Skocz do zawartości

budowa altany 3x4 a drewno z tartaku?


00Tom00

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

pytanie do praktyków - bo teoria to wiadomo, że mówi aby budować z drewna suchego...

 

Chcę zbudować altanę drewnianą 3x4m na działce.
Podzwoniłem po tartakach - każdy oferuje drewno w wybranych przekrojach, ale jest to drewno świeżo przetarte pod zamówienie. Nie oferują suszenia, ani suchego drewna.

No i tak sie zastanawiam jakby wybudować tę altanę z drewna świeżo przetartego - jak myślicie jest szansa, że będzie to stało, czy nie ma szans i wszystko popęka/powykrzywia się w 3 światy?

Praktykował ktoś?

Chciałbym modrzew lub świerk... w przekrojach 14x14 i 14x7

 

Druga opcja to znalazłem suszanie, gdzie mógłbym zawieźć drewno do suszenia, chociaż przy ilości na jedną altanę to widziałem że chcieli uniknąć przyjęcia, ale może bym się jakoś dogadał.

Boję się natomiast, że podczas suszenia drewno mi się zwichruje i później to już w ogóle do ładu nie dojdę podczas budowy... nie mam profesjonalnych narzędzi - jedynie elektryczna ręczna piła, strug, frezarka, szlifierka oscylacyjna itp. Brak grubościówek, krajzeg i tym podobnych...

 

Myślę o zbudowaniu z drewna "świeżego", przykrycia dachu, pozostawienia na 1-2  miesiące i dopieru pomalowaniu impregnatem... jak myślicie głupi pomysł, czy działać?

 

No chyba że drewno konstrukcyjne KVH, ale to już będzie budzet x2,5... no ale...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altana wybudowana z sosny 12x12 ze składu, więc raczej ze świeżego drewna. Stoi już 5 lat i wszystko jest ok. W tartakach i składach nie pytaj o suche, wystarczy że bedzie przetarte w zeszłym roku na jesieni, tzw. owiane i bedzie ok. Z materiału bierz sosnę, unikaj jodły :)

Edytowane przez chemmist
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kiwal napisał:

A ile cię to drewno kosztuje?
Ja będę budować z KVH..

W tartaku M3 to ok 700-800zl, a M3 KVH to 2000-2100. Na altanę pójdzie pewnie ok 2 M3 plus deskowanie gont kotwy itp

2 godziny temu, chemmist napisał:

Altana wybudowana z sosny 12x12 ze składu, więc raczej ze świeżego drewna. Stoi już 5 lat i wszystko jest ok. W tartakach i składach nie pytaj o suche, wystarczy że bedzie przetarte w zeszłym roku na jesieni, tzw. owiane i bedzie ok. Z materiału bierz sosnę, unikaj jodły :)

 

Ooo dobrze słyszeć. Musze popytać w takim razie o zeszloroczne drewno czy coś mają z kantowek... Chociaż czy powiedzą prawdę...

Co do rodzaju drewna to myślałem o świerku albo modrzewiu... Sosna chyba lubi "Siniec" - zbudowałem kiedyś mały placyk zabaw i miałem z tym problem, wychodziło nawet po kilkukrotnym pomalowaniu impregnatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety loteria. Kiedyś belki wycinali tylko ze środka, potem odpowiednio deski (które też można różnie uzyskać). No i oczywiście zimą. Dzisiaj rżną jak leci, o każdej porze roku, co lepsi oszuści również wiatrołomy.

Jak potrzebujesz na już, to wybieraj takie, które są wycinane jak najbardziej centralnie ze środka pnia i mają najgęstsze słoje. U siebie ułóż na równym, z dużą ilością przekładek.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.04.2020 o 09:16, 00Tom00 napisał:

Cześć,

 

pytanie do praktyków - bo teoria to wiadomo, że mówi aby budować z drewna suchego...

 

Chcę zbudować altanę drewnianą 3x4m na działce.
Podzwoniłem po tartakach - każdy oferuje drewno w wybranych przekrojach, ale jest to drewno świeżo przetarte pod zamówienie. Nie oferują suszenia, ani suchego drewna.

No i tak sie zastanawiam jakby wybudować tę altanę z drewna świeżo przetartego - jak myślicie jest szansa, że będzie to stało, czy nie ma szans i wszystko popęka/powykrzywia się w 3 światy?

Praktykował ktoś?

Nie ryzykuj i bierz sezonowane, suszone drewno. Ja już raz się sparzyłem. Tylko grube kantówki 10x10 się nie poskręcały. Nie ma bata żeby jakikolwiek gwóźdź czy wkręt utrzymał w ryzach siły natury. Do piwnicy robiłem szafki i podczas skręcania się powykrzywiało. Można się zdziwić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.04.2020 o 09:16, 00Tom00 napisał:

Chcę zbudować altanę drewnianą 3x4m na działce.


Interesuje Cię drewno 7 letnie z rozbiórki ?? Mam takie krokwie i trochę innego materiału. Słupy 14x14 , drzwi metalowe z futryną lewe 90 , okno plastikowe  80x90 białe. 
Odbiór pod krakowem. 

 

IMG_2721.JPG

Edytowane przez bob96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mayster_tcz napisał:

W pierwszym poście pisał, że nie ma takiej możliwości...

Napisał że tartak nie oferuje suchego. A ja napisałem po swoich błędach i doświadczeniach żeby nie szedł tą drogą. Ojciec kupił "bo taniej" deski na płot. Myślisz że wkręty i gwoździe zabezpieczyły przed zwichrowaniem? A co do altany to tylko gruba kantówka na filary będzie dobra (najdroższa) a resztę niech kupi suszone i nie ryzykuje. Prościej się nie da :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.04.2020 o 21:16, 00Tom00 napisał:

Co do rodzaju drewna to myślałem o świerku albo modrzewiu...

Modrzew to chyba nie ta liga cenowa i jest chyba najtrwalszy...

A jeśli miałbym wybierak miedzy świerkiem a sosną to chyba wybrałbym sosnę, najlepiej taką ''drobnosłojną''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.