Skocz do zawartości

Oświetlenie ogrodowe


bb_maciek

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem

Powoli będę przygotowywać się do montażu lamp ogrodowych

Takie mam zakupione

spacer.png

W związku z powyższym mam dwa pytania

Po pierwsze - na jakiej podstawie osadzić te lampy w gruncie?

Początkowo rozważałem fundament betonowy tego typu

spacer.png

Ale zacząłem zastanawiać się nad jakimiś kotwami (lampa ma wysokość około 30 cm i średnicę 15 cm więc jest stosunkowo mała) w ten deseń

spacer.png

 

Co będzie lepszym rozwiązaniem? Dodam tylko, że podjazd jest dość mocno nachylony.

portfel przemawia za opcją betonową (tym podobne kotwy potrafią kosztować nawet do 2 stów za sztukę ..) 

Chyba, że macie jeszcze jakieś inne pomysły?

 

Druga sprawa, która mnie nurtuje (sorry za pytanie lakia, bo z elektryką dużego doświadczenia nie mam) ale czy do takiego zestawu lamp można zainstalować tego typu sterownik https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/do-domu/pozostale-do-domu/bezprzewodowy-sterownik-oswietlenia-orno-or-gb-411-2-piloty?gclid=EAIaIQobChMI4cWj3ru_6AIVwp13Ch34zwJLEAQYBSABEgLoVfD_BwE&gclsrc=aw.ds

niestety nie mam rozkminionego jeszcze sposobu podłączenia tych lamp, nie mam wyprowadzonego żadnego włącznika, lampy nie mają czujnika ruchu.

Rozmawiałem kiedyś z elektrykiem, który wykonywał instalacje i mówił, że do uruchamiania oświetlenia przewidziany jest jakiś włącznik zegarowy, który nie do końca mnie przekonuje

 

Z góry dzięki za podpowiedzi

p..s. zdjęcia i link są przykładowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, bb_maciek napisał:

Co będzie lepszym rozwiązaniem?

U siebie miałem betonowe. Sprawdzały się doskonale.

 

26 minut temu, bb_maciek napisał:

do uruchamiania oświetlenia przewidziany jest jakiś włącznik zegarowy, który nie do końca mnie przekonuje

Miałem wyłącznik zmierzchowy zamontowany w podmórówce domu tak aby nie był oświetlany przez lampy, który sprawdzał się doskonale.

Aha, max. 1W LED na oprawę jeśli nie chcesz aby działka była widoczna w nocy z kosmosu.

;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Joki napisał:

Miałem wyłącznik zmierzchowy zamontowany w podmórówce domu tak aby nie był oświetlany przez lampy, który sprawdzał się doskonale.

 

 

Właśnie taki włącznik zmierzchowy czy czasowy ma dla  mnie zasadniczy minus - świeci tak jak się go raz zaprogramuje/zapadnie zmierzch

nie mam potrzeby oświetlania podjazdu co wieczór/noc

chciałem mieć możliwość kontrolowania kiedy zapalam oświetlenie stąd przyszedł mi do głowy pomysł wymienionego powyżej sterownika z pilotami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bb_maciek napisał:

chciałem mieć możliwość kontrolowania kiedy zapalam oświetlenie

Dlatego montujesz go za włącznikiem.

Chyba, że chcesz zapalać też w dzień? Wtedy włącznik dwubiegunowy i drugi biegun bezpośrednio na oświetlenie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Joki napisał:

Dlatego montujesz go za włącznikiem.

Chyba, że chcesz zapalać też w dzień? Wtedy włącznik dwubiegunowy i drugi biegun bezpośrednio na oświetlenie.

to też nie jest prosta sprawa, bo... nie mam przewidzianego włącznika na oświetlenie ogrodowe...

kabel z oświetlenia jest podciągnięty i zostawiony w skrzynce z bezpiecznikami

na etapie wykończenia nikt z nas nie myślał o tym, że może nie być włącznika do oświetlenia a elektryk po fakcie poinformował mnie, że nie robił instalacji pod włącznik właśnie dlatego, żę wg niego fajniejszy jest włącznik zegarowy 

stąd żeby nie kuć teraz ścian i nie robić rewolucji pomyślałem o czymś w taki deseń jak te piloty i sterownik z linka z pierwszego posta (bardzo zbliżony mam myk w meblach kuchennych z ikei - jest pilot do oświetlenia i sprawdza się to świetnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bb_maciek napisał:

to też nie jest prosta sprawa, bo... nie mam przewidzianego włącznika na oświetlenie ogrodowe

No to podłącz ten radiowy zamiast zwykłego włącznika tak jak zwykły dwusekcyjny bo widzę, że chyba jest podwójny.

Jeśli zrobisz bez zmierzchowego to będzie upierdliwe. Miałem tak lampki przy wejściu bo źle przewidziałem umiejscowienie zmierzchowego i oświetlały go.

Skończyło się na tym, że nie były włączane w ogóle bo się nie chciało/zapominało.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bb_maciek napisał:

W związku z powyższym mam dwa pytania

Po pierwsze - na jakiej podstawie osadzić te lampy w gruncie?

Początkowo rozważałem fundament betonowy tego typu

Mam zainstalowane podobne wymiarami latarnie na bloczkach betonowych od kilku lat. Nawet dzieciom nie udało się ich zniszczyć :) .

Do sterowania poszukaj wyłącznika zmierzchowego. Ja mam jeden na domu i steruje wszystkim (roletami, oświetleniem domu, latarniami, itd).

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sherif napisał:

Mam zainstalowane podobne wymiarami latarnie na bloczkach betonowych od kilku lat. Nawet dzieciom nie udało się ich zniszczyć :) .

Do sterowania poszukaj wyłącznika zmierzchowego. Ja mam jeden na domu i steruje wszystkim (roletami, oświetleniem domu, latarniami, itd).

 

jak już wcześniej zaznaczałem, nie włączam oświetlenia ogrodowego na noc stąd włącznik zmierzchowy nie do końca jest mi potrzebny

chcę mieć możliwość odpalania i gaszenia latarni kiedy dusza zapragnie :-) a elektryk (i ja również) nie przewidział zwykłego włącznika... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bb_maciek napisał:

jak już wcześniej zaznaczałem, nie włączam oświetlenia ogrodowego na noc stąd włącznik zmierzchowy nie do końca jest mi potrzebny

chcę mieć możliwość odpalania i gaszenia latarni kiedy dusza zapragnie :-) a elektryk (i ja również) nie przewidział zwykłego włącznika... 

Ale jedno nie wyklucza drugiego :)

image.png.8f2879ca8be051ce1f25757cd27a4ab5.png

 

U mnie wyjściem steruje przekaźnik, a wysterowaniem system. Zwykle odpala się automatycznie po zmierzchu a gaśnie o 2 godz, ale można też ręcznie wymusić włączenie czy wyłączenie.

 

Z ręcznym sterowaniem jest tak, z tego co widzę u sąsiadów, że albo pali się noc i pół dnia albo całą noc jest ciemno :).

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bb_maciek napisał:

Po pierwsze - na jakiej podstawie osadzić te lampy w gruncie?

te lampy chyba zasadniczo montuje się na czymś. Jak masz ich więcej to ja bym zbił formę z desek w kształcie podstawy lamy i zrobił bloczki fundamentowe betonowe. Ważne jest, żebyś ich później nie pokiereszował przy koszeniu.

 

7 godzin temu, bb_maciek napisał:

Rozmawiałem kiedyś z elektrykiem, który wykonywał instalacje i mówił, że do uruchamiania oświetlenia przewidziany jest jakiś włącznik zegarowy, który nie do końca mnie przekonuje

 

pomyśl może o czymś w rodzaju Sonoff - będziesz mógł sterować za pomocą smartfona/tabletu i dodatkowo tworzyć sceny, itp 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, bb_maciek napisał:

Po pierwsze - na jakiej podstawie osadzić te lampy w gruncie?

 

Mam podobne lampy o wysokości od 30 cm do 90 cm , ale z trzema otworami mocujacymi

Ja wykorzystałem pręty nierdzewne fi 5 (akurat oskrobane elektrody) z jednej strony zaostrzone z drugiej gwint M5, na to nakrętka kołpakowa nierdzewna , od spodu kontra zwykła nakrętką.

Wbiłem to w ziemię i trzyma się już parę lat, ale ja nie przewiduję żeby te lampy miały zatrzymać czołg :) :) :)

Do tego są łatwo demontowalne(znaczy parę centymetrów w górę lub do wymiany w przypadku awarii) jak trzeba kory podsypać czy kamienia dosypać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kiwal napisał:

Właśnie instaluje lampy na kotwach Eglo.
W Czechach płaciłem coś koło 40pln za szt.
 

Te Eglo cenowo są przyzwoite i w PL kosztują podobnie

gdzieś w necie znalazłem info, że na górze mają średnicę 18,5cm

moje lampy mają 15cm (rozstaw śrub ma 14cm) i nie wiem czy nie wystawałoby to aż nadto przy podstawie lampy (dodatkowo podjazd jest mocno pochyły)

natomiast pod względem łatwości montażu wydaje mi się, że wygrywają z bloczkami betonowymi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bb_maciek napisał:

dodatkowo podjazd jest mocno pochyły

Moim zdaniem to dyskwalifikuje kotwy.

 

18 minut temu, bb_maciek napisał:

pod względem łatwości montażu wydaje mi się, że wygrywają z bloczkami betonowymi

Robisz dołek, układasz bloczek na podsypce, gumowym młotkiem poziomujesz i obsypujesz wokół. 5 minut roboty.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Joki napisał:

Moim zdaniem to dyskwalifikuje kotwy.

 

Robisz dołek, układasz bloczek na podsypce, gumowym młotkiem poziomujesz i obsypujesz wokół. 5 minut roboty.

Na a dziurki wywiercić to gdzie :phi: ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o słupki możesz kupić beton w casto za 9 zł i zrobić sobie słupki jakie chcesz-wykopać lub wywiercić w ziemi otwory,zasypać takim półsuchym i powinno być solidne,natomiast jeśli masz przewód w rozdzielni to zamontuj w niej taki zegar zaprogramuj,daj do lamp żarówki jak wyżej mówio i z głowy.Mozesz też w tej rozdzielni dać równolegle moduł na pilota z aliexpress.

Edytowane przez szklasty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Eglo cenowo są przyzwoite i w PL kosztują podobnie
gdzieś w necie znalazłem info, że na górze mają średnicę 18,5cm
moje lampy mają 15cm (rozstaw śrub ma 14cm) i nie wiem czy nie wystawałoby to aż nadto przy podstawie lampy (dodatkowo podjazd jest mocno pochyły)
natomiast pod względem łatwości montażu wydaje mi się, że wygrywają z bloczkami betonowymi :-)
Te mam lampy mniejsze i zamierzam zrobić przymiarkę do kory. Pewnie to zakryje. Jak nie to te kotwy poprawie flexem...

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja system sterowania oświetlenia mam zrobiony trochę inaczej.

Zmierzchowy i czasowy mam połączony szeregowo.

Czasowy jest od 14 - 22 i 6:00-8:00

Zmierzchowy wiadomo jak działa

Lampy świecą tylko wtedy kiedy oba są na włącz czyli od zmierzchu do 22 i od 6:00 do wschodu słońca.

mam również przycisk podający zasilanie za sterowaniem. Kiedy chcę to załącze

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
1 minutę temu, KYRTAP napisał:

 

Taki bloczek wkopujecie na płasko czy na sztorc ?

Ja dałem na płasko, taki bloczek swoje waży i daje radę. Jakbyś chciał go dać na sztorc to mogłaby być zbyt mała powierzchnia do przykręcenia lampy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, rwIcIk napisał:

Bloczki betonowe dają radę.

U siebie mam dużą pergole przymocowana do 4 bloczków.

Ostatnio podczas wichury wyrwało kołki z bloczków , ale samych bloczków nie ruszyło.

 

Ja do bloczków mam zamontowaną huśtawkę na dwie osoby ze zjeżdżalnią i pomimo aktywnej eksploatacji przez moje córki, trzyma się mocno ziemi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Orajt, tak to wygląda finalnie 

najważniejsze - żona zadowolona ;]

pilocik z pierwszego postu udało się zamontować i spełnia swoją rolę tak jak tego od niego oczekiwałem :ok:

zamontowane na tych stożkowych fundamentach betonowych, lampki nawet nie drgną.

 

Rbt12.JPG

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko a propos, dekadę temu tez rozważałem czy nad teren (i jak) czy "najazdówkami". Najazdówkami (mam 8 punktów na ogrodzie plus 4 od frontu) ładnie można podswietlić nie tylko drzewa, ale krzew)

Co się namachałem kilofem (korzenie) to moje...

P1010094 (Small).JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, KYRTAP napisał:

Polecisz jakieś dobre

Trudno coś polecić. 

Od czasu do czasu coś kupie z zamontuje. 

Działają. Jedna przestała bo zamokla. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

Łądnie ale jedna lampka ogrodowa to trochę mało :)

 

 

Zależy co komu potrzeba i co kto chce osiągnąć. W mojej okolicy są same nowe domy, przy wielu poza lampą nad wejściem czy nad garażem nie ma niczego, przy niektórych dwie-trzy lampy, najczęściej przy podjeździe, a tych kilka domów, które mają więcej lamp, to nie widziałem jeszcze żeby świeciły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lucyfer napisał:

 

Na ogół to są bździki, przy których zasilana centralnie lampa 12V/3W to reflektor przeciwlotniczy.

W nocy ładnie świeca. Ale musi być spora bateria i spora piowierzchnia solary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Zależy co komu potrzeba i co kto chce osiągnąć. W mojej okolicy są same nowe domy, przy wielu poza lampą nad wejściem czy nad garażem nie ma niczego, przy niektórych dwie-trzy lampy, najczęściej przy podjeździe, a tych kilka domów, które mają więcej lamp, to nie widziałem jeszcze żeby świeciły ;)

No spoko tylko to temat o oświetleniu ogrodowym :)

 

4 godziny temu, Lucyfer napisał:

Na ogół to są bździki, przy których zasilana centralnie lampa 12V/3W to reflektor przeciwlotniczy.

Mam 12 lamp z żarówkami 2.5W czy 3W i bardzo fajnie to świeci. Oświetlenie tego typu ma dawać klimat a nie oświetlać lotnisko.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2020 o 10:01, sherif napisał:

Łądnie ale jedna lampka ogrodowa to trochę mało :)

 

Ha, ha. Jest 8. 

PS Tryb nocny dla tej komorki to pewne wyzwanie! 

PS 2 imaginuj sobie , jak jest w realu

IMG_20200517_211007 (Mały).jpg

IMG_20200517_211014 (Mały).jpg

Edytowane przez wawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sherif napisał:

No spoko tylko to temat o oświetleniu ogrodowym :)

 

Mam 12 lamp z żarówkami 2.5W czy 3W i bardzo fajnie to świeci. Oświetlenie tego typu ma dawać klimat a nie oświetlać lotnisko.

 

No ja też mam ze 20 z takimi żarówkami. A teraz sobie wyobraź zastąpienie ich pojedynczymi diodami led, to dopiero będziesz miał klimat ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.