Skocz do zawartości

Polerowanie nierdzewki


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z nierdzewką. Z Alu i mosiądzem sobie poradziłem a z nierdzewki (lub kwasówki) nie mogę usunąć rys i zrobić efektu lustra. Mam wrażenie, że lewa strona której nie ruszyłem ma większy połysk :(.

Na początek poszedł papier 600, 800, 1000, 1500 i 2500. Cala powierzchnia zmatowiała i nie miała głebszych rys, czyli ok. Potem użymem polerki z gąbką i pastą do polerowania (Autosol). Nic to nie dało.

Dziś zmieniłem strategię kupiłem krążek filcowy i pastę zieloną do stali. Pojawił się delikatny efekt odbicia ale nadal jest masa rysek, dość płytkich. Testowałem trzy pasty polerskie i dalej to samo.

 

Gdzie popełniłem błąd ? Czy możliwe, że była jakas warstwa wierzchnia ?

Tak to wygląda:

20200513_203954.jpg.66e2f16e961c961af01e7d9245c4ea81.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsunę tylko co znalazłem bo się nie znam

"

Temat rzeka i niestety idealne "lustro" ciężko uzyskać ręcznie i to jeszcze drapiąc twardą stal papierami ściernymi (robisz rysy i zamiast polerować, tak na prawdę walczysz z usunięciem rys, które sam przed chwilą spowodowałeś).

To się powinno robić maszynkami (np. obrotowymi lub wibracyjnymi, "pilnikarki") z odpowiednią końcówką do prowadzenia pasty (od materiałów typu miedź, drewno, tworzywa sztuczne, na koniec filc) + zestaw past diamentowych o różnych gradacjach (powiedzmy od ziarna 40-30 mikro w dół do 1-2).
Docieranie etapami, dokładne czyszczenie i ocena, czy rysy robią się coraz płytsze, czy nie.
Ważne jest wszystko, również kierunek poruszania narzędziem (może się ujawniać kierunkowość struktury stali, raz trzeba robić ruchy typu XXX+++XXX+++, bez "kręcenia kółek" @@@@, innym razem lepszy efekt daje właśnie ruch obrotowy narzędzia po powierzchni, oczywiście aby "kółka" zachodziły na siebie, a unikanie określonego kierunku np. można jechać tylko po przekątnych XXXX, a unikać tarcia wzdłuż ++++====+++, bo się "generuje" rysy), tempo, nacisk, itp, itd. Praktyka czyni mistrza.
Inne efekty dają pasty zawierające jeden rozmiar ziarna, a inny pasty zawierające ziarna "od do" (np. 7/5, czyli ziarna od 5 do 7 mikro). Różnica może być w płynie używanym do pasty (nie dopuszczamy, aby pasta wyschła, bo zacznie rysować zamiast docierać/polerować), są specjalne specyfiki (fluidy, koloidy do pracy z osełkami i pastami), ale można eksperymentować (olejki, nafta, nawet woda)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, bielaPL napisał:

Podsunę tylko co znalazłem bo się nie znam

"

Temat rzeka i niestety idealne "lustro" ciężko uzyskać ręcznie i to jeszcze drapiąc twardą stal papierami ściernymi (robisz rysy i zamiast polerować, tak na prawdę walczysz z usunięciem rys, które sam przed chwilą spowodowałeś).

To się powinno robić maszynkami (np. obrotowymi lub wibracyjnymi, "pilnikarki") z odpowiednią końcówką do prowadzenia pasty (od materiałów typu miedź, drewno, tworzywa sztuczne, na koniec filc) + zestaw past diamentowych o różnych gradacjach (powiedzmy od ziarna 40-30 mikro w dół do 1-2).
Docieranie etapami, dokładne czyszczenie i ocena, czy rysy robią się coraz płytsze, czy nie.
Ważne jest wszystko, również kierunek poruszania narzędziem (może się ujawniać kierunkowość struktury stali, raz trzeba robić ruchy typu XXX+++XXX+++, bez "kręcenia kółek" @@@@, innym razem lepszy efekt daje właśnie ruch obrotowy narzędzia po powierzchni, oczywiście aby "kółka" zachodziły na siebie, a unikanie określonego kierunku np. można jechać tylko po przekątnych XXXX, a unikać tarcia wzdłuż ++++====+++, bo się "generuje" rysy), tempo, nacisk, itp, itd. Praktyka czyni mistrza.
Inne efekty dają pasty zawierające jeden rozmiar ziarna, a inny pasty zawierające ziarna "od do" (np. 7/5, czyli ziarna od 5 do 7 mikro). Różnica może być w płynie używanym do pasty (nie dopuszczamy, aby pasta wyschła, bo zacznie rysować zamiast docierać/polerować), są specjalne specyfiki (fluidy, koloidy do pracy z osełkami i pastami), ale można eksperymentować (olejki, nafta, nawet woda)."

Niby do tego się stosowałem. Mechanicznie jechałem filcem z pastami PP30, PP50, 1500, ręcznie z pastami polerskim. Profil przykładałem pod różnymi kątami, zaczynałem od różnych miejsc. Wg YT jadą nawet jedna pastą i jest ok. Nie wiem może różne są materiały, ta blacha ma sporo lat, więc może jakaś twardsza jest.

 

15 godzin temu, K3 napisał:

Tu masz manual...

Tylko to jest chyba ALU. Z ALu jak pisałęm już sobie poradziłem, zwykła pasta polerska wystarczyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Niby do tego się stosowałem. Mechanicznie jechałem filcem z pastami PP30, PP50, 1500, ręcznie z pastami polerskim. Profil przykładałem pod różnymi kątami, zaczynałem od różnych miejsc. Wg YT jadą nawet jedna pastą i jest ok. Nie wiem może różne są materiały, ta blacha ma sporo lat, więc może jakaś twardsza jest.

to może do speców

https://www.elektropol-r.com/elektropolerowanie.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bielaPL napisał:

Z tymi specami to różnie bywa. Przerobiłem ich ostatnio kilku, jak oddaję przedmiot do naprawy, regeneracji to oczywiście nei wiedzą ile to będzie kosztować. A jak jest do odbioru to okazuje się, że tanie jest kupić nowe. Z obróbką chemiczną to już przestałem się pytać bo chromowanie to jakieś absurdalne kwoty, ale za nawet proste cynkowanie potrafią krzyknąć sporo. Dlatego sam chciałem popróbować.

Nic spr podpytać się ok speców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, szyman napisał:

Jeśli chcesz uzyskać efekt lustra z kwasu to oddaj to komuś kto się tym zajmuję. Sam nie osiągniesz efektu jaki oczekujesz

Tylko to nie taki proste. Mam elementy które leżą i je moge oddać ale są takie które są częścią innych większych i np nie chce mi się jechać z małą obramówką popielniczki. Wolałbym to sam ogarnąć, część też blach mam krótko i w innych miejscach.

Wczoraj oddałem do gościa do przyspawania oderwanego uchwytu, zapytałem też o polerkę. Niestety nie widziałem jak to robi, ale ogarnęli to w kilka minut. Podobno robią to na dużym kole i "jakąś" pastą. Efekt jest lepszy niż mój ale nadal to nie lustro.

Znalazłem firmę pod Warszawą (poleruj.pl) co się tym zajmuje, spróbuję tam podjechać, bo sprzedają też materiały do polerowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to proste jest ;] Nigdy nie używałem do przygotowania powierzchni papieru drobniejszego niż 400 ;]   Do drobnych elementów polecam bawełnianą tarczę polerską i pastę pp-30. Szlifierka kątowa z regulacją obrotów jest praktycznie niezbędna najlepiej taka 125mm i 1500W.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cumel napisał:

Przecież to proste jest ;] Nigdy nie używałem do przygotowania powierzchni papieru drobniejszego niż 400 ;]   Do drobnych elementów polecam bawełnianą tarczę polerską i pastę pp-30. Szlifierka kątowa z regulacją obrotów jest praktycznie niezbędna najlepiej taka 125mm i 1500W.

 

To właśnie moja ostatnia szansa bo tego nie próbowałem jeszcze. Pastę PP30 mam, ale PP50 lepiej się sprawdza. Póki co robiłem to polerką na najwolniejszych obrotach, ale nie pamiętam już czy przy grubszej tarczy da się użyć jak kątową. Najwyżej kątową użyje bo też mam z regulacją obrotów.

Orientujesz się może czy zamiast bawełny można użyć takiej:

 

https://www.poleruj.pl/pl/p/Tarcza-polerska-Sizalowa-150x20x20/1

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.