Skocz do zawartości

Co wallbox robi z prądem???


delco

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie techniczne wiec pozwolilem sobie je zadać na MK a nie EV...

Chodzi mi o Wallboxy do zastosowań "domowych"  A nie o szybkie ładowarki o mocy kilkudziesięciu/kilkuset kW....

Zastanawiam się jakiego rodzaju "zmiany zachodza w samym prądzie" pomiedzy wejsciem do wallboxa a wejściem do samochodu...

Oczywiście wiem że częśc wallboxów ma możliwości sterowania czasem ładowania, maxymalnym natężeniem, ma różne bezpieczniki itd...

ale patrząc np na coś takiego

Portable-EV-Type-2-11kW-charger-with-CEE

Zastanawiam się co dzieje się z pradem pomiedzy normalnym jak sie wydaje wtykiem 400V 3 fazy a wtyczką typu 2....

 

Czy też co dzieje się z prądem  wychodzacym np z czegoś takiego...

Stacja-ladowania-Rolec-Wallpod-Typ-2-1-7

 

 

 

Dla nadwrażliwych - moje pytanie nie ma na celu prowokacji - jestem ciekawy i o technikę pytam...

Edytowane przez delco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu Wallbox jest ładowarką a nie tylko gniazdem prądowym. Czyli ma jakąś elektronikę sterującą podawanym prądem. 

Co do zdjęć to oba obiekty (Wallbox i ładowarka na 3 fazy) robią to samo. 

Edytowane przez iwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, iwik napisał:

W uproszczeniu Wallbox jest ładowarką a nie tylko gniazdem prądowym. Czyli ma jakąś elektronikę sterującą podawanym prądem. 

Ok rozumiem - a wiemy czy zmienia coś w napieciu? zmienia rodzaj prądu? czy to jest dalej przemienny 400V

przesuwa fazy wzgledem siebie?

A co robi w przypadku 1 fazy 230V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, delco napisał:

Ok rozumiem - a wiemy czy zmienia coś w napieciu? zmienia rodzaj prądu? czy to jest dalej przemienny 400V

przesuwa fazy wzgledem siebie?

A co robi w przypadku 1 fazy 230V?

Tego nie wiem, ale na pewno po podłączeniu kabla najpierw następuje komunikacja z pojazdem zanim włączy się właściwe ładowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delco napisał:

Ok rozumiem - a wiemy czy zmienia coś w napieciu? zmienia rodzaj prądu? czy to jest dalej przemienny 400V

przesuwa fazy wzgledem siebie?

A co robi w przypadku 1 fazy 230V?

 

Zależy czy AC, czy DC...

 

AC generalnie z prądem dzieje się niewiele. Jedna lub trzy fazy idą do auta, resztą zajmuje ładowarka zamontowana w pojeździe.

Pozostałe piny to podłączenie i komunikacja...

 

W przypadku DC już masz typowego WallBoxa, który zajmuje się konwersją AC>DC. I tu możesz mieć ładowanie napięciem rzędu 150-750V, prądy rzędu kilkudziesięciu A...

 

Reszta to bajery: monitoring zużycia prądu, komunikacja WiFi lub GSM, wyświetlacz itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, K3 napisał:

Zależy czy AC, czy DC...

No a jak piszę 3 fazy 400V albo 1 faz 230 V to o jakim pradzie piszę? ;)

 

7 minut temu, K3 napisał:

AC generalnie z prądem dzieje się niewiele. Jedna lub trzy fazy idą do auta, resztą zajmuje ładowarka zamontowana w pojeździe.

Czyli Wallbox służy jako estetyczny wieszak na kabel żeby dobrze był połączony z siecią? bo skoro resztą zajmuje się ładowarka w pojeździe?

Nie czepiam wię - tylko dopytuje dla wiedzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Orochimaru napisał:

Tutaj masz szerzej opowiedziane co jest w środku i jak działa.

Dzieki - choć pewnie wolałbym "węziej" opowiedziane a nie szerzej....;]

prawie 90 minut.... tydzień bedę to ogladał....:panic:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PawelWaw napisał:

 

Przyspiesz x 2

Widocznie leszczo jestem bo angielski 2x szybciej jednak robi mi różnicę.... Poza tym w obu przypadkach  te fragmenty które oglądałem IMO bardziej sa marketingowe niz techniczne...  a ja mam proste pytanie - do czego sluzy walbox w przypadku ładowania pradem zmiennym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, delco napisał:

Widocznie leszczo jestem bo angielski 2x szybciej jednak robi mi różnicę.... Poza tym w obu przypadkach  te fragmenty które oglądałem IMO bardziej sa marketingowe niz techniczne...  a ja mam proste pytanie - do czego sluzy walbox w przypadku ładowania pradem zmiennym...

 

W skrócie: podstawowa funkcja to bezpieczeństwo: załącza ładowanie dopiero po podłączeniu wtyczki, wykrycie połączenia przez pin kontrolny.

Cała reszta to bajery: wyświetlacz, apka na telefon, licznik energii, pokazywanie stanu naładowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, K3 napisał:

 

W skrócie: podstawowa funkcja to bezpieczeństwo: załącza ładowanie dopiero po podłączeniu wtyczki, wykrycie połączenia przez pin kontrolny.

Cała reszta to bajery: wyświetlacz, apka na telefon, licznik energii, pokazywanie stanu naładowania...

Czyli podobnie jak zwykly kabel ze zwyklą wtyczką wkladaną do zwyklego gniazdka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.