Skocz do zawartości

OC - wypowiedzenie vs. sprzedaż


Adaźko

Rekomendowane odpowiedzi

Mam OC do 06/05/2020.

Powiedzmy, że mogę sobie wybrać datę sprzedaży samochodu.

Którą datę wybrać, żeby OC pozostało do końca przy mnie, a nowy właściciel nie musiał przepisywać OC na siebie, tylko wykupił sobie nowe?

06/05/2020? Wtedy 6 maja nowy właściciel będzie musiał przepisać OC na siebie na ten jeden dzień - 6 maja?

07/05/2020? Wtedy 7 maja będę jeszcze właścicielem pojazdu, ale bez OC?

Macie jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Adaźko napisał:

Macie jakieś doświadczenia?

OC z mocy prawa przechodzi z autem na nowego właściciela. Bez konieczności: "przepisywania", więc kiedykolwiek sprzedasz, tracisz do niego prawa z tą datą a nabywa je nowy właściciel.

Co najwyżej mogą mu przekalkulować składkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Joki napisał:

OC z mocy prawa przechodzi z autem na nowego właściciela. Bez konieczności: "przepisywania", więc kiedykolwiek sprzedasz, tracisz do niego prawa z tą datą a nabywa je nowy właściciel.

Co najwyżej mogą mu przekalkulować składkę.

 

Jednocześnie, takie OC które przeszło ma nowego właściciela nie przedłuża się z automatu, więc jeśli transakcja będzie dokonana w ostatnim dniu umowy to kupujący nic nie będzie musiał ogarniać ze starą umową bo sama wygaśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Piotrus napisał:

Jednocześnie, takie OC które przeszło ma nowego właściciela nie przedłuża się z automatu, więc jeśli transakcja będzie dokonana w ostatnim dniu umowy to kupujący nic nie będzie musiał ogarniać ze starą umową bo sama wygaśnie.

Cenna dosłownie uwaga. ;)

Zgadza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lesiu_Zett napisał:

tepretycznie masz obowiązek zapewnić nabywcy 30 dni ważne OC bo on ma 30 dni na dopełnienie formalności.

AFAIK nie ma takiego przepisu w ustawie o OC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Czyli:

- umowa spisana w dniu 07/05

- proforma wypowiedzenie umowy OC z mojej strony z ostatnim dniem jej obowiązywania -> 06/05

- od 07/05 nowa umowa OC na nowego właściciela

 

😁

Edytowane przez Adaźko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adaźko napisał:

Czyli umowę spisać 06/06?

Najpóźniej. Tylko po co te kombinacje? To nic nie zmienia a tylko naraża na problem jeśli coś pójdzie nie tak.

Nie lepiej kilka dni wcześniej skoro to tylko formalna różnica dla Ciebie? Nowy nabywca nic nie musi w związku z tym robić. Byle zawarł nową umowę od 7.05 bo Twoja wygaśnie ustawowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Adaźko napisał:

Byłem (a nawet jestem) przekonany, że nowy właściciel musi "przepisać" OC na siebie... 

Powinien przekalkulować pod siebie ale nawet jak tego nie zrobi to OC działa nadal bo jest na auto a nie właściciela.

Jedyne co grozi za nie przekalkulowanie to, że ubezpieczyciel zrobi to sam ale jeśli to będzie kilka dni, jest niemal nieprawdopodobne, że ktoś się po to schyli.

Ja zawsze jeżdżę na OC poprzedniego właściciela. Najdłużej prawie rok i nawet wtedy rekalkulacja mnie nie dotknęła. Pewnie dlatego, że mam maks. zniżki, więc musieliby mi zwracać? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Joki napisał:

Pewnie dlatego, że mam maks. zniżki, więc musieliby mi zwracać? ;]

 Żebyś się nie zdziwił, mnie kiedyś doliczyli kilka złotych za 30 parę dni czy coś koło tego choć też miałem 60%...

Nie wiem jak im to wyszło :chory:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, volf6 napisał:

Nie wiem jak im to wyszło

Lokalizacja i inne parametry też mają znaczenie. Jeśli poprzednik też miał maks. zniżki to tak może być.

Niemniej nie ma potrzeby: "przepisywania" umowy na siebie. Szczególnie jeśli chodzi o jeden czy dwa dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adaźko napisał:

Byłem (a nawet jestem) przekonany, że nowy właściciel musi "przepisać" OC na siebie...

to sobie doczytaj ustawę. Przepisywanie czy rekalkulacja nie jest obowiązkowa. Do TU idzie jedynie informacja o zbyciu/nabyciu pojazdu.

9 godzin temu, Adaźko napisał:

Jeszcze jedno: są prawne przeszkody przed wykupieniem OC zanim się kupi samochód?

Przestań kombinować, spisz umowę 5.05 zostawiając dzień zapasu na wejście wszystkiego w system i wykupienie nowego OC przez nabywcę chyba, że masz ochotę się potem ewentualnie tłumaczyć jak coś się nie przemieli i przyjdzie pisemko z UFG...

Przypominam też, że jeżeli najpóźniej dzień przed upływem OC nie powiadomisz TU o wypowiedzeniu to oni automatycznie wznowią polisę i przyjdą Ci papiery z nową opłatą (a w zasadzie już powinny przyjść). Także kombinujesz kompletnie bez sensu. Ono oczywiście nie będzie obowiązywać, ale znając burdel w różnych TU możesz z czasem dostać wezwanie do zapłaty albo wręcz informację egzekucyjną i będziesz się z tym bujał.

Co Ty na takim kombinowaniu chcesz zyskać? 10-20-50PLN? Dolicz sobie do ceny jak Ci aż tak szkoda i po problemie.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Adaźko napisał:

Jeszcze jedno: są prawne przeszkody przed wykupieniem OC zanim się kupi samochód?

 

prosta czynność a próbujesz z tego robić fizykę kwantową. Sprzedaj to auto 06 maja i tyle. Po co Ci to OC "do końca przy Tobie", Tobie i tak się po sprzedaży nie przyda bo OC z chwilą sprzedaży przechodzi na nabywcę. Ostrzeż tylko nabywcę, że 07 maja od godziny 0;00 musi mieć zawarte nowe OC, bo ubezpieczenie w takiej sytuacji się automatycznie nie przedłuża tylko wygasa z końcem obowiązywania polisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.05.2020 o 16:47, zet napisał:

Dodatkowo jak sprzeda, to musi zgłosić sprzedaż do tu bo będą chcieli od niego składkę

Wypowiedziałem OC z dniem zakończenia obowiązywania polisy.

Jets OK - dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.