Skocz do zawartości

Projekt domu do oceny


listoor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

 

Powoli dojrzałem do planu 3letniego :)

W tym roku planuję zakupić działkę, projekt i ogarnąć papiery, tak aby na początku 2021 ruszyć z budową i ogarnąć SSZ, a w 2022 zakończyć całą budowę wraz z wyposażeniem.

 

Wraz z małżonką ogarniamy różne projekty, jednak ten co poniżej spełnia wiele z naszych potrzeb.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-gozdzikowcach-g2-m895244252d251 

 

Minimalna zmiana będzie dla sypialni na górze - będzie jeden duży pokój z garderobą i małą łazienką.

Dodatkowo w planach jest podniesienie górnej kondygnacji o 2-3 cegły aby zniwelować skosy.

Dom ma mieć fotowoltanikę i pompę ciepła powietrze-powietrze.

 

Co moi mili sądzicie o tym projekcie ? 

 

Dom dla 2+1 (docelowo 2+2) + mały gabinet na dole. 

 

 

Z góry dzięki za komentarz / opinię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw szukać działki a później dostosować projekt do działki. Ja tez na początku szukałem projektu a później działki odrzucałem bo projekt nie pasuje.. plan mam podobny, działkę już kupiłem a projekt będę robił indywidualny bo za adaptacje i tak się dopłaca.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, listoor napisał:

Dodatkowo w planach jest podniesienie górnej kondygnacji o 2-3 cegły aby zniwelować skosy.

Nie jestem fanem takiego rozwiązania dom traci proporcje i czasami wychodzi z tego kupa, ale zdarza się też że wygląda ok.

Pomyśl też nad indywidualnym projektem. Kosztowo może wyjść bardzo podobnie, a będziesz miał na wiele rzeczy wpływ.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, listoor napisał:

Cześć !

 

[...]

 

Wraz z małżonką ogarniamy różne projekty, jednak ten co poniżej spełnia wiele z naszych potrzeb.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-gozdzikowcach-g2-m895244252d251 

 

[...]

 

Co moi mili sądzicie o tym projekcie ? 

 

[...]

 

Z góry dzięki za komentarz / opinię. 

 

Projekt fajny, szkoda że go nie było 5 lat temu ;)

Ale tak jak pisali inni - projekt lepiej dobrać do działki. Na działkę z wjazdem od północy czy zachodu średnio się nadaje. Tak samo na niezbyt szeroką i tak dalej.

Z podwyższaniem bym uważał, bo może wyjść stodoła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, listoor napisał:

Co moi mili sądzicie o tym projekcie ? 

Wygląda nieźle. Nie ma zbędnych, kosztownych komplikacji. Tylko na Twoim miejscu szukałbym parterowego. Jest zwyczajnie wygodniejszy. No i odpowiedniej działki.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, listoor napisał:

Minimalna zmiana będzie dla sypialni na górze - będzie jeden duży pokój z garderobą i małą łazienką.

Dodatkowo w planach jest podniesienie górnej kondygnacji o 2-3 cegły aby zniwelować skosy.

 

Ściana kolankowa ma już 115 cm - to wystarczy.

Na gotowo będziesz miał przy ścianie około 1 m, więc nie odczujesz tych skosów :ok:

Podnosząc bardziej popsujesz wygląd, a i może konstrukcję dachu trzeba będzie zmodyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz od dziesięciu lat piętrowego domu ze skosami powiem tak. Zaznaczam, to jest moje zdanie a nie prawda objawiona. 

1. Idź w parterówkę,

2. Jak nie chcesz parterówki to w piętrowy, ale bez skosów. Skosy to bezsensowne marnowanie powierzchni.

3. Unikaj okien połaciowych. Żona cię pokocha jeszcze mocniej. Niewygodne do mycia i szybko się brudzą w porównaniu do zwykłych okien.

4. Garaż, duży, wielki, największy jaki możesz postawić. Te 40 metrów okej, ale jak możesz więcej to buduj większy Najlepiej zrób tak, że postaw dwa samochody obok siebie, otwórz wszystkie drzwi na boki, dodaj po dwa metry z przodu i z tyłu i to uznaj za przyzwoitą powierzchnię garażu.

5. Sypialnie 12 metrów to maks. Co jak co, ale w domu żyje się inaczej niż w mieszkaniu, jednak centralny pokój, kuchnia i ogród stanowią miejsca zabaw i wypoczynku. Mam 20-metrową sypialnię. Mógłbym mieć połowę mniejszą bo i tak tam tylko śpię.

6. Pomieszczenie gospodarcze niedaleko kuchni. Pralka, mopy, wiadra, etc. Nie może być po drugiej stronie domu, będziesz marudził, że trzeba łazić po każdą duperelę. A podłoga w domu szybciej się brudzi, nie ma klatki schodowej jak w bloku, które przejmuje syf z butów.

 

Na dzisiaj ja bym postawił chyba podpiwniczony dom, gdzie cały dół to garaż i pomieszczenia gospodarcze, do majsterkowania a na to jedno piętro do mieszkania. Ewentualnie taka piwnica, gdzie pół wystaje a dom jest lekko po schodach. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie chwalę sypialnie po 15 m i więcej - top także przestrzeń do życia, nie tylko do spania.

Skosy nie przeszkadzają, jeśli ściana kolankowa ma metr wysokości.

Okien w dachu rzeczywiście nie musi być, pod warunkiem, że w bocznych ścianach będą dostatecznie duże otwory - u mnie w sypialni mam drzwi balkonowe i okno 60, więc światła starcza. Jedyne okno w dachu mam nad schodami - świetnie doświetla i schody i korytarze na dole i na górze.

Chwalimy sobie piętro, gdyż lepiej tam można się odizolować od pozostałych domowników na dole.

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rwIcIk napisał:

Ściana kolankowa ma już 115 cm - to wystarczy.

Na gotowo będziesz miał przy ścianie około 1 m, więc nie odczujesz tych skosów :ok:

Podnosząc bardziej popsujesz wygląd, a i może konstrukcję dachu trzeba będzie zmodyfikować.

 

Ja mam 115 cm na do przełamania i uważam, że to jeszcze mało.

Jeden pustak w górę by załatwił sprawę :ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, spad napisał:

Jako posiadacz od dziesięciu lat piętrowego domu ze skosami powiem tak. Zaznaczam, to jest moje zdanie a nie prawda objawiona. 

1. Idź w parterówkę,

 

Także wypowiem się z perspektywy domu z poddaszem użytkowym.

Zdecydowanie dom parterowy, z rozdzieloną częścią ogólną i sypialną.

 

2 godziny temu, spad napisał:

2. Jak nie chcesz parterówki to w piętrowy, ale bez skosów. Skosy to bezsensowne marnowanie powierzchni.

 

Jestem dokładnie tego samego zdania :ok:

 

2 godziny temu, spad napisał:

3. Unikaj okien połaciowych. Żona cię pokocha jeszcze mocniej. Niewygodne do mycia i szybko się brudzą w porównaniu do zwykłych okien.

 

Nie posiadam, ale wiele razy pomieszkiwałem w domu z takimi oknami na piętrze - ładnie wygląda w katalogu.

Do bieżącego utrzymania gorzej.

 

2 godziny temu, spad napisał:

4. Garaż, duży, wielki, największy jaki możesz postawić. Te 40 metrów okej, ale jak możesz więcej to buduj większy Najlepiej zrób tak, że postaw dwa samochody obok siebie, otwórz wszystkie drzwi na boki, dodaj po dwa metry z przodu i z tyłu i to uznaj za przyzwoitą powierzchnię garażu.

 

To prawda, że jak największy garaż jest najlepszy.

Ale to co ty radzisz da wymiar ok. 60 m2, a to już przegięcie.

Poza tym kolega ma w projekcie garaż w bryle budynku - w ten sposób budowany będzie droższy niż wolnostojący lub doklejony do budynku.

I tutaj nie jest łatwo tak szafować metrami.

 

2 godziny temu, spad napisał:

5. Sypialnie 12 metrów to maks. Co jak co, ale w domu żyje się inaczej niż w mieszkaniu, jednak centralny pokój, kuchnia i ogród stanowią miejsca zabaw i wypoczynku. Mam 20-metrową sypialnię. Mógłbym mieć połowę mniejszą bo i tak tam tylko śpię.

 

Dokładnie tak samo uważam.

Sypialnia powinna mieć wymiary łóżka, które w nim ma stać - do tego po min. 80 cm po bokach łóżka i ok. 120-150 cm z przodu.

Przy łóżku 160 x 200 daje to wymiary sypialni ok. 11-12 m2.

W sypialni łóżko, 2 szafki nocne i ew. komoda a na niej TV.

Więcej wyposażenia nie potrzeba.

 

2 godziny temu, spad napisał:

6. Pomieszczenie gospodarcze niedaleko kuchni. Pralka, mopy, wiadra, etc. Nie może być po drugiej stronie domu, będziesz marudził, że trzeba łazić po każdą duperelę. A podłoga w domu szybciej się brudzi, nie ma klatki schodowej jak w bloku, które przejmuje syf z butów.

 

Ale w projekcie jest spiżarnia, w której można trzymać środki czystości pierwszej potrzeby.

Trochę słabo jest rozwiązane pomieszczenie techniczne - w zasadzie tam powinna stać pralka, a to już jednak daleko - no i przejście przez chłodną część (garaż).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, listoor napisał:

Cześć !

 

Powoli dojrzałem do planu 3letniego :)

W tym roku planuję zakupić działkę, projekt i ogarnąć papiery, tak aby na początku 2021 ruszyć z budową i ogarnąć SSZ, a w 2022 zakończyć całą budowę wraz z wyposażeniem.

 

Wraz z małżonką ogarniamy różne projekty, jednak ten co poniżej spełnia wiele z naszych potrzeb.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-gozdzikowcach-g2-m895244252d251 

 

Minimalna zmiana będzie dla sypialni na górze - będzie jeden duży pokój z garderobą i małą łazienką.

Dodatkowo w planach jest podniesienie górnej kondygnacji o 2-3 cegły aby zniwelować skosy.

Dom ma mieć fotowoltanikę i pompę ciepła powietrze-powietrze.

 

Co moi mili sądzicie o tym projekcie ? 

 

Dom dla 2+1 (docelowo 2+2) + mały gabinet na dole. 

 

 

Z góry dzięki za komentarz / opinię. 

 

Ja odniosę się tylko do założenia - rodzina 2+1, a docelowo 2+2.

Po co zatem 4 sypialnie na górze ? Dla kogo ta czwarta ?

Po co gabinet na dole ? Pracujesz w domu ?

 

Absolutnie nie przekonuje mnie argumentacja "dodatkowa sypialnia zawsze się przyda jak ktoś przyjedzie" - przenocuje tam ktoś raz, dwa w roku, a ty ponosisz dodatkowy koszt ok. 50 000 PLN na wybudowanie tego pomieszczenia - będzie to najdroższy hotel jaki w życiu widziałeś.

 

Podobnie z gabinetem na dole - jeżeli nie wykonujesz pracy, która wymaga takiego pomieszczenia, to do posiedzenia na laptopie wystarczy jadalnia lub sypialnia.

 

Kolejna rzecz, to czy kiedykolwiek mieszkałeś w domu ?

Ja kolejny raz w życiu dobrowolnie nie poszedłbym w schody w domu.

 

Jeżeli już musi być piętro to poszedłbym w pełnoprawne piętro - obecnie są wspaniałe rozwiązania architektoniczne i zapomnijmy już o "kostce z PRL-u".

Koszt będzie podobny, a użytkowo wygodniej.

 

Poza tym układ okien powinien zależeć od strony świata - a tego jeszcze nie znasz, bo nie masz działki.

 

Więc chyba na początek powinieneś znaleźć działkę, bo od tego będzie zależało rozplanowanie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, listoor napisał:

Minimalna zmiana będzie dla sypialni na górze - będzie jeden duży pokój z garderobą i małą łazienką.

Dodatkowo w planach jest podniesienie górnej kondygnacji o 2-3 cegły aby zniwelować skosy.

Dom ma mieć fotowoltanikę i pompę ciepła powietrze-powietrze.

 

Co moi mili sądzicie o tym projekcie ? 

 

Dom dla 2+1 (docelowo 2+2) + mały gabinet na dole. 

 

 

Z góry dzięki za komentarz / opinię. 

 

Mam zbliżony rozkład na dole i jest bardzo ok. Garaż wydaje się być mały, poza tym chyba tak jeszcze schody wchodzą, więc przy dłuższym samochodzie z lewej może być problem z przejściem między drzwiami. IMHO dość łatwo można go poszerzyć, wtedy garaż będzie szerszy i można coś postawić po bokach.

Ścianek kolankowych bym nie ruszał bo możesz zrobić pokrakę z domu.

W stosunku do kolegów wyżej dla mnie bardzo dobrze mieszka się w domu z poddaszem i nie zamieniłbym go na parterowy. Pamiętaj jedynie o dobrym dociepleniu skosów, bo przy ciemnej dachówce i skosów od południa będzie się mocno nagrzewać.

Aha i najlepiej poszukać forum tego projektu np na Muratorze, poczytać opinie mieszkańców, a jeszcze lepiej umówić sie z kimś na wizytę.

Edytowane przez sherif
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, zoolw napisał:

Najpierw szukać działki a później dostosować projekt do działki. Ja tez na początku szukałem projektu a później działki odrzucałem bo projekt nie pasuje.. plan mam podobny, działkę już kupiłem a projekt będę robił indywidualny bo za adaptacje i tak się dopłaca.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

 

Dzięki ! 

Działką zajmę się za jakieś 2-3 mc. Jeśli indywidualny wyjdzie 5-6k pln to spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, exor napisał:

 

aha, to chyba już szukaj ekipy do murowania.

ja do swoich dzwoniłem w październiku 2016 to mieli czas na lipiec 2017.

 

Tego się nie obawiam :)

Jedna z moich firm zajmuje się wykończeniówką, więc postawię 10 kolegów UA i kierownika i ogarną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, rwIcIk napisał:

Ściana kolankowa ma już 115 cm - to wystarczy.

Na gotowo będziesz miał przy ścianie około 1 m, więc nie odczujesz tych skosów :ok:

Podnosząc bardziej popsujesz wygląd, a i może konstrukcję dachu trzeba będzie zmodyfikować.

 

Dzięki za opinię. Na ten moment to rozważania, natomiast mniejsze skosy to większa użyteczność (tak jest w przypadku moich rodziców).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, spad napisał:

Jako posiadacz od dziesięciu lat piętrowego domu ze skosami powiem tak. Zaznaczam, to jest moje zdanie a nie prawda objawiona. 

1. Idź w parterówkę,

2. Jak nie chcesz parterówki to w piętrowy, ale bez skosów. Skosy to bezsensowne marnowanie powierzchni.

3. Unikaj okien połaciowych. Żona cię pokocha jeszcze mocniej. Niewygodne do mycia i szybko się brudzą w porównaniu do zwykłych okien.

4. Garaż, duży, wielki, największy jaki możesz postawić. Te 40 metrów okej, ale jak możesz więcej to buduj większy Najlepiej zrób tak, że postaw dwa samochody obok siebie, otwórz wszystkie drzwi na boki, dodaj po dwa metry z przodu i z tyłu i to uznaj za przyzwoitą powierzchnię garażu.

5. Sypialnie 12 metrów to maks. Co jak co, ale w domu żyje się inaczej niż w mieszkaniu, jednak centralny pokój, kuchnia i ogród stanowią miejsca zabaw i wypoczynku. Mam 20-metrową sypialnię. Mógłbym mieć połowę mniejszą bo i tak tam tylko śpię.

6. Pomieszczenie gospodarcze niedaleko kuchni. Pralka, mopy, wiadra, etc. Nie może być po drugiej stronie domu, będziesz marudził, że trzeba łazić po każdą duperelę. A podłoga w domu szybciej się brudzi, nie ma klatki schodowej jak w bloku, które przejmuje syf z butów.

 

Na dzisiaj ja bym postawił chyba podpiwniczony dom, gdzie cały dół to garaż i pomieszczenia gospodarcze, do majsterkowania a na to jedno piętro do mieszkania. Ewentualnie taka piwnica, gdzie pół wystaje a dom jest lekko po schodach. 

 

Dzięki za opinię.

  • Parterówka - każdy mówi że jest lepsza, ale taki dom postawię za 20 lat jak dzieci wyjdą z domu - takie założenie.
  • Popatrzę na projekty piętrowych - tylko wtedy zastanawiam się co z miejscem na fotowoltanikę.
  • Okna myję ja - moi rodzice mają 4 szt - nałożyłem im niewidzialną wycieraczkę i jest spoko :)
  • Garaż - na działce będzie postawiony drugi 35m2.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tomo napisał:

 

Ja odniosę się tylko do założenia - rodzina 2+1, a docelowo 2+2.

Po co zatem 4 sypialnie na górze ? Dla kogo ta czwarta ?

Po co gabinet na dole ? Pracujesz w domu ?

 

Absolutnie nie przekonuje mnie argumentacja "dodatkowa sypialnia zawsze się przyda jak ktoś przyjedzie" - przenocuje tam ktoś raz, dwa w roku, a ty ponosisz dodatkowy koszt ok. 50 000 PLN na wybudowanie tego pomieszczenia - będzie to najdroższy hotel jaki w życiu widziałeś.

 

Podobnie z gabinetem na dole - jeżeli nie wykonujesz pracy, która wymaga takiego pomieszczenia, to do posiedzenia na laptopie wystarczy jadalnia lub sypialnia.

 

Kolejna rzecz, to czy kiedykolwiek mieszkałeś w domu ?

Ja kolejny raz w życiu dobrowolnie nie poszedłbym w schody w domu.

 

Jeżeli już musi być piętro to poszedłbym w pełnoprawne piętro - obecnie są wspaniałe rozwiązania architektoniczne i zapomnijmy już o "kostce z PRL-u".

Koszt będzie podobny, a użytkowo wygodniej.

 

Poza tym układ okien powinien zależeć od strony świata - a tego jeszcze nie znasz, bo nie masz działki.

 

Więc chyba na początek powinieneś znaleźć działkę, bo od tego będzie zależało rozplanowanie domu.

 

Tak, często pracuję z domu i lubię zamknięcie i spokój. Obecnie miałem swój pokój, natomiast jest przygotowany już w 100% dla młodego :)

 

Tak jak pisałem w poście - razem z żoną chcemy mieć dużą sypialnię, wewnętrzną łazienkę i garderobę - stąd połączenie 2 pokoi w jeden.

 

Czy mieszkałem w domu - tak od 18 do 20 roku życia, a teraz cyklicznie jak wpadam do rodziców na weekend :)

Sprawdzę jeszcze domu piętrowe - szczerze pominąłem je bo nie bardzo mi się wizualnie podobają. 

 

Dom ma być na najbliższe 20-22 lata. Jak się dzieci usamodzielnią pójdę w inny (parterowy dom) i o mniejszej powierzchni. 

Ale to za 2 dekady :)

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, spad napisał:

Jako posiadacz od dziesięciu lat piętrowego domu ze skosami powiem tak. Zaznaczam, to jest moje zdanie a nie prawda objawiona. 

1. Idź w parterówkę,

2. Jak nie chcesz parterówki to w piętrowy, ale bez skosów. Skosy to bezsensowne marnowanie powierzchni.

3. Unikaj okien połaciowych. Żona cię pokocha jeszcze mocniej. Niewygodne do mycia i szybko się brudzą w porównaniu do zwykłych okien.

4. Garaż, duży, wielki, największy jaki możesz postawić. Te 40 metrów okej, ale jak możesz więcej to buduj większy Najlepiej zrób tak, że postaw dwa samochody obok siebie, otwórz wszystkie drzwi na boki, dodaj po dwa metry z przodu i z tyłu i to uznaj za przyzwoitą powierzchnię garażu.

5. Sypialnie 12 metrów to maks. Co jak co, ale w domu żyje się inaczej niż w mieszkaniu, jednak centralny pokój, kuchnia i ogród stanowią miejsca zabaw i wypoczynku. Mam 20-metrową sypialnię. Mógłbym mieć połowę mniejszą bo i tak tam tylko śpię.

6. Pomieszczenie gospodarcze niedaleko kuchni. Pralka, mopy, wiadra, etc. Nie może być po drugiej stronie domu, będziesz marudził, że trzeba łazić po każdą duperelę. A podłoga w domu szybciej się brudzi, nie ma klatki schodowej jak w bloku, które przejmuje syf z butów.

 

Na dzisiaj ja bym postawił chyba podpiwniczony dom, gdzie cały dół to garaż i pomieszczenia gospodarcze, do majsterkowania a na to jedno piętro do mieszkania. Ewentualnie taka piwnica, gdzie pół wystaje a dom jest lekko po schodach. 

Popieram ręcyma i nogyma, tylko z rozmiarami sypialni się nie zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, listoor napisał:

 

Dzięki za opinię. Na ten moment to rozważania, natomiast mniejsze skosy to większa użyteczność (tak jest w przypadku moich rodziców).

Pomieszczenia na górze są spore, możesz dać przedściankę pod skosami i w ten sposób zniwelować skosy kosztem powierzchni.

Zabawa ze ścianką kolankową może źle się skończyć, mam znajomych, którym nie wyszło i teraz muszą patrzeć na tego swojego gargamela.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, listoor napisał:

Tak, często pracuję z domu i lubię zamknięcie i spokój. Obecnie miałem swój pokój, natomiast jest przygotowany już w 100% dla młodego :)

 

Tak jak pisałem w poście - razem z żoną chcemy mieć dużą sypialnię, wewnętrzną łazienkę i garderobę - stąd połączenie 2 pokoi w jeden.

 

Czy mieszkałem w domu - tak od 18 do 20 roku życia, a teraz cyklicznie jak wpadam do rodziców na weekend :)

Sprawdzę jeszcze domu piętrowe - szczerze pominąłem je bo nie bardzo mi się wizualnie podobają. 

 

Dom ma być na najbliższe 20-22 lata. Jak się dzieci usamodzielnią pójdę w inny (parterowy dom) i o mniejszej powierzchni. 

Ale to za 2 dekady :)

 

Jeżeli budujesz dom z założeniem, że będzie on służył przez najbliższe 20 lat, a potem i tak przeprowadzisz się do mniejszego to możesz rozważać jednak piętrowy - mnie trochę denerwuje łażenie po schodach, ale nie stanowi to kłopotu w kwestii zdrowia.

 

Jeżeli chcesz mieć na działce drugi garaż, to moim zdaniem w ogóle robisz błąd szukając domu z garażem w bryle.

 

Ja bym poszedł w dom bez garażu, a osobno garaż + sprawy ogrodowe i wtedy max powierzchni ile się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, listoor napisał:

 

Dzięki za opinię. Na ten moment to rozważania, natomiast mniejsze skosy to większa użyteczność (tak jest w przypadku moich rodziców).

To jeżeli dzialka pozwoli to porzuć ten projekt i wybierz nowoczesny dom z płaskim dachem. Problem skosów odpada.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, sherif napisał:

wybierz nowoczesny dom z płaskim dachem.

O ile miejscowy plan zagospodarowania pozwala na płaski dach.

U mnie muszą być skośne i już. Nawet kolorystykę elewacji narzuca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, ccLot napisał:

O ile miejscowy plan zagospodarowania pozwala na płaski dach.

U mnie muszą być skośne i już. Nawet kolorystykę elewacji narzuca.

O tym właśnie pisałem. Ja też chciałem z płaskim ale niestety wg MPZP miałem min 30st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, DarekB napisał:

Pamiętaj tylko, że za garaż oddzielony od budynku płaci się większy podatek.

 

Warto nadmienić, że różnica może być taka, że podatek za dom z garażem w bryle będzie wynosił 200 zł a za sam garaż z boku 500 zł. Bo to o takich różnicach mowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.05.2020 o 21:19, listoor napisał:

Dom ma mieć fotowoltanikę i pompę ciepła powietrze-powietrze.

 

Co moi mili sądzicie o tym projekcie ? 

 

Dom ma kominek zaprojektowany. Koszt kominka jest spory - trzeba komin robić, itp. Pytanie, czy będziesz z niego korzystał? Raz, że mogą zabronić, dwa, że kominek brudzi. Ja osobiście nie mam ale u sąsiadów, z którymi się często spotykamy kominek jest używany sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, torelek napisał:

 

Dom ma kominek zaprojektowany. Koszt kominka jest spory - trzeba komin robić, itp. Pytanie, czy będziesz z niego korzystał? Raz, że mogą zabronić, dwa, że kominek brudzi. Ja osobiście nie mam ale u sąsiadów, z którymi się często spotykamy kominek jest używany sporadycznie.

Do decyzji na etapie budowy. 

Na ten moment jestem za jego pozostawieniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, torelek napisał:

 

Dom ma kominek zaprojektowany. Koszt kominka jest spory - trzeba komin robić, itp. Pytanie, czy będziesz z niego korzystał? Raz, że mogą zabronić, dwa, że kominek brudzi. Ja osobiście nie mam ale u sąsiadów, z którymi się często spotykamy kominek jest używany sporadycznie.

Z tym brudzeniem to dramatu nie ma. Ja mam z płaszczem i używam go na prawdę sporo. Kominek w salonie przy deskach podłogowych, nakrytych szkłem. Raz na tydzień -10dni wciągam odkurzaczem popiół to i zgarnę paprochy z okolic szkła. Osobiście nie wyobrażam sobie domu bez kominka :).

Koszt to kwestia dyskusyjna, na pewno mniejsza niż urządzenie ogrodu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sherif napisał:

Z tym brudzeniem to dramatu nie ma. Ja mam z płaszczem i używam go na prawdę sporo. Kominek w salonie przy deskach podłogowych, nakrytych szkłem. Raz na tydzień -10dni wciągam odkurzaczem popiół to i zgarnę paprochy z okolic szkła. Osobiście nie wyobrażam sobie domu bez kominka :).

Koszt to kwestia dyskusyjna, na pewno mniejsza niż urządzenie ogrodu :).

 

Też koniecznie chciałem mieć kominek ale się nie dało nigdzie sensownie dokleić do żadnego z istniejących kominów. Więc nie mam i nie bardzo mi brakuje. No ale oczywiście to indywidualna decyzja każdego - ja tyko zwróciłem uwagę na coś, z czego być może pytający nie zdawał sobie sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek sprawdza się u mnie, gdy nie ma innego ogrzewania, poza elektrycznymi kaloryferami.

Dobrze, jak warunki lokalne dają cug w kominie - wtedy łatwo się rozpala i nie dymi do wewnątrz.

Drewno i popiół trochę brudzą w salonie. Ale ciepełko jest miłe :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sherif napisał:

O tym właśnie pisałem. Ja też chciałem z płaskim ale niestety wg MPZP miałem min 30st. 

W takim wypadku, o ile zmiescilbym sie w wysokosci robilbym pietra normalnej wysokości i strych.

Nigdy więcej skosów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ZUBERTO napisał:

W takim wypadku, o ile zmiescilbym sie w wysokosci robilbym pietra normalnej wysokości i strych.

Nigdy więcej skosów.

Tylko piętrowy dom bez skosów + strych to taka trochę stodoła się robi lub dach kopertowy który też nie wszystkim się podoba :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sherif napisał:

Tylko piętrowy dom bez skosów + strych to taka trochę stodoła się robi lub dach kopertowy który też nie wszystkim się podoba :).

Dla jako takiego wyglądu kopertowy, ale funkcjonalność wewnątrz jest dla mnie ważniejsza od wyglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ZUBERTO napisał:

Dla jako takiego wyglądu kopertowy, ale funkcjonalność wewnątrz jest dla mnie ważniejsza od wyglądu.

To najlepiej ala komunistyczny klocek na podstawie kwadratu, z dwoma balkonami na piętrze i 4-spadowym dachem. Chyba w każdym mieście takie stoją :) 

Nie wiem czemu wszyscy mają awersję do tych skosów, ja mam przeszło 300m2 dachu praktycznie do wysokości parteru i nie mam z tym problemów. Z jednej strony mam antresolę w której dobrze to wygląda z drugiej przedściankę kolankową. Skosy w sypialniach nadają uroku .. oczywiście nie takie, że trzeba na kolanach chodzić. Bardziej przy skosach i ciemnych dachu bałbym się o nagrzewanie od południa, ale dobra izolacje i materiały rozwiązują sprawę.

Tak, wolałbym nowoczesny dom z płaskim, odwróconym dachem ale to i inne koszta są. No i niestety nie wszędzie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Nie wiem czemu wszyscy mają awersję do tych skosów...

Nie wiem jak inni, ja bo w takim mieszkam i wkurzają mnie strasznie.

Balkon w domu to rzecz zbędna, poza tym że też nadaje wyglądu.

Co do słupka z PRLu, to nie takie głupie one były, a teraz niezłe cuda ludzie z nich tworzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ZUBERTO napisał:

Nie wiem jak inni, ja bo w takim mieszkam i wkurzają mnie strasznie.

Balkon w domu to rzecz zbędna, poza tym że też nadaje wyglądu.

Co do słupka z PRLu, to nie takie głupie one były, a teraz niezłe cuda ludzie z nich tworzą.

Porównując do mieszkania w bloku tak, ale do obecnych domów to pozwolę się nie zgodzić. Pomijając ich architekturę, to mikroskopijny garaż, wąska komunikacja i upchane łazienki. Przynajmniej ja w takowych bywałem.

Niektóre też po remoncie wyglądają zdecydowanie lepiej, wstawić większe przeszklenia, okna witrynowe, ciekawy dach i już jest znacznie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, torelek napisał:

kominek brudzi.

Tylko taki z popielnikiem i otwartą komorą.

Jeśli jest zamknięta i bez popielnika, z którego zaciągany jest popiół do DGP, nic nie brudzi. Nawet po wielu latach.

Miałem takiego Jotul-a. 12 lat w użytku. Kilka jako główne źródło ciepła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Joki napisał:

Tylko taki z popielnikiem i otwartą komorą.

Jeśli jest zamknięta i bez popielnika, z którego zaciągany jest popiół do DGP, nic nie brudzi. Nawet po wielu latach.

Miałem takiego Jotul-a. 12 lat w użytku. Kilka jako główne źródło ciepła.

Mam popielnik z szufladą. Trzeba pamiętać, żeby do wszelkich czynności mocno otworzyć górny szyber.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, torelek napisał:

 

Dom ma kominek zaprojektowany. Koszt kominka jest spory - trzeba komin robić, itp. Pytanie, czy będziesz z niego korzystał? Raz, że mogą zabronić, dwa, że kominek brudzi. Ja osobiście nie mam ale u sąsiadów, z którymi się często spotykamy kominek jest używany sporadycznie.

Komin i tak musi zrobić, bo prawdopodobnie tam idzie wentylacja z kuchni i łazienek. Może nie robić kominka od razu i zostawić szacht pusty, zmieni zdanie to będzie gotowe do użycia.

Ja używam kominka ( mam z DGP ) głównie w okresie przejściowym, kiedy piec stwierdza że już jest ciepło i wyłącza podłogówkę, a noce bywają jeszcze chłodne. Ale zimą też lubię posiedzieć przy ogniu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.05.2020 o 21:19, listoor napisał:

Cześć !

 

Powoli dojrzałem do planu 3letniego :)

W tym roku planuję zakupić działkę, projekt i ogarnąć papiery, tak aby na początku 2021 ruszyć z budową i ogarnąć SSZ, a w 2022 zakończyć całą budowę wraz z wyposażeniem.

 

Wraz z małżonką ogarniamy różne projekty, jednak ten co poniżej spełnia wiele z naszych potrzeb.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-gozdzikowcach-g2-m895244252d251 

 

Minimalna zmiana będzie dla sypialni na górze - będzie jeden duży pokój z garderobą i małą łazienką.

Dodatkowo w planach jest podniesienie górnej kondygnacji o 2-3 cegły aby zniwelować skosy.

Dom ma mieć fotowoltanikę i pompę ciepła powietrze-powietrze.

 

Co moi mili sądzicie o tym projekcie ? 

 

Dom dla 2+1 (docelowo 2+2) + mały gabinet na dole. 

 

 

Z góry dzięki za komentarz / opinię. 

Hej!
 

Mi sie projekt podoba. Jest pralnia, a to mega praktyczne pomieszczenie! 

Ja budowałem wg projekt ARCHON "dom w kalateach 7G2".

Metrażowo ciut większy. 

Kolankowa - u mnie wg projektu było 105. Podniosłem do wysokości 140cm jak dobrze pamietam. Dom nie stracił na wyglądzie a my zyskalismy bardzo na komforcie użytkowania. Skos nie jest żadnym utrudnieniem. 

 

Polecam poszukać kogoś na forum ARCHON kto już wybudował taki dom i poprosić o możliwosć wizyty. Bardzo to Nam pomogło w decyzji. Jakiś czas temu, również i Nas odwiedzali aby obejrzec. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Nie wiem jak inni, ja bo w takim mieszkam i wkurzają mnie strasznie.

Balkon w domu to rzecz zbędna, poza tym że też nadaje wyglądu.

Co do słupka z PRLu, to nie takie głupie one były, a teraz niezłe cuda ludzie z nich tworzą.

 

O właśnie - balkon !

W życiu bym żadnego balkonu nie zrobił.

Jedyna funkcja balkonu u mnie to mycie okien (w 2 pokojach gdzie przebiega balkon max okno balkonowe + fix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, exor napisał:

No chwila, a co z ostatnio tak modną wentylacją mechaniczną? Wówczas komina nie trzeba moim zdaniem.

 

Chyba jak wentylacja mechaniczna to w połączeniu z rekuperacją ma największy sens :hmm:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tomo napisał:

 

O właśnie - balkon !

W życiu bym żadnego balkonu nie zrobił.

Jedyna funkcja balkonu u mnie to mycie okien (w 2 pokojach gdzie przebiega balkon max okno balkonowe + fix.

Racja!

 

Zapomniałem, zmiany w moim projekcie to m.in usunięcie jednego z dwóch balkonów. Został tylko jeden. korzystamy sporadycznie na suszenie prania którego nie wrzucamy do suszarki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Focus206 napisał:

Racja!

 

Zapomniałem, zmiany w moim projekcie to m.in usunięcie jednego z dwóch balkonów. Został tylko jeden. korzystamy sporadycznie na suszenie prania którego nie wrzucamy do suszarki...

 

Ale to ma sens tylko wtedy jeżeli pralkę masz na tej samej kondygnacji co balkon.

Bo jak pralka na dole to zasuwanie na górę, żeby rozwiesić pranie jest bez sensu - to już prościej wyjść z tym na dwór (lub na pole, jak ktoś z południa :palacz:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tomo napisał:

 

Ale to ma sens tylko wtedy jeżeli pralkę masz na tej samej kondygnacji co balkon.

Bo jak pralka na dole to zasuwanie na górę, żeby rozwiesić pranie jest bez sensu - to już prościej wyjść z tym na dwór (lub na pole, jak ktoś z południa :palacz:).

 

Pralnia na piętrze, wiec balkon zostawiony z pełną premedytacją, aby nie biegać na dół z praniem :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Joki napisał:

Tylko taki z popielnikiem i otwartą komorą.

Jeśli jest zamknięta i bez popielnika, z którego zaciągany jest popiół do DGP, nic nie brudzi. Nawet po wielu latach.

Miałem takiego Jotul-a. 12 lat w użytku. Kilka jako główne źródło ciepła.

Właśnie o takim pisze. Jak nie nakruszy się drewnem to jest czyściutko.

5 godzin temu, DarekB napisał:

Komin i tak musi zrobić, bo prawdopodobnie tam idzie wentylacja z kuchni i łazienek. Może nie robić kominka od razu i zostawić szacht pusty, zmieni zdanie to będzie gotowe do użycia.

 

Przy WM nie musi.

 

3 godziny temu, Tomo napisał:

O właśnie - balkon !

W życiu bym żadnego balkonu nie zrobił.

Jedyna funkcja balkonu u mnie to mycie okien (w 2 pokojach gdzie przebiega balkon max okno balkonowe + fix.

Balkon w domu nie jest poto, żeby pełnił jakieś konkretne funkcje (no może poza suszeniem prania) ale po to aby pasował do bryły i często robił za daszek na wejściem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.