Jump to content

Elektryzowanie się auta

Recommended Posts

Yaris żony zbiera jakieś niepospolite ilości elektryczności - pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Po kilkunastu kilometrach potrafi boleśnie trzepnąć po palcach, gdy się go uziemi własną osobą. Samo zjawisko nie jest mi obce, ale skala jest dość niespotykana.

Od czego to może zależeć? Może jakieś przebicie, albo coś? Przeciwko takiemu rozumowaniu przemawia jednorazowość wyładowania.

Edited by PelvisResley
12 minut temu, PelvisResley napisał:

Yaris żony zbiera jakieś niepospolite ilości elektryczności - pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Po kilkunastu kilometrach potrafi boleśnie trzepnąć po palcach, gdy się go uziemi własną osobą. Samo zjawisko nie jest mi obce, ale skala jest dość niespotykana.

Od czego to może zależeć? Może jakieś przebicie, albo coś? Przeciwko takiemu rozumowaniu przemawia jednorazowość wyładowania.

Przecież to Toyota! To co odczuwasz to zapewne działanie samoładującego się elektrycznego napędu hybrydowego.

;l

PS. A poważnie - żeby zminimalizować zjawisko najpierw złap za metalową krawędź drzwi a potem dopiero postaw nogę na ziemi. Wyładowanie przez stopę jest niezauważalne.

Teraz, Ryb napisał:

Przecież to Toyota! To co odczuwasz to zapewne działanie samoładującego się elektrycznego napędu hybrydowego.

;l

PS. A poważnie - żeby zminimalizować zjawisko najpierw złap za metalową krawędź drzwi a potem dopiero postaw nogę na ziemi. Wyładowanie przez stopę jest niezauważalne.

Mnie to bardziej jako zjawisko intryguje. Żona trochę narzeka tak poza tym.

Poza tym wyobrażam sobie potencjalną akcję przy tankowaniu.

1 minutę temu, PelvisResley napisał:

Mnie to bardziej jako zjawisko intryguje. Żona trochę narzeka tak poza tym.

Poza tym wyobrażam sobie potencjalną akcję przy tankowaniu.

Nic się nie stanie przy tankowaniu bo już wtedy jesteś uziemiony.

• Like 1

Podobnie mam w domu na kanapie z "niubuku" syn wariuje a pozniej jak podejdzie do kopie jak by byl kablem podpiety.

Pomaga pranie ubran wraz z płynem do płukania .

13 minut temu, Vadero napisał:

To nie auto się elektryzuje tylko Ty

Chyba nie.

Raczej to auto jest naelektryzowane. Ty stojąc na ziemi (po wyjściu z auta) i dotykając klamki/drzwi samochodu działasz jak przewód uziemiający w instalacji i przez twoje ciało odprowadzany jest ładunek do ziemi. Samochód jest odizolowany od ziemi.

Jakbyś ty się elektryzował to "trzepnięcie" było by bezpośrednio po dotknięciu ziemi stopą.

5 minut temu, ccLot napisał:

Chyba nie.

Wystarczy wyjść boso aby się przekonać co/kto się elektryzuje.

;)

Jakbyś ty się elektryzował to "trzepnięcie" było by bezpośrednio po dotknięciu ziemi stopą.

Gdybyś miał gołe stopy, a nie obuwie z gumową podeszwą

pozdr.

Wysłane z mojego Archos 50 Saphir przy użyciu Tapatalka

Będę się upierał przy swoim. Przeskok ładunku jest związany z dotknięciem metalowych części auta.

Oczywiście możliwe jest, że to my się elektryzujemy, ale wtedy zawsze by nas "waliło" po dotknięciu ziemi stopą, a tak nie jest. Przynajmniej u mnie, muszę mieć kontakt stopą do ziemi i metalowej części auta.

Będę się upierał przy swoim. Przeskok ładunku jest związany z dotknięciem metalowych części auta.
Oczywiście możliwe jest, że to my się elektryzujemy, ale wtedy zawsze by nas "waliło" po dotknięciu ziemi stopą, a tak nie jest. Przynajmniej u mnie, muszę mieć kontakt stopą do ziemi i metalowej części auta.
Wysiądź z auta, nie dotykaj go, podejdź do jakiegoś metalowego obiektu typu płot, znak drogowy itp. i dotknij go. Podziel się wrażeniami

pozdr.

Wysłane z mojego Archos 50 Saphir przy użyciu Tapatalka

Zanim stopę postawisz na ziemi to wysiadając złap się np. słupka A albo krawędzi dachu, dopiero wysiądź, nie powinno Cię kopnąć.

Ewentualnie zastosować pasek antystatyczny przykręcony do tylnej części pojazdu (przykręcony do metalu).

Wyprać odzież w płynie antystatycznym i/lub spryskać tapicerkę pojazdu takim czymś.

8 godzin temu, PelvisResley napisał:

Zdejmij ten ortalionowy dres to problem zniknie.;]

• Like 1
  • Haha 3

z racji pracy mam do czynienia z wieloma Toyotami :bzik: też widzę takie zjawisko w wielu modelach, nie zawsze, raczej rzadziej niż częściej, ale jak już to każde jedno w ciągu dnia :P
Nie mam pojęcia od czego to zależne, ciuchy mam zawsze podobne :hehe: 

• Like 1
2 minuty temu, Lynda napisał:

Nie mam pojęcia od czego to zależne

Zauważyłem, że na wiosnę jak sie robi ciepło zjawisko się nasila.

• Like 1