Skocz do zawartości

Basen


zoolw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nietypowe pytanie o basen. Mam działkę na której planuje się budować, ale formalności są chwilowo zablokowane, więc w to lato planuje ją wykorzystać rekreacyjnie. Jest już mały plac zabaw, teraz dzieciaki chcą jeszcze basen i tu mam pytania.

Jak zrobić żeby woda była czysta. Najlepsza byłaby pompka, ale jak kupię coś porządnego to mogę już następnego dnia tego nie być... Da radę utrzymać czystość używając chemii + pompa tylko wtedy kiedy jesteśmy na działce? Jaka pompę kupić, zwykła czy piaskowa? Basen na razie raczej średniej wielkości żeby szybciej woda się nagrzała i było łatwiej przefiltrować. Prąd na działce jest, woda od sąsiada.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od kilku sezonow taki na stelazu 4.5m chyba. W zestawie byla pompa z filtrem. 

To plus chemia - chlor, cos na glony i klarownosc i jest ok. Najwiekszy problem jest z drobnym brudem typu pyl czy osad, ktore siadaja na dnie i to trzeba fizycznie odkurzyc. Niestety jeszcze nie znalazlem na to dobrego sposobu. Niby sa jakies odkurzacze podlaczane do pompy ale musialbym to w praktyce najpierw zobaczyc. Jest np jezdzik intexu ale do niego mam za slaba pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, zoolw napisał:

Właśnie chciałem bez pompy jak mnie nie ma.. czyli ogólnie będzie ciężki temat?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Jak cie nie ma to przykrywasz i tyle. Jak pisalem, przynajmniej dla mnie, najgorszy jest drobny pyl na dnie. Duze smieci ogarniesz zbierakiem i prostym odkurzaczem a reszte chemia zalatwi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uzywalem pompy 5 razy w ciagu zeszlego sezonu

tyle ze ja sypie 25kg soli i wlaczam generator chloru w szeregu z pompą

i woda wytrzymala ponad 2 miesiace

w tym roku mam juz zrobione skrzyneczki i ukryte wszystko w ziemi więc będzie chodzić dużo częściej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zoolw napisał:

Właśnie chciałem bez pompy jak mnie nie ma.. czyli ogólnie będzie ciężki temat?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

W zeszłym roku zostawiliśmy na około 3tyg. Basen przykryty niestety musiałem 15000 litrów wylać niestety zakwitł. Miesiąc przełom lipca/sierpnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już robisz to kup taki co da się go wkopać.
Zrób w gruncie wymurowana skrytkę na pompę.
Pompa tylko piaskowa jeśli to ma działać.


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Oscar_ napisał:

Chemia.

I działająca  pompa. Nawet z filtrem papierowym. Przykrycie osłoni przed wpadającymi owadami, liśćmi i innymi paprochami typu pyłek z drzew ale  bez ruchu wody sama chemia nie da rady i woda może zakwitnąć. Wiem bo mam na stelażu ponad 4.5 m. Oczywiście zakwitniętą delikatnie można próbować oczyścić algastopem i ciągłą pracą pompy ale to słaby pomysł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rudobrody napisał:

I działająca  pompa. Nawet z filtrem papierowym. Przykrycie osłoni przed wpadającymi owadami, liśćmi i innymi paprochami typu pyłek z drzew ale  bez ruchu wody sama chemia nie da rady i woda może zakwitnąć. Wiem bo mam na stelażu ponad 4.5 m. Oczywiście zakwitniętą delikatnie można próbować oczyścić algastopem i ciągłą pracą pompy ale to słaby pomysł.

 

Tez mam taki od 3 lat. Co roku zostawiamy go na 2tyg w wakacje bez pompy i jeszcze nigdy mi nie zakwitl. Owszem, byl lekki syf po powrocie, ale szybko dawalo sie to przywrocic do normalnosci. Pompa nie chodzi u mnie caly czas, zalaczam ja od czasu do czasu i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

na 2tyg w wakacje bez pompy

Ja zostawiałem na 10 dni maksymalnie ale jednak co jakiś czas pompę ktoś w tym okresie włączał i uzupełniał chemię.

A co do osadu na dnie to masz rację pompy, które są w zestawie basenowym  nie radzą sobie z jego odessaniem. Pozostaje użyć pompy zatapialnej do czystej lub brudnej wody i jakiś sprytny filtr na końcu rury. Ten sposób wyjdzie najtaniej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rudobrody napisał:

Ja zostawiałem na 10 dni maksymalnie ale jednak co jakiś czas pompę ktoś w tym okresie włączał i uzupełniał chemię.

A co do osadu na dnie to masz rację pompy, które są w zestawie basenowym  nie radzą sobie z jego odessaniem. Pozostaje użyć pompy zatapialnej do czystej lub brudnej wody i jakiś sprytny filtr na końcu rury. Ten sposób wyjdzie najtaniej. :)

Tak, widzialem na YT takie samorobki z pompa zanuzeniowa. Raz udalo mi sie ladnie dno z osadu wyczyscic podlaczajac weza od pompy w srodku, dzieki czemu pompa wysysala wode z brudem z dna. Problem w tym, ze nie bardzo mialem co z ta wylewajaca sie na zewn woda robic, a bylo tego sporo. Chlopaki z wiaderkami gonili ale i tak sie lekkie bagno zrobilo, wiec to slaby pomysl. Bede dalej kobinowal.

Widzialem tez filmik z gaza opatrunkowa jako filtr, ktora ladnie taki drobny osad zatrzymywala, moze ten patent wyprobuje wykladajac wnetrze siatki odkurzacza taka gaza. Zobaczymy czy to zatrzyma faktycznie osad, czy bedzie przez siatke przechodzil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, zinger napisał:

faktycznie osad, czy bedzie przez siatke przechodzil.

Ten osad przez siatkę przejdzie o są bardzo niewielkie  drobiny wydaje mi się, że wielkości  pyłu nawet wiec pozostaje założenie filtru samoróbki. Wydaje mi się, że do pompy zanurzeniowej wystarczyłoby dołożyć filtr zbudowany na początek z butelki 5 litrowej po wodzie mineralnej wypełnionej watą albo czymś podobnym do tego co w tej chwili oferują jako wkład zamiast filtrów papierowych typu A uzupełniony gazą albo czymś podobnym. Osad zostawałby w tak zbudowanym  filtrze jak w worku od odkurzacza a woda wracałaby do basenu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej kupić szczotkę do odkurzacza basenowego i podpiąć ja do filtra który jest w zestawie wykorzystując rury elastyczne które również są w zestawie. 5 min i dno basenu czysciutkie

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, michbaran napisał:

Najprościej kupić szczotkę do odkurzacza basenowego i podpiąć ja do filtra który jest w zestawie wykorzystując rury elastyczne które również są w zestawie. 5 min i dno basenu czysciutkie

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Poka ta szczotke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, michbaran napisał:

Pierwsze lepsze z allegrob1c27dd948c83c496644b59522a9852b.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Mam cos podobnego podlaczanego do weza i probowalem z podpieciem rurami w pompe ale jakos srednio szlo no i woda sie lala poza basenem bo nie mam dodatkowych rur. Bede kombinowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpinam od ścianki basenu rurę zasysająca do pompy, w ta rurę wpinam szczotkę a otwór w ściance basenu zaslepiam zaślepką która była w zestawie z basenem. Woda wraca przez filtr spowrotem do basenu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, michbaran napisał:

Ja odpinam od ścianki basenu rurę zasysająca do pompy, w ta rurę wpinam szczotkę a otwór w ściance basenu zaslepiam zaślepką która była w zestawie z basenem. Woda wraca przez filtr spowrotem do basenu.
 

Albo czegos nie kumam albo masz cos inaczej niz ja, bo nie wiem jak udaje Ci sie wpiac szczotke w obieg korzystajac z rur z zestawu zachowujac jednoczesnie obieg wody.

Ja mam tak, co i gdzie mam wpiac, zeby dzialalo jak u Ciebie? :)

image.png.6336f7f0f0408c45d6d1f72b28bf2e70.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tak samo jak ty, wypijasz rurę elastyczna w miejscu zaznaczonym czerwona strzałką. Otwór w ściance basenu zaślepiasz żeby nie wylewała się woda. Do rury która wypiłeś wspinasz szczotkę i włączasz obiegi wody. Szczotka będzie zasysała wodę ze śmieciami z dna a oczyszczona będzie wracała spowrotem do basenu. Jak masz za krótkie rury to może Ci ktoś potrzymać cała pompkę wyżej nad krawędzią basenu. Ja mam ok 3m rury przed wejściem do pompki i kolejne 3m za pompkącf18ddbc238114cbe19d64fb7cc99fbf.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, michbaran napisał:

Mam tak samo jak ty, wypijasz rurę elastyczna w miejscu zaznaczonym czerwona strzałką. Otwór w ściance basenu zaślepiasz żeby nie wylewała się woda. Do rury która wypiłeś wspinasz szczotkę i włączasz obiegi wody. Szczotka będzie zasysała wodę ze śmieciami z dna a oczyszczona będzie wracała spowrotem do basenu. Jak masz za krótkie rury to może Ci ktoś potrzymać cała pompkę wyżej nad krawędzią basenu. Ja mam ok 3m rury przed wejściem do pompki i kolejne 3m za pompkącf18ddbc238114cbe19d64fb7cc99fbf.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Aaa, ze omijasz ten otwor i odkurzacz bezposrednio do rury ktora pompa ciagnie wode? No jakos nie wpadlem na to :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2020 o 22:14, zoolw napisał:

Mam nietypowe pytanie o basen. Mam działkę na której planuje się budować, ale formalności są chwilowo zablokowane, więc w to lato planuje ją wykorzystać rekreacyjnie. Jest już mały plac zabaw, teraz dzieciaki chcą jeszcze basen i tu mam pytania.

Jak zrobić żeby woda była czysta. Najlepsza byłaby pompka, ale jak kupię coś porządnego to mogę już następnego dnia tego nie być... Da radę utrzymać czystość używając chemii + pompa tylko wtedy kiedy jesteśmy na działce? Jaka pompę kupić, zwykła czy piaskowa? Basen na razie raczej średniej wielkości żeby szybciej woda się nagrzała i było łatwiej przefiltrować. Prąd na działce jest, woda od sąsiada.

 

Fachowcy mówią, że czym lepsze filtrowanie, tym mniej chemii potrzeba. Twierdzą, że woda powinna się przefiltrować 4 razy na dobę. Więc jeśli nie filtrujesz w miarę na bieżąco, to musisz dać więcej chemii i walczyć ze skutkami. Moje doświadczenia są takie, że kiedyś robiłem tak jak Ty, a jak wracałem na działkę to wtedy czyściłem do upadłego (sporo chemii i filtrowanie non stop). Czasem się udawało lepiej, czasem gorzej.

 

Potem zacząłem zostawiać najtańszą pompę z papierowym filtrem. Efekt dużo lepszy. Nikt się nie połakomił na plastikową pompę z filtrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maxit napisał:

 

Fachowcy mówią, że czym lepsze filtrowanie, tym mniej chemii potrzeba. Twierdzą, że woda powinna się przefiltrować 4 razy na dobę. Więc jeśli nie filtrujesz w miarę na bieżąco, to musisz dać więcej chemii i walczyć ze skutkami. Moje doświadczenia są takie, że kiedyś robiłem tak jak Ty, a jak wracałem na działkę to wtedy czyściłem do upadłego (sporo chemii i filtrowanie non stop). Czasem się udawało lepiej, czasem gorzej.

 

Potem zacząłem zostawiać najtańszą pompę z papierowym filtrem. Efekt dużo lepszy. Nikt się nie połakomił na plastikową pompę z filtrem.

Tylko jak filtr sie zasyfi to pompa robi sie coraz mnie efektywna i ledwo co pompuje. Wiec realnie to na jak dlugo taka pompa starczy gdy np na 2tyg wyjedziesz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zinger napisał:

Tylko jak filtr sie zasyfi to pompa robi sie coraz mnie efektywna i ledwo co pompuje. Wiec realnie to na jak dlugo taka pompa starczy gdy np na 2tyg wyjedziesz? 

 

Przy małym basenie (12m3) wystarczało. Teoretycznie filtr dobierasz do pojemności basenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 

Potem zacząłem zostawiać najtańszą pompę z papierowym filtrem. Efekt dużo lepszy. Nikt się nie połakomił na plastikową pompę z filtrem.


W sumie może to dobry pomysł. Jak zabezpieczyć przedłużacz żeby woda się tam nie dostała?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, zoolw napisał:

Jak zabezpieczyć przedłużacz żeby woda się tam nie dostała?

 

 

Ja sobie zrobiłem sam przedłużacz z kabla do pompy zanurzeniowej oraz wtyczki/gniazda gumowanego Legrand.

Natomiast złącze przy basenie miałem schowane pod daszkiem placu zabaw - przypięte trytką metr nad ziemią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, jak nie mam idealnie płaskiego miejsca, lepiej sprawdzi się basen rozporowy czy stelażowy? Trochę wyrównam piaskiem jednak nie chce idealnie równać bo w tym miejscu basen będzie stać tylko w tym roku. Wydaje mi się że rozporowy powinien być lepszy bo stelaż chyba powinien być na idealnie płaskim miejscu?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, jak nie mam idealnie płaskiego miejsca, lepiej sprawdzi się basen rozporowy czy stelażowy? Trochę wyrównam piaskiem jednak nie chce idealnie równać bo w tym miejscu basen będzie stać tylko w tym roku. Wydaje mi się że rozporowy powinien być lepszy bo stelaż chyba powinien być na idealnie płaskim miejscu?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Generalnie powinno być w miarę wypoziomowane. Wydaje mi się że raczej stelażowy lepiej zniesie pochyły teren bo stelaż trzyma cała konstrukcje. W zeszłym roku u znajomych był na szybko dla dzieci rozłożony na lekkiej skarpie, średnica ok 4.5m i w środku różnica poziomu wody to było ok 40cm. Na boku który był poniżej każdy słupek był podparty stemplem budowlanym. Śmiesznie to wyglądało ale dzieciaki chciały basen a pod domem plac budowy i było to jedyne miejsce gdzie można było postawić. Wydaje mi się że rozporowy by tego nie wytrzymał.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.