Skocz do zawartości

Zadaszenie tarasu w bloku


MeMpHiS

Rekomendowane odpowiedzi

Taras jest nad garażami podziemnymi, czyli na stropie betonowym, wysypane 10 cm żwiru i na to płyty betonowe.

Jedyna możliwość przytwierdzenia to przykręcenie właśnie do tych płyt. Najcięższa z nich waży 35 kg. Może kilka podpór uda się tak ustawić, żeby były przykręcone do dwóch płyt

Wiercenie do stropu, elewacji czy jakakolwiek ingerencja w budynek nie wchodzi w grę.

Planuję zastosować 12 cm kantówki, a narożniki zlecić do pospawania.

Między tym rozciągnięty żagiel, a w przyszłości może roleta rzymska 

Parę  projektów poniżej, osobiście skłaniam się do pierwszej wersji bez środkowej poprzeczki.

Czy taka konstrukcja będzie stabilna i czy nie porwie jej pierwszy wiatr?😀

Na jaką głębokość kantówka powinna wchodzić do narożnika?

Czy najdłuższy element zrobić z jednej kantówki czy może z dwóch jak jest w 3 wersji?

 

 

76371241_tarasola6nogdlugahutawka1.png.5f569ccb1be53dc6ccf29d6ec06cfbd9.png

 

1984846893_tarasola6nogdlugahustawka2.png.afed492c965660c5f739f9821d0b028c.png

 

wersja druga

 

20682388_4nogihutawka1.png.58be6b667b754924dae8f6898a28d93a.png

 

2135813255_4nogihutawka2.png.b1d315e42ccea6ca8bd2195d0bf2a484.png

 

wersja 3

 

687119369_tarasola6nogpoprzeczka2.png.cafa30e02de032cc97641ec4fd255360.png95157048_tarasola6nogpoprzeczka1.png.74a2d1906a9b3fd0bd38d57991f89faa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłbym w wariant z 6 słupami i porzeczką na górze (wariant 3) - docelowo zrobisz 2 rolety - będzie się mniej zwieszała niż taka długa na 4,5m

Skoro masz 10 cm żwiru to najlepiej by było zmieścić się z bloczkami betonowymi 12 cmw tej grubości.

Bloczek waży ok. 25 kg co jest moim zdaniem wystarczającą stabilizacją - blaszane garaże stawia się na 4-6 takich bloczkach, a przecież mają one dużą powierzchnię boczną.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomo mam dostęp do dużych płyt betonowych, które ważą około 150 kg, można by je położyć pod obecnymi płytami. Bloczki betonowe tez wydają się ciekawą opcją, zakopane w żwirze powinny być stabilne😀

Pytanie czy nie będzie to przesadą i niepotrzebną dodatkową robotą. Przy sześciu słupach łączna waga obecnych płyt tarasowych wyniesie około 200 kg.

 

@Fili_P teoretycznie możliwe tylko jak je skutecznie zakotwić w 10cm podłożu? Na pozostałej części tarasu jest trawa

 

@skodan własnie się zastanawiam czy same narożniki nie wystarczą. Oczywiście nie mówimy o marketowych kątownikach, tylko o spawanych elementach odpowiedniej grubości. Kantówki wchodziły by w nie przynajmniej na 30 cm. Zastrzały jak najbardziej można porobić, wtedy wersja 3 z zastrzałami jak w wersji 2👍

Więcej chyba nie ma sensu, zależy mi też żeby całość wizualnie nie była za ciężka.

 

Jeszcze tylko kwestia czy najdłuższy element zrobić z jednej kantówki, czy z dwóch?

 

wzorowałem się na roziązaniach Toja Grid

Edytowane przez MeMpHiS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MeMpHiS napisał:

@Tomo mam dostęp do dużych płyt betonowych, które ważą około 150 kg, można by je położyć pod obecnymi płytami. Bloczki betonowe tez wydają się ciekawą opcją, zakopane w żwirze powinny być stabilne😀

Pytanie czy nie będzie to przesadą i niepotrzebną dodatkową robotą. Przy sześciu słupach łączna waga obecnych płyt tarasowych wyniesie około 200 kg.

 

IMO przesada ;]

Mam spora pergolę na róże zakotwioną w 4 bloczkach betonowych - zwykłych fundamentowych - każdy pewnie nie wazy więcej jak 20 kg.

Jesienią wyrwało pergolę, a bloczków nie ruszyło - puściły kołki w betonie.

 

IMG_20190614_192807.jpg

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MeMpHiS napisał:

Dlatego planuję zlecić pospawanie blachy z wystającymi gwintami i przełożyć pod płytą, a od góry tylko nakrętki

Można dać kotwy metalowe :ok:

Ja dąłem zwykłe kołki plastikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, MeMpHiS napisał:

Dlatego planuję zlecić pospawanie blachy z wystającymi gwintami i przełożyć pod płytą, a od góry tylko nakrętki

Jak będziesz wiercił w płytach to wklej tylko pręty gwintowany na kotwę chemiczną bez spawania i blachy.

Chyba, że blacha będzie większa od płyty i pręty gwintowane będą po zewnątrz płyty betonowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, bergerac napisał:

czemu nie założysz markizy ? strasznie przekombinowana ta konstrukcja i mocno obciąża tą małą przestrzeń wizualnie.

 

Budynek jest obłożony zapewne 12-15 cm styropianem.

Do skutecznego zamocowania markizy musiałby dostać się do ściany, a na takie odwierty zapewne administrator nie pozwoli zasłaniając się gwarancją na budynek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Tomo napisał, nowy budynek na gwarancji. Pewnie wykonalne, ale prościej postawić coś wolnostojącego. No i huśtawka i miejsce na nawe wiszące doniczki dla ❤😒

Jeszcze pozostaje parasol, ale chyba bardziej podoba mi się ta konstrukcja. No i dlatego zalezy mi żeby było jak najmniej belek, zeby całość nie była za ciężka w odbiorze😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tomo napisał:

 

Budynek jest obłożony zapewne 12-15 cm styropianem.

Do skutecznego zamocowania markizy musiałby dostać się do ściany, a na takie odwierty zapewne administrator nie pozwoli zasłaniając się gwarancją na budynek.

 

są na to sposoby montażu, bez większego problemu. Robi się to na szpilkach i kotwach chemicznych.


Ale jak już kolega się upiera, to ja bym robił najlżejszą możliwie konstrukcje. Połączenia w oparciu o złącza ciesielskie, nie takie wielkie blachy. I rzeczywiście, zakotwiłbym to mocniej niż same płyty chodnikowe. Jak do tego dojdą z dwa żagle, to będzie jednak potrafiło chwycić trochę wiatru ;)

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MeMpHiS napisał:

Dokładnie jak Tomo napisał, nowy budynek na gwarancji. Pewnie wykonalne, ale prościej postawić coś wolnostojącego. No i huśtawka i miejsce na nawe wiszące doniczki dla ❤😒

Jeszcze pozostaje parasol, ale chyba bardziej podoba mi się ta konstrukcja. No i dlatego zalezy mi żeby było jak najmniej belek, zeby całość nie była za ciężka w odbiorze😉

Parasol też dobry pomysł. Są wypasione parasole. hamak czy taką bujaczek jak pokazałeś na projekcie można postawić ze stelażem. To Twoja decyzja, ale ja bym się nie ładował w taką pergolę jak pokazałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, bergerac napisał:

są na to sposoby montażu, bez większego problemu. Robi się to na szpilkach i kotwach chemicznych.


Ale jak już kolega się upiera, to ja bym robił najlżejszą możliwie konstrukcje. Połączenia w oparciu o złącza ciesielskie, nie takie wielkie blachy. I rzeczywiście, zakotwiłbym to mocniej niż same płyty chodnikowe. Jak do tego dojdą z dwa żagle, to będzie jednak potrafiło chwycić trochę wiatru ;)

 

 

 

Tylko jemu zapewne administrator w ogóle nie pozwoli wiercić w elewacji budynku :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.05.2020 o 22:46, MeMpHiS napisał:

Taras jest nad garażami podziemnymi, czyli na stropie betonowym, wysypane 10 cm żwiru i na to płyty betonowe.

Jedyna możliwość przytwierdzenia to przykręcenie właśnie do tych płyt. Najcięższa z nich waży 35 kg. Może kilka podpór uda się tak ustawić, żeby były przykręcone do dwóch płyt

Wiercenie do stropu, elewacji czy jakakolwiek ingerencja w budynek nie wchodzi w grę.

Planuję zastosować 12 cm kantówki, a narożniki zlecić do pospawania.

Między tym rozciągnięty żagiel, a w przyszłości może roleta rzymska 

Parę  projektów poniżej, osobiście skłaniam się do pierwszej wersji bez środkowej poprzeczki.

Czy taka konstrukcja będzie stabilna i czy nie porwie jej pierwszy wiatr?😀

Na jaką głębokość kantówka powinna wchodzić do narożnika?

Czy najdłuższy element zrobić z jednej kantówki czy może z dwóch jak jest w 3 wersji?

 

 

 

 

 

 

wersja druga

 

 

 

 

 

wersja 3

 

 

Zrezygnował bym z wersji z huśtawką - przy niepewnym kotwieniu do podłoża ponieważ pojawi się spory moment "wyrywający" nogę po przeciwnej stronie. Przemyślał bym też mocowanie zadaszenia żeby nie było zbyt solidne i aby przy silnych wiatrach to pokrycie odleciało a nie cała konstrukcja

Edytowane przez Lupus
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wrócić do tematu

Zdecydowałem się na wariant pierwszy.

@Tomo brak poprzeczki nie wyklucza zrobienia dwóch rolet, a na początku i tak będzie żagiel.

Zmienił się sposób kotwiczenia, zdecydowałem się jednak wylać beton pod słupki aż do izolacji stropu z zatopionymi wystającymi gwintami.

Pytanie czy podstawy wystarczą wielkości blachy, czy jednak wylać trochę większe ?

Niestety chyba najpierw muszę kupić kantówki, żeby dokładnie zmierzyć średnice po wyheblowaniu.

Takie elementy chce zlecić do pospawania, jakieś uwagi?:) 1218746490_naroznik1.png.3b0930bc6f447716be1ef66ccea218de.png

 

1930863854_naroznik2.png.1eb50af7cdc5599abec98d43e05d9ad6.png

 

1105856466_naroznik3.png.43398e46b0b699e99382f0be906e5f3f.png

 

2113841853_naroznik4.png.b717a8a2bbd9b7c9e7d20d2b436ced11.png

 

 

 

 

 

naroznik 5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, K3 napisał:

 

Jak już lejesz, to im więcej tym lepiej. Zrób "ramę" dookoła...

To juz chyba przesada, chociaż deweloper buduje jeszcze bloki w sąsiedztwie, może bym się z nim dogadał i bezposrednio z gruchy by wylał😀😀 

Musiał bym jednak rozebrać połowę tarasu aż tak szalał nie będę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale po co Ci te połączenia spawać? Przecież to utrudnianie i robienie niepotrzebnych kosztów. Połączenia ciesielskie, wkręty do drewna na torxy i masz zrobione. Ale to już Twoja decyzja i gust. Zamiast dawać $ spawaczowi, zainwestuj w dobre jakosciowo drewno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lucash napisał:

ale po co Ci te połączenia spawać? Przecież to utrudnianie i robienie niepotrzebnych kosztów. Połączenia ciesielskie, wkręty do drewna na torxy i masz zrobione. Ale to już Twoja decyzja i gust. Zamiast dawać $ spawaczowi, zainwestuj w dobre jakosciowo drewno. 

Ale to jest substytut zastrzałów, których @Memphis nie chce robić. Jak tylko by poskręcał to rozchybocze się ta konstrukcja bardzo szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.