Skocz do zawartości

odpływ liniowy oraz ciepło w domu


Wojtas_BB

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 2 pytania, z całkowicie różnych strona, ale nie chcę zakładać 2 tematów:

1. Odpływ liniowy: jaki? Macie jakieś doświadczenia? Potrzebuję odpływ długości 100-115 cm, taki którego nie przeklnę, oczywiście budżet jak najmniejszy, ale chciałbym nie wydać więcej jak 500 zł. Z tego co już przeglądałem, to większość odpływów o ile ładnie wygląda, to np nóżki, ich mocowanie bywa dość tandetne. Na tą chwilę przekonany jestem do Radaway, ale to już koszt ok 750 zł.

 

2. Tyle się mówi o termoizolacji domu i dobrze. Człowiek się spina, robi na ciepło i .... mamy koniec maja, na zew. od kilku dni nie ma więcej niż 15* a temp w domu są tak jak poniżej (proszę w ogóle nie patrzyć na garaż i warsztat, bo to pomieszczenia akurat wyciąga ciepło z domu, bo garaż jest jeszcze nie ocieplony. Druga łazienka ma tylko 22* bo jeszcze jest w fazie wykańczania), W zasadzie jedyne ogrzewane pomieszczenie ciągle to łazienka na dole, gdzie jest nastawa na 22* w dzień, a od 15 do 22 ma być 24*. Generalnie jest dobrze, poza sypialnią. To na dzisiaj jest jedyne całkowicie wykończone pomieszczenie na piętrze i blisko 23* do spania to za ciepło. Więc zaczynam szukać sposobu schłodzenia, poza klimatyzacją (jest przewidziana, ale nie ma kasy na powieszenie jednostek). Na ta chwilę jedynie co mi przychodzi do głowy to zwiększenie prędkości rekuperatora. Obecnie jest ustawiony tak, że w dzień a dokładnie chyba po południu idzie na 25%, w nocy 20 albo 15. Rekuperator prosty Dospel Optima 400, cudów na sterowniku nie ma poza zaprogramowaniem na tydzień nic nie idzie z tym zrobić (programowanie ręczne). Dodam jeszcze, że przepływy nie były ustawiane przez nikogo, anemostaty montowałem sam, bardziej an zasadzie jak mi się wkręciło i wydawało.

Temp..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpyrek nie żartuj że robią odpływy liniowe z wyjściem fi32😳 porażka.

 

Na pewno unikaj polskiej firmy ceedor, źle zaprojektowane i woda w nich po jakimś czasie strasznie śmierdzi.

Obecnie mam ścienny firmy kessel i mogę polecić. Porządnie wykonany i banalnie proste czyszczenie. Tylko budrzet trochę większy, ale tutaj nie warto oszczędzać, bo ewentualna wymiana wiąże się z remontem łazienki.

Juz lepiej kupić tańszy prysznic lub baterię, łatwiej wymienić.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Odpływ na nóżkach właściwie tylko ustawiasz. Potem i tak powinieneś nakitować pod niego zaprawę, aby to podparła, a potem zalać dookoła. Więc docelowo nóżki odpływu nie muszą być mega wytrzymałe, bo są tylko mniej istotnym elementem.

 

Ja mam Radaway. Nie jest specjalnie cudowny, Odpływ jak odpływ. Ponieważ mam wersję slim z niskim syfonem, mam problem, że ucieka z niego woda. Jest tam membrana gumowa, która zapobiega cofaniu się zapachów. Ale ma ten feler, że jak spuszczam wodę z toalety, to w naturalny sposób zasysa przez brodzik powietrze, co powoduje, że membrana "pierdzi" przy gwałtownym przepływie powietrza. Irytujące.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

Odpływ liniowy: jaki? Macie jakieś doświadczenia?

 

Ja mam taki:

 

b1846fa64af7bf36acaee9f85bc2

 

Rea Neo. Koszt 200-300 PLN zależnie od długości i wykonania (slim czy nie-slim).

Po dwóch latach nie rdzewieje ;] 

W moim przypadku odpływ jest w posadzce, więc jeśli nie rdzewieje, to nic więcej z nim się dziać nie będzie. Ustawiasz, zalewasz wszystko pod spodem zaprawą i jeśli będziesz chciał go oddać na gwarancji (2 lata) to razem z betonowym brodzikiem :] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wojtas_BB napisał:

1. Odpływ liniowy: jaki? Macie jakieś doświadczenia? Potrzebuję odpływ długości 100-115 cm, taki którego nie przeklnę, oczywiście budżet jak najmniejszy, ale chciałbym nie wydać więcej jak 500 zł. Z tego co już przeglądałem, to większość odpływów o ile ładnie wygląda, to np nóżki, ich mocowanie bywa dość tandetne. Na tą chwilę przekonany jestem do Radaway, ale to już koszt ok 750 zł.

Ja mam jakiś pl z allegro, dwustronny, coś koło 300zł kosztował. Działa u mnie i u kolegi już 5rok.

5 godzin temu, Wojtas_BB napisał:

2. Tyle się mówi o termoizolacji domu i dobrze. Człowiek się spina, robi na ciepło i .... mamy koniec maja, na zew. od kilku dni nie ma więcej niż 15* a temp w domu są tak jak poniże

U mnie podobnie, od przeszło miesiąca ogrzewanie jest wyłączone a w domu 21-22C, czyli dla mnie pełny komfort. W taką pogodę super sprawdzają się duże przeszklenia, które przy słonecznej pogodzie nagrzewają pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, krawiec napisał:

Co to masz za system wyświetlający dane?

CO mam oparte o sterowniki i listwy Tech'a. Listwy L-9 i sterownik M-9, który ma wbudowany moduł wifi. Listwy serii 9 można łaczyć z sobą do max 4 szt i wyświetlać wszstko na M-9 z wysłaniem wszystkiego do chmury Tech'a. Obsługa przez www i aplikację na tel. To ekran z www.

 

7 godzin temu, exor napisał:

Ad 2. Nie masz tam opcji bypass w reku?

Mam, jest ustawiony w Auto.

 

13 godzin temu, szpyrek napisał:

Co do odpływu to patrz żeby rura miała fi50, ja mam 32 i się wkur.. am i pluje w brodę, trochę kłaków w sitku i ledwo spływa woda. 

nie no min 40. Często opis jest 40/50 ale nikt nie precyzuje z której strony jest to 40 (widziałem, np. że odpływ jest 50 i w zestawie jest redukcja na z 50 na 40)

 

11 godzin temu, kiziuk napisał:

Rea Neo. Koszt 200-300 PLN zależnie od długości i wykonania (slim czy nie-slim).

Po dwóch latach nie rdzewieje ;] 

Też o tym myślałem, ale jak poszukałem opinii ogólnie o produktach Rea (głównie baterie) to mi zaczęło przechodzić. Wiem, że odpływ to nie bomba atomowa, profil z nierdzewki i nogi, syfon i ruszt, no ale wlałbym nie rozkuwać łazienki bo przyoszczędziłem 300 stówki.

9 godzin temu, sherif napisał:

U mnie podobnie, od przeszło miesiąca ogrzewanie jest wyłączone a w domu 21-22C, czyli dla mnie pełny komfort.

Do siedzenia w domu tak, do spania jest już trochę za ciepło, mam cienką kołdrę i często się odkrywam, bo za gorąco. 21 byłoby optymalnie a jest prawie 23. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bypass mógłby nieco pomóc. Tryb auto mówisz - czyli kiedy on działa? Kiedy nie leci przez wymiennik i nie ogrzewa powietrza wrzucanego do środka?

U nas jest to samo - w lecie bez otwierania okien nie ma mowy. Teraz jeszcze udaje się nie otwierać - nie jest tak ciepło i duszno.

Był u nas w marcu serwisant z firmy montującej instalację, na przeglądzie tego wszystkiego (trochę poczyścił, posprawdzał i wziął 300zł - ostatni raz był, sam bym to zrobił wszystko) i zapytałem go o to czy to normalne jest, że jest po prostu DUSZNO w letnie upały.

Tak - normalne. WM została wymyślona na zimę, żeby tracić mniej ciepła z nagrzanego domu. Mówił, żeby na lato ustawić jakiś mały przepływ (20-30 %) a na noc puścić nieco więcej (ja mam 55% chyba) - niech trochę zimniejszego wpadnie.

Tutaj niektórzy koledzy mają GWC i nie otwierają okien w dzień. U nas nie ma tej rury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2020 o 07:09, MeMpHiS napisał:

nie żartuj że robią odpływy liniowe z wyjściem fi32

No 8 lat temu nie miałem takiego wyboru. Po drugie w posadzce też miałem fi32 :F musiałbym półtora metra skuwac aby wymienić na większą. Dzisiaj bym to zrobił.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@exor wg instrukcji:
3.5. Praca centrali w trybie letnim
Podczas pracy centrali w trybie letnim, odzysk ciepła potrzebny jest tylko do temperatury ok. 18°C.
Powyżej temperatury ok. 26°C niezbędny jest odzysk chłodu z powietrza znajdującego się
w wentylowanych pomieszczeniach. W przedziale temperatury zewnętrznej ok 18-26°C należy zastosować
obejście wymiennika ciepła, powodując w ten sposób pominięcie podgrzewania powietrza.
W tym celu centrale wentylacyjne Optimal wyposażone zostały w bypass automatyczny
W momencie gdy bypass jest otwarty nie następuje wymiana ciepła w wymienniku.
Bypass służy do swobodnego chłodzenia pomieszczeń wentylowanych przy pomocy chłodnego powietrza np.: z GWC
Poniżej na rysunku znajduje się przełącznik. Ustawienie go w pozycji ByPass On oznacza otwarcie
siłownika. Siłownik zostanie zamknięty, kiedy temperatura powietrza zewnętrznego spadnie poniżej 10°C .
Ustawienie w pozycji ByPass OFF oznacza automatyczną pracę siłownika (opis w punkcie 3.5.

GWC też nie mam, będę mieć kiedyś klimatyzację.
Okna też otwieramy.


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.