Skocz do zawartości

Naczelny Sąd Administracyjny o kierunkowskazach na rondzie.


Marcus

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, angrius napisał:

Przepraszam bardzo... Gdzie masz definicję "ronda"? Bo chyba nie w PORD.

 

To jedyna wzmianka którą znam: (z rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych)

 

8. Znak A-8 „skrzyżowanie o ruchu okrężnym” ostrzega o skrzyżowaniu, na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

 

 

Z tego dość jednoznacznie moim zdaniem wynika, że jest to skrzyżowanie (jedno) a nie prosta z serią wjazdów/zjazdów z prawej strony.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, CiniO napisał:

Z tego dość jednoznacznie moim zdaniem wynika, że jest to skrzyżowanie (jedno) a nie prosta z serią wjazdów/zjazdów z prawej strony.

Tylko, że przepisy o używaniu kierunkowskazów o tym nie mówią. W ogóle nie wspominają o skrzyżowaniu. Żadnym. Skąd więc to powiązanie? Na jakiej podstawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, CiniO napisał:

Znak A-8 „skrzyżowanie o ruchu okrężnym” ostrzega o skrzyżowaniu, na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

no sam widzisz. Jak na takim "skrzyżowaniu" skręcić w lewo ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bergerac napisał:

no sam widzisz. Jak na takim "skrzyżowaniu" skręcić w lewo ?

Przecież on zaraz napisze, że na znaku jest w lewo bo strzałki są w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.03.2020 o 18:20, CiniO napisał:

Tylko tak....

 

Sytuacja 1 - rondo. Kierowca chce wykonać skręt w lewo. Więc sygnalizuje przed wjazdem na skrzyzowanie ten zamiar.

 

rondo2.png.7e65b6b5bc303c83f13f69d82e33ab89.png

 

 

Sytuacja 2 - zwykłe skrzyzowanie. Tez kierowca chce wykonać skręt w lewo, wiec przed wjazdem na skrzyzowanie sygnalizuje ten zamiar.

 

rondo1.png.00ee596d25890bf8c9152f08b3465281.png

 

 

 

I pytanie czym się niby te sytuacje różnią ?

Na drugiej mamy pojazd który przed wjazdem na skrzyzowanie sygnalizuje zamiar skrętu w lewo - sprawa oczywista.

Ale na pierwszej sytuacji mamy dokladnie to samo - pojazd przed wjazdem na skrzyzowanie sygnalizuje zamiar skrętu w lewo.

 

Dlaczego więc sąd uznał, ze w pierwszym przypadku nie trzeba sygnalizować, podczas gdy w drugim trzeba?

Zwłaszcza, twierdząc, ze powinniśmy traktować rondo jako zwykłe skrzyzowanie.

 

 

 

Logika sądu i tych którzy twierdzą, że w takiej sytuacji nie trzeba/nie powinno się sygnalizować w lewo, raczej opiera się na założeniu, ze rondo nie jest zwykłym skrzyzowaniem, tylko jakby serią dwóch skrzyżowań, gdzie pierwszym z nich jest wjazd na rondo, a drugim zjazd z ronda. I wtedy rzeczywiscie nie miałoby sensu sygnalizowanie w lewo przez wjazdem na rondo.

 

Ale przeciez nawet w przepisach rondo to nic innego jak skrzyzowanie o ruchu okrężnym - czyli sama definicja mowi ze to skrzyżowania a nie seria skrzyzowan....

 

 

Sam juz nie wiem.....

 

 

 

Sytuacje różnią się tym, że na rondzie nie skręcasz w lewo tylko skręcasz w prawo w trzeci zjazd, skrzyżowanie czy jak tam zwał. Lewego kierunkowskazu używasz tylko na rondzie wielopasmowym przy zmianie pasa ruchu. Ot i cała filozofia. Naprawdę tak trudno to zrozumieć?

7755_rondo3.jpg

Edytowane przez dagie
  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Joki napisał:

Tylko, że przepisy o używaniu kierunkowskazów o tym nie mówią. W ogóle nie wspominają o skrzyżowaniu. Żadnym. Skąd więc to powiązanie? Na jakiej podstawie?

 

No cytowaliśmy wczesniej przepis, ze sygnaliować zamiar skrętu trzeba wyraźnie i zawczasu.

Wiec dlatego moim zdaniem ma to sens robić jeszcze przed skrzyżowaniem, bez wzgledu czy to rondo czy zwykłe skrzyżowanie.

 

Ale masz rację - przepisy nie mówią wprost co trzeba a co nie.

Sąd orzekł, że przed rondem nie trzeba, ale też nigdzie nie jest powiedziane, że nie można

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bergerac napisał:

no sam widzisz. Jak na takim "skrzyżowaniu" skręcić w lewo ?

 

Tak jak na każdym innym. Zerknij jeszcze raz na ten moj rysunek.

Bez wzgledu na tym skrzyzowania (czy to zwykle czy o ruchu okrężnym) to taki manewr to skręt w lewo.

 

rondo2.png.49d2d7b17da2946d8a30732920efddc3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, CiniO napisał:

sygnaliować zamiar skrętu trzeba wyraźnie i zawczasu.

A gdzie tam jest napisane, że przed skrzyżowaniem?

 

33 minuty temu, CiniO napisał:

nigdzie nie jest powiedziane, że nie można

Art. 29, par. 2 Prawa o ruchu drogowym:

Zabrania się:
1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego

 

33 minuty temu, CiniO napisał:

Bez wzgledu na tym skrzyzowania (czy to zwykle czy o ruchu okrężnym) to taki manewr to skręt w lewo.

Jeszcze raz, przepis nie mówi o skrzyżowaniu tylko o kierunku lub pasie ruchu. Kierunek można zmienić także poza skrzyżowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Joki napisał:

A gdzie tam jest napisane, że przed skrzyżowaniem?

Nigdzie nie jest.

 

16 minut temu, Joki napisał:

Art. 29, par. 2 Prawa o ruchu drogowym:

Zabrania się:
1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego

Nie wiem kogo by trzeba, aby sygnalizowanie zamiaru skrętu przed skrzyżowaniem uznać za nadużywanie sygnału świetlnego.

 

16 minut temu, Joki napisał:

 

Jeszcze raz, przepis nie mówi o skrzyżowaniu tylko o kierunku lub pasie ruchu. Kierunek można zmienić także poza skrzyżowaniem.

Może i można - nie wnikam. Ale przejazd przez skrzyzowanie (poza sytuacja jazdy na wprost) to zmiana kierunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dagie napisał:

@CiniO Z tym, że rondo można rozrysować tak, anie tak jak Ty to zrobiłeś.

7755_rondo3.jpg

 

Można, oczywiście.

Tylko że to by sugerowało, ze rondo to seria skrzyżowań na ktorych można albo pojechać prosto albo w prawo.

A w przepisach drogowych nie mamy takiej definicji, ze rondo to seria skrzyżowań, tylko wręcz przeciwnie jest definicja ze to pojedyncze skrzyżowanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PORD Art. 2 pkt. 10:

skrzyżowanie przecięcie się wjednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie zpowierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej zdrogą gruntową, zdrogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub zdrogą wewnętrzną;

 

Czyli rondo jest specyficznym skrzyżowaniem, które należy traktować właśnie jako taką prostą z serią skrzyżowań z których możemy zjechać tylko w prawo i jeśli nie zmieniamy pasa ruchu to nigdy nie włączamy lewego kierunkowskazu. Nie ma sensu dorabianie jakiejś dziwnej filozofii.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, CiniO napisał:

przejazd przez skrzyzowanie (poza sytuacja jazdy na wprost) to zmiana kierunku

Nie zawsze. To zależy od oznakowania a nie fizycznego położenia jezdni względem siebie.

Także dlatego przepis mówi o sygnalizacji zmiany kierunku i nic nie mówi o skrzyżowaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dagie napisał:

rondo jest specyficznym skrzyżowaniem, które należy traktować właśnie jako taką prostą z serią skrzyżowań

 

To jest nadinterpretacja niepoparta stanem prawnym. Tak zwane potocznie "rondo" jest skrzyżowaniem (liczba pojedyncza), na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu.

 

19 minut temu, dagie napisał:

z których możemy zjechać tylko w prawo i jeśli nie zmieniamy pasa ruchu to nigdy nie włączamy lewego kierunkowskazu

 

Tu błąd polega na założeniu, że pasy ruchu na takim skrzyżowaniu są wymalowane koncentrycznie wokół wyspy. W rzeczywistości sposób poruszania się po takim skrzyżowaniu, jak zresztą po każdym innym, jest determinowany przez oznakowanie, które się na nim znajduje.

 

Tak więc

 

22 minuty temu, dagie napisał:

Nie ma sensu dorabianie jakiejś dziwnej filozofii

 

:skromny:

;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Joki napisał:

Nie zawsze. To zależy od oznakowania a nie fizycznego położenia jezdni względem siebie.

 

Zaraz ktoś wklei taką tabliczkę:

 

mt6a.gif

 

i będziemy ponownie któryś raz dyskutować o zmianie kierunku jazdy bez zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu o pierwszeństwie łamanym :]

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, CiniO napisał:

A ma to znaczenie w tej dyskusji ?

 

Tu się trochę zagalopowałem. Nie powinienem w ten sposób pisać.

 

21 godzin temu, CiniO napisał:

Moim zdaniem tak samo.  Jesli jedzie sie w lewo to lewy kierunkowskaz, prosto to bez, i w prawo to prawy.

Nie przypominam sobie zebym kiedyś widział rondo z 10 zjazdami/wjazdami.

Z czego jeśli rondo jest wyjątkowo duże to sens używania lewego kierunkowskazu przed nim trochę traci na sensie.

Im mniejsze, tym ma to większy sens.

 Na rondzie jazda prosto oznacza jazdę po rondzie. Skręt jest w momencie zjazdu.

 

21 godzin temu, CiniO napisał:

Fajnie, tylko pytanie skąd  wziąłeś taką definicje?

Bo przepisy raczej określają rondo jako "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" co by sugerowało, że jest to pojedyncze skrzyżowanie, ktore wymusza ruch do okoła zamiast na wprost tak jak zwykłe skrzyzowanie.

To nie jest definicja - chodziło mi raczej o obrazowe wyjaśnienie co mam na myśli

 

21 godzin temu, CiniO napisał:

Twierdzenie, że rondo to droga tylko z skrzyżowaniami z prawej strony, raczej kłuci się z prawną definicją ronda.

 Jak wyżej.

 

21 godzin temu, CiniO napisał:

Fajna koncepcja, ale nie ma potwierdzenia w przepisach.

Nie będę się o to spierał. Ale de facto jazda na rondzie wg przepisów do tego się sprowadza.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kiziuk napisał:

 

Zaraz ktoś wklei taką tabliczkę:

 

mt6a.gif

 

i będziemy ponownie któryś raz dyskutować o zmianie kierunku jazdy bez zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu o pierwszeństwie łamanym :]

 

I mniejszość będzie sygnalizować skręt w lewo, zapewne w tym gronie jest ta część kierowców co na rondzie bez wyznaczonych pasów kierunkowych, jednak miga lewym :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, dagie napisał:

PORD Art. 2 pkt. 10:

skrzyżowanie przecięcie się wjednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie zpowierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej zdrogą gruntową, zdrogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub zdrogą wewnętrzną;

 

Czyli rondo jest specyficznym skrzyżowaniem, które należy traktować właśnie jako taką prostą z serią skrzyżowań z których możemy zjechać tylko w prawo i jeśli nie zmieniamy pasa ruchu to nigdy nie włączamy lewego kierunkowskazu. Nie ma sensu dorabianie jakiejś dziwnej filozofii.

 

Wszystko super, tylko wlasnie dla mnie zacytowana przez Ciebie definicja potwierdza fakt, ze rondo to pojedyncze skrzyzowanie (gdzie przecinają sie w jednym poziomie drogi mające jezdnie) w specyficzny sposob bo skrzyzowanie to ma wyspe i drogę do okoła.

A dla Ciebie ta sama definicja potwierdza, ze rodno to seria kilku skrzyzowan z drogami zjazdowymi/wjazdowymi w prawo...

 

Ciekawe jak róznie mozna rozumiec przepisy.

I wsumie nic dziwnego, ze sądy też sie miedzy sobą nie dogadują, gdzie pierwsz instancja daje inny werdykt niż wyższa instancja, na temat tak blachej sprawy jak kierunkowskazy na rondzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując w dużym skrócie.

My tu sobie gadu gadu.

Pewnie możemy tak jeszcze tygodniami.

 

A fakty są takie:

 

1. Przepisy na temat jazdy po rondzie jak i na temat używania kierunkowskazów są bardzo ogólnikowe, i nic dziwnego, że zdania są podzielone i nawet sądy się nie zawsze ze sobą zgadzają na te tematy.

2. Jedni używają lewego kierunowskazu przed rondem, inni nie. I pewnie jeszcze dlugo tak bedzie. Ani pierwsi ani drudzy, nikomu raczej nie wyrządzają jakiejkolwiek szody.

3. Moja doświadczenie z jazdy po zachodzi Europy (Irlandia, UK, Francja, Hiszpania) sugeruje, ze używanie lewego kierunkowskazu podczas skręcania na rondzie w lewo jest tam ogólnie przyjętym zwyczajem i sprawdza się bardzo dobrze. Dlatego też nie widzę powodów, dlaczego by w Polsce nie miało to działać. Z przykrością muszę przyznać, ze nie pamietam (albo poprostu nie przyjrzalem sie) czy taki sposob sygnalizacji używa się w Niemczech, Austrii, Wloszech, itp... Wsumie chętnie się dowiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 

I wsumie nic dziwnego, ze sądy też sie miedzy sobą nie dogadują, gdzie pierwsz instancja daje inny werdykt niż wyższa instancja, na temat tak blachej sprawy jak kierunkowskazy na rondzie.
 

Chyba nie odnotowałeś faktu, że wszystkie instancje były w tej sprawie jednomyślne, tylko pani egzaminator nie dawała się przekonać i odwoływała się ciągle, nie przyjmując argumentacji, podobnie jak Ty teraz ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, CiniO napisał:

Przepisy na temat ... używania kierunkowskazów są bardzo ogólnikowe,

Wprost przeciwnie. Są jasne i proste tylko ludzie wymyślają sobie własne zasady zamiast stosować tak jak jest napisane.

;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My się tu kopiemy z @CiniO, ale może zacznijmy od tego o jakich rozmiarów rondzie on pisze. Bo jeżeli jest to rondo o średnicy wyspy typu 0.1 - 3 metrów to faktycznie może sobie sygnalizować przed wjazdem na rondo tym lewym kierunkiem, bo i tak wiecej niż jedno auto się tam nie zmieści. W większości przypadków po których ja jeżdżę,  to nawet nie widzę co jest po drugiej stronie wyspy, wiec jak nie ma pasów o określonym kierunku ruchu to używanie innego niż prawy jest pozbawione sensu. I tych rond w sensie rozmiarów,  układów,  ilości pasów,  turbinowych czy zwykłych jest tak dużo, że każdy przypadek do którego się odnosimy może być inny. Ale nie przypominam sobie, by cokolwiek w przepisach się zmieniło na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza, a mnie uczono że lewy kierunek na rondzie to tylko wtedy, gdy mamy wyznaczony pas o określonym kierunku ruchu, lub gdy na rondzie zmieniam pas ruchu na lewy (co też może wystąpić sporadycznie - czesto pasy są oddzielone liniami jednostronnie przekraczalnymi)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kiziuk napisał:

 

To jest nadinterpretacja niepoparta stanem prawnym. Tak zwane potocznie "rondo" jest skrzyżowaniem (liczba pojedyncza), na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu.

 

 

 

Wyjaśnij mi stan prawny tej "definicji".

 

16 godzin temu, kiziuk napisał:

Tu błąd polega na założeniu, że pasy ruchu na takim skrzyżowaniu są wymalowane koncentrycznie wokół wyspy. W rzeczywistości sposób poruszania się po takim skrzyżowaniu, jak zresztą po każdym innym, jest determinowany przez oznakowanie, które się na nim znajduje.

Oczywiście, ale jeżeli żadnego dodatkowego oznakowania nie ma to.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, dagie napisał:

Wyjaśnij mi stan prawny tej "definicji".

 

Oczywiście, ale jeżeli żadnego dodatkowego oznakowania nie ma to.....

 

W potocznym języku rondo. Czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Skrzyżowanie. Jedno. Liczba pojedyncza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2020 o 20:52, ArekMiz napisał:

a w lewo i zawracanie - lewy. Tyle i tylko tyle. :)

Po co, skoro na rondzie masz pierwszeństwo, a wszyscy do niego dojeżdżający mają obowiązek Cię przepuścić.

Po co mi czyiś lewy kierunkowskaz skoro i tak nie wiem którym zjazdem pojedzie, bo może chce zawrócić albo zrobić sobie trzy "orbity" i pojechać prosto.

Szczególnie jest to mylące gdy na rondzie są wyznaczone pasy ruchu, bo to oznacza, że ktoś chce na rondzie zmienić pas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mniejszość będzie sygnalizować skręt w lewo, zapewne w tym gronie jest ta część kierowców co na rondzie bez wyznaczonych pasów kierunkowych, jednak miga lewym :phi:
ja na pierwszenstwie lamanym sygnalizuje skręt w lewo lub prawo a jak jade prosto to nie migam.
na rondzie bez pasów kierunkowych nie migam w lewo tylko w prawo


Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.03.2020 o 00:08, CiniO napisał:

 

To jedyna wzmianka którą znam: (z rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych)

 

8. Znak A-8 „skrzyżowanie o ruchu okrężnym” ostrzega o skrzyżowaniu, na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

 

 

Z tego dość jednoznacznie moim zdaniem wynika, że jest to skrzyżowanie (jedno) a nie prosta z serią wjazdów/zjazdów z prawej strony.

 

Tylko że z taką interpretacją nie da się po "rondzie" jeździć.

Tak naprawdę jest to kilka skrzyżowań - weź choćby popularne "rondo ze światłami".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, fred77 napisał:
Dnia 3.03.2020 o 20:52, ArekMiz napisał:

 

Po co, skoro na rondzie masz pierwszeństwo, a wszyscy do niego dojeżdżający mają obowiązek Cię przepuścić.

Pamiętaj że tylko na rondzie z klielnią :a_07:, masz pierwszeństwo będąc na nim. Na rondzie bez kielni :c_12:, pierwszeństwo ma wjeżdżający na nie. I ja wiem że takich rozwiązań jest mało, ale są, więc nie firmułuj tak kategorycznych definicji bo są błędne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artur_W_wa napisał:

Pamiętaj że tylko na rondzie z klielnią :a_07:, masz pierwszeństwo będąc na nim. Na rondzie bez kielni :c_12:, pierwszeństwo ma wjeżdżający na nie. I ja wiem że takich rozwiązań jest mało, ale są, więc nie firmułuj tak kategorycznych definicji bo są błędne.

Ale to nic nie zmienia jeżeli chodzi o lewy kierunkowskaz. No chyba, że chcesz zjechać na środkową wyspę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fred77 napisał:

Ale to nic nie zmienia jeżeli chodzi o lewy kierunkowskaz. No chyba, że chcesz zjechać na środkową wyspę.

 

Fred, ja wiem, że Krapkowice to nie np. Warszawa, ale tu mamy takie skrzyżowania gdzie trzeba migać w lewo. Przykład podałem w jednym z postów powyżej i załączyłem link do google.maps. Także obejrzyj ten przykład. A co do pierwszeństwa przy wjeździe na rondo to owszem bywają takie, gdzie przed wjazdem nie ma kielni. W Warszawie na paru rondach tramwaj wjeżdżający nie ma kielni, np. rondo Starzyńskiego od strony mostu gdańskiego, czy rondo żaba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, ArekMiz napisał:

 

Fred, ja wiem, że Krapkowice to nie np. Warszawa, ale tu mamy takie skrzyżowania gdzie trzeba migać w lewo. Przykład podałem w jednym z postów powyżej i załączyłem link do google.maps. Także obejrzyj ten przykład. A co do pierwszeństwa przy wjeździe na rondo to owszem bywają takie, gdzie przed wjazdem nie ma kielni. W Warszawie na paru rondach tramwaj wjeżdżający nie ma kielni, np. rondo Starzyńskiego od strony mostu gdańskiego, czy rondo żaba. :)

No to jeszcze raz napiszę. Migamy nie po to, bo jeździmy dookoła po rondzie tylko po to by zasygnalizować zmianę pasa lub zmianę kierunku jazdy. Jeżeli nie zmieniasz pasa na rondzie to nie włączasz kierunkowskazu.

Rondo to zwykła jezdnia tylko biegnąca po okręgu. Gdyby ją wyprostować to byłaby to prosta droga z szeregiem skrzyżowań. Wychodzi na to, że w myśl niektórych na tej prostej drodze też trzeba by "migać w lewo".

Chyba, że na tej prostej drodze są wyznaczone pasy ruchu lub pasy do skrętu w lewo.

 

 

Rondo.jpg

Edytowane przez fred77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.03.2020 o 08:31, fred77 napisał:

Po co, skoro na rondzie masz pierwszeństwo, a wszyscy do niego dojeżdżający mają obowiązek Cię przepuścić.

Po co mi czyiś lewy kierunkowskaz skoro i tak nie wiem którym zjazdem pojedzie, bo może chce zawrócić albo zrobić sobie trzy "orbity" i pojechać prosto.

Szczególnie jest to mylące gdy na rondzie są wyznaczone pasy ruchu, bo to oznacza, że ktoś chce na rondzie zmienić pas.

 

 

To powiedz mi w takim razie dlaczego w wielu (jak nie wiekszosci) krajów Europejskich uzywanie lewego kierunkowskazu przed rondem jesli się na rondzie chce skrecic w lewo (np 3 zjazd) jest ogolnie przyjętym standardem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, fred77 napisał:

No to jeszcze raz napiszę. Migamy nie po to, bo jeździmy dookoła po rondzie tylko po to by zasygnalizować zmianę pasa lub zmianę kierunku jazdy. Jeżeli nie zmieniasz pasa na

rondzie to nie włączasz kierunkowskazu.

Ja migam jeszcze przed rondem, zeby zasygnalizować ze zamierzam zmienic kierunek na najblizszym skrzyzowaniu (ktorym akurat w takim przypadku jest rondo).

 

13 godzin temu, fred77 napisał:

Rondo to zwykła jezdnia tylko biegnąca po okręgu. Gdyby ją wyprostować to byłaby to prosta droga z szeregiem skrzyżowań. Wychodzi na to, że w myśl niektórych na tej prostej drodze też trzeba by "migać w lewo".

Gdyby wyprostowac to tak.

Ale rondo na drodze nie jest wyprostowane tylko okrągłe

 

13 godzin temu, fred77 napisał:

Chyba, że na tej prostej drodze są wyznaczone pasy ruchu lub pasy do skrętu w lewo.

 

 

Rondo.jpg

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, CiniO napisał:

dlaczego w wielu (jak nie wiekszosci) krajów Europejskich uzywanie lewego kierunkowskazu przed rondem jesli się na rondzie chce skrecic w lewo (np 3 zjazd)

Może mają inne przepisy? Albo sami nadgorliwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CiniO
I chocby przyszło 1000 atletów, i jazdy zjadłby 1000 kotletów, i kazdy nie wiem jak sie wyteżał, nie wytlumaczą Ci, taki to ciężar.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, WaWeR napisał:

@CiniO
I chocby przyszło 1000 atletów, i jazdy zjadłby 1000 kotletów, i kazdy nie wiem jak sie wyteżał, nie wytlumaczą Ci, taki to ciężar.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 

 

A ja się z nim zgadzam. Tak po prostu działa lepiej, a nadużywaniem kierunkowskazu to z pewnością nie jest.

 

  

22 godziny temu, Joki napisał:

Może mają inne przepisy? Albo sami nadgorliwi?

 

Nie mają, przynajmniej w Irlandii. Tutejsze przepisy swoją krótką formą doprowadziły by radców z AK do furii. Bo tak naprawdę mało co jest precyzyjnie przepisami uregulowane, a sądy często orzekają w oparciu o "tak wszyscy robią, więc można się było tego spodziewać". 

Edytowane przez grogi
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, grogi napisał:

 

A ja się z nim zgadzam. Tak po prostu działa lepiej, a nadużywaniem kierunkowskazu to z pewnością nie jest.

 

  

 

Nie mają, przynajmniej w Irlandii. Tutejsze przepisy swoją krótką formą doprowadziły by radców z AK do furii. Bo tak naprawdę mało co jest precyzyjnie przepisami uregulowane, a sądy często orzekają w oparciu o "tak wszyscy robią, więc można się było tego spodziewać". 

 

Heh nawet miałem o tym pisać, ale mnie uprzedziłeś.

Wiele razy na AK słyszałem jakie to Polskie przepisy są nieprecyzyjne.

 

A w Irlandii w prawie drogowym na temat rond jest tyle: 

15. When entering a roundabout, a driver shall turn to the left.

 

To wszystko. Nie ma nic więcej napisane. 

 

http://www.irishstatutebook.ie/eli/1997/si/182/made/en/print#article15

 

Tak tylko chciałem dodać cos do wypowiedzi kolegi grogi. :)

 

 

Edytowane przez CiniO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.