Skocz do zawartości

Domek holenderski na czas budowy domu


slawekw

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chcę ruszyć z budową domku na działce. Na razie mam tylko działkę (bez ogrodzenia, bez mediów).

 

Plan:

dociągnąć media

ogrodzić

wkopać szambo

postawić domek holenderski

...

rozpocząć budowę

 

Dwa pytania:

1. Czy taki plan ma sens ?

2. Jak rozwiązać problem domku holenderskiego (może stać tylko 120 dni, a chciałbym go używać ze 2-3 lata)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Cinek napisał:

Skąd informacja że tylko 120 dni?

 

Dużo linków w necie - podpada pod tymczasowy obiekt budowlany.

 

Jednocześnie pozwolenia na budowę nie wymaga budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu (art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo budowlane).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, slawekw napisał:

Dwa pytania:

1. Czy taki plan ma sens ?

2. Jak rozwiązać problem domku holenderskiego (może stać tylko 120 dni, a chciałbym go używać ze 2-3 lata)

Może mieć.

Ale jak się uwiniesz, to dom wybudujesz w tym roku, a w przyszłym na tyle wykończysz, że może tam na weekendy jeździć.

Wstawisz okna do stanu surowego i możesz już biesiadować ;]

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zoolw napisał:

Jeśli masz pozwolenie na budowę to możesz mieć budynek tymczasowy na czas budowy.

To raz, 2 zgłoszenie tego domku jako letniskowy zrobić chyba można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rwIcIk napisał:

Ale jak się uwiniesz, to dom wybudujesz w tym roku, a w przyszłym na tyle wykończysz, że może tam na weekendy jeździć.

Wstawisz okna do stanu surowego i możesz już biesiadować ;]

 

Nie uwinę się.

Chciałem zacząć budowę w przyszłym roku, a w tym postawić tego holendra.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, slawekw napisał:

 

Nie uwinę się.

Chciałem zacząć budowę w przyszłym roku, a w tym postawić tego holendra.

To postaw.

Budynek ruchomy nie powinien być problemem.

Załatwiaj media :ok:

 

Zdjęcie064.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiecie mi jak z tymi mediami? Bo też stoimy przed tym. Mamy działkę budowlaną i chcemy do niej pociągnąć prąd i wodę. Wniosek o wodę już poszedł, ale wczoraj odbijaliśmy się z punktu do punktu w Starostwie, jakieś mapki potrzeba do tego, ale tak w skrócie, co potrzebuję? Akt własności mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, analyzer64 napisał:

Podpowiecie mi jak z tymi mediami? Bo też stoimy przed tym. Mamy działkę budowlaną i chcemy do niej pociągnąć prąd i wodę. Wniosek o wodę już poszedł, ale wczoraj odbijaliśmy się z punktu do punktu w Starostwie, jakieś mapki potrzeba do tego, ale tak w skrócie, co potrzebuję? Akt własności mamy.

 

są 2 rodzaje załatwiania, albo masz projekt domu i pozwolenie na budowę i na to załatwiasz - wtedy mapki potrzebne na bank

albo kombinujesz że chcesz prąd do użytku rekreacyjnego, to wtedy nie znam ścieżki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, analyzer64 napisał:

Podpowiecie mi jak z tymi mediami? Bo też stoimy przed tym. Mamy działkę budowlaną i chcemy do niej pociągnąć prąd i wodę. Wniosek o wodę już poszedł, ale wczoraj odbijaliśmy się z punktu do punktu w Starostwie, jakieś mapki potrzeba do tego, ale tak w skrócie, co potrzebuję? Akt własności mamy.

Nie chcę być wyrocznią, bo wiadomo jak to z wymaganiami jest w różnych rejonach i urzędach.

Na prąd składasz wniosek o warunki przyłączenia.

Akt własności + kopia mapy zasadniczej w zupełności wystarczy (kupujesz w ośrodku geodezji za parę złotych w zależności od jej wymiarów, przyda się też do warunków zabudowy jeśli nie ma MPZP).

"U mnie" nawet wydruk z geoportalu przechodzi.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bielaPL napisał:

no nie wiem czy to wytrzyma 20/30 ton 

 

Ty nie wiesz, ale ja Ci powiadam, ze wielokrotnie jezdzilem 20T koparką i sie nic nie stało

Owszem, jesli bedzie kiepskiej jakosci i kiepsko zamontowane, to moze byc roznie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, blue_ napisał:

 

Ty nie wiesz, ale ja Ci powiadam, ze wielokrotnie jezdzilem 20T koparką i sie nic nie stało

Owszem, jesli bedzie kiepskiej jakosci i kiepsko zamontowane, to moze byc roznie

 

Potwierdzam :ok: u mamy jeździł ciężki sprzęt podczas kładzenia kostki, nic się nie stało :ok:  Ale nie zagwarantuję jak u kogoś innego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, analyzer64 napisał:

Podpowiecie mi jak z tymi mediami? Bo też stoimy przed tym. Mamy działkę budowlaną i chcemy do niej pociągnąć prąd i wodę. Wniosek o wodę już poszedł, ale wczoraj odbijaliśmy się z punktu do punktu w Starostwie, jakieś mapki potrzeba do tego, ale tak w skrócie, co potrzebuję? Akt własności mamy.

Wszędzie składasz wniosek i dostajesz warunki.

Trzeba zrobić projekt i potem przyłącze. Geodeta, mapki.

Więc najlepiej pogadać z firmą, która wszystko załatwi kompleksowo - wykona przyłącze, projekt, uzgodni, załatwi papiery.

Popytaj miejscowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, rwIcIk napisał:

Wszędzie składasz wniosek i dostajesz warunki.

Trzeba zrobić projekt i potem przyłącze. Geodeta, mapki.

Więc najlepiej pogadać z firmą, która wszystko załatwi kompleksowo - wykona przyłącze, projekt, uzgodni, załatwi papiery.

Popytaj miejscowych.

Jest mały problem z Twoimi radami co do prądu, zawsze piszesz je przez pryzmat przyłącza tymczasowego "budowlanego", które sam robiłeś.

Więc albo precyzuj za każdym razem, albo nie wprowadzaj w błąd.

Jeżeli to nie "budowlanka" tylko zasilanie docelowe, to nikogo nie musi pytać.

Dostanie warunki, podpisze umowę i ZE resztę zrobi samo (do granicy stron, w przypadku przyłącza kablowego do linii ogrodzenia lub gdzie tam się da ze względu na zagospodarowanie), łącznie z projektem, wykonaniem i inwentaryzacją powykonawczą.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ZUBERTO napisał:

Jest mały problem z Twoimi radami co do prądu, zawsze piszesz je przez pryzmat przyłącza tymczasowego "budowlanego", które sam robiłeś.

Więc albo precyzuj za każdym razem, albo nie wprowadzaj w błąd.

Jeżeli to nie "budowlanka" tylko zasilanie docelowe, to nikogo nie musi pytać.

Dostanie warunki, podpisze umowę i ZE resztę zrobi samo (do granicy stron, w przypadku przyłącza kablowego do linii ogrodzenia lub gdzie tam się da ze względu na zagospodarowanie), łącznie z projektem, wykonaniem i inwentaryzacją powykonawczą.

:ok:

Ostatnio wodę robiłem - wszystko zrobił i załatwił wykonawca w porozumieniu z gminną spółką wod-kan.

Z prądem prędzej jest jak mówisz, ale też samo się nie stanie, albo będzie długo czekał. Też miałem sporo "załatwiania" - np. przy przełączaniu z zasilania budowlanego na docelowe - nie obyło się bez udziału osób trzecich ;]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, rwIcIk napisał:

:ok:

Ostatnio wodę robiłem - wszystko zrobił i załatwił wykonawca w porozumieniu z gminną spółką wod-kan.

Z prądem prędzej jest jak mówisz, ale też samo się nie stanie, albo będzie długo czekał. Też miałem sporo "załatwiania" - np. przy przełączaniu z zasilania budowlanego na docelowe - nie obyło się bez udziału osób trzecich ;]

Przyjdą ogarnięci ludzie z ramienia ZE to i osoby trzecie nie będą potrzebne.

Wiesz co robię z takimi co zawsze szukają osób trzecich lub się stawiają "bo ja to ważna persona jestem"?

Wysyłam na drzewo. Jak jeden taki w 2018r. mnie wpienił besztając z błotem i mówiąc, że dyrektor obiecał mu prąd na wakacje w lipcu tegoż roku, to mu odparłem że chyba jednak o 2019r. myślał, a jak nie to niech mu przyłącze dyrektor zrobi skoro obiecał. Nie mając wglądu w umowy, doskonale orientuję się jakie są w nich terminy, co komu można obiecać i jak szybko zrobić (bywa, że i w tydzień, ale nie zawsze tak się da).

Okazało się, że koleś na sąsiadów też leje z góry, więc prąd będzie miał na lipiec, ale 2020 (a może i nie). ;]

Edytowane przez ZUBERTO
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to nawet nie wiem czy mogę to komuś zlecić, w okolicy nikt nie świadczy takich usług pośrednictwa.

Chcemy na razie uzbroić działkę i niech leży dalej, może tam coś kiedyś postawię, bo miejsce fajne, działkę otacza 1,2ha naszego lasu, przez lata tam się nie pojawi żaden sąsiad, na razie jest tylko jeden, który odkupił niegdyś też naszą działkę :ok: Godzinka drogi do Warszawy :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, analyzer64 napisał:

Ja to nawet nie wiem czy mogę to komuś zlecić, w okolicy nikt nie świadczy takich usług pośrednictwa.

Chcemy na razie uzbroić działkę i niech leży dalej, może tam coś kiedyś postawię, bo miejsce fajne, działkę otacza 1,2ha naszego lasu, przez lata tam się nie pojawi żaden sąsiad, na razie jest tylko jeden, który odkupił niegdyś też naszą działkę :ok: Godzinka drogi do Warszawy :ok: 

Uzbroić i korzystać, czy tak na odczepnego?

Daleko masz tą wodę i prąd, bo pytanie czy jak na odczepnego to czy gra warta świeczki (trza budować przyłącza czy sieć)?

Zresztą o 1 i 2 dowiesz się najlepiej u zarządcy sieci (odległości, opłaty, itd.).

Jak chcesz z prądem to ślij na PW pytania.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ZUBERTO napisał:

Przyjdą ogarnięci ludzie z ramienia ZE to i osoby trzecie nie będą potrzebne.

Wiesz co robię z takimi co zawsze szukają osób trzecich lub się stawiają "bo ja to ważna persona jestem"?

Wysyłam na drzewo. Jak jeden taki w 2018r. mnie wpienił besztając z błotem i mówiąc, że dyrektor obiecał mu prąd na wakacje w lipcu tegoż roku, to mu odparłem że chyba jednak o 2019r. myślał, a jak nie to niech mu przyłącze dyrektor zrobi skoro obiecał. Nie mając wglądu w umowy, doskonale orientuję się jakie są w nich terminy, co komu można obiecać i jak szybko zrobić (bywa, że i w tydzień, ale nie zawsze tak się da).

Okazało się, że koleś na sąsiadów też leje z góry, więc prąd będzie miał na lipiec, ale 2020 (a może i nie). ;]

U mnie w rejonie trudno coś było załatwić oficjalnie przez biuro obsługi klienta ;]

Wykonanie linii trwało, bo podciągali do wioski prąd od nowego transformatora.

Z remontem starej linii mieli problemy przez właścicieli gruntów.

Ale prąd budowlany, zmiana przyłącza z budowlanego na docelowe, przeniesienie licznika, to już trzeba było popychać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ZUBERTO napisał:

Uzbroić i korzystać, czy tak na odczepnego?

Daleko masz tą wodę i prąd, bo pytanie czy jak na odczepnego to czy gra warta świeczki (trza budować przyłącza czy sieć)?

Zresztą o 1 i 2 dowiesz się najlepiej u zarządcy sieci (odległości, opłaty, itd.).

Jak chcesz z prądem to ślij na PW pytania.

 

Uzbroić i przyjechać od czasu do czasu, coś porobić, być może postawi się jakiś domek letniskowy.

Prąd 5m od granicy działki, woda trochę gorzej, bo wychodzi około 30m. Sieci nie trzeba budować, tylko przyłącza.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, analyzer64 napisał:

Uzbroić i przyjechać od czasu do czasu, coś porobić, być może postawi się jakiś domek letniskowy.

Prąd 5m od granicy działki, woda trochę gorzej, bo wychodzi około 30m. Sieci nie trzeba budować, tylko przyłącza.

To pikuś.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.05.2020 o 21:08, rwIcIk napisał:

Załatwiaj media :ok:

 

Tak jest ! 

I raczej nie będzie z tym problemu (moja działka to 21/31):

dzialka.jpg.fe2aa3d553a30d171b8f49d9f3e776d8.jpg

 

Dnia 21.05.2020 o 21:08, rwIcIk napisał:

Zdjęcie064.jpg

 

Jak dawno to było ?:totalszok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, slawekw napisał:

 

Tak jest ! 

I raczej nie będzie z tym problemu (moja działka to 21/31):

dzialka.jpg.fe2aa3d553a30d171b8f49d9f3e776d8.jpg

 

 

Jak dawno to było ?:totalszok:

10 lat temu.

Szczere pole.

Blaszak, skrzynka z prądem na słupie i właśnie kopana studnia ;)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, ZUBERTO napisał:

Żyj dobrze z sąsiadem z przeciwka. :ok:

 

Jasne !

Naprawdę mili starsi ludzie tam mieszkają, i okazuje się że znali kiedyś rodzinę mojego Ojca.

A jak wpadłem ostatnio na swoją działkę z pilarką, to sąsiad przyszedł po prośbie żeby jemy tez dwa drzewka wyciąć. Skończyło się na 25 :diabel:

 

A z czego wynika Twoja rada ? Media ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, slawekw napisał:

A z czego wynika Twoja rada ? Media ?

Wodociąg.

Główna nitka u sąsiada po 2 stronie drogi.

Co prawda z geoportalu wynika, że rogiem zahacza o Twoją działkę przyłącze do sąsiadów po prawej, ale po 1 może to być rozjazd na geoportalu, a po 2 nie wiadomo czy do przyłącza da się jeszcze podpiąć i czyje ono jest (gdzie jest podział własności między dostawcą i odbiorcą).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.05.2020 o 11:14, analyzer64 napisał:

No właśnie na tej mapce z geoportalu widzę przebieg sieci energetycznej. Wczoraj babka w Energa mówiła, że na tej mapce to ma być uwzględnione.

Mapę musisz z działu geodezji w powiecie wziąć. Płaci się za to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.05.2020 o 14:48, slawekw napisał:

wkopać szambo

 

Tymczasowe, czy docelowe?

 

Jeśli docelowe to rozważ przydomową oczyszczalnię ścieków + dreny jeśli grunt na to pozwala.

 

Jeśli jesteś na etapie projektu i budowy, to rozważ rozdzielenie ścieku z kibla ze ściekiem z umywalek (plus np zbiornik i instalacja do podlewania roślinek).

 

Przy szambie koniecznie musisz sobie zafundować II-biegowe spłuczki w toaletach. ;]

 

Z wiejskiego doświadczenia podpowiem Ci, że obcowanie z szambem zakopanym w zbiorniku pod ziemią jest nudne i szybko brzydnie. Jeśli nie rozdzielisz ścieku od szarej wody szybko będziesz patrzył podejrzliwie na ciocię, która najpierw odkręca kran, a potem dopiero zaczyna szukać mydła...

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.05.2020 o 13:40, Maxit napisał:

 

Tymczasowe, czy docelowe?

 

Jeśli docelowe to rozważ przydomową oczyszczalnię ścieków + dreny jeśli grunt na to pozwala.

 

Jeśli jesteś na etapie projektu i budowy, to rozważ rozdzielenie ścieku z kibla ze ściekiem z umywalek (plus np zbiornik i instalacja do podlewania roślinek).

 

Przy szambie koniecznie musisz sobie zafundować II-biegowe spłuczki w toaletach. ;]

 

Z wiejskiego doświadczenia podpowiem Ci, że obcowanie z szambem zakopanym w zbiorniku pod ziemią jest nudne i szybko brzydnie. Jeśli nie rozdzielisz ścieku od szarej wody szybko będziesz patrzył podejrzliwie na ciocię, która najpierw odkręca kran, a potem dopiero zaczyna szukać mydła...

 

 

Ta wode z umywalek zlewow pralek mozna normalnie lac do gruntu ??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.05.2020 o 13:40, Maxit napisał:

 

Tymczasowe, czy docelowe?

 

Jeśli docelowe to rozważ przydomową oczyszczalnię ścieków + dreny jeśli grunt na to pozwala.

 

Jeśli jesteś na etapie projektu i budowy, to rozważ rozdzielenie ścieku z kibla ze ściekiem z umywalek (plus np zbiornik i instalacja do podlewania roślinek).

 

Przy szambie koniecznie musisz sobie zafundować II-biegowe spłuczki w toaletach. ;]

 

Z wiejskiego doświadczenia podpowiem Ci, że obcowanie z szambem zakopanym w zbiorniku pod ziemią jest nudne i szybko brzydnie. Jeśli nie rozdzielisz ścieku od szarej wody szybko będziesz patrzył podejrzliwie na ciocię, która najpierw odkręca kran, a potem dopiero zaczyna szukać mydła...

 

 

Btw czytalem ze jest obowiazek oprozniania szamba raz na 2 tyg. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PawelWaw napisał:

Ta wode z umywalek zlewow pralek mozna normalnie lac do gruntu ??? 

 

Wiadomo, że wody z tłuszczem nie. z ostrymi detergentami nie, ale woda z prysznica, czy umywalki to spoko.

 

Nie wiem jak wody gruntowe u Sławka, ale przydomowa oczyszczalnia to istna rewolucja w stosunku do szamba..

 

Nie wchodząc w szczegóły chciałem zwrócić uwagę na to, że szambo jest koszmarnym projektem jak na XXI wiek i lepiej na etapie rozpoczynania budowy o tym pomyśleć. Tak samo jak o zraszaniu roślin/trawnika, a może nawet magazynowaniu deszczówki.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PawelWaw napisał:

W ktorej czesci podwarszawy sie budujes? :)

 

W północno-wschodniej.

A dokładnie to za Wyszkowem ;]

Edytowane przez slawekw
  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maxit napisał:

A coś bliżej? Bo to jak widzę popularny kierunek.

 

Gmina Brańszczyk, miejscowość Udrzyn.

Do kogo mam najbliżej kosiarkę pożyczyć ? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, slawekw napisał:

Gmina Brańszczyk, miejscowość Udrzyn.

Do kogo mam najbliżej kosiarkę pożyczyć ? ;]

 

Ja dla odmiany w lewo od S8... Ale mój dzielnicowy jest w Brańszczyku.

 

Mam do Ciebie 40km - Wólka Wojciechówek :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PawelWaw napisał:

 

dojazd dobry, zolnierska zrobiona (jeszcze kawalek brakuje) a dalej to juz ogien :)

Minus że w pt korki bo wszyscy wyjeżdżają a w niedzielę korki bo wracają, nie raz już przed Serockiem potrafi wszystko stać w niedzielę od 15 tej 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, AkuQ napisał:

Minus że w pt korki bo wszyscy wyjeżdżają a w niedzielę korki bo wracają, nie raz już przed Serockiem potrafi wszystko stać w niedzielę od 15 tej 😕

Ode mnie przez Jabłonną jeszcze o 17 płynnie się jedzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.