Skocz do zawartości

Rzeźba w...trudnym terenie czyli remonty na działce :/


KotLarry

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie...

Powoli witki mi nieco opadają, no ale tak to bywa...

Nazbierało się tematów i mam wrażenie, że to wszystko wymyka się spod kontroli.

Ruszenie jednego tematu wywołuje po chwili kolejne koszty - a to niespodzianka co? ;] 

 

No, ale ocenę tego chciałbym pominąć, proszę Was o kilka podpowiedzi [tematy różne], może co nieco dodam w czasie...

 

1) Ocieplenie domku [ściana na dwa pustaki] styropianem 8 cm - czy ma sens?

Domek jakieś 30m2  jest z roku 90 ma zakładana w bólach kotłownię gazową i zasadniczo jest domkiem sezonowym bardziej.
Jaki założyć średni koszt robocizna / materiał?? Zaproponowano mi 160 za m2 lub druga osoba 50 robocizna [70 odkopanie i izolację podpiwniczenia]

Niestety dach mało wystaje więc grubszy styropian nie wchodzi raczej w grę

 

A już czytałem jak mega mega ważne jest prawidłowe zrobienie bo mostki cieplne bo sro bo owo ...

Nie chcę żeby wyszło tak, że pieniądze mama wyda, a będzie dupa a nie zysk z tego działania...

 

 

2) Zauważyłem, że słupki ogrodzenia umierają ;] jak najprościej to naprawić? byle sztyca w ziemię i try-tytki ? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KotLarry napisał:

8 cm - czy ma sens?

Mało trochę, więc efekt będzie taki sobie ale skoro nie da się wypuścić dalej okapu...

 

2 godziny temu, KotLarry napisał:

Nie chcę żeby wyszło tak, że pieniądze mama wyda, a będzie dupa a nie zysk z tego działania...

Organoleptycznie raczej poprawy nie odczuje. Długofalowo w kosztach ogrzewania już tak.

 

2 godziny temu, KotLarry napisał:

Zauważyłem, że słupki ogrodzenia umierają ;] jak najprościej to naprawić? byle sztyca w ziemię i try-tytki ? 

Co to znaczy umierają? Metalowe i przerdzewiały czy betonowe i uległy erozji a może drewniane zgniły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten domek jest zamieszkany sezonowo ?

Jeżeli tak, to policz sobie po jakim czasie zwróci ci się koszt ocieplenia.

Bo jeżeli domek ma 30m2 i jest zamieszkały sezonowo to zaoszczędzisz grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Makumba  metalowe i trzymają się na siatce ...

 

 

@Tomo  może głupio spytam, wybacz, ale jak to policzyć?

 

 

Edit:

Żeby rozjaśnić, raczej będzie używany marzec wrzesień zależy jak temperatura pozwoli i może jakieś jednostkowe strzały w okresie zimowym...

Natomiast te strzały to powiedzmy opcja.

 

Czy taki dom z podwójnego pustaka szybko traci ciepło?

Nie znam się na tym wcale, ale mam wrażenie, że może po pierwsze nie jest tak źle po drugie 8 cm nie da w praktyce poprawy...

 

Ps chodziło mi o wypust dachu. Jest mały i styropian mógłby wystawać poza dach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, KotLarry napisał:

 

@Tomo  może głupio spytam, wybacz, ale jak to policzyć?

 

Edit:

Żeby rozjaśnić, raczej będzie używany marzec wrzesień zależy jak temperatura pozwoli i może jakieś jednostkowe strzały w okresie zimowym...

Natomiast te strzały to powiedzmy opcja.

 

Czy taki dom z podwójnego pustaka szybko traci ciepło?

Nie znam się na tym wcale, ale mam wrażenie, że może po pierwsze nie jest tak źle po drugie 8 cm nie da w praktyce poprawy...

 

Ps chodziło mi o wypust dachu. Jest mały i styropian mógłby wystawać poza dach...

 

A jak go ogrzewasz w tej chwili i jakiego rzędu koszty to generuje ?

 

@rwIcIk ma całoroczny dom, który nie jest ciągle zamieszkiwany i grzeje go elektrycznością + kominek.

Z tego co pisał to miesięcznie płaci 200 PLN za ogrzewanie.

 

Przy tak małym domku i sporadycznym ogrzewaniu (bo w okresie 15 maj - 30 wrzesień ogrzewania nie będziesz używać) to poszedłbym w elektryczne ogrzewanie.

Robota przy tym będzie zerowa, do tego brak instalacji wodnej, która musiałaby być zalana niezamarzającym płynem.

 

Finansowo nawet tego nie poczujesz - grzejniki kosztują grosze.

Żeby nie kuć ścian możesz sobie podprowadzić gniazdka w listwach.

30m2 to max. 3 grzejniki będą - w 1000 PLN się zamkniesz.

Rocznie na prąd na ogrzewanie wydasz 200-300 PLN.

 

Oblicz sobie ile by cię kosztowało ocieplenie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa grzejniki i jak raz pojechaliśmy z kuzynami pić a było ciut chłodniej już w nocy to nie dawały rady...

Wcześniej byl kiedyś piec kaflowy na dole (podpiwniczenie służyło za kuchnie ) i dwa grzejniki na górze.

 

Potem zrobiliśmy remont mały żeby była łazienka na górze (babcia chodzić nie może za bardzo) i wstawiliśmy dwa grzejniki ale to mało bardzo.

 

Mama się dała namówić na gaz i tak znów poszły konie po betonie 

To przy okazji wyszło że trzeba zaizolować i dociepilic podpiwniczenie.

I już spece mówią to dorzuccie chociaż 8 cm styropianu będzie poprawa duza

A ja się boje ze 20 000 plus minus pójdzie psu w dupę zwłaszcza że to nie są koszty planowane i wolałbym żeby mama 20letnia Felicję wymieniła na ciut nowsze auto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki elektryczne wystarczą, gdy dom się rozgrzeje. U siebie mam 10 kW na ~ 100 m2.

Ale u siebie po przyjeździe odpalam kominek. Ten ma chyba 16 kW i czuć, że daje dużo ciepła.

Co do ocieplenia, pewnie nie zaszkodzi. Ale trzeba zadbać, by docieplić wszystko - fundament, ściany, dach, nie wiem czy się da posadzki.

8 cm to już nie jest mało - tyle chyba dawali moi rodzice w domu, gdzie oryginalnie była ściana trójwarstwowa ze szczeliną powietrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, rwIcIk napisał:

Grzejniki elektryczne wystarczą, gdy dom się rozgrzeje. U siebie mam 10 kW na ~ 100 m2.

Ale u siebie po przyjeździe odpalam kominek. Ten ma chyba 16 kW i czuć, że daje dużo ciepła.

Co do ocieplenia, pewnie nie zaszkodzi. Ale trzeba zadbać, by docieplić wszystko - fundament, ściany, dach, nie wiem czy się da posadzki.

8 cm to już nie jest mało - tyle chyba dawali moi rodzice w domu, gdzie oryginalnie była ściana trójwarstwowa ze szczeliną powietrzną.

 

No ale u mnie dachu nie ocieplimy, przynajmniej na razie, ale rozumiem,

że wełna to już nie problem w sensie nie rozwalamy nie psujemy tylko na strychu montujemy wiec "czysto" ??

Fundament stary, będzie uszczelniany przeciw wilgoci, więc chyba się liczy?

 

U mnie szczeliny powietrznej nie ma niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, KotLarry napisał:

No ale u mnie dachu nie ocieplimy, przynajmniej na razie, ale rozumiem,

że wełna to już nie problem w sensie nie rozwalamy nie psujemy tylko na strychu montujemy wiec "czysto" ??

Fundament stary, będzie uszczelniany przeciw wilgoci, więc chyba się liczy?

U mnie szczeliny powietrznej nie ma niestety...

Wełna na strych :ok:

Fundament izolacja od wilgoci, ale dać też z 5 cm styropianu.

No i jak nie ma szczeliny, to styropian przyda się na zewnątrz.

Zimą, to i tak, jak nie będzie grzane to się będzie schładzać.

U siebie mam delikatnie włączone grzejniki elektryczne, by utrzymać wewnątrz kilkanaście stopni.

Przyjeżdżam, to odpalam kominek i dogrzewam.

Potem starczają elektryczne, by podtrzymać ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, KotLarry napisał:

Żeby rozjaśnić, raczej będzie używany marzec wrzesień zależy jak temperatura pozwoli i może jakieś jednostkowe strzały w okresie zimowym...

Natomiast te strzały to powiedzmy opcja.

To się nigdy nie zwróci.

 

14 godzin temu, KotLarry napisał:

Czy taki dom z podwójnego pustaka szybko traci ciepło?

Zależy czy między warstwami jest ocieplenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KotLarry napisał:

Mam dwa grzejniki i jak raz pojechaliśmy z kuzynami pić a było ciut chłodniej już w nocy to nie dawały rady...

Wcześniej byl kiedyś piec kaflowy na dole (podpiwniczenie służyło za kuchnie ) i dwa grzejniki na górze.

Na coś takiego idealny jest kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Makumba napisał:

To się nigdy nie zwróci.

 

Zależy czy między warstwami jest ocieplenie?

 

Nie ma niestety nic po prostu dwa pustaki

 

Takie:

1349626492_irsxcu_600.jpg

 

 

Tfu nie!

 

Takie:

 

pol_pl_Pustak-zuzlowy-Alfa-1-2-TERMAT-72

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, KotLarry napisał:

Edit:

Żeby rozjaśnić, raczej będzie używany marzec wrzesień zależy jak temperatura pozwoli i może jakieś jednostkowe strzały w okresie zimowym...

Natomiast te strzały to powiedzmy opcja.

 

Czy taki dom z podwójnego pustaka szybko traci ciepło?

Nie znam się na tym wcale, ale mam wrażenie, że może po pierwsze nie jest tak źle po drugie 8 cm nie da w praktyce poprawy...

 

Ps chodziło mi o wypust dachu. Jest mały i styropian mógłby wystawać poza dach...

 

dom z pustaka nie traci szybko ciepła ale też nie nagrzejesz go szybko, styropiany nic to nie pomogą

jakbyś miał drewniaka to odpalasz kominek/piecyk i za chwilę masz wszędzie upał, dużo lepiej się sprawdzają na takie wypady

w styro chyba bym się nie bawił szczególnie 8cm.. chyba że chcecie mieć elegancko elewacje

raczej w sterowanie elektroniczne do grzejnika, tak żeby właśnie przed wypadem do domku nagrzać go ze dwa dni wcześniej

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, KotLarry napisał:

takie mam pustaki jak w załączniku

Żużlobeton... styro nawet cienkie pomoże ale zauważalnie dopiero w długiej perspektywie zimą. Przy takim profilu użytkowania, że od wiosny do jesieni to nie odczujesz różnicy. Nawet nagrzewania szybkiego nie poprawi bo najpierw energia idzie w akumulację w beton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co - najpierw ustalmy fakty.

 

Jaka powierzchnia domu - coś piszesz o 30m2, potem o piętrze - jakiś mega dziwny ten domek - taka trochę wieża. Jaki jest dach ?

Masz ścianę z 2 x połówka pustaka żużlobetonowego ? Ultradziwna kombinacja - no chyba, że ktoś po prostu miał tylko połówki.

Masz tam gaz czy nie masz ? Kominy jakieś są ?

Czy wodę spuszczasz na zimę czy nie ?

Jak wygląda elewacja ? Będziesz i tak ją odświeżał czy nie ?

 

I ogólnie napisz jak najwięcej - łatwiej będzie kminić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Tomo napisał:

Wiesz co - najpierw ustalmy fakty.

 

Jaka powierzchnia domu - coś piszesz o 30m2, potem o piętrze - jakiś mega dziwny ten domek - taka trochę wieża. Jaki jest dach ?

Masz ścianę z 2 x połówka pustaka żużlobetonowego ? Ultradziwna kombinacja - no chyba, że ktoś po prostu miał tylko połówki.

Masz tam gaz czy nie masz ? Kominy jakieś są ?

Czy wodę spuszczasz na zimę czy nie ?

Jak wygląda elewacja ? Będziesz i tak ją odświeżał czy nie ?

 

I ogólnie napisz jak najwięcej - łatwiej będzie kminić.

 

Domek z podpiwniczeniem faktycznie przepraszam wychodzi +-2x30m2

Plus strych( ale tam sie nie da stanąć całkiem więc nie liczę powierzchni)i na to dwuspadzisty dach szczyt dachu idzie po dłuższej ścianie.

 

Ściana jest z dwóch takich pustaków jak na zdjęciu z mojego ostatniego posta.

 

Komin na środku gaz jest prawie montowany, czekamy na pozwolenie budowlane.

 

Wodę spuszczam na zimę.

 

Elewacja odmalowana rok albo dwa temu powiedzmy zatem, że odświeżona.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KotLarry napisał:

 

Domek z podpiwniczeniem faktycznie przepraszam wychodzi +-2x30m2

Plus strych( ale tam sie nie da stanąć całkiem więc nie liczę powierzchni)i na to dwuspadzisty dach szczyt dachu idzie po dłuższej ścianie.

 

Ściana jest z dwóch takich pustaków jak na zdjęciu z mojego ostatniego posta.

 

Komin na środku gaz jest prawie montowany, czekamy na pozwolenie budowlane.

 

Wodę spuszczam na zimę.

 

Elewacja odmalowana rok albo dwa temu powiedzmy zatem, że odświeżona.

 

Z tego co pamiętam przez ściany ucieka ok. 20% ciepła.

Najwięcej (bodajże ok. 40%) idzie przez dach (no bo ciepłe powietrze unosi się do góry).

Do tego masz jeszcze nieocieploną (i raczej bez szans na ocieplenie) podłogę nad piwnicą.

 

Moim zdaniem szkoda twojej roboty na ocieplanie.

Zainwestuj w tanie i efektywne źródło ciepła (kominek, a w tańszej wersji koza.

W sumie tego gazu bym nie montował (bo pewnie z 5000 PLN) na to pójdzie.

 

Mój dziadek ma ok. 60-70m2 domek na wsi zamieszkały tylko w cieplejszym sezonie.

Piec na paliwo stałe (taka trochę lepsza koza), do tego rozprowadzenie na grzejniki, w obiegu borygo.

Po rozpaleniu i wrzuceniu 3-4 większych szczap zaczyna się robić przyjemnie ciepło.

Do tego w obiegu jest też ciepła woda (oprócz tego na kranach są podgrzewacze przepływowe).

 

Serio - na twoim miejscu odpuściłbym gaz i ogrzewanie gazowe oraz ocieplanie i poszedłbym w kominek + nadmuchy (bez jakiś cudów z DGP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomo @Tomo 

Dzięki za opinie, gaz zostanie,

bo już poczyniliśmy wydatki

Ale to akurat ma dobre strony,

bo  jeżdżących tam osób prócz mnie

została mama i babcia i zona, 

więc bez obsługowo będzie.

Pomyślę nad ociepleniem dachu

bo to chyba już dam radę sam zrobić...

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KotLarry napisał:

@Tomo @Tomo 

Dzięki za opinie, gaz zostanie,

bo już poczyniliśmy wydatki

Ale to akurat ma dobre strony,

bo  jeżdżących tam osób prócz mnie

została mama i babcia i zona, 

więc bez obsługowo będzie.

Pomyślę nad ociepleniem dachu

bo to chyba już dam radę sam zrobić...

 

 

Będą ocieplać elewację i fundament, to niech i ocieplą dach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, rwIcIk napisał:

Będą ocieplać elewację i fundament, to niech i ocieplą dach. 

 

 

Tylko znowu kolejne pytanie powstaje.

 

Czy wystarczy warstwą wełny między "wręgami" czy trzebaby jeszcze obniżyć dach? A może lepiej położyć warstwę styropianu na podłodze strychu czyli de facto na "suficie" pomieszczeń poniżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, KotLarry napisał:

 

Tylko znowu kolejne pytanie powstaje.

 

Czy wystarczy warstwą wełny między "wręgami" czy trzebaby jeszcze obniżyć dach? A może lepiej położyć warstwę styropianu na podłodze strychu czyli de facto na "suficie" pomieszczeń poniżej?

 

A z czego masz strop nad piwnicą ?

Lana betonowa płyta ?

I to samo pytanie o strop na parterem - beton czy drewniany ?

Jaka jest wysokość pomieszczeń (piwnica, parter, strych).

 

Edytowane przez Tomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, KotLarry napisał:

 

Tylko znowu kolejne pytanie powstaje.

 

Czy wystarczy warstwą wełny między "wręgami" czy trzebaby jeszcze obniżyć dach? A może lepiej położyć warstwę styropianu na podłodze strychu czyli de facto na "suficie" pomieszczeń poniżej?

Na podłodze strychu pod dachem bym położył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomo napisał:

 

A z czego masz strop nad piwnicą ?

Lana betonowa płyta ?

I to samo pytanie o strop na parterem - beton czy drewniany ?

Jaka jest wysokość pomieszczeń (piwnica, parter, strych).

 

 

Lana płyta tu i tu ,

piwnica maks 2 metry , może niecałe,

"pokoje" o ile pamiętam 2,5 m

strych może ma w najwyższym punkcie 1,5 m 

po bokach 3 albo 4 pustaki wysokości... [Dawno nie wchodziłem bo schody do wymiany] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, KotLarry napisał:

 

Lana płyta tu i tu ,

piwnica maks 2 metry , może niecałe,

"pokoje" o ile pamiętam 2,5 m

strych może ma w najwyższym punkcie 1,5 m 

po bokach 3 albo 4 pustaki wysokości... [Dawno nie wchodziłem bo schody do wymiany] 

Połóż wełnę na stropie. Na to można jakieś deski, płyty, by można było chodzić. 

W piwnicy można podkleić styropian na sufit. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, KotLarry napisał:

 

Lana płyta tu i tu ,

piwnica maks 2 metry , może niecałe,

"pokoje" o ile pamiętam 2,5 m

strych może ma w najwyższym punkcie 1,5 m 

po bokach 3 albo 4 pustaki wysokości... [Dawno nie wchodziłem bo schody do wymiany] 

 

Najbardziej bym się zatem skupił na stropie (tam ucieka ciepło) i na podłodze nad piwnicą (odczucie chłodu w nogi).

 

Strych masz i tak nieużytkowy, więc poszedłbym w ocieplenie go wełną.

Dałbym listwy 10 cm x 4 cm ułożone co 50 cm -  pomiędzy nie wełna z płytach lub z rolki.

Potem na to albo jeszcze raz to samo (10 x 4) w poprzek, ew. niżej 6 x 4 cm i jeszcze raz wełna (rolka lub płyty).

Na wierzch płyta OSB.

 

Koszt będzie łatwo obliczyć:

mb kantówki 10 x 4

mb kantówki 6 x 4

m2 płyty OSB

płytki metalowe do łączenia do podłogi i między sobą listew

m2 wełny 10 cm

m2 wełny 6 cm

 

Ew. uprościć rozwiązanie i dać jedną warstwę kantówek - wtedy muszą mieć te min. 14 cm wysokości.

Jeżeli strych ma być totalnie nieużytkowy to możesz iść w styropian kładziony bezpośrednio na stropie i na  to płyta OSB z frezowanymi krawędziami.

Połapiesz to blaszkami do siebie i 30m2 połączona płyta nawet nie drgnie.

 

 

Piwnica - tutaj pozostaje klejenie płyt styropianowych od dołu - dałbym 10 cm, zostanie na tyle wysokości, że w miarę swobodnie będzie można chodzić.

Robota całkowicie bez wykończeniówki - nawet nie musisz zaciągać klejem, możesz zostawić surowy styropian (ew. możesz go pokołkować 2-4 kołków na płytę)

 

Koszt:

m2 styropianu

klej do styropianu wg. wyliczenia m2

 

Moim zdaniem w ten sposób w najlepszy sposób polepszysz komfort termiczny, jednocześnie wydając najmniej pieniędzy.

Całość roboty ogarniesz sam, więc oszczędzisz na wykonawstwie.

 

 

 

 

Edytowane przez Tomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Wszyscy mówią, że ekonomicznie to nie ma sensu - ocieplanie starych domów w zasadzie nigdy się nie zwróci, mówię to ja gdzie ociepliłem dom z lat 80. Ale komfort termiczny wewnątrz zmienił mi się nie do poznania. wcześniej mimo grzania dość ostro zawsze było czuć chłód no i częściej trzeba było latać do pieca. Przy takim domku gdzie są 4 ścianki o wysokości ok 5m ile wyda na ten styropian?

A skoro idzie w gaz to wydaje mi się, że ma senes te 8cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bercikh napisał:

Powiem tak. Wszyscy mówią, że ekonomicznie to nie ma sensu - ocieplanie starych domów w zasadzie nigdy się nie zwróci, mówię to ja gdzie ociepliłem dom z lat 80. Ale komfort termiczny wewnątrz zmienił mi się nie do poznania. wcześniej mimo grzania dość ostro zawsze było czuć chłód no i częściej trzeba było latać do pieca. Przy takim domku gdzie są 4 ścianki o wysokości ok 5m ile wyda na ten styropian?

A skoro idzie w gaz to wydaje mi się, że ma senes te 8cm.

 

Nie chodzi o koszt materiałów tylko robocizny.

Poza tym jeżeli mówimy o komforcie termicznym to i tak w pierwszej kolejności trzeba iść w podłogę (uczucie zimna w nogi), potem w dach (największe straty ciepła), potem ściany i okna.

Jeżeli już nasz kolega się zdecyduje na ocieplanie ścian to wtedy trzeba iść w 15 cm, bo szkoda się bawić w 8 cm.

Ew. jeżeli okna są niewielkie to skosy w ociepleniu przy nich, żeby światła nie zabierało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy okna wymienione na plastiki ale faktycznie nie są to jakieś olbrzymy, 

I faktycznie koszt jaki nam wychodzi to 15 000, kolejne których nie zaplanowaliśmy nie przewidzieliśmy z mamą...

Niestety lekkie niedoinformowanie tu i ówdzie i kulka śniegu zaczęła się rozpędzać ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bercikh napisał:

Odczuje. Chatka nie będzie się tak nagrzewać. To działa w dwie strony.

 

O razu mówię, latem jest mega przyjemnie chłodno w środku.

 

 

*pewnie te mega to kilka stopni, ale na pewno jest przyjemnie ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bercikh napisał:

Odczuje. Chatka nie będzie się tak nagrzewać. To działa w dwie strony.

 

Ejże - to domek 30m2 na sezonowej działce.

Raczej mało się wtedy siedzi w domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Cześć,

dziękuję Wam za dotychczasowe rady.

Mam kolejne pytanie, zanim zjem kolejnego majstra klepkę od remontów.

 

Decyzja padła taka, że izolujemy gruntowo, a ściany na powierzchni zostawiamy bez ocieplenia.

 

No i Panowie zakończyli na razie roboty na etapie jak na zdjęciach.

 

Mnie jednak martwi fakt, ze pie pierwsze brzydko to wygląda,

Po drugie mam wrażenie, że woda ma drogę wolną do podciekania pomiędzy folię kapsułkową a styropian.

 

Proszę poradźcie jak to powinno zostać zakończone/wykończone, przy założeniu, że na raczej nie zakładamy ocieplania ścian budynku? 

FJIMG_20200620_155338.jpg

FJIMG_20200620_155359.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to źle zrobione, jak nie chcesz wyżej robić ocieplenia to folia powinna być wywiniętą wyżej na styropian i schowana pod tynkiem żeby ewentualne spływanie wody po ścianie spływało po folii a nie pod nią. Możesz zrobić jeszcze parapet z blachy. Wszystko zależy czy to ocieplenie będzie zasypane całkiem w ziemi czy będzie coś wystawało ponad.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, michbaran napisał:

Trochę to źle zrobione, jak nie chcesz wyżej robić ocieplenia to folia powinna być wywiniętą wyżej na styropian i schowana pod tynkiem żeby ewentualne spływanie wody po ścianie spływało po folii a nie pod nią. Możesz zrobić jeszcze parapet z blachy. Wszystko zależy czy to ocieplenie będzie zasypane całkiem w ziemi czy będzie coś wystawało ponad.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

 

Teren jest spadkowy więc z przodu budynku jak widać jest już wyżej.

a gdyby zamiast tej blachy przykleili jeszcze kawałek styropianu o przekroju trójkąta [taki spadek od ściany] i wywinęli tę resztkę folii pod ten styropian, czy cokolwiek innego?

 

Generalnie, muszę się przygotować na rozmowę z wykonawcą, bo coś smrodzi, że ta blacha to za drogoooo i w ogóle...

 

Wiecie jak to jest zaczynają się schody...

I zamiast gościa zjebać chciałbym to spróbować załatwić kulturalnie, może pomóc mu znaleźć rozwiązanie, niekoniecznie blachę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie blacha to dociać kawałki papy, wywinąć na ścianę, przymocować do sciany kółkami i górę uszczelnić uszczelniaczem dekarskimi a dół papy wpuścić w ziemię na zewnątrz od folii kubełkowej. Taniej już się chyba nie da tego zrobić żeby miało sens.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacha na całość taka tania nie będzie i już naprawdę lepiej by było dać ten styropian na ścianę a nie kombinować. Od ponad 2 lat mieszkam w domu z takich pustaków (ściany na jeden wąski i jeden szeroki łącznie 40cm) nieocieplonym na tę chwilę (co planuję wkrótce zmienić) i na pewno warto dodać ocieplenie. Jak chcesz przyoszczędzić na robocie teraz to bez tynku tylko z samym klejem na siatce i to spokojnie wytrzyma kilka sezonów. Ja to bym w ogóle zrobił grubszy bo za robotę płacisz to samo a za materiał niewiele więcej a większość korzyści na ociepleniu jest z jego grubości a mniej na lambdzie (jeśli już szczypać się i kupować najtańszy ale przy tej powierzchni czy to ma sens...). A obróbkę blacharską jak już to nad ten styropian przy dachu i sprawa małego okapu załatwiona a styro może być grubsze. Tak po prawdzie to poza tynkowanie to samemu bez doświadczenia byłbyś w stanie ten styropian położyć.

Jak już musi być bez ocieplenia na ścianach to zamiast blachy można dać papę na styropianowym klinie ale to i tak ciężko ze ścianą dobrze połączyć i pewnie jakąś mniejsza obróbkę blacharską i tak by warto dać (pasek mocowany do ściany nad papą i nachodzący na nią).

 

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rusala 

 

Wiesz, tutaj mamy łączenie wielu kwestii - np nie możemy dać grubego styropianu bo dach niewiele odstaje poza ściany.

Stąd tytuł, rzeźba w "trudnym terenie" ;] 

zasadniczo w cudzysłowie, wymiana gniazdka wymaga zmiany dachu ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, wiem o co chodzi, remontuję tak już ponad 2 lata dom z końca lat 80 (najgorszy możliwy okres chyba) i czego człowiek się nie dotknie to trzeba wywalić i zrobić porządnie jeszcze raz bo albo zrąbane od początku albo przez nawarstwione słabe remonty i prowizorki. Ale tak jak mówię dach to nie problem - zakładam, że jest tam rynna? Obecnie robi się np. ukryte rynny więc de facto dach jest cofnięty w stosunku do elewacji i nie ma z tym problemów. W takiej sytuacji pewnie wystarczy odpowiedni pas podrynnowy czy trochę bardziej fikuśna obróbka blacharska. Można tez dać np. OSB z membran np. EPDM to już będzie bardzo trwałe i super szczelne. Ja myślę o 5 podobnych problemach dziennie 😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz trochę smykałki i czas to do zarzucenia siatki na styro sam ogarnie. A jak powierzchnia mniejszą to tynk jakiś kolorowy zewnętrzny sobie sam położy- od biedy jakąś farbę zewnętrzna da. Krótki dach to nie problem, tak jak kolega pisze obronisz to na kilka sposobów kwestia czasu i chęci. Pokaż te podbitke jak to wygląda... Zaraz coś doradzimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Fili_P napisał:

Jak masz trochę smykałki i czas to do zarzucenia siatki na styro sam ogarnie. A jak powierzchnia mniejszą to tynk jakiś kolorowy zewnętrzny sobie sam położy- od biedy jakąś farbę zewnętrzna da. Krótki dach to nie problem, tak jak kolega pisze obronisz to na kilka sposobów kwestia czasu i chęci. Pokaż te podbitke jak to wygląda... Zaraz coś doradzimy

 

Dzięki, panowie obrobili blachą temat i wygląda to bardzo ok i estetycznie. Z tym czasem to chyba u mnie najgorzej.

Stąd za wiele rzeczy się sam nie biorę...

 

 

 

 

PS popękały mi słupki ogrodzeniowe... jedyna metoda postawić obok drugi prawda?

Nie mam pewności, czy poprzednie były wbetonowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ekonomię, to ocieplił bym strop strychu - wełna, bo w styro lubi mysz siedzieć, tak z 15-20cm, no i ocieplenie i izolacja piwnic. Przez ściany, jak poprawnie otynkowane, nie ucieka za wiele. Zawsze można za rok lub dwa dołożyć styropian na ściany właśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.