Skocz do zawartości

Doprowadzenie prądu do garażu


zoolw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam działkę na której będę się budował na jesień lub wiosnę. Na razie mam tam tymczasowego blaszaka który pewnie tam będzie wstał do końca budowy. Chce doprowadzić prąd do niego, mam około 40 m od skrzynki z prądem. Patrzę na ceny przewodów na Allegro i wychodzi że przedłużacze są tańsze niż przewody (niedawno kupiłem za 60 zł przedłużacz budowlany 50m 3x2.5). Jak zrobić to najtaniej ale też żeby wytrzymało do 2 lat:

- zakopać zwykły przedłużacz budowlany

- zakopać przedłużacz budowlany + peszel

- zakopać przewód ziemny (około 150 zł za przewód)

- zakopać zwykły przewód + peszel

 

Przewód będzie zakopany płytko. Czy przekrój 3x2.5 to nie będzie za dużo i brać coś tanszego?

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Spokojnie kupisz yky 5x10 poniżej 20zł/mb. Z bębna dostaniesz po 17-18, a z resztek nawet po 10-12 (tyle, że z resztek może być ciężko o 50m).


Siły tam nie będzie, będzie to używane tylko do pompy do światła z kosiarki, pompy do basenu czy może jakiejś mikrofalowki, nie wiem czy 3x2.5 to nie będzie za duzo ale myślałem o czymś takim

https://allegro.pl/oferta/kabel-ziemny-miedziany-yky-3x2-5-polski-50mb-7737241324?utm_medium=app_share&utm_source=facebook



Zakop przedłużacz


Bez peszla, nic się z tym nie stanie przez 2 lata?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zoolw napisał:

 

Przewód będzie zakopany płytko. Czy przekrój 3x2.5 to nie będzie za dużo i brać coś tanszego?

 

Ja zakopałem zwykły kabel 3x2.5 :ok:

Prąd do blaszaka i do studni.

Ale Safety first :old:

Więc zabezpieczone różnicówką.

 

Zdjęcie072.jpg

Zdjęcie070.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, zoolw napisał:


 

 


Siły tam nie będzie, będzie to używane tylko do pompy do światła z kosiarki, pompy do basenu czy może jakiejś mikrofalowki, nie wiem czy 3x2.5 to nie będzie za duzo ale myślałem o czymś takim

https://allegro.pl/oferta/kabel-ziemny-miedziany-yky-3x2-5-polski-50mb-7737241324?utm_medium=app_share&utm_source=facebook





Bez peszla, nic się z tym nie stanie przez 2 lata?
 

 

Tak, bez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierz YKY 3x2,5 - jak chcesz to dla świętego spokoju wsadź go jeszcze w peszel.

jak skończysz budowę i zlikwidujesz garaż to możesz go albo wykopać i przeznaczyć do zasilenia czegoś innego w innym miejscu (np: szopy, garażu,altanki itp) albo zostawić zakopanego i jedynie odłączyć od źródła zasilania (bo może w przyszłości coś tam sobie postawisz i wtedy wykorzystasz) 

50 m kabla + 50 m peszla to około 200 zł - nie żyduj :] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DZIDA napisał:

bierz YKY 3x2,5 - jak chcesz to dla świętego spokoju wsadź go jeszcze w peszel.

jak skończysz budowę i zlikwidujesz garaż to możesz go albo wykopać i przeznaczyć do zasilenia czegoś innego w innym miejscu (np: szopy, garażu,altanki itp) albo zostawić zakopanego i jedynie odłączyć od źródła zasilania (bo może w przyszłości coś tam sobie postawisz i wtedy wykorzystasz) 

50 m kabla + 50 m peszla to około 200 zł - nie żyduj :] 

Co ma dać peszel dla kabla YKY?

Mechanicznie jakaś tam osłona z niego jest, ale bez rewelki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ZUBERTO napisał:

Co ma dać peszel dla kabla YKY?

Mechanicznie jakaś tam osłona z niego jest, ale bez rewelki.

łatwiej zauważyć przy przypadkowym kopaniu :] oraz spokój psychiczny kładącego :] 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat bo mam jeszcze jedno pytanie. Potrzebuje jedno gniazdko na zewnątrz (do basenu żeby pompa mogła chodzić jak nas nie ma...) jak to zrobić żeby było bezpiecznie? Czy gniazdo hermetyczne ip44 wystarczy czy coś innego szukać?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat bo mam jeszcze jedno pytanie. Potrzebuje jedno gniazdko na zewnątrz (do basenu żeby pompa mogła chodzić jak nas nie ma...) jak to zrobić żeby było bezpiecznie? Czy gniazdo hermetyczne ip44 wystarczy czy coś innego szukać?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


IP 44 to zdecydowanie za mało.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łatwiej zauważyć przy przypadkowym kopaniu :] oraz spokój psychiczny kładącego :] 

W zakopanym peszlu może się niestety zbierać woda więc moim zdaniem najlepiej ułożyć YKY bezpośrednio w ziemi razem z folią.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy garaż stoi daleko od projektowanego domu ?

Dlaczego nie wykopać docelowo od złącza do garażu 5x10 mm2 i mieć już gotowy  W.L.Z. zamiast wykonywać tą pracę dwa razy? 

Zostawić zapas kabla w blaszaku (bez cięcia) i jak będzie stan surowy zamknięty to przenieść kabel do domu wraz ze złączem budowlanym . 

Jak teraz położyć 3x2,5 to później będziesz i tak musiał kłaść 5x10. dla mnie to strata pieniędzy. 

Przykładowa skrzynka remontowa do wstawienia zabezpieczeń.

 

product-419254.png 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mPh napisał:

@DZIDA różnica kabla w peszlu a bez przy kopaniu będzie taka, że bez peszla porwie kabel, a w peszlu kabel i peszel

 

Chyba że da nie peszel, a rurę wodną PE 25 mm. Tę szpadlem nie tak łatwo przeciąć, a jak będzie chciał kabel kiedyś odzyskać do innego zastosowania, to go po prostu wyciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.06.2020 o 22:33, Lucyfer napisał:

 

Chyba że da nie peszel, a rurę wodną PE 25 mm. Tę szpadlem nie tak łatwo przeciąć, a jak będzie chciał kabel kiedyś odzyskać do innego zastosowania, to go po prostu wyciągnie.

te rury są normalnie zwijane w kłębki. Trzeba się nieźle namęczyć żeby położyć je prosto. Nie wspomnę, że wciskanie przewodu na długości 40 m. To karkołomne zadanie.

Rura PE 25 kosztuje około 2,5 za metr x 40 m = to daje 100 zł za rurę. Jeżeli końcówki zostaną w ziemi źle zabezpieczone to wpłynie do niej woda i ją zamuli. Wtedy przewód będzie nie do odzyskania.

 

Ciągle podtrzymuje swoje zdanie

Tylko docelowy WLZ. 

50m x 16zł/m = 800zł 

folia ostrzegawcza nad kabel kosztuje 13 zł.  

kładzenie czegokolwiek tymczasowo to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Bezsensowna robota i koszt.

 

W złączu kablowym od dostawcy prądu prawdopodobnie masz ETIMAT bez członu zwarciowego oraz w zależności jaka moc ale zakładam  bezpieczniki WTN 50A.

Przy takim zabezpieczeniu ten przewód przy zwarciu może ulec zniszczeniu.

 

 

Edyta:

Z doświadczenia powiem, że ten przewód pozostanie jako tymczasowe zasilanie placu budowy.

Przy zasilaniu 1f i długości całkowitej kabla 3x2,5 około 50m będą powstawały spore spadki napięcia.

Obrazowo to będzie wyglądało tak:

Okres jesiennno-zimowy i majstry na budowie będą dogrzewali się farelkami. Przy włączonym oświetleniu LED i pracy kilku młotowiertarek  światło będzie mrugało. LED jest czuły na spadki napięcia. 

Przy dołączeniu  jakiegoś sprzętu jak betoniarka 1f przewód będzie przeciążony. 

 

 

Edytowane przez Hagi84
dodatkowe przemyślenia
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hagi84 napisał:

te rury są normalnie zwijane w kłębki. Trzeba się nieźle namęczyć żeby położyć je prosto.

 

Ułożyłem tego sporo w ogrodzie do wody, 25, 32 i 40 mm, da się bez większego problemu. Po prostu trzeba przysypywać w miarę kładzenia.

 

1 godzinę temu, Hagi84 napisał:

Nie wspomnę, że wciskanie przewodu na długości 40 m. To karkołomne zadanie.

 

Wciskanie jest wręcz niemożliwe ;] Na wszystko są sposoby. Rozwijasz rurę w prosty odcinek (tak, "falujący"), mocnym odkurzaczem przeciągasz cienką żyłkę, nią grubszą, a tamtą przewód.

 

1 godzinę temu, Hagi84 napisał:

Rura PE 25 kosztuje około 2,5 za metr x 40 m = to daje 100 zł za rurę. Jeżeli końcówki zostaną w ziemi źle zabezpieczone to wpłynie do niej woda i ją zamuli. Wtedy przewód będzie nie do odzyskania.

 

No ale chyba mówimy o robieniu z głową, a więc z końcówkami nad ziemią i zabezpieczonymi przed wodą z mułem. Pod ziemią równie dobrze mrówki lubią napchać piasku do takich rur.

 

1 godzinę temu, Hagi84 napisał:

Ciągle podtrzymuje swoje zdanie

Tylko docelowy WLZ. 

50m x 16zł/m = 800zł 

folia ostrzegawcza nad kabel kosztuje 13 zł.  

kładzenie czegokolwiek tymczasowo to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Bezsensowna robota i koszt.

 

Zależy czy mu to będzie potem potrzebne.

 

1 godzinę temu, Hagi84 napisał:

W złączu kablowym od dostawcy prądu prawdopodobnie masz ETIMAT bez członu zwarciowego oraz w zależności jaka moc ale zakładam  bezpieczniki WTN 50A.

Przy takim zabezpieczeniu ten przewód przy zwarciu może ulec zniszczeniu.

 

No ale za zabezpieczeniem głównym zabezpieczasz obwody indywidualnie zgodnie z parametrami użytych przewodów.

 

1 godzinę temu, Hagi84 napisał:

 

Edyta:

Z doświadczenia powiem, że ten przewód pozostanie jako tymczasowe zasilanie placu budowy.

Przy zasilaniu 1f i długości całkowitej kabla 3x2,5 około 50m będą powstawały spore spadki napięcia.

Obrazowo to będzie wyglądało tak:

Okres jesiennno-zimowy i majstry na budowie będą dogrzewali się farelkami. Przy włączonym oświetleniu LED i pracy kilku młotowiertarek  światło będzie mrugało. LED jest czuły na spadki napięcia. 

 

Tu mam ciekawostkę. Mam w domu oświetlenie głównie LED, trochę CFL w mało używanych pomieszczeniach i dwie żarówki 100W w rzadko używanych przejściach. Gdzieś w okolicach ktoś używa jakiegoś urządzenia (terma przepływowa?), które powoduje tętnienia napięcia. Nie widać ich na LEDach, nie widać na CFL, natomiast doskonale widać właśnie na żarówkach. Także na lampach sodowych na ulicy.

 

1 godzinę temu, Hagi84 napisał:

Przy dołączeniu  jakiegoś sprzętu jak betoniarka 1f przewód będzie przeciążony. 

 

 

 

Miałem prowizorkę do budynku w sumie z 50 metrów, na 30 zakopaną w ziemi, 20 po wierzchu, przewodem 5x`1,5 i rok dawała radę. Potem  tego przewodu zrobiłem sobie przedłużacz do spawarki, na bębnie kablowym.  Wszystko zależy od tego, do czego to autorowi potrzebne i na czy chce rozwiązanie stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lucyfer napisał:

No ale za zabezpieczeniem głównym zabezpieczasz obwody indywidualnie zgodnie z parametrami użytych przewodów.

to znaczy gdzie?

w skrzynce dostawcy ?

to że zrobisz zabezpieczenie indywidualne  w garażu to nie zabezpiecza tych 40 metrów 3x2,5 ułożonego w ziemi.

Przy przetopieniu izolacji przy zbyt dużym poborze prądu lub przy uszkodzeniu przewodu przez zwierzęta dojdzie do zwarcia. Wkładka WTN 50 A  jest na tyle duża, że ten przewód spali się zanim zabezpieczenie wybije. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2020 o 10:53, Hagi84 napisał:

to znaczy gdzie?

w skrzynce dostawcy ?

 

W skrzynce dostawcy przecież masz zabezpieczenie przedlicznikowe dostawcy, licznik i główne zabezpieczenie zalicznikowe. Dalej możesz rozszyć obwody i dać im swoje zabezpieczenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
W skrzynce dostawcy przecież masz zabezpieczenie przedlicznikowe dostawcy, licznik i główne zabezpieczenie zalicznikowe. Dalej możesz rozszyć obwody i dać im swoje zabezpieczenia.
Zabezpieczenie zalicznikowe? Myślisz chyba o rozłączniku izolacyjnym?

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.06.2020 o 10:04, KYRTAP napisał:

Zabezpieczenie zalicznikowe? Myślisz chyba o rozłączniku izolacyjnym?

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
 

 

Przecież żaden dostawca nie doprowadzi przyłącza do licznika, za którym "nic nie ma". W budynku to będzie rozdzielnica, na placu budowy erbetka. Tak czy inaczej, za licznikiem będą bezpieczniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KYRTAP napisał:

Który dostawca tak robi bo dla przykładu Enea zrobi przyłącze nawet na pustej działce gdzie za licznikiem nic nie ma?


Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Przyłącze - tak, ale nie powiesi licznika bez oświadczenia od elektryka, że coś za tym jest i ma zrobione pomiary.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KYRTAP napisał:

Który dostawca tak robi bo dla przykładu Enea zrobi przyłącze nawet na pustej działce gdzie za licznikiem nic nie ma?


Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
 

 

Przecież na pustej działce musisz postawić erbetkę, rozszycie obwodów i ich zabezpieczenia, bez niej Ci nie założą licznika, który do niej podłączają wyjściem. Złącza licznika są plombowane, od razu musi być podpięte wejście i wyjście właśnie na erbetkę lub do budowli - z zabezpieczeniami. Nie podepniesz sobie sam kilkudziesięciu metrów kabla wprost do licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Przecież na pustej działce musisz postawić erbetkę, rozszycie obwodów i ich zabezpieczenia, bez niej Ci nie założą licznika, który do niej podłączają wyjściem. Złącza licznika są plombowane, od razu musi być podpięte wejście i wyjście właśnie na erbetkę lub do budowli - z zabezpieczeniami. Nie podepniesz sobie sam kilkudziesięciu metrów kabla wprost do licznika.
Jeśli złącze docelowe stoi na pustej działce to przynajmniej Enea tak robi i montuje licznik nawet jeśli instalacja odbiorcza nie jest podpięta. Może mówisz o złączu tymczasowym? Jeśli chodzi o podłączenie erbetki czy kabla to nigdy nie podpinasz bezpośrednio pod licznik.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KYRTAP napisał:

Jeśli złącze docelowe stoi na pustej działce to przynajmniej Enea tak robi i montuje licznik nawet jeśli instalacja odbiorcza nie jest podpięta. Może mówisz o złączu tymczasowym? Jeśli chodzi o podłączenie erbetki czy kabla to nigdy nie podpinasz bezpośrednio pod licznik.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
 

 

Nie wiem, co robi ENEA, natomiast PGE nie wykona przyłącza, jeżeli na końcu nie ma skrzynki na licznik i (ewentualnie oddzielnej) na zabezpieczenia z wyjściami na gniazda czy do budowli. Nie wiem jak można zamontować licznik przy "niepodpiętej instalacji odbiorczej", bo każdy licznik ma wejście i wyjście pod tą samą plombowaną pokrywą. Przecież nikt nie zostawi dyndającego kabla z gołym końcem pod napięciem. Przy zakładaniu licznika pokrywę plombują, więc bez jej rozplombowania niczego do niego nie podłączysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Lucyfer napisał:

 

Nie wiem, co robi ENEA, natomiast PGE nie wykona przyłącza, jeżeli na końcu nie ma skrzynki na licznik i (ewentualnie oddzielnej) na zabezpieczenia z wyjściami na gniazda czy do budowli. Nie wiem jak można zamontować licznik przy "niepodpiętej instalacji odbiorczej", bo każdy licznik ma wejście i wyjście pod tą samą plombowaną pokrywą. Przecież nikt nie zostawi dyndającego kabla z gołym końcem pod napięciem. Przy zakładaniu licznika pokrywę plombują, więc bez jej rozplombowania niczego do niego nie podłączysz.

U mnie na słupie była powieszona skrzynka z licznikiem, a z boku przypięta rozdzielnica z bezpiecznikami i gniazdami.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Nie wiem, co robi ENEA, natomiast PGE nie wykona przyłącza, jeżeli na końcu nie ma skrzynki na licznik i (ewentualnie oddzielnej) na zabezpieczenia z wyjściami na gniazda czy do budowli. Nie wiem jak można zamontować licznik przy "niepodpiętej instalacji odbiorczej", bo każdy licznik ma wejście i wyjście pod tą samą plombowaną pokrywą. Przecież nikt nie zostawi dyndającego kabla z gołym końcem pod napięciem. Przy zakładaniu licznika pokrywę plombują, więc bez jej rozplombowania niczego do niego nie podłączysz.

Chyba czegoś nie rozumiem? Gdy chcesz podłączyć rozdzielenie budowlaną lub instalację odbiorczą rozplombowujesz listwę zaciskową licznika? W jakim celu?

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, KYRTAP napisał:


Chyba czegoś nie rozumiem? Gdy chcesz podłączyć rozdzielenie budowlaną lub instalację odbiorczą rozplombowujesz listwę zaciskową licznika? W jakim celu?

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
 

 

A jak inaczej wyprowadzisz zasilanie z licznika? Do czego według Ciebie ono jest bez erbetki wyprowadzone? U mnie licznik zakładano najpierw na przewód doprowadzony do tablicy licznikowej "ze słupa" i przewód wyprowadzony z tablicy licznikowej do erbetki. W budynku najpierw została wykonana rozdzielnia (i dalsza instalacja) i też był przewód doprowadzony ze słupa i wyprowadzony do szyn rozdzielni - z zacisków licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za brednie piszecie:

żaden dostawca nie postawi skrzynki z założonym licznikiem.

Najpierw budowane jest przyłącze np. kablowe wraz ze złączem kablowym. 

Następnie odbiorca montuje sobie W.L.Z zgodny z wymaganiami zawartymi w warunkach Przyłączenia.

Odbiorca zwraca się o podpisanie umowy do dowolnego sprzedawcy energii. Po podpisaniu umowy sprzedaży energii elektrycznej i zgłoszeniu gotowości instalacji zakładany jest dopiero licznik.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za brednie piszecie:

żaden dostawca nie postawi skrzynki z założonym licznikiem.

Najpierw budowane jest przyłącze np. kablowe wraz ze złączem kablowym. 

Następnie odbiorca montuje sobie W.L.Z zgodny z wymaganiami zawartymi w warunkach Przyłączenia.

Odbiorca zwraca się o podpisanie umowy do dowolnego sprzedawcy energii. Po podpisaniu umowy sprzedaży energii elektrycznej i zgłoszeniu gotowości instalacji zakładany jest dopiero licznik.

 

Ale nikt nie pisze że dostawca postawi złącze od razu z licznikiem. Natomiast dla niektórych dostawców nie jest wymagany wlz odbiorcy. Reszta się zgadza. Nie jestem tylko pewien czy po wykonaniu przyłącza i złącza kablowo pomiarowego licznik założy Ci pierwszy z brzegu sprzedawca.

 

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KYRTAP napisał:

Ale nikt nie pisze że dostawca postawi złącze od razu z licznikiem. Natomiast dla niektórych dostawców nie jest wymagany wlz odbiorcy. Reszta się zgadza. Nie jestem tylko pewien czy po wykonaniu przyłącza i złącza kablowo pomiarowego licznik założy Ci pierwszy z brzegu sprzedawca.

 

U mnie Tauron Dystrybucja musi mieć minimum umowę dystrybucyjną z Tobą podpisaną na podstawie oświadczenia o gotowości instalacji do podania napięcia i zgłoszenia od dowolnego sprzedawcy, że zawarta została umowa na sprzedaż energii.

Licznik należy do Tauron dystrybucja do nikogo innego.

Edytowane przez Hagi84
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KYRTAP napisał:

Ale nikt nie pisze że dostawca postawi złącze od razu z licznikiem

 

może źle Cię zrozumiałem 

 

  

14 godzin temu, KYRTAP napisał:

Jeśli złącze docelowe stoi na pustej działce to przynajmniej Enea tak robi i montuje licznik nawet jeśli instalacja odbiorcza nie jest podpięta

 

Edytowane przez Hagi84
korekta
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lucyfer napisał:

To co i do czego wychodzi z licznika?

Ustalmy to wreszcie.

Przed licznikiem wyłącznik nadprądowy.

Za licznikiem rozłącznik izolacyjny.

WLZ odbiorcy wpina się do rozłącznika.

Nie wiem co robi Enea, w PGE ma być oświadczenie, że jest instalacja i spełnia przepisy.

 

 

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Ustalmy to wreszcie.

Przed licznikiem wyłącznik nadprądowy.

Za licznikiem rozłącznik izolacyjny.

WLZ odbiorcy wpina się do rozłącznika.

Nie wiem co robi Enea, w PGE ma być oświadczenie, że jest instalacja i spełnia przepisy.

 

 

 

Ja mam instalację w PGE i mam od słupa wprost warkocz do ściany domu, schodzi na dół do zaplombowanej skrzynki zewnętrznej podtynkowej, w której są główne bezpieczniki przedlicznikowe, wkręcane "porcelanki", robiące za rozłącznik izolacyjny. Dalej z tej skrzynki przewody idą do domu i w domu wprost na wejście licznika w jednej komorze rozdzielnicy. Wyjście licznika idzie na zabezpieczenie główne nadprądowe, za nim jest różnicówka, a z różnicówki idzie na szyny rozprowadzające napięcie na zabezpieczenia obwodów w drugiej komorze rozdzielnicy. Wejście i wyjście licznika jest zaplombowane ppd jedną pokrywą, wymiana różnicówki wymaga albo dłubania pod napięciem albo rozplombowania skrzynki zewnętrznej i wykręcenia "porcelanek".

 

W pewnym okresie PGE w instalacjach w okolicy przestało dawać w ogóle rozłączniki izolacyjne z widoczną przerwą, na odejściu "od słupa" dawali w skrzynkach ogrodzeniowych "esy" i licznik. Podobno po kilku porażeniach w części przekładali "esy" na porcelanki, ale w mojej bezpośredniej okolicy domy budowane od kilkunastu lat mają tylko esy. W rozdzielnicach w domach też nie ma żadnego odłącznika z widoczną przerwą powietrzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Lucyfer napisał:

Ja mam instalację w PGE i mam od słupa wprost warkocz do ściany domu, schodzi na dół do zaplombowanej skrzynki zewnętrznej podtynkowej, w której są główne bezpieczniki przedlicznikowe, wkręcane "porcelanki", robiące za rozłącznik izolacyjny. Dalej z tej skrzynki przewody idą do domu i w domu wprost na wejście licznika w jednej komorze rozdzielnicy.

Piszę o aktualnych standardach, nie prehistorii.

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja aktualnie nie pracuję już w firmie elektroinstalacyjnej ale jeszcze w zeszłym roku z nimi współpracowałem.

Poniżej schemat jednokreskowy obowiązujący w Tauron dystrybucja. 

ETIMAT T to tylko ogranicznik mocy bez członu zwarciowego. 

schemat jedokreskowy Model (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hagi84 napisał:

Poniżej schemat jednokreskowy obowiązujący w Tauron dystrybucja. 

Z ciekawości wdepnąłem na www producentów złączy kablowych i faktycznie takie złącza jak pokazałeś robią wg zaleceń Taurona.

Tu masz przykładowy schemat ZK1+TL z www ZPUE dla PGE:

 

pge_08.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, ZUBERTO napisał:

Tu masz przykładowy schemat ZK1+TL z www ZPUE dla PGE

trochę inny kształt ale schemat ten sam.

 

Ciągle podtrzymuję, że musi być 5x10 żadne 3x2,5 bo w najgorszym przypadku grozi prokurator. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Hagi84 napisał:

trochę inny kształt ale schemat ten sam.

Ciągle podtrzymuję, że musi być 5x10 żadne 3x2,5 bo w najgorszym przypadku grozi prokurator.

Trochę inna filozofia zabezpieczeń, ale jak piszesz, że ten sam to niech tak będzie.

Kształt przy schematach jest bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZUBERTO zależy w którym aspekcie, w Tauronie np. nie mają w standardzie uziemników stałych w stacjach, mają przestarzały system SCADA zarządzania siecią ;) między oddziałami też jest kolosalna różnica, SCADA i informatyzacja PGE OB jest lata świetlne przed innymi oddziałami

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.