Skocz do zawartości

Naczelny Sąd Administracyjny o kierunkowskazach na rondzie.


Marcus

Rekomendowane odpowiedzi

Oblał egzamin na prawo jazdy, wygrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Cytuj

Aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego doszedł trzyletni spór między zdającym na prawo jazdy kursantem, a egzaminatorką z Lublina. ...

... Mężczyzna dwukrotnie nie włączył lewego migacza wjeżdżając na rondo. Jak podaje "Dziennik Wschodni", egzaminatorka uznała to za drugi błąd i oblała kierowcę. Ten jednak nie zgadzał się z jej zdaniem i postanowił zaskarżyć decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. ...

... egzaminatorka nadal stała przy swoim zdaniu. Postanowiła zaskarżyć wyrok do najwyższej instancji, czyli Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak NSA potwierdził orzeczenia wcześniejszych instancji i oddalił skargę. 

Po raz kolejny sądy muszą wypowiadać się na temat techniki pokonywania ronda :facepalm:

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Marcus napisał:

Oblał egzamin na prawo jazdy, wygrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Po raz kolejny sądy muszą wypowiadać się na temat techniki pokonywania ronda :facepalm:

Pokonanie czegoś czego nie ma nie jest takie proste :old:

:phi:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblał egzamin na prawo jazdy, wygrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym
Aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego doszedł trzyletni spór między zdającym na prawo jazdy kursantem, a egzaminatorką z Lublina. ...
... Mężczyzna dwukrotnie nie włączył lewego migacza wjeżdżając na rondo. Jak podaje "Dziennik Wschodni", egzaminatorka uznała to za drugi błąd i oblała kierowcę. Ten jednak nie zgadzał się z jej zdaniem i postanowił zaskarżyć decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. ...
... egzaminatorka nadal stała przy swoim zdaniu. Postanowiła zaskarżyć wyrok do najwyższej instancji, czyli Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednak NSA potwierdził orzeczenia wcześniejszych instancji i oddalił skargę. 
Po raz kolejny sądy muszą wypowiadać się na temat techniki pokonywania ronda :facepalm:
Córa właśnie zaczęła wykłady na kursie. Kierunkowskaz przy wjeździe na rondo oczywiście obowiązkowy....

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na małych rondach sygnaliowanie kierunku przed rondem zdecydowanie ma sens.

Tym większy jeśli np przed rondem mamy pasy z namalowanymi strzałkami pokazującymi na którym pasie należy się ustawić do jazdy w konkretną stronę (prawo, prosto, lewo).

Bo na logike, jeśli traktować rondo jak zwykłe skrzyzowanie, to przed zwykłym skrzyzowaniem się przecież sygnalizuje zamiar skrętu w lewo lub prawo, więc dlaczego przed rondem miałoby się tego nie robic?

Z drugiej strony jednak jeśli rondo sobie rozrysować jako wyprostowana droga ze zjazdami/wjazdami na prawo, to wtedy to jest jakby wjazd na rondo jest osobnym skrzyzowaniem i zjazd z ronda jest osobny skrzyzowaniem. I wtedy np sygnalizowanie przed rondem kierunkowskazem w lewo kompletnie mija się z celem i sensem logiki....

 

Tak czy siak - mnie w 1999 jak robilem PJ uczono ze przed wjazdem na rondo kierunkowskazu się nie daje. Włacza sie jedynie kierunkowskaz w prawo będąc już na rondzie, aby zasygnalizować chcęć zjazdu najbliższym zjazdem.

Tak też robiłem przez lata.

 

Potem jednak zacząłem jezdzic po Irlandii i troche po UK, i zwyczaj sygnalizowania przed wjazdem na rondo kierunku docelowego (lewo- lewy migacz, prosto - brak migacza, prawo - prawy migacz) bardzo mi sie spodobał i wydał sensowny. I tak też od wtedy robie, gdyż w Irlandii i UK jest to obowiązkowe.

W Polsce też wsumie tak sygnalizuję, mimo iż przepisy tego nie wymagają, ale nie widzę też nigdzie aby zabraniały.

 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to wynika z konstrukcji samego ronda. Są takie, że w ogóle nie włącza się kierunkowskazu a są takie, że trzeba nawet w lewo.

Kierunkowskazem sygnalizujemy zmianę kierunku lub pasa ruchu. Wszystko zależy więc od oznakowania pasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Joki napisał:

Ależ to wynika z konstrukcji samego ronda. Są takie, że w ogóle nie włącza się kierunkowskazu a są takie, że trzeba nawet w lewo.

Kierunkowskazem sygnalizujemy zmianę kierunku lub pasa ruchu. Wszystko zależy więc od oznakowania pasów.

 

Dokładnie tak. Zależy jakie rondo. Jak przed rondem nie ma pasów i strzałek kierunkowych to wystarcza prawy kierunek przed zjechaniem w dany zjazd (obojętnie czy pierwszy - w prawo, drugi - prosto, trzeci - w lewo, czwarty - zawracanie). Jak przed rondem są pasy i strzałki kierunkowe to prosto nie włączamy, w prawo - prawy a w lewo i zawracanie - lewy. Tyle i tylko tyle. :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ArekMiz napisał:

Jak przed rondem są pasy i strzałki kierunkowe to prosto nie włączamy,

Jeszcze mogą być pasy wyznaczone na rondzie w taki sposób, że zjeżdżając nie zmienia się pasa a kontynuując po rondzie się zmienia. Wtedy lewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny sądy muszą wypowiadać się na temat techniki pokonywania ronda default_facepalm%5B1%5D.gif
Córa właśnie zaczęła wykłady na kursie. Kierunkowskaz przy wjeździe na rondo oczywiście obowiązkowy....

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka


Nauczyciele L to debile. Kiedys z jednym w Toruniu dyskutowalem o kierunkowskazie na rondzie. Beton.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, bergerac napisał:

Nauczyciele L to debile. Kiedys z jednym w Toruniu dyskutowalem o kierunkowskazie na rondzie. Beton.

 

Ale to tylko potwierdza, ze te przepisy sa nieprecyzyjne...

IMHO to powinno byc na tyle jednoznaczne, zeby sprawy nie musialy konczyc sie w sadzie ;]

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Ale to tylko potwierdza, ze te przepisy sa nieprecyzyjne...

IMHO to powinno byc na tyle jednoznaczne, zeby sprawy nie musialy konczyc sie w sadzie ;]

dla mnie są dość jasne, szczerze mówiąc. Tu bardziej chyba chodzi nie o używanie kierunkowskazu, co o definicję co to jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Pomijając już fakt, że jest nazwijmy to rond wiele rodzajów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, bergerac napisał:

dla mnie są dość jasne, szczerze mówiąc. Tu bardziej chyba chodzi nie o używanie kierunkowskazu, co o definicję co to jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Pomijając już fakt, że jest nazwijmy to rond wiele rodzajów.

To jest jeszcze prostsze. Wystarczy mieć świadomość co to jest zmiana kierunku i pasa ruchu i patrzeć na oznakowanie poziome i pionowe dotyczące pasów i kierunków ruchu.

Niezależnie od tego czy to rondo, skrzyżowanie z wyspą centralną czy cokolwiek innego.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bergerac napisał:

Kiedys z jednym w Toruniu dyskutowalem o kierunkowskazie na rondzie. Beton.

 

Niedawno jeden taki podczas luźnej towarzyskiej dyskusji przekonywał mnie, że w Polsce jest określona przepisami minimalna prędkość na autostradzie :facepalm: I absolutnie nie docierało, że 40 km/h to nie jest minimalna prędkość, tylko wymagania co do pojazdu, który porusza się autostradą. Nie widział żadnej różnicy i nie był stanie tego zrozumieć. Dramat.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wladmar napisał:

 

Niedawno jeden taki podczas luźnej towarzyskiej dyskusji przekonywał mnie, że w Polsce jest określona przepisami minimalna prędkość na autostradzie :facepalm: I absolutnie nie docierało, że 40 km/h to nie jest minimalna prędkość, tylko wymagania co do pojazdu, który porusza się autostradą. Nie widział żadnej różnicy i nie był stanie tego zrozumieć. Dramat.  

zaproponowałeś mu, żeby zawód zmienił ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, angrius napisał:

Możesz nie uogólniać? Dziękuję 

Sorki, jeśli poczułeś się dotknięty, ale jestem mega zjadowiony na tę grupę zawodową, jak patrzę jak szkolą tych biednych ludzi w Toruniu :) Za te kierunki na rondach powinni im pozabierać prawka i skierować na ponowny egzamin :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bergerac napisał:

Za te kierunki na rondach powinni im pozabierać prawka i skierować na ponowny egzamin

A piszesz tak tylko dlatego, że taka jest interpretacja przepisów, czy dlatego, że kierunki przed rondem wprowadzają jakieś zamieszanie, czy bałagan? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, luccass napisał:

A piszesz tak tylko dlatego, że taka jest interpretacja przepisów, czy dlatego, że kierunki przed rondem wprowadzają jakieś zamieszanie, czy bałagan? 

 

dla mnie jest to zamieszanie na drodze, jeśli ktoś sygnalizuje manewry, których nie można wykonać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
dla mnie jest to zamieszanie na drodze, jeśli ktoś sygnalizuje manewry, których nie można wykonać.
A dla mnie jest to mega ułatwienie, szczególnie na małych rondach kiedy dokładnie widzę, że pacjent będzie kontynuował jazdę po rondzie.

tapatalked

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, luccass napisał:

A dla mnie jest to mega ułatwienie, szczególnie na małych rondach kiedy dokładnie widzę, że pacjent będzie kontynuował jazdę po rondzie.

tapatalked
 

nie wiem jakie to ułatwienie, jazda na rondzie jest dla Ciebie skomplikowana ?

 

co taki kursant ma wymigać wjeżdżając na takie rondo ?

 

image.png.f5010c954e6ceaf93254896dbe9df590.png

  • Lubię to 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ArekMiz napisał:

Na takie - nic. Znaczy zjazd z ronda. Ale niech pojedzie w Wawie do centrum np. Al.Jerozolimskie / Marszałkowska. :)

 

https://tiny.pl/tvvxx

 

I co tu ma sygnalizować?  Zajmujesz odpowiedni pas i jedziesz - pokonuję to rondo często. Jest dobrze oznaczone, pasy rozrysowane.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakie to ułatwienie, jazda na rondzie jest dla Ciebie skomplikowana ?
 
co taki kursant ma wymigać wjeżdżając na takie rondo ?
 
image.png.f5010c954e6ceaf93254896dbe9df590.png
Na takim nic. Chyba, że uparcie będzie chciał jechać zewnętrznym pasem dokoła.

Pisałem o mniejszych rondach.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

1 minutę temu, dzidzia napisał:

 

I co tu ma sygnalizować?  Zajmujesz odpowiedni pas i jedziesz - pokonuję to rondo często. Jest dobrze oznaczone, pasy rozrysowane.

 

 

 

Na zwykłym skrzyżowaniu (nie rondzie) z tak wymalowanymi strzałkami przed skrzyżowaniem też nie używasz kierunków? OK, Twoja sprawa. :)

Edytowane przez ArekMiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ArekMiz napisał:

  

 

 

 

Na zwykłym skrzyżowaniu (nie rondzie) z tak wymalowanymi strzałkami przed skrzyżowaniem też nie używasz kierunków? OK, Twoja sprawa. :)

 

Używam, ale jednak przyznasz, że zwykłe skrzyżowanie ma inną geometrię niż rondo i tam sygnalizowanie ma głęboki sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak....

 

Sytuacja 1 - rondo. Kierowca chce wykonać skręt w lewo. Więc sygnalizuje przed wjazdem na skrzyzowanie ten zamiar.

 

rondo2.png.7e65b6b5bc303c83f13f69d82e33ab89.png

 

 

Sytuacja 2 - zwykłe skrzyzowanie. Tez kierowca chce wykonać skręt w lewo, wiec przed wjazdem na skrzyzowanie sygnalizuje ten zamiar.

 

rondo1.png.00ee596d25890bf8c9152f08b3465281.png

 

 

 

I pytanie czym się niby te sytuacje różnią ?

Na drugiej mamy pojazd który przed wjazdem na skrzyzowanie sygnalizuje zamiar skrętu w lewo - sprawa oczywista.

Ale na pierwszej sytuacji mamy dokladnie to samo - pojazd przed wjazdem na skrzyzowanie sygnalizuje zamiar skrętu w lewo.

 

Dlaczego więc sąd uznał, ze w pierwszym przypadku nie trzeba sygnalizować, podczas gdy w drugim trzeba?

Zwłaszcza, twierdząc, ze powinniśmy traktować rondo jako zwykłe skrzyzowanie.

 

 

 

Logika sądu i tych którzy twierdzą, że w takiej sytuacji nie trzeba/nie powinno się sygnalizować w lewo, raczej opiera się na założeniu, ze rondo nie jest zwykłym skrzyzowaniem, tylko jakby serią dwóch skrzyżowań, gdzie pierwszym z nich jest wjazd na rondo, a drugim zjazd z ronda. I wtedy rzeczywiscie nie miałoby sensu sygnalizowanie w lewo przez wjazdem na rondo.

 

Ale przeciez nawet w przepisach rondo to nic innego jak skrzyzowanie o ruchu okrężnym - czyli sama definicja mowi ze to skrzyżowania a nie seria skrzyzowan....

 

 

Sam juz nie wiem.....

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnią się tym, że na rondzie nie zmieniasz pasa - to tak jakby droga z pierwszeństwem skręcała w lewo :)

Można włączyć kierunkowskaz, ale nie ma obowiązku :ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, CiniO napisał:

I pytanie czym się niby te sytuacje różnią ?

Zasadnicza. W pierwszym przypadku powinien sygnalizować skręt w lewo dopiero po wjechaniu na rondo o ile oznakowanie pionowe i poziome kwalifikuje do tego bo ewentualna zmiana kierunku jest dopiero po minięciu pierwszej jezdni. Jeśli nie to w ogóle nie powinien tego robić bo nie zmienia ani pasa ani kierunku a jeśli już to w niektórych przypadkach oznakowania przed wjazdem powinien sygnalizować wręcz w prawo bo zmienia kierunek właśnie w prawo (jak w Twoim przykładzie). ;)

W drugiej sytuacji powinien od razu w lewo bo przy skręcić w kewo nie ma opcji aby nie zmienić kierunku ruchu inaczej niż w lewo.

Przepis jest jasny i zwięzły. Kierunkowskazu używamy do sygnalizacji zamiaru zmiany kierunku lub pasa ruchu. Koniec, kropka.

 

Edytowane przez Joki
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym, że na drugim przekraczasz linię przerywaną, zmieniasz pas. Naprawdę nie wiem co w tym trudnego. Ja jak widzę samochód jadący po rondzie bez włączonego kierunku w prawo to wiem, że kontynuuje jazdę po okręgu, jak włączy prawy to zjeżdża, prościej być nie może.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2020 o 17:48, CiniO napisał:

W Polsce też wsumie tak sygnalizuję, mimo iż przepisy tego nie wymagają, ale nie widzę też nigdzie aby zabraniały.

 

Też tak robię, ale jak czasem poczytam komentarze jak źle postępuję to ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, CiniO napisał:

 

 

Na rondzie nie masz nigdy skrętu w lewo. Jedziesz po rondzie i po prostu jak chcesz zjechać z niego to skręcasz w prawo.

Oczywiście czasami nie jest to tak ogólnie jasne (oznakowanie) ale sens pozostaje.

Jednym z powodów powstania rond jest właśnie uniknięcie jednego z bardziej kłopotliwych manewrów - lewoskrętu.

Więc diabli mnie biorą jak ktoś mówi że na rondzie skręca w lewo....

 

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wladmar napisał:

 

Niedawno jeden taki podczas luźnej towarzyskiej dyskusji przekonywał mnie, że w Polsce jest określona przepisami minimalna prędkość na autostradzie :facepalm: I absolutnie nie docierało, że 40 km/h to nie jest minimalna prędkość, tylko wymagania co do pojazdu, który porusza się autostradą. Nie widział żadnej różnicy i nie był stanie tego zrozumieć. Dramat.  

Niestety w każdym zawodzie są ludzie przez pomyłkę. Tu w tym przypadku oczywiście masz rację - to samo mówię moim kursantom na teorii

5 godzin temu, bergerac napisał:

Sorki, jeśli poczułeś się dotknięty, ale jestem mega zjadowiony na tę grupę zawodową, jak patrzę jak szkolą tych biednych ludzi w Toruniu :) Za te kierunki na rondach powinni im pozabierać prawka i skierować na ponowny egzamin :) 

Spoko przeżyję 😅

21 minut temu, pawel_78 napisał:

Na rondzie nie masz nigdy skrętu w lewo. Jedziesz po rondzie i po prostu jak chcesz zjechać z niego to skręcasz w prawo.

Oczywiście czasami nie jest to tak ogólnie jasne (oznakowanie) ale sens pozostaje.

Jednym z powodów powstania rond jest właśnie uniknięcie jednego z bardziej kłopotliwych manewrów - lewoskrętu.

Więc diabli mnie biorą jak ktoś mówi że na rondzie skręca w lewo....

 

Dokładnie tak jest. Amen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, CiniO napisał:

Dlaczego więc sąd uznał, ze w pierwszym przypadku nie trzeba sygnalizować, podczas gdy w drugim trzeba?

Zwłaszcza, twierdząc, ze powinniśmy traktować rondo jako zwykłe skrzyzowanie.

czy jeżdżąc po rondzie dookoła wewnętrznym pasem zmieniasz kierunek jazdy lub pas ruchu  ?

 

doczytaj w jakich przypadkach należy używać kierunkowskazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bergerac napisał:

czy jeżdżąc po rondzie dookoła wewnętrznym pasem zmieniasz kierunek jazdy lub pas ruchu  ?

 

doczytaj w jakich przypadkach należy używać kierunkowskazów.

 

 

No tak znalazlem:

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

 

No więc bazując na tym ze własnie, że trzeba zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy, to poprostu zbliżając się do skrzyzowania i chcąc skręcić w lewo na tym skrzyżowaniu uważam, że wypada właśnie włączyć kierunkowskaz w lewo.

To czy to skrzyżowanie do którego się zbliżam jest zwykłym skrzyżowaniem czy skrzyżowaniem o ruchu okrężnym nie powinno mieć tu znaczenia. Wkońcu skrzyżowanie to skrzyżowanie.

Dla zoobrazowania wrzucam jeszcze jeden szkic, który pokazuje własnie o co mi chodzi. Nie ważne jaki rodzaj skrzyżowania jest - przed nim moim zdaniem warto sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy tak jak widac na szkicu.

rondo2.png.49d2d7b17da2946d8a30732920efddc3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pawel_78 napisał:

Na rondzie nie masz nigdy skrętu w lewo. Jedziesz po rondzie i po prostu jak chcesz zjechać z niego to skręcasz w prawo.

Oczywiście czasami nie jest to tak ogólnie jasne (oznakowanie) ale sens pozostaje.

Jednym z powodów powstania rond jest właśnie uniknięcie jednego z bardziej kłopotliwych manewrów - lewoskrętu.

Więc diabli mnie biorą jak ktoś mówi że na rondzie skręca w lewo....

 

 

No ale przecież tak jest. Jesli jechalismy na północ, wjechaliśmy na rondo i po zjechaniu z ronda trzecim zjazdem jedziemy na zachód, to efektywnie oznacza ze na rondzie skręciliśmy w lewo.

 

Ja wiem, ze przejazd przez rondo to tak naprawdę jest wjazd na niego zwykle prosto lub minimalnie w prawo, potem jazda po okręgu i na końcu zjazd z niego  w prawo.

Ale skoro przepisy określają rondo jako pojedynczą rzecz (skrzyżowanie), to moim zdaniem jest to poprostu skrzyzowanie a jedyną róznicą do zwykłego skrzyżowania jest to, że chcę skręcic w lewo musze wykonać kilka dodatkowych manewrów własnie jak jazda po okręgu i zjazd z ronda w prawo.

Sens ogólny skręcenia w lewo jednak pozostaje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, CiniO napisał:

poprostu zbliżając się do skrzyzowania

Przepis nie mówi o sygnalizacji przed skrzyżowaniem. Być może celowo aby inteligentni inaczej nie sygnalizowali jazdy pod prąd przed rondem czy innym skrzyżowaniem z wyspą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie mamy takie rondo (zaznaczam, że nie ma na nim sygnalizacji świetlej, ale znaki C12 i A7 są postawione.

W takiej sytuacji jestem raczej zwolennikiem sygnalizacji skrętu w lewo (na samym rondzie, przed wjazdem nie jest to potrzebne) i nie sygnalizowania wyjazdu - chociaż zawsze mam co do tego wątpliwości :(.

 

image.png.b6f8239facf00f29362b81ef4d1bb664.png

 

 

Jeśli strzałki są tylko przed rondem (a na samej tarczy już nie) to jest to oznakowanie trochę niejednoznaczne i tu padła kiedyś propozycja, żeby katalog znaków poziomych rozszerzyć o takie coś:

image.png.23e4e71b507703b6234d44f2df2e0d8c.png

Edytowane przez Misieq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, CiniO napisał:

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

to w zasadzie zamyka temat :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Misieq napisał:

W takiej sytuacji jestem raczej zwolennikiem sygnalizacji skrętu w lewo (na samym rondzie, przed wjazdem nie jest to potrzebne) i nie sygnalizowania wyjazdu - chociaż zawsze mam co do tego wątpliwości

Zgadza się. Tutaj sygnalizujesz zmianę kierunku już na rondzie i nie sygnalizujesz zjazdu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, CiniO napisał:

 

No ale przecież tak jest. Jesli jechalismy na północ, wjechaliśmy na rondo i po zjechaniu z ronda trzecim zjazdem jedziemy na zachód, to efektywnie oznacza ze na rondzie skręciliśmy w lewo.

 

Ja wiem, ze przejazd przez rondo to tak naprawdę jest wjazd na niego zwykle prosto lub minimalnie w prawo, potem jazda po okręgu i na końcu zjazd z niego  w prawo.

Ale skoro przepisy określają rondo jako pojedynczą rzecz (skrzyżowanie), to moim zdaniem jest to poprostu skrzyzowanie a jedyną róznicą do zwykłego skrzyżowania jest to, że chcę skręcic w lewo musze wykonać kilka dodatkowych manewrów własnie jak jazda po okręgu i zjazd z ronda w prawo.

Sens ogólny skręcenia w lewo jednak pozostaje.

 

 

 

Naprawdę masz prawo jazdy? Zatem rozrysuj jak należy używać kierunkowskazów przy rondzie z 10 ulicami dwukierunkowymi. Wyjaśnij od jakiego kąta należy użyć  lewego kierunkowskazu... Podaj na to właściwy przepis jasno potwierdzający Twoje zdanie.

Teraz napiszę jakie moje jest zdanie.
Rondo to w założeniu  droga tylko z skrzyżowaniami tylko z prawej strony.
Jeśli mamy znak ustąp i rondo na wjazdach to droga o której pisałem jest drogą główną.
Jeśli tylko znak o rondzie - to droga podporządkowana.

I rondo tak powinno się traktować

Kierunkowskazy na rondzie tylko przy zjeżdżaniu i przy zmianie pasa.
Jazda po rondzie na jednym pasie to jak jazda ulicą prosto.


 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pawel_78 napisał:

 

Naprawdę masz prawo jazdy?

A ma to znaczenie w tej dyskusji ?

 

Godzinę temu, pawel_78 napisał:

Zatem rozrysuj jak należy używać kierunkowskazów przy rondzie z 10 ulicami dwukierunkowymi. Wyjaśnij od jakiego kąta należy użyć  lewego kierunkowskazu... Podaj na to właściwy przepis jasno potwierdzający Twoje zdanie.

 

Moim zdaniem tak samo.  Jesli jedzie sie w lewo to lewy kierunkowskaz, prosto to bez, i w prawo to prawy.

Nie przypominam sobie zebym kiedyś widział rondo z 10 zjazdami/wjazdami.

Z czego jeśli rondo jest wyjątkowo duże to sens używania lewego kierunkowskazu przed nim trochę traci na sensie.

Im mniejsze, tym ma to większy sens.

 

Godzinę temu, pawel_78 napisał:


Teraz napiszę jakie moje jest zdanie.
Rondo to w założeniu  droga tylko z skrzyżowaniami tylko z prawej strony.

Fajnie, tylko pytanie skąd  wziąłeś taką definicje?

Bo przepisy raczej określają rondo jako "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" co by sugerowało, że jest to pojedyncze skrzyżowanie, ktore wymusza ruch do okoła zamiast na wprost tak jak zwykłe skrzyzowanie.


Twierdzenie, że rondo to droga tylko z skrzyżowaniami z prawej strony, raczej kłuci się z prawną definicją ronda.

 

Godzinę temu, pawel_78 napisał:

 


Jeśli mamy znak ustąp i rondo na wjazdach to droga o której pisałem jest drogą główną.
Jeśli tylko znak o rondzie - to droga podporządkowana.

I rondo tak powinno się traktować

Kierunkowskazy na rondzie tylko przy zjeżdżaniu i przy zmianie pasa.
Jazda po rondzie na jednym pasie to jak jazda ulicą prosto.


 

 

Fajna koncepcja, ale nie ma potwierdzenia w przepisach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.03.2020 o 15:02, bergerac napisał:

 

dla mnie jest to zamieszanie na drodze, jeśli ktoś sygnalizuje manewry, których nie można wykonać.

 

Można. Może zasygnalizować, że się właśnie pomylil i w ten sposób uniknąć zdarzenia drogowego.

 

Pojechanie pod prąd jest tak samo niemożliwe jak przekroczenie prędkości. Niby nie można, ale czasami się przydarzy

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.