Skocz do zawartości

Sprzedaż aut w marcu - początek dużego kryzysu?


Sebbeks

Rekomendowane odpowiedzi

Spada sprzedaż nowych samochodów. Wszyscy producenci odnotowali bardzo duże straty, chociaż najbardziej odczuwa to Ford z ponad 80% spadkiem. 

 

Spośród interesujących nas firm kryzys najbardziej uderzył w markę Dacia, która w segmencie samochodów osobowych zmniejszyła swoją sprzedaż o ponad 70% w stosunku do zeszłego roku. Renault spadło o 62,8%, Peugeot o 62,4%.

Ale to nie koniec złych wiadomości: wyniki z marca są efektem sprzedaży w lutym. Rzeczywisty kryzys w branży trwa dopiero dwa tygodnie. Wielu dealerów raportuje zerową sprzedaż, nie lepiej będzie w kwietniu.

 

Wyniki sprzedaży 1-20 marzec: Samochody osobowe

1. Skoda (3406 szt.) -41,8 proc.
2. Toyota (3302 szt.) -34,2 proc.
3. Volkswagen (1945 szt.) -58,6 proc.
4. KIA (1396 szt.) -40,8 proc.
5. Hyundai (1047 szt.) -51,3 proc.
6. Mercedes (1038 szt.) -37,8 proc.
7. Dacia (991 szt.) -71,1 proc.
8. BMW (922 szt.) -51,1 proc.
9. Renault (907 szt.) -62,8 proc.
10. Audi (885 szt.) -50,9 proc.
11. Volvo (827 szt.) -46,7 proc.
12. Seat (644 szt.) -36,7 proc.
13. Opel (585 szt.) -81,8 proc.
14. Nissan (535 szt.) –55,7 proc.
15. Ford (503 szt.) -82,1 proc.
16. Peugeot (484 szt.) -62,4 proc.
17. Citroen (475 szt.) -53,2 proc.
18. Fiat (425 szt.) -66,6 proc.
19. Honda (300 szt.) -61,4 proc.
20. Lexus (258 szt.) -29,5 proc.

Wyniki sprzedaży 1-20 marzec: Samochody dostawcze

1.  Volkswagen (372 szt.) -40,7 proc.
2.  Renault (362 szt.) -64,3 proc.
3.  Ford (362 szt.) -56,9 proc.
4.  Fiat (344 szt.) -63,5 proc.
5.  Mercedes (331 szt.) -45,8 proc.
6.  IVECO (267 szt.) -49,3 proc.
7.  Toyota (234 szt.) +88,7 proc.
8.  Peugeot (213 szt.) -64,3 proc.
9.  Citroen (184 szt.) -34,5 proc.
10. Opel (132 szt.) -61,4 proc.

Zródło: https://francuskie.pl/potezne-spadki-sprzedazy-nowych-samochodow-w-polsce/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Sebbeks napisał:

Spada sprzedaż nowych samochodów. Wszyscy producenci odnotowali bardzo duże straty, chociaż najbardziej odczuwa to Ford z ponad 80% spadkiem. 

 

U nas na wiosce zakład Aptiv 1500 ludzi produkuje instalacje elektryczne dla kilku producentów. Od tygodnia stoją na zasadzie wybierają ludzie swój urlop + płatne postojowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, NaczelnyFilozof napisał:

 

U nas na wiosce zakład Aptiv 1500 ludzi produkuje instalacje elektryczne dla kilku producentów. Od tygodnia stoją na zasadzie wybierają ludzie swój urlop + płatne postojowe. 

 

Znam zakład paru znajomych tam pracuje / pracowało mówią że nie wesoło u nich teraz :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rwIcIk napisał:

Nie będą mieli czego sprzedawać.

Myślę, że będą mieli mimo wszystko. Teraz to główny powód, że klientów brak, bo w sumie kto o zdrowych zmysłach mając firmę będzie myślał o nowym samochodzie mając z tyłu głowy, że kryzys może doprowadzić do jego bankructwa? Teraz większość zdroworozsądkowo myślących ludzi raczej będzie wyciągać oszczędności na przetrwanie biznesu niż na nowe auta czy inne "zabawki". 

A to tak naprawdę może być przez zamówienia wcześniejsze, a myślę, że kwiecień/maj pokaże jaki będzie pogrom w sprzedaży aut...

Edytowane przez Sebbeks
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, HARDTECHNO napisał:

@NaczelnyFilozof brał ticket na odpowiedni dzień i godzinę? 

Ciekawe w Oświęcimiu od kiedy jest akcja #zostańwdomu urzędy są pozamykane tylko skrzynki podawcze na wejściu u ochroniarz

 

Dzwonił do urzędu i umówili go na konkretną godzinę.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, prawoimotoryzacja napisał:

Problemem jest przede wszystkim brak możliwości zarejestrowania samochodu .

W niektórych miejscach tak, ale też trzeba zauważyć jak dużo aut na otomoto pojawiło się w ciągu ostatniego miesiąca z magicznymi słowami "cesja leasingu", a biorąc pod uwagę, że zdecydowanie większą część aut w Polsce ludzie biorą na firmy, w leasing to nie zwiastuje dobrej sprzedaży nowych aut, jak dość świeże auta potrafią lądować na cesję. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Sebbeks napisał:

W niektórych miejscach tak, ale też trzeba zauważyć jak dużo aut na otomoto pojawiło się w ciągu ostatniego miesiąca z magicznymi słowami "cesja leasingu", a biorąc pod uwagę, że zdecydowanie większą część aut w Polsce ludzie biorą na firmy, w leasing to nie zwiastuje dobrej sprzedaży nowych aut, jak dość świeże auta potrafią lądować na cesję. 

 

To zalezy tez jakie. Jak uzytkowe dupowozy to faktycznie moze oznaczac kryzys. Wiekszosc zabawek - hothatchy czy aut sportowych jest branych w leasing bo po co wyskakiwac z kilkuset tysi na raz, ale sie nudzą i ludzie chcą zmieniać. Jak obserwuje rynek Civica TypeR to wiekszosc uzywek po roku to cesje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Filipfm napisał:

 

To zalezy tez jakie. Jak uzytkowe dupowozy to faktycznie moze oznaczac kryzys. Wiekszosc zabawek - hothatchy czy aut sportowych jest branych w leasing bo po co wyskakiwac z kilkuset tysi na raz, ale sie nudzą i ludzie chcą zmieniać. Jak obserwuje rynek Civica TypeR to wiekszosc uzywek po roku to cesje. 

No właśnie jest rozstrzał od aut pokroju Dacii Duster, przez Seaty Leony, Golfy, BMW serii 3, po Merce E klasy czy BMW X5, więc typowo dupowozy, a nie auta do upalania. Na samo słowo cesja w wyszukiwaniu pojawia się prawie 1100 aut - sporo. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Sebbeks napisał:

No właśnie jest rozstrzał od aut pokroju Dacii Duster, przez Seaty Leony, Golfy, BMW serii 3, po Merce E klasy czy BMW X5, więc typowo dupowozy, a nie auta do upalania. Na samo słowo cesja w wyszukiwaniu pojawia się prawie 1100 aut - sporo. 

 

A ile było rok temu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin79 napisał:

Już o tym napisałem,  pod koniec roku będę super rabaty jeszcze na roczniki 2019.

ale pewnie na same padaki

Golfa GTI czy R, Audi S3, BMW mocnego albo jakiś wypasów już dawno nie będzie, bo tam sensowny rabata zachęci

 

co mi po Dacii, Kii czy Golfie/Leonie 1.0...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebbeks napisał:

Spada sprzedaż nowych samochodów. Wszyscy producenci odnotowali bardzo duże straty, chociaż najbardziej odczuwa to Ford z ponad 80% spadkiem. 

 

Spośród interesujących nas firm kryzys najbardziej uderzył w markę Dacia, która w segmencie samochodów osobowych zmniejszyła swoją sprzedaż o ponad 70% w stosunku do zeszłego roku. Renault spadło o 62,8%, Peugeot o 62,4%.

Ale to nie koniec złych wiadomości: wyniki z marca są efektem sprzedaży w lutym. Rzeczywisty kryzys w branży trwa dopiero dwa tygodnie. Wielu dealerów raportuje zerową sprzedaż, nie lepiej będzie w kwietniu.

 

Wyniki sprzedaży 1-20 marzec: Samochody osobowe

1. Skoda (3406 szt.) -41,8 proc.
2. Toyota (3302 szt.) -34,2 proc.
3. Volkswagen (1945 szt.) -58,6 proc.
4. KIA (1396 szt.) -40,8 proc.
5. Hyundai (1047 szt.) -51,3 proc.
6. Mercedes (1038 szt.) -37,8 proc.
7. Dacia (991 szt.) -71,1 proc.
8. BMW (922 szt.) -51,1 proc.
9. Renault (907 szt.) -62,8 proc.
10. Audi (885 szt.) -50,9 proc.
11. Volvo (827 szt.) -46,7 proc.
12. Seat (644 szt.) -36,7 proc.
13. Opel (585 szt.) -81,8 proc.
14. Nissan (535 szt.) –55,7 proc.
15. Ford (503 szt.) -82,1 proc.
16. Peugeot (484 szt.) -62,4 proc.
17. Citroen (475 szt.) -53,2 proc.
18. Fiat (425 szt.) -66,6 proc.
19. Honda (300 szt.) -61,4 proc.
20. Lexus (258 szt.) -29,5 proc.

Wyniki sprzedaży 1-20 marzec: Samochody dostawcze

1.  Volkswagen (372 szt.) -40,7 proc.
2.  Renault (362 szt.) -64,3 proc.
3.  Ford (362 szt.) -56,9 proc.
4.  Fiat (344 szt.) -63,5 proc.
5.  Mercedes (331 szt.) -45,8 proc.
6.  IVECO (267 szt.) -49,3 proc.
7.  Toyota (234 szt.) +88,7 proc.
8.  Peugeot (213 szt.) -64,3 proc.
9.  Citroen (184 szt.) -34,5 proc.
10. Opel (132 szt.) -61,4 proc.

Zródło: https://francuskie.pl/potezne-spadki-sprzedazy-nowych-samochodow-w-polsce/

 

A jak trzy tygodnie temu odwiedzałem salony Skody, to na cztery gdzie wykazywałem zainteresowanie w zasadzie wszędzie olewka klienta. W jednym tylko jako takie zainteresowanie tym, że chcę kupić auto, choć też bez szału. Tak więc najpierw niech się sami zaangażują w swoją robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, prawoimotoryzacja napisał:

Problemem jest przede wszystkim brak możliwości zarejestrowania samochodu .

 

Nowe zarejestrujesz. We Wrocławiu np. wszystko robisz wysyłkowo przez kuriera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, spad napisał:

 

A jak trzy tygodnie temu odwiedzałem salony Skody, to na cztery gdzie wykazywałem zainteresowanie w zasadzie wszędzie olewka klienta. W jednym tylko jako takie zainteresowanie tym, że chcę kupić auto, choć też bez szału. Tak więc najpierw niech się sami zaangażują w swoją robotę.

 

Skoda sie rozbestwila flotami i dla jednego auta to im sie nie chce zza biurka wstawac. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Filipfm napisał:

 

Skoda sie rozbestwila flotami i dla jednego auta to im sie nie chce zza biurka wstawac. 

 

A pierwsze oglądanie Octavii robiłem jeszcze przed kwarantanną i jakby gość był ogarnięty to bym dwa dni później wyjechał autem z salonu. A gość po dwóch dniach to oddzwonił, że moją sprawę przejmie kolega, a kolega odezwał się kolejny dzień później a potem już zaczęła się ta cała kwarantanna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Koonrad napisał:

 

A ile było rok temu ?

O ile dobrze pamiętam to w grudniu było ponad 250 mniej takich ogłoszeń, a od momentu kiedy pisałem tamten wpis przybyło kilka ogłoszeń. 

 

4 minuty temu, spad napisał:

 

A jak trzy tygodnie temu odwiedzałem salony Skody, to na cztery gdzie wykazywałem zainteresowanie w zasadzie wszędzie olewka klienta. W jednym tylko jako takie zainteresowanie tym, że chcę kupić auto, choć też bez szału. Tak więc najpierw niech się sami zaangażują w swoją robotę.

Jak byłem u siebie w Mińsku w salonie obejrzeć Skodę Kamiq jak wchodziła na rynek to sprzedawca od razu podszedł do mnie czy czegoś nie potrzebuje, także kwestia człowieka danego pracującego w salonie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Sebbeks napisał:

O ile dobrze pamiętam to w grudniu było ponad 250 mniej takich ogłoszeń, a od momentu kiedy pisałem tamten wpis przybyło kilka ogłoszeń. 

 

Jak byłem u siebie w Mińsku w salonie obejrzeć Skodę Kamiq jak wchodziła na rynek to sprzedawca od razu podszedł do mnie czy czegoś nie potrzebuje, także kwestia człowieka danego pracującego w salonie. 

 

Ja już nawet byłem po dwóch jazdach próbnych (dwa silniki), prosiłem o ofertę na finansowanie, oraz umówienie mnie z gośćmi zajmującymi się skupem aut w salonie. Z tego wszystkiego była tylko jazda próbna, resztę salon olał. A na prawdę dawałem do zrozumienia, że jestem zainteresowany i chciałem nawet doposażać auto o hak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebbeks napisał:

W niektórych miejscach tak, ale też trzeba zauważyć jak dużo aut na otomoto pojawiło się w ciągu ostatniego miesiąca z magicznymi słowami "cesja leasingu", a biorąc pod uwagę, że zdecydowanie większą część aut w Polsce ludzie biorą na firmy, w leasing to nie zwiastuje dobrej sprzedaży nowych aut, jak dość świeże auta potrafią lądować na cesję. 

Cesja bylaby fajna jakby nie chcieli zwrotu kasy, ktorej juz wplacili. A takto lepiej isc po nowke niz wypierdziane roczne. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cesja bylaby fajna jakby nie chcieli zwrotu kasy, ktorej juz wplacili. A takto lepiej isc po nowke niz wypierdziane roczne. 
Właśnie jeszcze nie ma kryzysowych cen. Obecnie część osób myśli przyszłościowo więc na spokojnie kalkuluje.
Ceny zaczną być dobre jak ludzie/firmy staną pod ścianą że nie mają na spłatę i tak czy inaczej bank zabierze.
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dosc fajnie wygladaja wyprzedaze modeli z 2019 roku takich jak octavia 3 czy golf 7.5 przyzwoite ceny oraz dosc duxy wybor jak nie sprzedaja to ceny jeszcxe spadna lub cos zaczna doklsdac. Ktos pisal o fiacie tam pracuja ludzie z kosmosu niech im gnija te auta na placu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, RABIN napisał:

Teraz dosc fajnie wygladaja wyprzedaze modeli z 2019 roku takich jak octavia 3 czy golf 7.5 przyzwoite ceny oraz dosc duxy wybor jak nie sprzedaja to ceny jeszcxe spadna lub cos zaczna doklsdac. Ktos pisal o fiacie tam pracuja ludzie z kosmosu niech im gnija te auta na placu !

 

Golf powoli zaczyna wypadać lepiej niż Octavia, tylko silnik trochę słabszy 130 KM zamiast 150 KM. I do tego mają tańszy kredyt niż Skoda choć obydwie firmy robią ten sam kredyt w tym samym banku. A co do Fiata to faktycznie kosmici. Oglądając Tipo czułem się jak w starym polmozbycie. A jak dodasz jeszcze ich kredyt w FCA Bank to 10 tys. zł droższy Golf i Skoda wychodzą miesięcznie taniej w racie niż Tipo. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weszly nowe modele i dzis szukajac nowej OIV malo nie spadlem z krzesla bo za style 1,5 kombi wyszlo mi 130tzl gdzie golf 8 105tzl . Ja chyba dam se siana i przeczekam ten rok jest to rozsadne rozwiazanie. Co do cesji leasingu jak ktos bierze to pod uwage to ja bym poczekal gro firm zaraz stanie pod sciana i beda oddawac te auta z minimalnym odstepnym. U mnie w firmie oddanie aut do leasingodawcy kosztowalo pracodawce kilkanascie tysiecy zlotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, RABIN napisał:

Weszly nowe modele i dzis szukajac nowej OIV malo nie spadlem z krzesla bo za style 1,5 kombi wyszlo mi 130tzl gdzie golf 8 105tzl . Ja chyba dam se siana i przeczekam ten rok jest to rozsadne rozwiazanie. Co do cesji leasingu jak ktos bierze to pod uwage to ja bym poczekal gro firm zaraz stanie pod sciana i beda oddawac te auta z minimalnym odstepnym. U mnie w firmie oddanie aut do leasingodawcy kosztowalo pracodawce kilkanascie tysiecy zlotych.

Golf w promocji 69.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, RABIN napisał:

Weszly nowe modele i dzis szukajac nowej OIV malo nie spadlem z krzesla bo za style 1,5 kombi wyszlo mi 130tzl gdzie golf 8 105tzl . Ja chyba dam se siana i przeczekam ten rok jest to rozsadne rozwiazanie. Co do cesji leasingu jak ktos bierze to pod uwage to ja bym poczekal gro firm zaraz stanie pod sciana i beda oddawac te auta z minimalnym odstepnym. U mnie w firmie oddanie aut do leasingodawcy kosztowalo pracodawce kilkanascie tysiecy zlotych.

Tylko popatrz na wyposażenie. Chyba oczywistym jest, że skoro masz full wersję, to ona nie może kosztować 70 tyś zl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, prawoimotoryzacja napisał:

Tylko popatrz na wyposażenie. Chyba oczywistym jest, że skoro masz full wersję, to ona nie może kosztować 70 tyś zl?

To oczywiste ze takie auto nie moze byc za 70 tzl jednak pstrzac na o3 z wyprzedazy to roznica jest ogromna. O4 nowy model troche lepiej wyposazony za 40tzl wiecej !chyba podziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, spad napisał:

 

A jak trzy tygodnie temu odwiedzałem salony Skody, to na cztery gdzie wykazywałem zainteresowanie w zasadzie wszędzie olewka klienta. W jednym tylko jako takie zainteresowanie tym, że chcę kupić auto, choć też bez szału. Tak więc najpierw niech się sami zaangażują w swoją robotę.

Ja kupowałem auto ponad 6 lat temu, ale podobnie było - "jestem zainteresowany, proszę przysłać ofertę" - i cisza. Znalazłem na otomoto we Wrocławiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sebbeks napisał:

Spada sprzedaż nowych samochodów. Wszyscy producenci odnotowali bardzo duże straty, chociaż najbardziej odczuwa to Ford z ponad 80% spadkiem. 

 

 

Ja obstawiam, że pod koniec roku 2020 będzie można jeszcze kupić ze stocku zarejestrowane auta z 2019.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, RABIN napisał:

To oczywiste ze takie auto nie moze byc za 70 tzl jednak pstrzac na o3 z wyprzedazy to roznica jest ogromna. O4 nowy model troche lepiej wyposazony za 40tzl wiecej !chyba podziekuje

Jaka jest różnica w cenie pomiędzy podobnie wyposażona O3 i O4 bez rabatu za wyprzedaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, RABIN napisał:

To oczywiste ze takie auto nie moze byc za 70 tzl jednak pstrzac na o3 z wyprzedazy to roznica jest ogromna. O4 nowy model troche lepiej wyposazony za 40tzl wiecej !chyba podziekuje

 

Najlepszy jest paradoks O3, bo cena na wyprzedaży jest lepsza jak używane w ogłoszeniach 😄

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Marcin79 napisał:

https://www.otomoto.pl/oferta/bmw-seria-5-okazja-wyprzedaz-2019-ID6CTrL9.html

 

Fajne bmw w cenie trochę wyższej od wypasione o4

 

:)

Napisz od razu, że w cenie trochę wyższej od trochę wyższej niż fiat tipo. W końcu "trochę" to pojęcie mocno względne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.