Skocz do zawartości

Odprowadzenie wody z dachu


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jest sobie domek z dachem około 200m2 konstrukcji taki bardziej ostry. Jest 5 odpływów wody z rynien. Gleba bardziej gliniasta. Czy jak pod te 5 rynien powkopuje beczki dziurawe po 200l gdzieś około 3-4 metry dalej niż rynna + połączę to tą rurą żółtą z dziurami to ma sens i się sprawdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bielaPL napisał:

Witam

Jest sobie domek z dachem około 200m2 konstrukcji taki bardziej ostry. Jest 5 odpływów wody z rynien. Gleba bardziej gliniasta. Czy jak pod te 5 rynien powkopuje beczki dziurawe po 200l gdzieś około 3-4 metry dalej niż rynna + połączę to tą rurą żółtą z dziurami to ma sens i się sprawdzi?

Przeciętna ulewa to 10l./m2 co daje łącznie 2000l.

Sam sobie odpowiedz czy się sprawdzi.

A bywają w ostatnich latach ulewy nieprzeciętne.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Joki napisał:

Przeciętna ulewa to 10l./m2 co daje łącznie 2000l.

Sam sobie odpowiedz czy się sprawdzi.

A bywają w ostatnich latach ulewy nieprzeciętne.

;)

 

zdaje sobie sprawę że wszystkiego tam nie zmieszczę ale trochę jednak poleci i przy domu nie będzie stało, nadmiar i tak wyleci przez

OSADNIK RYNNOWY CZYSZCZAK WIELOFUNKCYJNY MARLEY 7314086199 ...

 

pytanie czy to ma sens czy olać i niech wszystko leci sobie przy domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bielaPL napisał:

zdaje sobie sprawę że wszystkiego tam nie zmieszczę ale trochę jednak poleci i przy domu nie będzie stało, nadmiar i tak wyleci przez

pytanie czy to ma sens czy olać i niech wszystko leci sobie przy domu?

Mam tak zrobione, ale odprowadzenie wody idzie rurami drenażowymi zasypanymi żwirem do studni z kręgów - 2 studnie średnicy około 1 m po 4 kręgi w dół.

Nigdy nie zdarzyło się, by studnie przepełniły się.

A ziemia gliniasta.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciętna ulewa to 10l./m2 co daje łącznie 2000l.
Sam sobie odpowiedz czy się sprawdzi.
A bywają w ostatnich latach ulewy nieprzeciętne.

Przy ulewach to woda przelewa się wszystkim i wszędzie :)

Ja mam podobnie jak kolega, jedna solidna studnia bez DNA i do niej dopływy.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał:

Witam

Jest sobie domek z dachem około 200m2 konstrukcji taki bardziej ostry. Jest 5 odpływów wody z rynien. Gleba bardziej gliniasta. Czy jak pod te 5 rynien powkopuje beczki dziurawe po 200l gdzieś około 3-4 metry dalej niż rynna + połączę to tą rurą żółtą z dziurami to ma sens i się sprawdzi?

Nie lepiej nie kombinować, tylko zaraz za studzienką rynnową dać dren? Jak gleba mało chłonna to kwestia długości + zrobić na końcu jamę chłonną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bielaPL napisał:

Gleba bardziej gliniasta. Czy jak pod te 5 rynien powkopuje beczki dziurawe po 200l gdzieś około 3-4 metry dalej niż rynna + połączę to tą rurą żółtą z dziurami to ma sens i się sprawdzi?

Sens zrobienia studni chłonnych będzie tylko wtedy jeżeli przebijesz się przez warstwy gliny. Z takiej powierzchni przy deszczu nawalnym przez 15 min będziesz miał ca 3m3 wody do zagospodarowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten patent z rurą co załączyłem mi się podoba, czyli kałuża z rynny dalej od domu, tylko wg tego rysunku jak najdzie wody to powinno to wszystko też się cofnąć aż do rynny aż dojdzie do poziomu gruntu, chyba że są jakieś patenty żeby woda się nie cofała do rynny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HerrMajki napisał:

Będzie się cofać jak będzie większy napływ niż odpływ. 

stan ulewy będzie coś takiego, wyżej niż grunt nie pójdzie, od rynny idzie pomarańczowa rura więc wody nie przepuszcza a z czasem spadnie do żółtej wszystko

chyba to mi się podoba najlepiej, nie za dużo roboty a zadanie spełnia,

image.png.5340b84f2a6f478ecef31f3e9e78a9a5.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, ccLot napisał:

 

Zasuwa burzowa, tylko po co?

Cofnie się, ale nie wyżej chyba, niż poziom gruntu :)

U siebie nie mam na sztywno podłączonej rynny, ale przez podobny spust, jak na zdjęciu wcześniej.

Co najwyżej wybije kratkę i wylewa się górą ;]

Ale to raczej dlatego, że tam jest sitko, które zbiera grubsze nieczystości.

Gdy jest przytkane, to jest słaby odpływ.

Trzeba co jakiś czas czyścić.

IMO warto to dołożyć, by śmietnik z rynien nie gromadził się w rurach odpływowych do studni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w glinie wywiercić otwór na ten sprzęt. Też miałem ten pomysł. Kupilem nawet Świder spalinowy. Po dwóch dniach walki zadzwoniłem do gościa co wierci studnie ale cena za MB dziury mnie ostudziła. Kupilem tunele grafa i w kopalem.

 

Edytowane przez Orochimaru
Usunąłem nieregulaminowy cytat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, amciek napisał:

Spróbuj w glinie wywiercić otwór na ten sprzęt. Też miałem ten pomysł. Kupilem nawet Świder spalinowy. Po dwóch dniach walki zadzwoniłem do gościa co wierci studnie ale cena za MB dziury mnie ostudziła. Kupilem tunele grafa i w kopalem.

 

fakt może być problem, nie jest to sama glina ale może być ciężko

ale mogę to zakończyć tak, krótko, grunt żeby kałuża nie była pod samym domem tylko parę metrów dalej

image.png.6acb0df69858e94f544696c52bd656fa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał:

fakt może być problem, nie jest to sama glina ale może być ciężko

U mnie była pod jedną ścianą. Do obrabiana boków i dna wykopu pod szalunek ław musiałem używać dłuta i młotka.

;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Joki napisał:

U mnie była pod jedną ścianą. Do obrabiana boków i dna wykopu pod szalunek ław musiałem używać dłuta i młotka.

;]

za to możesz zrobić fajny basen ;]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem sobie w stanie wyobrazić że odpływ nie wydała, albo jest przytulamy i przy sporej ulewie jednak może rynna nie dać rady.... Czyli nie że się cofnie, ale raczej że nie zdąży odpływać i zacznie wywalać góra rynny.... - przekroje rur pewnie trzebaby mądrze dobrać.

Co do kopania studni w glinie.... To jest tylko kwestią czasu i cierpliwości....

Jutro pokażę wam fotę boru jaki teściu sobie zespawal i jakim w sumie wyzezbil otwór już na coś ponad 7 metrow. Powoli i sukcesywnie go pogłębiając aż ma dostęp do wody do podlewania ogródka praktycznie non-stop a. Dokładał kolejne rury, nawiercal w ich bokach otwory a bór i pompę zanurzeniowa klad tak że wibracje powodowały że praktycznie samo się pogłębiało..

Trwało to że dwa lata i poszły w tym czasie że trzy pompy zanurzeniowe ( zatarte) ale się udalo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Hagi84 napisał:

ja mam około 10m rury  (grafika przerobiona na szybko w paincie)

Ja mam tak zrobiony dren od filtra i jednej rynny, tj ok 9m rury i potem dwa zwoje w dół + kamienie. Czyszczenie filtra to dobre 0.4m3 wody który taki dren łyka bez problemu, ale u mnie piach :).

Nie zdarzyło się aby przy jakiekolwiek ulewie rynny nie odebrały opadów czy się coś przelało, nawet studzienki do drenów nigdy nie wybiły poza sytuacjami, gdy osadnik był pełny liści.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam właśnie takie osadniki jak powyżej przy każdej rurze spustowej (6szt).

Do każdego jest kawałek prostej rury kanalizacyjnej (może 1,5 metra) oraz potem 2 metry żółtej drenażowej owiniętej geowłókniną.

 

Jakoś działa, kałuż nie widać.

Grunt ilasty.

Powierzchnia dachu 270m2.

 

Edytowane przez Orochimaru
Usunąłem nieregulaminowy cytat.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.