Skocz do zawartości

Granice wiaty auta


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja jak na zdjęciu

image.png.28b6a8539231c6116408fc067f62ae30.png

 

Na tej przestrzeni

1. Mogę stawiać auto pod chmurą

2. Mogę postawić wiatę ale 

3. Nie mogę postawić auta pod wiatą

 

Czy tak to wygląda prawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie 1 - a niby dlaczego być nie mógł ?

2 - nie wiem

3 - jeżeli uzyskasz zgodę na postawienie wiaty (w sensie od urzędu) to jej przeznaczenie może być dowolne - w tym także parkowanie samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tomo napisał:

Pytanie 1 - a niby dlaczego być nie mógł ?

2 - nie wiem

3 - jeżeli uzyskasz zgodę na postawienie wiaty (w sensie od urzędu) to jej przeznaczenie może być dowolne - w tym także parkowanie samochodu.

Najlepiej zadzwonić do wydziału architektury i dowiedzieć się

Na wiaty nie trzeba chyba zgody, ani nawet zgłoszenia.

Ale muszą spełniać "Warunki Techniczne" https://architektura.info/prawo/warunki_techniczne_budynki

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał:

Sytuacja jak na zdjęciu

Na tej przestrzeni

1. Mogę stawiać auto pod chmurą

2. Mogę postawić wiatę ale 

3. Nie mogę postawić auta pod wiatą

 

Czy tak to wygląda prawnie?

 

Ja jak stawiałem wiatę, to zadzwoniłem do starostwa powiatowego i powiedzieli, że jeżeli to wiata, to nie potrzeba nawet zgłoszenia. 

Oczywiście auto tam się normalnie parkuje, a wiata jest na 2 auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się interesowałem tematem garaż/wiaty w granicy działki to były 2 obostrzenia:

- woda opadowa nie mogła spływać w kierunku sasiada

- do 35m^2 nawet zgłoszenia nie musiałem składać

 

Ale to pewnie wszystko zależy od gminy, więc najlepiej przedzwonić lub wysłać maila [ na maila uzyskałem odpowiedź chyba po 3 tygodniach]. Stwierdziłem że wolę poczekać i mieć na piśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał:

Sytuacja jak na zdjęciu

image.png.28b6a8539231c6116408fc067f62ae30.png

 

Na tej przestrzeni

1. Mogę stawiać auto pod chmurą

2. Mogę postawić wiatę ale 

3. Nie mogę postawić auta pod wiatą

 

Czy tak to wygląda prawnie?

W moim starostwie, wiata może być do 50m2 bez zgłoszenia jeżeli dom jest oddany do użytkowania. O odległości od sąsiada nie pytałem, grunt nie może być płytą fundamentową, a jedynie utwardzonym terenem jak kostka. Wydaje mi się, że ma znaczenie w jakiej odległości stoi auto od okien sąsiada... 

Garaż na zgłoszenie do 35m2, ściana bez okien minimum 3m od sąsiada, a z oknami chyba 4 lub wiecej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sadlos napisał:

W moim starostwie, wiata może być do 50m2 bez zgłoszenia jeżeli dom jest oddany do użytkowania. O odległości od sąsiada nie pytałem, grunt nie może być płytą fundamentową, a jedynie utwardzonym terenem jak kostka. Wydaje mi się, że ma znaczenie w jakiej odległości stoi auto od okien sąsiada... 

Garaż na zgłoszenie do 35m2, ściana bez okien minimum 3m od sąsiada, a z oknami chyba 4 lub wiecej.

 

 

Ale tak na logikę :hmm:

 

1. samochód bez wiaty możesz parkować w dowolnym miejscu działki

2. skoro wiatę możesz zbudować (jak pisał @steyr ) w ostrej granicy bez zgłoszenia (do 35m2, a u ciebie do 50m2)

3. to czemu połączenie 1+2 nie mogło by dawać 3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tomo napisał:

1. samochód bez wiaty możesz parkować w dowolnym miejscu działki

 

nie możesz. prawo stanowi, że 10m od okien, obojętnie swoich, czy sąsiada. 

tak wyczytałem w necie i tego samego dowiedziałem się w urzędzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, blue_ napisał:

 

nie możesz. prawo stanowi, że 10m od okien, obojętnie swoich, czy sąsiada. 

tak wyczytałem w necie i tego samego dowiedziałem się w urzędzie

nie no jakiś sciene fiction chyba

 

"Jeśli miejsca do parkowania nie są wydzielone (na przykład na działce mamy tylko utwardzony podjazd bez zaznaczonego parkingu), to samochody można stawiać właściwie w dowolnym miejscu, co niekoniecznie może się podobać sąsiadom. Jednak w takich sytuacjach odległości wskazane w przepisach techniczno-budowlanych nie mają zastosowania, a organy nadzoru budowlanego nie mają powodów do interwencji.

Podstawa prawna:

ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. DzU z 2010 r., nr 243, poz. 1623 z późn. zm.),
rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.),
rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109, poz. 917)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź z Architektury

 

W odpowiedzi na Pana pismo - mail z dnia 11.05.2020 r. informuję, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2c) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2019.1186) pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkalne, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. Jednocześnie w myśl art. 30 powyższej ustawy takie zamierzenie nie wymaga dokonania zgłoszenia.

Odnosząc się bezpośrednio do Pana zapytania dotyczącego budowy wiaty służącej do parkowania samochodu, należy wziąć pod uwagę przepisy § 19 ust. 2 pkt 1 lit. a Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – stanowiska postojowe, w tym również zadaszone, (…) należy sytuować na działce budowlanej w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż 3m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych włącznie.

 

Wg mojej interpretacji zgadza się co wrześniej pisałem

1. Mogę stawiać auto pod chmurą

2. Mogę postawić wiatę ale 

3. Nie mogę postawić auta pod wiatą

 

Punkt 3 ewentualnie można ominąć że wiata to nie jest stricte miejsce parkowania tylko np mini taras, a akurat sobie zaparkowaliśmy ;). 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, bielaPL napisał:

stanowiska postojowe, w tym również zadaszone, (…) należy sytuować na działce budowlanej w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż 3m

 

Czyli nie możesz pod wiatą wyznaczyć stanowisk postojowych. Ale nie oznacza to że nie możesz tam zaparkować auta, bo możesz je tam stawiać na nie wyznaczonym miejscu 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bielaPL napisał:

Punkt 3 ewentualnie można ominąć że wiata to nie jest stricte miejsce parkowania tylko np mini taras, a akurat sobie zaparkowaliśmy ;). 

To jest właśnie clue tej całej dyskusji. W mojej okolicy są dość ostre restrykcje odnośnie pow biologicznie czynnej, od kogo się tego wymaga, no od nowych inwestorów a to że ciasne działki są zabudowane garażami, kurnikami, wiatami to ok.. To samo z autami ode mnie wymagano wrysowania miejsc na auta i w sumie tak to używam, mimo że mam garaż. Sąsiad ma  to gdzieś .. 4 auta poobstawione w koło działki (robią częściowo za magazynki :facepalm: )+ 2 na na działce. Kolejny ma właśnie typową wiatę na dwa auta dosuniętą do samej granicy, kilka metrów od okien i nic  a miał kontrolę PINB w innnej kwestii.

Daj znać co w końcu postanowiłeś bo też mam w rogu działki (a więc przy 2 granicach) stary garaż i nie wiem co z nimi zrobić i na jakiej podstawie był postawiony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bielaPL napisał:

Wg mojej interpretacji zgadza się co wrześniej pisałem

1. Mogę stawiać auto pod chmurą

2. Mogę postawić wiatę ale 

3. Nie mogę postawić auta pod wiatą

 

Punkt 3 ewentualnie można ominąć że wiata to nie jest stricte miejsce parkowania tylko np mini taras, a akurat sobie zaparkowaliśmy ;). 

Masz te same wytyczne co i u mnie. Czyli stawiasz wiatę na rowery, zabawki dla dzieci itp. ;) miejsce parkingowe masz według projektu zapewne w innym miejscu. Na zadassony mini taras jest potrzebne pozwolenie na budowę. Sam zadecyduj czy parkujący tam samochód nie będzie nikomu przeszkadzał. Jeżeli nie to spokojnie możesz stawiać, w razie zapowiedzianej kontroli nie zaparkujesz tam auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.