Skocz do zawartości

wertykulacja trawnika - sprzęt?


00Tom00

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 11.04.2020 o 10:47, AkuQ napisał:

Rok temu robiłem, trawnik przez 2 tyg wygląda jakby przeszło tornado przez niego, ale potem ładnie trawka rośnie. Kupiłem za 450zł elektryczny, ma dwa wałki jeden z nożami do wertykulacji, drugi do delikatniejszych prac, takie pazurki do wyczesywania, w tym roku chyba tylko pazurkami oblecę.

Dwa dni temu założyłem ten wałek aeratora. Przejechałem nim ze 3mb i zrezygnowałem.

Po 1 kurzyło się niemiłosiernie (sucho), a po 2 stwierdziłem, że te pazurki to mają szansę działać jako zgrabiarka siana, a nie nakłuwacz ziemi.

Założyłem nakładkę na buty z kolcami (średnicy 6 czy 8mm i 60 czy 80mm długości) i przedreptałem cały trawnik.

Tyle, że mam go niewiele, a wieczorem i tak czułem to w nogach.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wertykulacja trawnika to obowiązkowa sprawa na wiosnę. Piszę to z własnego doświadczenia.

Najpierw trzeba porządnie skosić trawnik, nie jakoś mega-krótko, ale tak, aby kosiarka pozbierała wszelki wolny syf, gałązki i inne takie.

Potem oznaczasz sobie wszystkie "wrażliwe" elementy trawnika, w szczególności dysze zraszaczy - szkoda by było je rozjechać wertykulatorem.

Ja maszynę wypożyczam - biorę najmocniejszą spalinową, jaka jest i za dzień pracy płacę około 150zł.

Robota przerąbana, bo:

- od prowadzenia wertykulatora łapy się trzęsą jeszcze długo do wieczora

- zbieranie suchej trawy i chwastów, których po zimie jest od cholery, to robota zajmująca większość procesu wertykulacji

Potem jeszcze uzupełnianie ubytków trawy, nawożenie, naprawa zniszczonych tryskaczy podlewania i..... można zaczynać sezon. 🙂

 

Jak dla mnie - trawnik około 1200m2 - roboty jest na cały weekend, bez opierdzielania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Bartłomiej napisał:

Wertykulacja trawnika to obowiązkowa sprawa na wiosnę. Piszę to z własnego doświadczenia.

Najpierw trzeba porządnie skosić trawnik, nie jakoś mega-krótko, ale tak, aby kosiarka pozbierała wszelki wolny syf, gałązki i inne takie.

Potem oznaczasz sobie wszystkie "wrażliwe" elementy trawnika, w szczególności dysze zraszaczy - szkoda by było je rozjechać wertykulatorem.

Ja maszynę wypożyczam - biorę najmocniejszą spalinową, jaka jest i za dzień pracy płacę około 150zł.

Robota przerąbana, bo:

- od prowadzenia wertykulatora łapy się trzęsą jeszcze długo do wieczora

- zbieranie suchej trawy i chwastów, których po zimie jest od cholery, to robota zajmująca większość procesu wertykulacji

Potem jeszcze uzupełnianie ubytków trawy, nawożenie, naprawa zniszczonych tryskaczy podlewania i..... można zaczynać sezon. 🙂

 

Jak dla mnie - trawnik około 1200m2 - roboty jest na cały weekend, bez opierdzielania się.

No widzisz a po elektrycznym nic się nie trzęsie a cena zakupu to ok 2-2.5x takie wypożyczenie :). Przy dobrej regulacji sam jedzie.

U rodziców trawnik ok 800m2 - ogarnięte w kilka godzin. U siebie 500m2 sam wertykulator to 1.5h, ale potem jeszcze drugie tyle wygrabiałem trawę a mam gęstą i sporo miejsce gdzie wertykulator nie wjedzie.

Skosić jest warto po, bo wtedy wciąga się to co wertykulator zostawi :) a trawa wczesną wiosną i tak jest niska.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wertykulator elektryczny nie dawał rady - taka ziemia oraz gęstość trawy/chwastów. Tylko spalinówka sobie z tym radziła.

Poza tym mam nieco więcej m2 do objechania i mam awersję do ciągania przewodów po ogrodzie.

Kosiarką jeżdżę zarówno przed wertykulacją, jak i po niej - wtedy kosiarka działa jak odkurzacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

odkopuje temat
musze kupić jakiś sprzęt werykulator/areator
grabiami wyciągam sporo filcu, myślę czy coś kupić..., koło 600m2, skłaniam się ku spalinowemu, widzę jakiś gatec 
https://gatec.pl/19-wertykulatory


jak mam dać 800 za elektryczną stigę to chyba wolę dołożyć do tego wynalazku?

Czy nie iść tą drogą

max 2 koła mogę dać...

więcej chyba nie widzę sensu

z elektrycznym też dałbym radę, ale chyba wygodniej spalinówka?

co możecie polecić?

mam kosiarke alko z silnikiem hondy, 3 sezon chodzi i widze z alko też jakiś sprzet za kasę tego gatec?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, 62545tomasz napisał(a):

odkopuje temat
musze kupić jakiś sprzęt werykulator/areator
grabiami wyciągam sporo filcu, myślę czy coś kupić..., koło 600m2, skłaniam się ku spalinowemu, widzę jakiś gatec 
https://gatec.pl/19-wertykulatory


jak mam dać 800 za elektryczną stigę to chyba wolę dołożyć do tego wynalazku?

Czy nie iść tą drogą

max 2 koła mogę dać...

więcej chyba nie widzę sensu

z elektrycznym też dałbym radę, ale chyba wygodniej spalinówka?

co możecie polecić?

mam kosiarke alko z silnikiem hondy, 3 sezon chodzi i widze z alko też jakiś sprzet za kasę tego gatec?

 

Ja mam powierzchnię dużo mniejszą (może 100m2) i kupiłem elektryczny najtańszy i najmniejszy jaki znalazłem (firmy Gardena). Od 5 lat daje radę, a cena to jakieś 200-250 zł.

Taki o https://www.jemogfix.dk/plaenelufter-og-renser-garden/2111/9054331/?gclid=CjwKCAjwpJWoBhA8EiwAHZFzfsnRGb6NB-9gYQV3ayN-H2rXdsd1hUGl-hIhnrmqn-O9P6RFY5eGkRoC4sMQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2023 o 14:53, 62545tomasz napisał(a):

odkopuje temat
musze kupić jakiś sprzęt werykulator/areator
grabiami wyciągam sporo filcu, myślę czy coś kupić..., koło 600m2, skłaniam się ku spalinowemu, widzę jakiś gatec 
https://gatec.pl/19-wertykulatory


jak mam dać 800 za elektryczną stigę to chyba wolę dołożyć do tego wynalazku?

Czy nie iść tą drogą

max 2 koła mogę dać...

więcej chyba nie widzę sensu

z elektrycznym też dałbym radę, ale chyba wygodniej spalinówka?

co możecie polecić?

mam kosiarke alko z silnikiem hondy, 3 sezon chodzi i widze z alko też jakiś sprzet za kasę tego gatec?

 

Opierdzielam elektrycznym AL-KO prawie 2000 m2 ogrodu jak go kupowałem kosztował kilkaset złotych.

Starsza wersja https://www.alko.sklep.pl/al-ko/1525-wertykulator-38e-combi-care-comfort-4003718042245.html

Z tego co widzę narzędzia robocze są takie same jak w starszym modelu.

Raz do roku daje radę. Po kilkunastu latach pierwszy raz musiałem w nim wymienić paski bo jeden z nich pękł.

Jak widzę zdjęcia elementów roboczych tego wertykulatora z Twojego linka to po każdym wertykulowaniu będziesz kupował nowe.

Bo te się rozsypią. Więc warto dowiedzieć się ile kosztują zamienne elementy robocze. Zwłaszcza ten ze sprężynami lub sprężyny do niego.

W przypadku aeratora/wertykulatora krytycznym jest rozmiar kosza i jego budowa bo napełnia się szybciej niż w kosz w kosiarce na tej samej powierzchni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rudobrody napisał(a):

Opierdzielam elektrycznym AL-KO prawie 2000 m2 ogrodu jak go kupowałem kosztował kilkaset złotych.

Starsza wersja https://www.alko.sklep.pl/al-ko/1525-wertykulator-38e-combi-care-comfort-4003718042245.html

Z tego co widzę narzędzia robocze są takie same jak w starszym modelu.

Raz do roku daje radę. Po kilkunastu latach pierwszy raz musiałem w nim wymienić paski bo jeden z nich pękł.

Jak widzę zdjęcia elementów roboczych tego wertykulatora z Twojego linka to po każdym wertykulowaniu będziesz kupował nowe.

Bo te się rozsypią. Więc warto dowiedzieć się ile kosztują zamienne elementy robocze. Zwłaszcza ten ze sprężynami lub sprężyny do niego.

W przypadku aeratora/wertykulatora krytycznym jest rozmiar kosza i jego budowa bo napełnia się szybciej niż w kosz w kosiarce na tej samej powierzchni.

 

myślę o spalinowym alko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 62545tomasz napisał(a):

myślę o spalinowym alko...

Nie używałem mam kosiarkę spalinową i wertykulator elektryczny tej firmy. Są trwałe a części zamienne do sprzętu, który ma kilkanaście lat ciągle są dostępne. Do tego ogólnie dostępne schematy urządzeń wraz z numerami katalogowymi części. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Rudobrody napisał(a):

Nie używałem mam kosiarkę spalinową i wertykulator elektryczny tej firmy. Są trwałe a części zamienne do sprzętu, który ma kilkanaście lat ciągle są dostępne. Do tego ogólnie dostępne schematy urządzeń wraz z numerami katalogowymi części. Polecam.

to chyba mnie przekonałeś do alko, moje alko z silnikiem hondy też działa extra, może pójdę w taki jak Twój i po sprawie, tylko wkurzać mnie będzie kabel....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku kupiłem elektrycznego stihla i super działa. Jako że często się tego nie robi to kabel aż tak nie wkurza. Trawnik odzyskał blask.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
42 minuty temu, 62545tomasz napisał(a):

nie chce mi się bawić z kablem... ani spalinowego też nie;)
może jakiś na aku?
husqvarma, ryobi?

https://www.husqvarna.com/pl/wertykulatory-i-skaryfikatory/model-s138i-bez-akumulatora-i-ladowarki/
kupiłbym jakiś mocniejszy aku...

Kablem bym się nie przejmował, z tym co chwila jest stop dla oczyszczenia kosza. Korzystam w sezonie 2x, nie wiem jak z żywotnością akumulatora używanego 2x w roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, 62545tomasz napisał(a):

Mam taki i polecam  ma wymienne walki wertykulacja, aeracja. Jedna uwaga, nie ustawiać za głęboko nozy przy wertykulavjo, można zaorać trawnik

Edytowane przez Set
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Set napisał(a):

Mam taki i polecam  ma wymienne walki wertykulacja, aeracja. Jedna uwaga, nie ustawiać za głęboko nozy przy wertykulavjo, można zaorać trawnik

to chyba wezme taki sam, kolega tu wyżej też polecał ten sam model...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Set napisał(a):

Mam taki i polecam  ma wymienne walki wertykulacja, aeracja. Jedna uwaga, nie ustawiać za głęboko nozy przy wertykulavjo, można zaorać trawnik

chociaż widze, ten drugi model alko ma więcej noży i sprężynek oraz ciut mocniejszy.. może pójdę w niego... kusi mnie jescze ta husqvarna i ten tani modelik faworyt;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 62545tomasz napisał(a):

chociaż widze, ten drugi model alko ma więcej noży i sprężynek oraz ciut mocniejszy.. może pójdę w niego... kusi mnie jescze ta husqvarna i ten tani modelik faworyt;)

Szczerze? Nie widzę sensu pakować jakiejś extra kasy. Ten alko naprawdę robi robotę z wyczesaniem. Później to już nawozy i woooda. Na szczęście ja mam studnię  to trawnik jak dywan

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, 62545tomasz napisał(a):

o fajny bo widzę mało miejsca zajmuje złożony, a nie mam gdzie już tego trzymać wszystkiego.... rozważę.
ile m2 tym stihlem robisz?

 

Ile masz tej trawy? Ja mam jakies 6-7 arow i nie wyobrazam sobie, zebym mial samemu sie z tym pitolic. Na wiosne biore ekipe i mi ogarniaja, jest tego zawsze tyle, ze cala pake im zajmuje. I jednego grata mniej w garazu.

 

20160324_110017.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, zinger napisał(a):

Ile masz tej trawy? Ja mam jakies 6-7 arow i nie wyobrazam sobie, zebym mial samemu sie z tym pitolic. Na wiosne biore ekipe i mi ogarniaja, jest tego zawsze tyle, ze cala pake im zajmuje. I jednego grata mniej w garazu.

 

20160324_110017.jpg

podobnie, ile Cie kasuja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, 62545tomasz napisał(a):

podobnie, ile Cie kasuja?

Ciezko powiedziec, bo mi calosciowo ogrod ogarniaja po zimie, przyciaja wszystkie rosliny, nawoza itp, a troche tego mam. Plus wszystk utylizuja. Nie wiem ile sama wertykulacja by wyszla, na pewno kilka stowek. Caly dzien im zawsze schodzi, z 5-6 osob.

Zdjecie bylo robione w 2016, teraz wszystko do okola dwa razy wieksze, niz wtedy ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Set napisał(a):

Mam taki i polecam  ma wymienne walki wertykulacja, aeracja. Jedna uwaga, nie ustawiać za głęboko nozy przy wertykulavjo, można zaorać trawnik

 

Też taki mam już kilka dobrych lat, nawet kilka razy go wypożyczałem komuś za 5 dyszek. Chodzi to i nie chce się zepsuć. Teraz się zastanawiam nad aeratorem rurkowym. Ale to już raczej tylko wypożyczenie wchodzi w grę. Podobno zrobienie tym otworków i zasypanie tego piaskiem daje mega dobre efekty. Rok temu kupiłem sobie taki rurkowy ręczny w formie wideł z rurkami ale ni chu chu nie szło mi tym zrobić nic, za twarda ziemia. Spalinówka pewnie ogarnie to bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imho bez sensu akumulatorowy. Robisz to 1 czy 2 na rok. Poza tym problem jest i tak z opróżnianiem pojemnika. U mnie przy gęstej trawie 5-6 mb i można opróżniać. Chyba, że się grabi później, ale to extra robota. Ja mam Lidlowy od 6lat i bez problemu daje radę. Chowam go na strych gdzie stoi cały rok, to z bateriami miałbym ciężej ;).

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 62545tomasz napisał(a):

o fajny bo widzę mało miejsca zajmuje złożony, a nie mam gdzie już tego trzymać wszystkiego.... rozważę.
ile m2 tym stihlem robisz?

 

tak składa się fajnie,

cała działka ma 1000m2 a trawnika jest tyle co widać ;] 

image.png.af48784cfbdd0fc316f608d693ee9dd9.png

 

Edytowane przez bielaPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, yack napisał(a):

Podobno zrobienie tym otworków i zasypanie tego piaskiem daje mega dobre efekty.

W podobny sposób traktuje się boiska piłkarskie. Poprawia się strukturę gleby napowietrzenie itd :) z tym, że  albo używa się specjalnych maszyn albo w wersji budżetowej walców z kolcami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rudobrody napisał(a):

W podobny sposób traktuje się boiska piłkarskie. Poprawia się strukturę gleby napowietrzenie itd :) z tym, że  albo używa się specjalnych maszyn albo w wersji budżetowej walców z kolcami. :)

 

 

 

No o tym mówię, bo ręcznym dziurkaczem nie idzie tego zrobić. Latem na olxie pojawiają się takie do wypożyczenia. A na tym filmiku mają jeszcze fajny odkurzaczyk do tych trawich bobków :) Profeska 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.