też wełnę pomiędzy krokwiami, a na to folia, która ją trzyma od strony pomieszczenia. Co prawda mam tak od ośmiu lat, choć od dwóch pojawiła mi się wilgoć na płycie gk w jednym z pokoi. Wywalić tę folię na krokwiach

Folia nie powinna przylegać bezpośrednio do GK. Jeżeli jest wilgoć to pewnie nie ma ona ujścia i tam bym szukał rozwiązania problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Nie można zamykać szczelnie wełny !. Jak dasz z jednej folię z drugiej OSB i do tego masz deskowanie dachu to nie dość że Ci może wełna zgnić to jeszcze będziesz miał deskowanie do wymiany. Daj od spodu coś wiatroszczelnego (jakbyś strych wietrzył) ale paroprzepuszczalnego. Od strony desek nie dawaj nic, daje się wręcz przerwę aby deski miały lepszą wentylację. Rozstaw łat masz duży więc może być cieżko rozesłać wełnę. Ja bym poszedł w sztywną wełnę będzie łątwiej ją przytweirdzić + sznurek i spinki. Od spodu np membrana, jak chcesz sztywno mogą być deski (ale jak głową przyłożysz w niski skos to lepiej w miękką membranę :) )

Nie chcę, by wisiało to na czymś miękkim typu folie, membrany czy coś takiego, powinno to schludnie wyglądać i być sztywne, stąd najcieńsze OSB w planach.

 

No dobra, ale czy może to być ta sama paroprzepuszczalna folia co na stropie? W kolejności - od dołu zamykająca wszystko OSB, na to folia i na to wełna, a pomiędzy wełną odstęp i przy deskach już nic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Josyp napisał:

Nie chcę, by wisiało to na czymś miękkim typu folie, membrany czy coś takiego, powinno to schludnie wyglądać i być sztywne, stąd najcieńsze OSB w planach.

 

No dobra, ale czy może to być ta sama paroprzepuszczalna folia co na stropie? W kolejności - od dołu zamykająca wszystko OSB, na to folia i na to wełna, a pomiędzy wełną odstęp i przy deskach już nic?

Masz fotkę. Tam jest 15cm wełny z rolki i najtańsza membrana z allegro. Wisi coś 🙂 ?

 

20200302_114945.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, sherif napisał:

Folia nie powinna przylegać bezpośrednio do GK. Jeżeli jest wilgoć to pewnie nie ma ona ujścia i tam bym szukał rozwiązania problemu.

 

Sam przecież napisałeś kilka postów wyżej:

 

"....Od strony domu daje się folię paroizolacyjną, od góry wełna powinna mieć możliwość odpływu ewentualnej wilgoci dlatego nie jestem zwolennikiem szczelnych OSB. Możesz dać np deski (zazwyczaj zostają po budowie). …" 

 

To w końcu jak ma być? Na g-k mam folię, potem wełna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Masz fotkę. Tam jest 15cm wełny z rolki i najtańsza membrana z allegro. Wisi coś 🙂 ?

 

 

 

Ale ja chcę mieć sztywno!!! Więc musi iść z dołu OSB, a ponieważ na ten strop wyjdzie zapewne kilkanaście m2 max powierzchni do ofoliowania, a folii w rolce pełno, pytam, czy mogę użyć pod wełnę na dachu tej samej folii, czy koniecznie musi być membrana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, spad napisał:

 

Sam przecież napisałeś kilka postów wyżej:

 

"....Od strony domu daje się folię paroizolacyjną, od góry wełna powinna mieć możliwość odpływu ewentualnej wilgoci dlatego nie jestem zwolennikiem szczelnych OSB. Możesz dać np deski (zazwyczaj zostają po budowie). …" 

 

To w końcu jak ma być? Na g-k mam folię, potem wełna. 

No tak jak napisałem od strony mieszkalnej paroizolacja, ale nie powinna ona bezpośrednio leżeć na GK.

Poszukaj w necie są rysunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.03.2020 o 11:57, Josyp napisał:

 

Ale ja chcę mieć sztywno!!! Więc musi iść z dołu OSB, a ponieważ na ten strop wyjdzie zapewne kilkanaście m2 max powierzchni do ofoliowania, a folii w rolce pełno, pytam, czy mogę użyć pod wełnę na dachu tej samej folii, czy koniecznie musi być membrana?

 

Na skosach membrana idzie od strony deskowania dachu, folia paroizolacyjna od strony pomieszczenia poddasza.

Pomiędzy nimi wełna.

 

Jak pokrycie dachowe i deskowanie pewne, to membrana chyba zbędna.

 

Membrana dodatkowo zabezpiecza wełnę przed wodą od strony pokrycia dachowego, ale pozwala wilgoci odparować z wełny w razie W.

Zawilgocona wełna nie spełnia swojej roli.

 

Poniżej membrana bez deskowania, pod membraną wełna.

 

61a9d600a48bdedd30b6dd485a07acd9.jpg

Edytowane przez lessero
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.03.2020 o 15:08, lessero napisał:

Jak pokrycie dachowe i deskowanie pewne, to membrana chyba zbędna

Dachy kryte dachówką lub blachą są z natury nieszczelne i podatne na skropliny. Takie dachy muszą być 2 warstwowe, czyli warstwa wierzchnia i membrana/wiatroizolacja lub papa. Brak membrany/papy to proszenie się o kłopoty. To co "przeleci" przez dachówki lub blachę, ewentualnie skropliny ma spłynąć membraną/papą na zewnątrz.

Dodatkowo szczelna wiatroizolacja poprawia termoizolacyjność budynku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.