Skocz do zawartości

Sytuacja - interpretacja, czyli jak skręcamy w lewo...


KotLarry

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Przeglądałem sobie YT i trafiłem na filmik gdzie przy skręcie w lewo doszło do dyskusji.

 

Ja mam lekki problem czy podstawowa interpretacja, że po skręcie zajmujemy dowolny pas tu działa.

Wątpliwości rodzą się ponieważ:

Jest znak o ruchu okrężnym

Nie ma pasów prowadzących

Ale od prawego w lewo jest jednostronna ciągła,

Zarówno przed światłami jak i po skręcie w lewo.

 

Poniżej filmik, dzięki za opinie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, KotLarry napisał:

Nie ma pasów prowadzących

I to jest właśnie przyczyna nieporozumień. Gdyby były, byłoby jasne a tak ten z prawej zmienia pas na skręcie pomiędzy liniami i nie przekracza ciągłej. Dlatego ma pierwszeństwo bo wjeżdża z prawego pasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Motoryken napisał:

I to jest właśnie przyczyna nieporozumień. Gdyby były, byłoby jasne a tak ten z prawej zmienia pas na skręcie pomiędzy liniami i nie przekracza ciągłej. Dlatego ma pierwszeństwo bo wjeżdża z prawego pasa.

 

No dobrze, zgodziłbym się w 100%, gdyby nie znak "ronda".

 

Zdaje się na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym - ale w tym przypadku, chyba kamerujący powinien ustąpić pierwszeństwa z prawej strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KotLarry napisał:

Jest znak o ruchu okrężnym

i co Cię to interesuje skoro są światła? Hierarchia oznaczeń się kłania.

1 godzinę temu, KotLarry napisał:

Nie ma pasów prowadzących

to popatrz jeszcze raz i zatrzymaj sobie na 12sek. Prawy pas przed skrętem ma linię prowadzącą na wprost, więc osobnik zmienia pas.

Druga sprawa przy zmianie kierunku pasy zajmuje się od prawej strony, czyli koleś ze skrajnego prawego WJEŻDŻA na prawy skrajny, z lewego na środek ew na skrajny lewy jeżeli dochodzi dodatkowy pas do jazdy w tym samym kierunku ale tu taj tej sytuacji nie ma bo na skręcie tak naprawdę są 2 przed i po, dochodzi skrajny lewy do zawracania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Ozarek napisał:

i co Cię to interesuje skoro są światła? Hierarchia oznaczeń się kłania.

to popatrz jeszcze raz i zatrzymaj sobie na 12sek. Prawy pas przed skrętem ma linię prowadzącą na wprost, więc osobnik zmienia pas.

Druga sprawa przy zmianie kierunku pasy zajmuje się od prawej strony, czyli koleś ze skrajnego prawego WJEŻDŻA na prawy skrajny, z lewego na środek ew na skrajny lewy jeżeli dochodzi dodatkowy pas do jazdy w tym samym kierunku ale tu taj tej sytuacji nie ma bo na skręcie tak naprawdę są 2 przed i po, dochodzi skrajny lewy do zawracania.

 

Masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ozarek napisał:

i co Cię to interesuje skoro są światła? Hierarchia oznaczeń się kłania.

to popatrz jeszcze raz i zatrzymaj sobie na 12sek. Prawy pas przed skrętem ma linię prowadzącą na wprost, więc osobnik zmienia pas.

Druga sprawa przy zmianie kierunku pasy zajmuje się od prawej strony, czyli koleś ze skrajnego prawego WJEŻDŻA na prawy skrajny, z lewego na środek ew na skrajny lewy jeżeli dochodzi dodatkowy pas do jazdy w tym samym kierunku ale tu taj tej sytuacji nie ma bo na skręcie tak naprawdę są 2 przed i po, dochodzi skrajny lewy do zawracania.

 

A jeszcze myślę, czyli twierdzisz, że ten z lewego mógł zająć nawet prawy pas, a ten co był bardziej po prawej, powinien mu ustąpić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. To nie Warszawa, tylko Łomianki - sam często tym rondem jeżdżę, trochę z innego kierunku, ale też skręt w lewo i tak samo oznaczone pasy.

Nigdy nie było problemu i dopiero po tym filmiku zauważyłem, że w ogóle problem mógłby być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KotLarry napisał:

Nie ma pasów prowadzących

W Łodzi pod wiaduktem na Włókaniarzy (Mickiewicza) jest podobna sytuacja, tylko że namalowali na szczęście pasy dla skręcających.

Co oczywiście nie przeszkadza takim egzemplarzom jak ten w Toyocie przecinać te pasy i z prawego wbijać na środkowy przy skręcie w lewo :facepalm:

(oni chyba mają po prostu jakiś fetysz środkowego pasa...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Polarny napisał:

Światła nie ingerują w to, czy skrzyżowanie jest rondem, czy nie.

nie rondem tylko skrzyżowaniem o ruchu okrężnym i tak ingerują w zasadę/pierwszeństwo ruchu na tym skrzyżowaniu. Jak chcesz jechać wg zasad jeżeli masz światła które regulują pierwszeństwo kolejność kierunków ruchu?

Skrzyżowanie bez sygnalizacji świetlnej jest regulowane jako całość, jeżeli jest sygnalizacja świetlna to regulowany jest 'fragment' będący aktualnie w ruchu. Czyli przy działającej sygnalizacji tutaj masz skrzyżowanie dwóch dwujezdniowych dróg (a może i więcej nie znam tego skrzyżowania) i odpowiednie fragmenty/kierunki jadą bezkolizyjnie z pozostałymi.

1 godzinę temu, KotLarry napisał:

A jeszcze myślę, czyli twierdzisz, że ten z lewego mógł zająć nawet prawy pas, a ten co był bardziej po prawej, powinien mu ustąpić?

a gdzie Ty widzisz takie stwierdzenie w tym co napisałem?

Żeby była jasność to nic takiego nie napisałem, a to co sugerujesz jest kompletną głupotą. Od kiedy masz obowiązek ustępować pierwszeństwa pojazdowi wjeżdżającemu na Twój pas ruchu? (i nie pisz mi tu o autobusie z zatoczki czy jeździe na suwak)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, iwik napisał:

W Łodzi pod wiaduktem na Włókaniarzy (Mickiewicza) jest podobna sytuacja, tylko że namalowali na szczęście pasy dla skręcających.

Co oczywiście nie przeszkadza takim egzemplarzom jak ten w Toyocie przecinać te pasy i z prawego wbijać na środkowy przy skręcie w lewo :facepalm:

(oni chyba mają po prostu jakiś fetysz środkowego pasa...)

 

Tylko właśnie pasy rozwiązują problem, tutaj ich nie ma i....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ozarek napisał:

nie rondem tylko skrzyżowaniem o ruchu okrężnym i tak ingerują w zasadę/pierwszeństwo ruchu na tym skrzyżowaniu. Jak chcesz jechać wg zasad jeżeli masz światła które regulują pierwszeństwo kierunków ruchu?

Światła nic nie stwierdzają nt. pierwszeństwa. Światła zezwalają lub nie na wjazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, KotLarry napisał:

Ja mam lekki problem czy podstawowa interpretacja, że po skręcie zajmujemy dowolny pas tu działa.

 

Filozofując nieco, zmieniając kierunek jazdy zmieniasz jednocześnie pas ruchu, bo pas ruchu nie biegnie koncentrycznie wokół wyspy. I wówczas zastosowanie ma przepis o pierwszeństwie przy zmianie pasa ruchu (Art. 22.4).

To prowadzi do wniosku, że zasadniczo koleś wjeżdżający przy skręcie z prawego pasa na lewy powinien mieć pierwszeństwo. Ta interpretacja mi się osobiście nie podoba i uważam, że powinny być linie prowadzące, które by ten dylemat rozwiązywały, jednak takowych tu nie ma i powyższy art. 22.4 jest chyba jedynym, który tu można jeszcze zastosować.

 

Edytowane przez kiziuk
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.05.2020 o 18:07, kiziuk napisał:

zmieniając kierunek jazdy zmieniasz jednocześnie pas ruchu, bo pas ruchu nie biegnie koncentrycznie wokół wyspy.

Tutaj i bez filozofowania obaj zmieniają pas, więc ten z prawej powinien mieć niepodobające się chyba nikomu pierwszeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.