Skocz do zawartości

Duże zmiany w prawie drogowym


Bartłomiej

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wpadł mi w ręce poniższy artykuł mówiący o tym, że do Sejmu ma trafić całkiem interesujący pakiet zmian w prawie o ruchu drogowym:

https://moto.pl/MotoPL/7,88389,25977910,pakiet-deregulacyjny-dla-kierowcow-koniec-z-wozeniem-prawa.html

 

W skrócie:

- brak konieczności wożenia PJ

- brak karty pojazdu oraz naklejki na szybę

- tablice rejestracyjne można sobie zostawić

- a pojazd zarejestrować w swoim miejscu zamieszkania

- do tego - wyrejestrować czasowo pojazd

- bądź zgłosić jego czasowe nieużywanie - posiadacze kamperów, przyczepek, zabytków, aut do uprawiania sportu amatorskiego - powinni być zadowoleni

 

Brzmi pięknie. Ciekawe, ile z tego wejdzie faktycznie w życie......

  • Lubię to 5
  • zszokowany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakby wprowadzili nowe tablice to byloby super nie wiem po co ten podzial na wojewodztwa. IMO auto powinno miec jedna tablice az do zlomowania. Karta pojazdu nie potrzebna i te smieszne naklejki wreszcie dobra zmiana.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartłomiej napisał:

- bądź zgłosić jego czasowe nieużywanie - posiadacze kamperów, przyczepek, zabytków, aut do uprawiania sportu amatorskiego - powinni być zadowoleni

 

Pod warunkiem, że raz na 3 lata, bo ja wyczytałem gdzieś, że bedzie to mozliwe na okres od 3 do 10 miesięcy raz na 3 lata.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ZUBERTO napisał:

Niektóre WK robiły pod górkę w tym temacie.

 

Co jest niezgodne z obowiazujacym prawem... Art 73 o ruchu drogowym wyraznie mowi:

Cytuj

Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania...

 

https://www.arslege.pl/rejestracja-pojazdu/k168/a22336/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciej__ napisał:

jest niezgodne z obowiazujacym prawem.

Rok temu próbowałem to zrobić w jednym starostwie na Mazowszu to najpierw chcieli żebym udowodnił, że tam mieszkam a później stwierdzili, że za krótko.

Sprawa oparła się o naczelnika, który jak przedszkolakowi tłumaczył, że to niemożliwe i, że mogę zapomnieć o swoim płaszczu.

  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Motoryken napisał:

Rok temu próbowałem to zrobić w jednym starostwie na Mazowszu to najpierw chcieli żebym udowodnił, że tam mieszkam a później stwierdzili, że za krótko.

Sprawa oparła się o naczelnika, który jak przedszkolakowi tłumaczył, że to niemożliwe i, że mogę zapomnieć o swoim płaszczu.

Nie miałeś np. umowy najmu mieszkania?

Trzeba było zrobić meldunek tymczasowy.

Moja lokatorka w taki sposób rejestrowała działalność gospodarczą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Motoryken napisał:

Rok temu próbowałem to zrobić w jednym starostwie na Mazowszu to najpierw chcieli żebym udowodnił, że tam mieszkam a później stwierdzili, że za krótko.

Sprawa oparła się o naczelnika, który jak przedszkolakowi tłumaczył, że to niemożliwe i, że mogę zapomnieć o swoim płaszczu.

 

Pewnie chodzi o to, że tak to by wszyscy powiedzieli że mieszkają w Ustrzykach Górnych i tam rejestrują samochód - a dzięki temu jest o połowę niższa składka na ubezpieczenie. :)

 

41 minut temu, rwIcIk napisał:

Nie miałeś np. umowy najmu mieszkania?

Trzeba było zrobić meldunek tymczasowy.

Moja lokatorka w taki sposób rejestrowała działalność gospodarczą.

 

 

No ale teraz nie ma chyba adresu w dowodzie osobistym, więc jaki dokument jest potwierdzeniem, że się mieszka w X a nie w Y ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ArekMiz napisał:

 

No ale teraz nie ma chyba adresu w dowodzie osobistym, więc jaki dokument jest potwierdzeniem, że się mieszka w X a nie w Y ? :)

Dostaniesz zaświadczenie.

https://www.gov.pl/web/gov/zamelduj-sie-na-pobyt-staly-lub-czasowy-dluzszy-niz-3-miesiace

A powinna też wystarczyć umowa najmu, PIT.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ArekMiz napisał:

No ale teraz nie ma chyba adresu w dowodzie osobistym, więc jaki dokument jest potwierdzeniem, że się mieszka w X a nie w Y ? :)

 

Zaden, ja skladalem jedynie oswiadczenia na gotowym druku :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Bartłomiej napisał:

Dziś wpadł mi w ręce poniższy artykuł mówiący o tym, że do Sejmu ma trafić całkiem interesujący pakiet zmian w prawie o ruchu drogowym:

https://moto.pl/MotoPL/7,88389,25977910,pakiet-deregulacyjny-dla-kierowcow-koniec-z-wozeniem-prawa.html

 

W skrócie:

- brak konieczności wożenia PJ

- brak karty pojazdu oraz naklejki na szybę

- tablice rejestracyjne można sobie zostawić

- a pojazd zarejestrować w swoim miejscu zamieszkania

- do tego - wyrejestrować czasowo pojazd

- bądź zgłosić jego czasowe nieużywanie - posiadacze kamperów, przyczepek, zabytków, aut do uprawiania sportu amatorskiego - powinni być zadowoleni

 

Brzmi pięknie. Ciekawe, ile z tego wejdzie faktycznie w życie......

 

Jesli bedzie sobie mozna zostawiac tablice to indywidualne zaczna miec sens :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, t_kucyk napisał:

Jesli bedzie sobie mozna zostawiac tablice to indywidualne zaczna miec sens :)

Mnie akurat na tym jakoś specjalnie nie zależy. No, może oprócz tego, że będzie można zapłacić mniej w WK.

Obawiam się, że nawet jak wprowadzą możliwość zostawienia sobie tablic, to czarnych sobie nie zostawisz, bo będą wyłączone z tego przywileju.

 

Ja liczę bardziej na możliwość czasowego wyłączenia z ruchu - to się może przydać wszystkim, którzy dłużej remontują/restaurują samochód bądź używają go sporadycznie, np. camper, cabrio czy inny zabytek.

 

I tak jestem bardzo zaskoczony, że się nagle za to wzięli. Zobaczymy, jaki będzie produkt finalny tej pracy 'deregulacyjnej'.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, t_kucyk napisał:

 

Jesli bedzie sobie mozna zostawiac tablice to indywidualne zaczna miec sens :)

 

Nie sobie będzie można zostawić, tylko będzie można zostawić tablice po poprzednim włascicielu po kupnie auta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, CiniO napisał:

 

Nie sobie będzie można zostawić, tylko będzie można zostawić tablice po poprzednim włascicielu po kupnie auta.

 

 

To lipa.

Nie wiem ile jeszcze pojezdze obecnym autem a szkoda stracic tablice zmieniajac auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bartłomiej napisał:

Ja liczę bardziej na możliwość czasowego wyłączenia z ruchu - to się może przydać wszystkim, którzy dłużej remontują/restaurują samochód bądź używają go sporadycznie, np. camper, cabrio czy inny zabytek

Jeśli zabytek na żółtych blachach to chyba nie ma potrzeby ani sensu wyłączać czasowo z ruchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Maciej__ napisał:

 

Hmmm, przeciez teraz tez mozna rejestrowac w miejscu zamieszkania :ok:

 

Chyba chodzi tu o połączenie dwóch zdań:

tablice rejestracyjne można sobie zostawić a pojazd zarejestrować w swoim miejscu zamieszkania

 

Czyli np. kupuję samochód w Gdańsku i jeżdżę nim w Lublinie na gdańskich blachach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, volf6 napisał:

Jeśli zabytek na żółtych blachach to chyba nie ma potrzeby ani sensu wyłączać czasowo z ruchu?

Ale jeśli nie na żółtych, tak jak moje 40-letnie Capri, to też by się przydało. Albo na przykład mój 5-letni skuter, który w listopadzie już raczej stoi pod plandeką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Bartłomiej napisał:

Ale jeśli nie na żółtych, tak jak moje 40-letnie Capri, to też by się przydało. Albo na przykład mój 5-letni skuter, który w listopadzie już raczej stoi pod plandeką.

Jak powyżej 40 lat to przecież nie musisz płacić OC ani robić przeglądu-jeśli nie jeździsz:)

Co do skutera OC jest na tyle niskie, że wątpię, by takie wyłączenie na kilka miesięcy miało jeszcze obniżyć stawkę:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
2 godziny temu, krawiec napisał:

Jak na razie to mObywatel na Andku 10 wywala błędy i nie działa.

 

Krawiec

Działa, tylko doczytaj, że to ma być dopiero .. jak coś tam jeszcze przegłosują.

 

Btw. Z tym DR to jest głupota. Wywaliło mi ostatnio, że auto 30dni po terminie przegładu. Dzwonie do diagnosty, sprawdza w systemie u nich jest i mówi, żeby sprawdzić na Policji w Cepiku. Nic to .. potem odkryłem, że ten dowód jwst offline ale daty licza się normalnie. Czyli trzeba odświeżyc aby to zrobić dyspozycję trzeba potwierdzić, więc logowanie do banku i potwierdzenie. Potem już tylko podpisanie wniosku ... o odswieżenie i drugie logowanko, no i jest dobra data. Genialne :hehe:.

Dziś to samo miałem z wygaśnięciem ubezpieczenia.:facepalm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sherif napisał:

Działa, tylko doczytaj, że to ma być dopiero .. jak coś tam jeszcze przegłosują.

 

Btw. Z tym DR to jest głupota. Wywaliło mi ostatnio, że auto 30dni po terminie przegładu. Dzwonie do diagnosty, sprawdza w systemie u nich jest i mówi, żeby sprawdzić na Policji w Cepiku. Nic to .. potem odkryłem, że ten dowód jwst offline ale daty licza się normalnie. Czyli trzeba odświeżyc aby to zrobić dyspozycję trzeba potwierdzić, więc logowanie do banku i potwierdzenie. Potem już tylko podpisanie wniosku ... o odswieżenie i drugie logowanko, no i jest dobra data. Genialne :hehe:.

Dziś to samo miałem z wygaśnięciem ubezpieczenia.:facepalm:

Nie wiem czy coś się nie pozmieniało.

Wlazłem dziś i widzę aktualizacja 3 luty, a do przeglądu 67 dni (przypada na końcówkę sierpnia), OC 39 dni (końcówka lipca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 29 napisał:

Czy to nie krok wstecz? 

i tak i nie. Jakby KP była uzupełniana wstecznie przy wydawaniu duplikatu to miałaby sens, a tak wszelkie taxi czy L'ki ''gubiły'' KP przed sprzedażą.

Teraz masz Historię Pojazdu i tam te adnotacje miały trafić, ale AFAIK taxi nie wpisywali( a przynajmniej na początku, może już naprawili) więc i tak gucio się dowiesz...

 

Mnie bardziej dziwi likwidacja naklejek na szybie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ZUBERTO napisał:

Nie wiem czy coś się nie pozmieniało.

Wlazłem dziś i widzę aktualizacja 3 luty, a do przeglądu 67 dni (przypada na końcówkę sierpnia), OC 39 dni (końcówka lipca).

Tak ale po tych datach jak nie aktualizujesz statusu, że byłes na przeglądzie i masz nowe oc to będzi Ci pisał, ze masz od X dni nieważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, patgaw napisał:

no ciekawe czy wejdzie. a co wam naklejka za szyba przeszkadza? jak bedzie stalo auto bez tablic to jak znajda wlasciciela? nie kazde auto ma nr vin w widocznym mijescu

no mi dokładnie o to chodzi, nie widzę zysków z likwidacji tej naklejki tym bardziej jeżeli zostają naklejki homologacyjne na tablicach rejestracyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, patgaw napisał:

no ciekawe czy wejdzie. a co wam naklejka za szyba przeszkadza? jak bedzie stalo auto bez tablic to jak znajda wlasciciela? nie kazde auto ma nr vin w widocznym mijescu

 

A jak sie szuka wlasciciela w krajach gdzie nie ma zadnych naklejek?

Poza tym to jakis marginalny przypadek...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Maciej__ napisał:

A jak sie szuka wlasciciela w krajach gdzie nie ma zadnych naklejek?

Poza tym to jakis marginalny przypadek...

znam kilka przypadków gdzie porzucone auta na osiedlowych parkingach, bez tablic, były usuwane przez właścicieli dzięki identyfikacji po naklejce dzięki czemu nie obciążały kosztami usunięcia właścicieli terenów. Poza tym po naklejce na stacjach często identyfikowane są właściwe numery pojazdu kradnącego paliwo.

Może i margines ale skoro to działa to po co w tym grzebać? Naprawdę nie zawsze trzeba szukać lepszych rozwiązań z innych krajów...

 

Zresztą miały być zmiany, a wyszła kampania...

https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo-jazdy/nowe-obowiazki-i-kary-dla-kierowcow-od-1-lipca-dlaczego-znow-sie-nie-udalo/npp64kg

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ozarek napisał:

znam kilka przypadków gdzie porzucone auta na osiedlowych parkingach, bez tablic, były usuwane przez właścicieli dzięki identyfikacji po naklejce dzięki czemu nie obciążały kosztami usunięcia właścicieli terenów. Poza tym po naklejce na stacjach często identyfikowane są właściwe numery pojazdu kradnącego paliwo.

Może i margines ale skoro to działa to po co w tym grzebać? Naprawdę nie zawsze trzeba szukać lepszych rozwiązań z innych krajów...

 

Zresztą miały być zmiany, a wyszła kampania...

https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo-jazdy/nowe-obowiazki-i-kary-dla-kierowcow-od-1-lipca-dlaczego-znow-sie-nie-udalo/npp64kg

 

BTW. Jest za to jakaś kara, tzn za brak nalepki ?

W Subaru zapomniało mi się jej przykleić, bo przy urzędzie się jakoś spieszyłem i wrzuciłem do schowka. Przypomniałem sobie jak wyjmowałem rzeczy przed sprzedażą auta 3 lata później :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, sherif napisał:

BTW. Jest za to jakaś kara, tzn za brak nalepki ?

W Subaru zapomniało mi się jej przykleić, bo przy urzędzie się jakoś spieszyłem i wrzuciłem do schowka. Przypomniałem sobie jak wyjmowałem rzeczy przed sprzedażą auta 3 lata później :).

 

Jak zatrzymają Ciebie i zobaczą, że nie masz - to zazwyczaj na miejscu proszą abyś nakleił (jeżeli masz ofc) i obejdzie się bez mandatu ;) . Kumpel nie miał ani na szybie, ani w schowku, to zabrali dowodzik. Uważam, że nowe przepisy mogą być spoko dla tych, którzy zapominają albo często wymieniają przednią szybę :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomexo napisał:

 

Jak zatrzymają Ciebie i zobaczą, że nie masz - to zazwyczaj na miejscu proszą abyś nakleił (jeżeli masz ofc) i obejdzie się bez mandatu ;) . Kumpel nie miał ani na szybie, ani w schowku, to zabrali dowodzik. Uważam, że nowe przepisy mogą być spoko dla tych, którzy zapominają albo często wymieniają przednią szybę :P 

AFAIR to mnie tylko w Austrii zatrzymała :milicja: i nic nie mówiła :phi:.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sherif napisał:

Działa, tylko doczytaj, że to ma być dopiero .. jak coś tam jeszcze przegłosują.

 

Btw. Z tym DR to jest głupota. Wywaliło mi ostatnio, że auto 30dni po terminie przegładu. Dzwonie do diagnosty, sprawdza w systemie u nich jest i mówi, żeby sprawdzić na Policji w Cepiku. Nic to .. potem odkryłem, że ten dowód jwst offline ale daty licza się normalnie. Czyli trzeba odświeżyc aby to zrobić dyspozycję trzeba potwierdzić, więc logowanie do banku i potwierdzenie. Potem już tylko podpisanie wniosku ... o odswieżenie i drugie logowanko, no i jest dobra data. Genialne :hehe:.

Dziś to samo miałem z wygaśnięciem ubezpieczenia.:facepalm:

 

taa, ja sie na AK dowiedzialem, ze trzeba odswiezyc dane, a juz chcialem dzwonić na SKP i do agentki bo krzyczało, ze nie mam przegladu i ubezpieczenia

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał:

BTW. Jest za to jakaś kara, tzn za brak nalepki ?

jest niestety, kumpel kiedyś 100,- tak stracił, mnie tylko :milicja: spytał czy szybę ostatnio wymieniałem, na szczęście zaskoczyłem w porę dlaczego pyta ;] i tylko pouczył żeby nakleić (była w schowku)

2 godziny temu, sherif napisał:

W Subaru zapomniało mi się jej przykleić, bo przy urzędzie się jakoś spieszyłem i wrzuciłem do schowka. Przypomniałem sobie jak wyjmowałem rzeczy przed sprzedażą auta 3 lata później :).

ja w sumie dwoma autami z 7 lat łącznie jeździłem bez, na początku zwyczajnie wrzuciłem do schowka i zapomniałem, ale potem robiłem testy kto wreszcie zauważy i tak zeszło 7 lat ;)

Ale jak masz pecha to Cię trafią, kumpla kiedyś w Krakowie z sąsiedniego pasa za to ściągnęli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ozarek napisał:

jest niestety, kumpel kiedyś 100,- tak stracił, mnie tylko :milicja: spytał czy szybę ostatnio wymieniałem, na szczęście zaskoczyłem w porę dlaczego pyta ;] i tylko pouczył żeby nakleić (była w schowku)

ja w sumie dwoma autami z 7 lat łącznie jeździłem bez, na początku zwyczajnie wrzuciłem do schowka i zapomniałem, ale potem robiłem testy kto wreszcie zauważy i tak zeszło 7 lat ;)

Ale jak masz pecha to Cię trafią, kumpla kiedyś w Krakowie z sąsiedniego pasa za to ściągnęli.

ok czyli w najgorszym przypadku trzeba przykleić i przygotować 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sherif napisał:

Nic to .. potem odkryłem, że ten dowód jwst offline ale daty licza się normalnie. Czyli trzeba odświeżyc aby to zrobić dyspozycję trzeba potwierdzić, więc logowanie do banku i potwierdzenie. Potem już tylko podpisanie wniosku ... o odswieżenie i drugie logowanko, no i jest dobra data. Genialne :hehe:.

 

Długa to droga to fakt. Ale mam wrażenie, że to co opisałeś to też jest coś za długo (dwa logowania???). Przed chwilą sprawdziłem:

1. Odśwież

2. Potwierdzenie odświeżenia danych

3. Przeczytaj, jak przetwarzamy twoje dane

4. Logowanie do profilu zaufanego

5. Wpisanie kodu autoryzacyjnego

 

Jak dla mnie to punkt 2 i 3 to niepotrzebne naciśnięcia ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, GoldFinger napisał:

 

Długa to droga to fakt. Ale mam wrażenie, że to co opisałeś to też jest coś za długo (dwa logowania???). Przed chwilą sprawdziłem:

1. Odśwież

2. Potwierdzenie odświeżenia danych

3. Przeczytaj, jak przetwarzamy twoje dane

4. Logowanie do profilu zaufanego

5. Wpisanie kodu autoryzacyjnego

 

Jak dla mnie to punkt 2 i 3 to niepotrzebne naciśnięcia ekranu.

Robiłem to wczoraj, więc opisywałem od razu po fakcie. Tak, trzeba było dwa razy się logować i potwierdzać.

Ogólnie logowanie to porażka do tego całego systemu, w bankach jakoś to prościej potrafią zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem to wczoraj, więc opisywałem od razu po fakcie. Tak, trzeba było dwa razy się logować i potwierdzać.
Ogólnie logowanie to porażka do tego całego systemu, w bankach jakoś to prościej potrafią zrobić.
Może tak się dzieje jak logujesz się przez bank. Włącz w pz.gov.pl logowanie bezpośrednie i wówczas nie będziesz musiał korzystać z konta bankowego tylko osobny login i hasło do pz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.