Skocz do zawartości

Taras z płyt betonowych - rzeźbienie w gów...


bergerac

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem gruby temat, bo mam ochotę sobie strzelić w łeb. Jadę na weekend majowy do teściów. Kiedyś mieli garaż, który się rozsypał, ostatecznie został zburzony i pozostał po nim jedynie fundament. Teraz jest akcja, żeby zrobić nam kawałek podłogi na stolik, grill itd.

Wygląda to tak: 

 

garaz.jpg.6e108fde8612b4d74aa6bd4b01676e05.jpg

 

Powierzchnia jest w fatalnym stanie i nie mam zbyt wiele koncepcji co z tym zrobić. Wymyśliłem tylko, żeby to zrobić z tego typu płyt betonowych:

Plyta_przelom_Bruk-Bet_30_x_30_x_4_cm_wa

 

Wykonać dokoła murku obrzeża - z połowy tych płyt, osadzić na zaprawę i wypoziomować. Na ten beton wysypać piasek, wypoziomować i wyłożyć płytami betonowymi ze zdjęcia powyżej.

 

Ma taka misja szansę powodzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, bob96 napisał:

Mieszasz piasek z cementem na sucho, po położeniu płytek polewasz wodą  :)

Tak robiłem.

Piasek mieszałem z cementem na sucho, wysypywałem, wyrównywałem długą deską i na to kostka.

Potem ubijanie.  Wodą nie polewałem, ale pierwszy deszcze zapewne wsiąkł w tę zaprawę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, bergerac napisał:

ok, jest to jakiś pomysł. Dzięki.

Najpierw usyp żwiru, jeśli zamawiasz ze żwirowni, to powiedz do czego potrzebujesz. Jak nie masz zagęszczarki to po wypoziomowaniu lej wodą kilka razy w odstępach czasowych żeby osiadło. Potem zrób sobie kupę żwiru i nasyp cementu mieszając to łopatą ze sobą stosunek 1 do 4 (do 5) cement-piasek wystarczy.potem rozsypujesz cienką warstwę tej mieszanki i układasz betonowe płytki. Jak nie masz zagęszczarki zrób sobie narzędzie z kantówek w stylu kantówka 40cm do niej w poziomie deska i masz ubijarkę, ewentualnie za ok 100 wypożyczysz na dzień z okolciznej wypożyczalni, a jak dobrze zagęścisz będzie "na wieki" i nic nie będzie się wichrować.

Płytki betonowe możesz poszukać rozbiórkowe, jak ma być po taniości, a jak ma być ładnie to kupić "płukane" zdecydowanie lepiej wyglądają.

Jak ma to być  pod grilla i posiadówki, to daruj sobie robienie obrzeży najpierw. Syp i zagęszczaj piasek, potem układasz płytki a bok obsypujesz piaskiem z większą ilością cementu (pod skosem), będzie wzmacniało i  nie będzie się wypłukiwał piasek, a przyspieszy Ci robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AkuQ napisał:

ak ma to być  pod grilla i posiadówki, to daruj sobie robienie obrzeży najpierw. Syp i zagęszczaj piasek, potem układasz płytki a bok obsypujesz piaskiem z większą ilością cementu (pod skosem), będzie wzmacniało i  nie będzie się wypłukiwał piasek, a przyspieszy Ci robotę.

nie wiem czy spojrzałeś na zdjęcie, tam po bokach jest taki jakby wyższy fundament. Wolałbym zrobić obrzeże, żeby się kupy trzymało. Zastanawiam się tylko czy to obrzeże położyć, żeby płytki weszły w środek, czy żeby naszły od góry. Bo w tej drugiej opcji mógłbym obrzeże wykorzystać jako oblamówkę do wypoziomowania piachu od razu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bergerac napisał:

nie wiem czy spojrzałeś na zdjęcie, tam po bokach jest taki jakby wyższy fundament. Wolałbym zrobić obrzeże, żeby się kupy trzymało. Zastanawiam się tylko czy to obrzeże położyć, żeby płytki weszły w środek, czy żeby naszły od góry. Bo w tej drugiej opcji mógłbym obrzeże wykorzystać jako oblamówkę do wypoziomowania piachu od razu. 

A jesli ten fundament jest przyzwoity i dookoła to może zebrać z wierzchu czarnoziep, podsypka żwirowa i płytki licować z tym murkiem?Czy za niski poziom będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bergerac napisał:

nie wiem czy spojrzałeś na zdjęcie, tam po bokach jest taki jakby wyższy fundament. Wolałbym zrobić obrzeże, żeby się kupy trzymało. Zastanawiam się tylko czy to obrzeże położyć, żeby płytki weszły w środek, czy żeby naszły od góry. Bo w tej drugiej opcji mógłbym obrzeże wykorzystać jako oblamówkę do wypoziomowania piachu od razu. 

Ja tak właśnie robiłem.

Najpierw obrzeża obsadziłem na cement, a potem służyły do poziomowania podsypki.

Kostka szła wewnątrz. Więc deskę do równania miała wycięcia na obrzeża, by poziom podsypki równać jakieś 5 cm poniżej.

Zdjęcie377.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, AkuQ napisał:

A jesli ten fundament jest przyzwoity i dookoła to może zebrać z wierzchu czarnoziep, podsypka żwirowa i płytki licować z tym murkiem?Czy za niski poziom będzie?

to wyglada tak. Gówniany jest, ale po tylu latach na pewno nic nie siądzie. W środku jest beton, a po środku pozostałość po starym kanale w garażu :facepalm: 

 

Licowanie z murkiem nie jest złym pomysłem, można nawet dać ciut zaprawy na murek, żeby chwyciło, pytanie na ile to równe jest

 

garaz2.jpg.eaee4d78e173968251629d5f2cd08602.jpg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rwIcIk napisał:

Ja tak właśnie robiłem.

Najpierw obrzeża obsadziłem na cement, a potem służyły do poziomowania podsypki.

Kostka szła wewnątrz. Więc deskę do równania miała wycięcia na obrzeża, by poziom podsypki równać jakieś 5 cm poniżej.

to która wersja ?

 

image.png.5c5ec21db2a6f3d448fbeea57173e122.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bergerac napisał:

 

Licowanie z murkiem nie jest złym pomysłem, można nawet dać ciut zaprawy na murek, żeby chwyciło, pytanie na ile to równe jest

Masz tam długą łatę jak widzę, więc połap poziom pi razy oko i będziesz widział, czy warto iść w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ccLot napisał:

Ładniej będzie wyglądała 1 (nie będzie widać cięcia płytki).

2 zgodnie z tzw. sztuką.

Będzie " murek oporowy" trzymający wszystko w kupie, a jak wiadomo kupy nikt nie ruszy.

zdecyduję na miejscu, którą wersję przyjąć, ale chyba rzeczywiście musi być 2. Wtedy w rogach spróbuję chwycić zaprawą i poziome płytki też już łapać na zaprawę przy murku, żeby wzmocnić całą konstrukcję, bo narożniki będą na pewno najmocniej narażone na uszkodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ccLot napisał:

Przed montażem rozłóż sobie na sucho płytki po długości i szerokości, żeby się nie okazało że trzeba wstawić jakiś cieniutki paseczek.

tak, jasne. Co jest najlepsze do cięcia płyt betonowych ? Flex i tarcza diamentowa ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bergerac napisał:

tak, jasne. Co jest najlepsze do cięcia płyt betonowych ? Flex i tarcza diamentowa ?

 

Tylko rozłóż sobie jakąś folię na trawniku gdzie będziesz ciął.

Ja ostatnio ciąłem obrzeża i ten niby drobny pył z cięcia potem paskudnie zostaje.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
 

Tylko rozłóż sobie jakąś folię na trawniku gdzie będziesz ciął.

Ja ostatnio ciąłem obrzeża i ten niby drobny pył z cięcia potem paskudnie zostaje.

no to powalczyłem, powiem szczerze ciężka robota. Jestem cały połamany i obolały :hehe: Dużo pracy zeszło na rozbijaniu gruzu, tak, żeby w miarę go równo rozłożyć. Jeśli chodzi o efekt, to raczej poległem. Zrobiłem trochę mnie niż połowę - raz, ze względów pogodowych, kilka razy nas deszcz wygonił. Dwa - jednak więcej pracy niż myślałem było, okazało się, że poziom jest mega rozjechany. Nie dość, że stary fundament miał pęknięcia, górki, rozjeżdzał sie również w linii bocznej, to jeszcze różnica poziomów jest tak duża, że po drugiej stronie potrzeba płytę około 50-60 cm, żeby zrobić poziom. Zrobiłem tylko do miejsca, gdzie wystarczyło 30 cm (bo takie miałem płytki). W sobotę nigdzie nie udało mi się innych płyt kupić, więc porażka. Zresztą chyba i tak bym czasowo nie dał rady. Muszę podjechać raz jeszcze na 2-3 dni i dokończyć.

 

Wybrałem wersję 1 obrzeży, bo przy tak dużej różnicy poziomów nie chciałem dodatkowo obrzeży podnosić, bo miałbym duży problem techniczny, żeby to zamontować. Uciekły mi też trochę linie, głównie z uwagi na duże nierówności starego fundamentu i mój brak doświadczenia w temacie. Na pewno jakbym kładł na "świeżym podłożu", to by poszło lepiej. Tak to wygląda na dzisiaj.

 

Przy okazji - nie polecam szlifierki Dexxter z Leroy Merlin. Zepsuła się po drugim albo trzecim cięciu płyty i resztę cięcia robiłem starą szlifierką bez osłony, czego nie cierpię. Dzięki jeszcze raz za porady, dużo mi pomogliście :ok: 

 

2ee49058ecc1f2842c1e5e120bc29539.jpg

 

bc2e9b81d22688aee7e0e626b6164b38.jpg

 

4b4b2eb366f13dbda243a7d6f4003611.jpg

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.04.2020 o 21:14, rwIcIk napisał:

Ja tak właśnie robiłem.

Najpierw obrzeża obsadziłem na cement, a potem służyły do poziomowania podsypki.

Kostka szła wewnątrz. Więc deskę do równania miała wycięcia na obrzeża, by poziom podsypki równać jakieś 5 cm poniżej.

@rwIcIk sam robiłeś ? mega szacun, ciężka robota :ok: 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bergerac napisał:

@rwIcIk sam robiłeś ? mega szacun, ciężka robota :ok: 

Sam.

Etapami, część prac jesienią, część drugiego roku wiosną.

Chodnik od furtki, opaska wokół domu i podjazd.

W sumie chyba 100 m2 kostki ;]

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rwIcIk napisał:

Sam.

Etapami, część prac jesienią, część drugiego roku wiosną.

Chodnik od furtki, opaska wokół domu i podjazd.

W sumie chyba 100 m2 kostki ;]

 

nieźle, naprawdę szacun. Przekonałem się na własnej skórze jaka to robota :) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bergerac napisał:

nieźle, naprawdę szacun. Przekonałem się na własnej skórze jaka to robota :) 

Teraz już najmuję ludzi do cięższych prac.

Ale jeszcze kilka lat temu dawałem radę :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.05.2020 o 18:43, bergerac napisał:

Wybrałem wersję 1 obrzeży

Rozlezie Ci się to po krawędziach. Jedyna szansa w tym, że obsypiesz ściśle ziemią ale i tak pierwszy rząd płytek od krawędzi się poprzesuwa wcześniej czy później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Joki napisał:

Rozlezie Ci się to po krawędziach. Jedyna szansa w tym, że obsypiesz ściśle ziemią ale i tak pierwszy rząd płytek od krawędzi się poprzesuwa wcześniej czy później.

U mnie, dwa miejsca parkingowe są na lekkiej skarpie i kostka bez obrzeży się rozłaziła. Poradziłem sobie wbijając i zalewając zaprawą kawałki prętów zbrojeniowych. I nawet to się trzyma kupy.

15890337932243692098807891994508.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Vadero napisał:

Na focie widzę kawałek muru z cegły - może to wykorzystać ciekawie, byle go zaimpregnować żeby nie niszczał dalej. 

szczerze mówiąc to średnio to wygląda, bo to pozostałości po garażu. Nie jest to sama cegła, a jakiś mix - trochę cegieł, trochę pustaków, itp. Ale chcę tam dać donice z kratkami, żeby posadzić rośliny i lekko to zasłonić.

 

ca6358bf4939ae45809825495d9c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.