Skocz do zawartości

do elektryków: przekrój kabla a moc klimatyzatora


wawo

Rekomendowane odpowiedzi

3x2,5mm zgodnie z przepisami (pewnie w jakiejś funkcji odległości) obsłuży do 3 kW (tak?)

Pytanie do której wartości się to odnosi, przykładowo

 

Cooling Capacity: 2.5kW (min 1.4kW~max 3.5kW)

Heating Capacity: 3.2kW (min1.8W~max5.5kW)

 

czy do chłodzenia, grzania czy do max. czy do min?

 

Jak min. to 3x1,5mm styknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeden klimatyzator jest na 3 x 1,5 mm2 na osobnym obwodzie.

Ale drugi jest normalnie podłączony do gniazdka (cała instalacja w domu jest 3 x 1,5 mm2) - na 1 obwodzie całe piętro.

 

Niestety nie wiem jakiej są mocy - wielkości są średniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Tomo napisał:

U mnie jeden klimatyzator jest na 3 x 1,5 mm2 na osobnym obwodzie.

Ale drugi jest normalnie podłączony do gniazdka (cała instalacja w domu jest 3 x 1,5 mm2) - na 1 obwodzie całe piętro.

 

Niestety nie wiem jakiej są mocy - wielkości są średniej.

 

Odbiory elektryczne byly???????????????????? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, technix napisał:

Generalnie tak, tym bardziej że ta klima ( jak nowa) to napewo inwerter będzie.

Jak długość obwodu pow. 50m to jednak bym zalecał 2,5

 

Więc tak: klimatyzator 3,5 kW jest na dole ma 3x2,5 na oddzielnym obwodzie (salon, jadalnia, wyrabia bez problemu na ca. 70-80 m).  

Ale nie ma górze. Ani jednego. Nie były przewidziane

I teraz tak: mam dwa obwody w kotłowni 3x1,5 nieużywane (inst. była m.in pod ups pod kominek z płaszczem wodnym, z czego zrezygnowałem)

Miejsce z puszką z tymi odwodami jest łatwo dostępne (via pion wentylacyjny), bez rozpierdzielania całego domu, nowego odwodu od rozdzielnicy po elewacji etc. 

Więc (pytanie laika): czy z dwóch obwodów 3x1,5 mm można zrobić "dalej" jeden 3x2,5 (znaczy dosztukować). Oczywiście te obwody musi elektryk z uprawnieniami pozabezpieczać w rozdzielnicy (wierzę, że są tam gdzieś wprowadzone)

Z tego co wiem: pojedynczy split pójdzie na 3x1,5 mm, ale mi potrzeba  mutisplitta dla 5 słabych jednostek wewn. Takowe w przyrodzie są, ale wyłączenie dla przekroju  3x2,5mm and more. Z mocą nie trzeba szaleć, bo nigdy 5 klim nie bedzie chodzi na raz (sypialnia 14, gościnny10 , 2x dzieci 10+12, pracownia14). Garderoba bez klimy zostaje, jak łazienka. 

Na razie koncepcja. Mam dach płaski, kwestia przejścia przez attykę. Ale na razie muszę rozwiązać problem z prądem.  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wawo napisał:

 

Odbiory elektryczne byly???????????????????? 

 

A jest coś takiego w domu jednorodzinnym ? :hmm:

Klimatyzatory montował ojciec, bo to jego branża (mobilne chłodnictwo przemysłowe).

Od prawie 20 lat działają bezawaryjnie - latem po 8h dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, wawo napisał:

Więc tak: klimatyzator 3,5 kW jest na dole ma 3x2,5 na oddzielnym obwodzie (salon, jadalnia, wyrabia bez problemu na ca. 70-80 m).  

Ale nie ma górze. Ani jednego. Nie były przewidziane

3,5kW ma raczej sprężarkę nieco ponad 1kW, więc 1,5mm2 trochę mało ale jeśli nie jest to 50mb to pociągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Makumba napisał:

3,5kW ma raczej sprężarkę nieco ponad 1kW, więc 1,5mm2 trochę mało ale jeśli nie jest to 50mb to pociągnie.

 (pytanie laika): czy z dwóch obwodów 3x1,5 mm można zrobić "dalej" jeden 3x2,5 (znaczy dosztukować)

 

Znaczy idą dwa 3x1,5 a od puszki idzie jeden 3x2,5 do multisplita?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wawo napisał:

 (pytanie laika): czy z dwóch obwodów 3x1,5 mm można zrobić "dalej" jeden 3x2,5 (znaczy dosztukować)

Znaczy idą dwa 3x1,5 a od puszki idzie jeden 3x2,5 do multisplita?

Jasne, że można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Makumba napisał:

Jasne, że można.

 

Czyli od strony elektrycznej problem prawd. rozwiązany, rozumiem, że dla obwodu o przekroju kabla 2,5 mm, dajemy zabesp. 16 A (tabelka Jerzyka_ wyżej)

Z tego co widzę, co do mocy klimatyzatora "Średnio jest 3-krotnie mniejszy niż moc chłodnicza klimatyzacji" (a propos Krawiec)

Ergo I = P:U, czyli okolice 3 kW multisplittera, czyli okolice 10kW mocy chłodniczej. 

Dobrze myślę?

Czy taki obwód, że najpierw idzie 2x3x1,5 a potem idzie 1x3x2,5 wymaga jakiegoś specyficznego zabezpieczenia w rozdzielnicy? w miejscu "sztukowania"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wawo napisał:

Czyli od strony elektrycznej problem prawd. rozwiązany, rozumiem, że dla obwodu o przekroju kabla 2,5 mm, dajemy zabesp. 16 A (tabelka Jerzyka_ wyżej)

Tak, B16A

 

1 minutę temu, wawo napisał:

Z tego co widzę, co do mocy klimatyzatora "Średnio jest 3-krotnie mniejszy niż moc chłodnicza klimatyzacji" (a propos Krawiec)

Ergo I = P:U, czyli okolice 3 kW multisplittera, czyli okolice 10kW mocy chłodniczej. 

Dobrze myślę?

Zależy od generacji urządzenia, czynnika itd ale we współczesnych z grubsza tak.

 

2 minuty temu, wawo napisał:

Czy taki obwód, że najpierw idzie 2x3x1,5 a potem idzie 1x3x2,5 wymaga jakiegoś specyficznego zabezpieczenia w rozdzielnicy? w miejscu "sztukowania"?

Normalnie, równolegle wpinasz w jedno zabezpieczenie. Tak jak kilka obwodów pod jedno zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Makumba napisał:

Tak, B16A

 

Zależy od generacji urządzenia, czynnika itd ale we współczesnych z grubsza tak.

 

Normalnie, równolegle wpinasz w jedno zabezpieczenie. Tak jak kilka obwodów pod jedno zabezpieczenie.

Dzięki. No, ja tego nie bedę robił.A z tym miejscem zmiany ilości obwodów  i przekroju kabla, co tam się dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 15.05.2020 o 22:32, wawo napisał:

Cooling Capacity: 2.5kW (min 1.4kW~max 3.5kW)

Heating Capacity: 3.2kW (min1.8W~max5.5kW)

Jak min. to 3x1,5mm styknie?

 

3x1,5mm wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.