Skocz do zawartości

Budowa domu w 2021r.


pejus1982

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że od 1 stycznia zmieniają się warunki dotyczące budowy domów jednorodzinnych żeby spełniały normy UE dotyczące  zużycia energii i zapotrzebowania na ciepło. Wczytując się w przyszłe zapisy wygląda to groźnie, ale ktoś ''kumaty'' może to przełożyć z języka technicznego na polski? :piwko: W obecnym domu mam ściany wykonane z jakiegoś pustaka ceramicznego(Kozłowice) + styropian 12cm. Rozumiem, że od nowego roku to będzie znowu pustak + 16cm czy tam może 18cm styropianu? Ja to tak rozumiem, chyba że jestem w błędzie to niech mnie ktoś przekona. Mam w planach budowę domku  parterowego w przyszłym roku i z kilku powodów nie mogę w tym roku otrzymać pozwolenia na budowę.

Edytowane przez pejus1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie chodzi jedynie o grubość izolacji na ścianie, dom ma być nisko energetyczny, a samym styropianem na ścianie nie ogarniesz tego, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, ciepła podłoga parteru i stropów, jak i ogrzewanie niskotemperaturowe trzeba będzie zamontować. Właściwie obecnie budujący świadomi inwestorzy bez problemu łapią się na wyśrubowane normy EU, i nie mam tu na myśli deweloperki - ci to taką fuszerę budują że cho cho. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, hebel napisał:

Generalnie nie chodzi jedynie o grubość izolacji na ścianie, dom ma być nisko energetyczny, a samym styropianem na ścianie nie ogarniesz tego, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, ciepła podłoga parteru i stropów, jak i ogrzewanie niskotemperaturowe trzeba będzie zamontować. Właściwie obecnie budujący świadomi inwestorzy bez problemu łapią się na wyśrubowane normy EU, i nie mam tu na myśli deweloperki - ci to taką fuszerę budują że cho cho. 

Jakie  przykłady tych fuszerek wymienisz  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, pejus1982 napisał:

Wiem że od 1 stycznia zmieniają się warunki dotyczące budowy domów jednorodzinnych żeby spełniały normy UE dotyczące  zużycia energii i zapotrzebowania na ciepło. Wczytując się w przyszłe zapisy wygląda to groźnie, ale ktoś ''kumaty'' może to przełożyć z języka technicznego na polski? :piwko: W obecnym domu mam ściany wykonane z jakiegoś pustaka ceramicznego(Kozłowice) + styropian 12cm. Rozumiem, że od nowego roku to będzie znowu pustak + 16cm czy tam może 18cm styropianu? Ja to tak rozumiem, chyba że jestem w błędzie to niech mnie ktoś przekona. Mam w planach budowę domku  parterowego w przyszłym roku i z kilku powodów nie mogę w tym roku otrzymać pozwolenia na budowę.

Szczerze to jeszcze nie czytałem nowych wytycznych ale rok 21 ma być przełomowym pod względem bycia " Eko "

 

UE nakazała montować dpfy I gpfy w autach a teraz to samo czeka budownictwo ..... skutkiem bedzie to , ze koszty budowy domowo znowu podskoczą znacząco... 

 

 

Dopisze jeszcze , celem jest aby dom więcej energii produkował jak pobierał.... jakies mrzonki... zobaczymy jak to Bedzie w praktyce 

Edytowane przez Marcin79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin79 napisał:

Jakie  przykłady tych fuszerek wymienisz  ?

Niedokładna i słaba izolacja to tak na dzień dobry, niskiej jakości materiały a kończąc na niskiej kulturze budowania - czyli ma byc tanio i szybko, z racji zawodu przewijam się często po budowach więc już się naoglądałem co nie co. Kiedyś mi jeden dev powiedział, "Grzechu jeszcze Koparka na plac nie wjechała a chałupa już sprzedana..." I po co się spuszczać?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pejus1982 napisał:

Wiem że od 1 stycznia zmieniają się warunki dotyczące budowy domów jednorodzinnych żeby spełniały normy UE dotyczące  zużycia energii i zapotrzebowania na ciepło. Wczytując się w przyszłe zapisy wygląda to groźnie, ale ktoś ''kumaty'' może to przełożyć z języka technicznego na polski? :piwko: W obecnym domu mam ściany wykonane z jakiegoś pustaka ceramicznego(Kozłowice) + styropian 12cm. Rozumiem, że od nowego roku to będzie znowu pustak + 16cm czy tam może 18cm styropianu? Ja to tak rozumiem, chyba że jestem w błędzie to niech mnie ktoś przekona. Mam w planach budowę domku  parterowego w przyszłym roku i z kilku powodów nie mogę w tym roku otrzymać pozwolenia na budowę.

Normy i wymagania odnośnie EN budynków były znane dobre kilka lat temu. AFAIR były tam trzy stopnie które były zaostrzane co kilka lat. Ja dostałem pozwolenie w 2013r a budynek spełnia wymagania z ostatniego szczebla (bodajże 2022). Nie da się odpowiedzieć na to pytanie ile ma być czego, bo kazdy inwestor inaczej buduje. Poza tym norma mówi o różnych rodzajach przegród a nie tylko o ścianach zewn. W sieci jest masa kalkulatorów do wyliczenia wsp U. W projekcie też to wszystko powinno być wyliczone i podane.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedokładna i słaba izolacja to tak na dzień dobry, niskiej jakości materiały a kończąc na niskiej kulturze budowania - czyli ma byc tanio i szybko, z racji zawodu przewijam się często po budowach więc już się naoglądałem co nie co. Kiedyś mi jeden dev powiedział, "Grzechu jeszcze Koparka na plac nie wjechała a chałupa już sprzedana..." I po co się spuszczać?
Oglądałem wczoraj szeregowke stan surowy zamknięty więc sporo widać. Powiem że bardzo schludnie i solidnie zbudowane.
Rozmawiałem ostatnio ze znajomym który sporo buduje dla developerów i mówił że musi być wysoka jakość bo klient coraz bardziej wymagający, coraz częściej odbiór z fachowcem a jak klient nie zadowolony to budowlaniec bez kasy aż poprawi, a woli mimo to budować dla developerów niż prywatnych inwestorów...

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, hebel napisał:

Niedokładna i słaba izolacja to tak na dzień dobry, niskiej jakości materiały a kończąc na niskiej kulturze budowania - czyli ma byc tanio i szybko, z racji zawodu przewijam się często po budowach więc już się naoglądałem co nie co. Kiedyś mi jeden dev powiedział, "Grzechu jeszcze Koparka na plac nie wjechała a chałupa już sprzedana..." I po co się spuszczać?

Czyli nic nie wiesz Grzechu 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie reasumując, opłaca się do końca roku walczyć o pozwolenie na budowę będąc dzisiaj na poziomie 0 czyli nawet nie mam planu wybranego no poza tym ze jest działka? Druga kwestia ile ważne jest takie pozwolenie na budowę? Bo autor tematu mi wbił klina, a jak zacząłem czytać w sieci to straszą nowymi obostrzeniami. Czy gra jest warta świeczki, chcąc za 2 lata startować z budową domu jednorodzinnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, steyr napisał:

Panowie reasumując, opłaca się do końca roku walczyć o pozwolenie na budowę będąc dzisiaj na poziomie 0 czyli nawet nie mam planu wybranego no poza tym ze jest działka? Druga kwestia ile ważne jest takie pozwolenie na budowę? Bo autor tematu mi wbił klina, a jak zacząłem czytać w sieci to straszą nowymi obostrzeniami. Czy gra jest warta świeczki, chcąc za 2 lata startować z budową domu jednorodzinnego?

Warto w tym roku dostać pozwolenie .

Samo pozwolenie ma ważność kilka lat , dodatkowo mozna dziennik zarejestrować , wbić szpadel i wtedy budowę mozna ciągnąć latami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem Wam tak, miałem zacząć i chyba zacznę budowę teraz, keramzytobeton + styropian 20 cm, okna normalne 3 szyby salamander 76 i mam policzone zapotrzebowanie na 70kwh/m2 więc spokojnie te normy są ok.

Męczę projektanta by mi podliczył jak zmieni się zapotrzebowanie jak dam płytę fundamentową zamiast ław i pod płytę 10 cm xps

bo te 70 to liczone na klasycznym fundamencie

wiec nie tak strasznie z tymi nowymi budowami.

wentylacje mam grawitacyjna i ogrzewanie podłogówką gazem przyjęte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, 62545tomasz napisał:

powiem Wam tak, miałem zacząć i chyba zacznę budowę teraz, keramzytobeton + styropian 20 cm, okna normalne 3 szyby salamander 76 i mam policzone zapotrzebowanie na 70kwh/m2 więc spokojnie te normy są ok.

 

Sporo wyszło. Liczone dla średniej zimowej temperatury czy dla niewystępujących od lat kilkunastostopniowych mrozów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 62545tomasz napisał:

powiem Wam tak, miałem zacząć i chyba zacznę budowę teraz, keramzytobeton + styropian 20 cm, okna normalne 3 szyby salamander 76 i mam policzone zapotrzebowanie na 70kwh/m2 więc spokojnie te normy są ok.

Męczę projektanta by mi podliczył jak zmieni się zapotrzebowanie jak dam płytę fundamentową zamiast ław i pod płytę 10 cm xps

bo te 70 to liczone na klasycznym fundamencie

wiec nie tak strasznie z tymi nowymi budowami.

wentylacje mam grawitacyjna i ogrzewanie podłogówką gazem przyjęte.

Fundament jak dobrze docieplisz to będzie to samo, chyba że płyta fun w tej samej cenie. Bardziej bym przemyślał wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 62545tomasz napisał:

powiem Wam tak, miałem zacząć i chyba zacznę budowę teraz, keramzytobeton + styropian 20 cm, okna normalne 3 szyby salamander 76 i mam policzone zapotrzebowanie na 70kwh/m2 więc spokojnie te normy są ok.

 

A dla ilu osób, bo CWU też się do bilansu dolicza. Poza tym kwestia źródła ciepła.

Jak dasz biomasę, to energia pierwotna prawie zawsze niska wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.