Skocz do zawartości

Montaż silników do rolet, przerobienie instalacji elektrycznej.


spad

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zamontować silniki elektryczne do rolet, ale bez kucia tynków w domu pod kable. Zrodził mi się taki pomysł, żeby podpiąć zasilanie do oświetlenia tarasu, ponieważ lampę ogrodową mam nad roletą. I teraz to co chcę zrobić, z prośbą o wasze zdanie czy to zagra i czy ma sens. 

Wszystkie trzy rolety są osadzone w elewacji, punkt świetlny jest nad środkową. Odległość pomiędzy roletami to około 1 metr. I teraz tak, pomiędzy roletami wywierciłbym otwór w styropianie i przepuścił kabel. W każdej skrzynce z roletą umieściłbym sterownik do rolet sterowany przez wifi. W środkowej skrzynce z roletą rozdzieliłbym zasilanie do każdej rolety oraz do lampy ogrodowej. To też sterowane przez wifi. W domu tam gdzie mam włącznik do oświetlenia ogrodu wywaliłbym przełącznik, żeby zasilanie poszło do rolet. A w domu zamontował natynkowe włączniki po wifi do rolet i oświetlenia. Zadziała to?

Minus tego wszystkiego, że nie mam sterowania jak nie ma internetu. Ale w zasadzie to nie problem dla mnie. Coś pominąłem w schemacie?

 

schemat rolet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, spad napisał:

Zadziała to?

Zadziała :)

 

Są też silniki do rolet z wbudowanym radiem do sterowania pilotem, nie musi być przez wi-fi. Nie wiem jak masz inne rzeczy zrobione, ale możesz oprzeć to na wyłącznikach 433 Mhz i wtedy sterujesz zwykłym pilotem plus urządzenie typu Broadlink.

 

Oczywiście jeśli masz coś w domu postawione już typu Sonoff czy Fibaro to wtedy na tym samym standardzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, bergerac napisał:

Zadziała :)

 

Są też silniki do rolet z wbudowanym radiem do sterowania pilotem, nie musi być przez wi-fi. Nie wiem jak masz inne rzeczy zrobione, ale możesz oprzeć to na wyłącznikach 433 Mhz i wtedy sterujesz zwykłym pilotem plus urządzenie typu Broadlink.

 

Oczywiście jeśli masz coś w domu postawione już typu Sonoff czy Fibaro to wtedy na tym samym standardzie.

 

Dopiero zaczynam robić automatykę, na razie testuję dwa włączniki Sonoffa, jeden spiąłem z pierwszą przerobioną roletą i działa. :) Ale aktualnie kabel puszczony jest na ścianie do kontaktu, więc taka tymczasowa prowizorka. Raczej poszedłbym w Sonoffa bo widzę, że ceny mają fajne i wszystko to co potrzebuję. Ja chcę docelowo zautomatyzować tylko rolety, oświetlenie i nawadnianie ogrodu, które będę robił. To też już rozkminiłem, że można zrobić 4-kanałowym przełącznikiem Sonoffa i nie trzeba kilku stów na automatykę producenta zraszaczy. :) 

Broadlink to rozumiem, że coś podobnego do SmartThink Samsunga? Hub do łączenia różnych standardów? Masz go, łatwo się konfiguruje i łączy różne systemy? Bo pożyczyłem od kolegi SmartThinka i o ile TV Samsunga podpiął od strzała, o tyle te włączniki Sonoffa za cholerę nie idzie sparować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, zzzz napisał:

Czy do wifi jest potrzebny internet?

 

Z tego co wiem to zależy od systemów. Jedne działają lokalnie, inne przez chmurę producenta urządzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym się jeszcze zastanowił czy na pewno przewód od oświetlenia pociągnie dodatkowo 3 rolety (nie mam pojęcia ile one żrą prundu).

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz tynk cienkowarstowy na styro ? Jeżeli tak to jak chcesz przewiercić metr ?

Nie lepiej jest podejść od wew z zasilaniem i uzupełnić tynk ?

Samo sterowania zadziała, SONOFF działa na WiFi, więc odłączając się od chińskiego cloudu lokalnie można sterować. Możesz dodać 4ty sterownik w świetle, będziesz miał i rolety i światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sherif napisał:

Czy masz tynk cienkowarstowy na styro ? Jeżeli tak to jak chcesz przewiercić metr ?

Nie lepiej jest podejść od wew z zasilaniem i uzupełnić tynk ?

Samo sterowania zadziała, SONOFF działa na WiFi, więc odłączając się od chińskiego cloudu lokalnie można sterować. Możesz dodać 4ty sterownik w świetle, będziesz miał i rolety i światło.

 

Styropian ma grubość około 15 cm, na to jest tynk. Ja chcę przewiercić się w poprzek pomiędzy skrzynkami rolet. Wyciągam w jednej i drugiej wałki na które się nakręca roletę, i wiercę w środku obudowy rolety do drugiej skrzynki z roletą. W zasadzie wiercę w styropianie i dwie cienkie obudowy skrzynek. 

Czwarty sterownik chcę dodać do światła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, DZIDA napisał:

ja bym się jeszcze zastanowił czy na pewno przewód od oświetlenia pociągnie dodatkowo 3 rolety (nie mam pojęcia ile one żrą prundu).

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

 

Jak nie pociągnie na raz, to puszczę sekwencję jedną po drugiej. To nie problem, można ustawić.

Tutaj masz silnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, spad napisał:

 

Styropian ma grubość około 15 cm, na to jest tynk. Ja chcę przewiercić się w poprzek pomiędzy skrzynkami rolet. Wyciągam w jednej i drugiej wałki na które się nakręca roletę, i wiercę w środku obudowy rolety do drugiej skrzynki z roletą. W zasadzie wiercę w styropianie i dwie cienkie obudowy skrzynek. 

Czwarty sterownik chcę dodać do światła. 

Jeżeli już to staraj się wiercić jak najdalej od ściany murowanej ale nie tak żeby nie uszkodzić siatki w tynku. Potem koniecznie trzeba dobrze uszczelnić otwory, izolacja nie lubi przedmuchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Jak nie pociągnie na raz, to puszczę sekwencję jedną po drugiej. To nie problem, można ustawić.
Tutaj masz silnik
teoretycznie powinien pociągnąć na raz jezeli przewod do światła ma przynajmniej te standardowe 1,5 mm2 przekroju

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
10 minut temu, zzzz napisał:

Panowie, ogarnijcie się trochę!  Przy przekroju 1,5mm2 prąd dopuszczalny wynosi kilkanaście amperów! To co, nie pociągnie na raz trzech silniczków 0,56A ?

 

A kabel o przekroju 1.0 wystarczy? Bo taki chcę dać. Jest zdecydowanie cieńszy od 1,5mm, zwłaszcza, że idzie tam 4x1,5. Domyślam się, że tak, jak 1,5 dopuszcza kilkanaście Amperów. :)

Edytowane przez spad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DZIDA napisał:

ja bym się jeszcze zastanowił czy na pewno przewód od oświetlenia pociągnie dodatkowo 3 rolety (nie mam pojęcia ile one żrą prundu).

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

Silnik do rolety to około 1A, nawet jeśli kolega ma kabel 1 mm2, a pewnie do oświetlenia puścili 1,5mm2 to na spokojnie da radę. Rolety może zasilić kablem 1 mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spad napisał:

 

A kabel o przekroju 1.0 wystarczy? Bo taki chcę dać. Jest zdecydowanie cieńszy od 1,5mm, zwłaszcza, że idzie tam 4x1,5. Domyślam się, że tak, jak 1,5 dopuszcza kilkanaście Amperów. :)

Wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bergerac napisał:

Silnik do rolety to około 1A, nawet jeśli kolega ma kabel 1 mm2, a pewnie do oświetlenia puścili 1,5mm2 to na spokojnie da radę. Rolety może zasilić kablem 1 mm2.

 

Tak, do oświetlenia poszedł 3x1,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.