Skocz do zawartości

ustrojstwo przekaźnik 12V - dwa sygnały na wejściu jeden na wyjściu


Chooper

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebna pomoc elektryków niskich napięć

 

Wymieniłem w motocyklu lampę, gdzie mogę podłączyć przewód "kierunkowskaz" który powoduje zmianę nasycenia koloru lampy, ponieważ kierunkowskazy sterowane są za pomocą dwóch przycisków do jednostki sterującej, chcę "podkraść" zasilanie z prawego i lewego migacza. Potrzebne mi takie ustrojstwo, które zaakceptuje dwa sygnały wchodzące i da proąd na wyjsciu bez zwierania drugiego przewodu zasilającego:

image.png.cb02f19fde510b8d483ac8269f5fed21.png

najlepiej coś małego, co mogę ukryć w lampie - jest na to jakiś przekaźnik, lub diody w obudowie, jeżeli diody to jakie zastosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Chooper napisał:

Potrzebna pomoc elektryków niskich napięć

 

Wymieniłem w motocyklu lampę, gdzie mogę podłączyć przewód "kierunkowskaz" który powoduje zmianę nasycenia koloru lampy, ponieważ kierunkowskazy sterowane są za pomocą dwóch przycisków do jednostki sterującej, chcę "podkraść" zasilanie z prawego i lewego migacza. Potrzebne mi takie ustrojstwo, które zaakceptuje dwa sygnały wchodzące i da proąd na wyjsciu bez zwierania drugiego przewodu zasilającego:

image.png.cb02f19fde510b8d483ac8269f5fed21.png

najlepiej coś małego, co mogę ukryć w lampie - jest na to jakiś przekaźnik, lub diody w obudowie, jeżeli diody to jakie zastosować?

 

wg mnie mozesz to zrobić bez przekaźnika - wystarczy 2 diody na odpowiedni amperaż wpiąć w obwód

EDIT - jak koniecznie chcesz na przekaźniku to wsadzasz dokłądnie tak samo diody na wejściu sygnału sterującego przekaźnikiem

image.png.cb02f19fde510b8d483ac8269f5fed21.png.f433d2db942f25a190ceb3f9f2bf9e95.png

Edytowane przez DZIDA
  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Chooper napisał:

jakieś konkretne diody? 

Zależy co to za lampa, znaczy ile prądu potrzebuje. by ''powoduje zmianę nasycenia koloru''

Chyba, ze bedzie przekaźnik to wtedy wystarczy dioda prostownicza 1A, np. 1N400X https://archiwum.allegro.pl/oferta/dioda-prostownicza-1n4007-1a-1000v-10szt-i5787704689.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, volf6 napisał:

Zależy co to za lampa, znaczy ile prądu potrzebuje. by ''powoduje zmianę nasycenia koloru''

Chyba, ze bedzie przekaźnik to wtedy wystarczy dioda prostownicza 1A, np. 1N400X https://archiwum.allegro.pl/oferta/dioda-prostownicza-1n4007-1a-1000v-10szt-i5787704689.html

_MG_2668a

 

w specyfikacji jest tylko moc poboru żarówki głównej (30W) oraz od długich (40W)

 

Ring na którym następuje zmiana działa jako postojówka, wiec jego pobór to pewnie kilka W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze z pomocą przyjdzie fizyka szkoły podstawowej, moc tracona w diodzie to P=U*I czyli 0,6V * 2,5A = 1,5W. Półtora Watta na diodzie bez potężnego radiatora nie przejdzie. Praktycznie każda dioda w lampie  zostanie "ugotowana".
Czyli przekaźnik podłączony przez diody załatwi sprawe

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mikomir napisał:

Jak zawsze z pomocą przyjdzie fizyka szkoły podstawowej, moc tracona w diodzie to P=U*I czyli 0,6V * 2,5A = 1,5W. Półtora Watta na diodzie bez potężnego radiatora nie przejdzie. Praktycznie każda dioda w lampie  zostanie "ugotowana".

Skąd wziąłeś te 2,5A8] skoro:

 

3 godziny temu, Chooper napisał:

Ring na którym następuje zmiana działa jako postojówka, wiec jego pobór to pewnie kilka W

 

A swoją droga obejrzyj sobie wnętrze taniego (polskiego) prostownika (np. Stefpol) to zdziwisz się ile potrafią znieść diody w plastikowych obudowach bez żadnych radiatorów:hehe:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
A swoją droga obejrzyj sobie wnętrze taniego (polskiego) prostownika (np. Stefpol) to zdziwisz się ile potrafią znieść diody w plastikowych obudowach bez żadnych radiatorów:hehe:
 
Te 2,5A to pewnie stąd że 30W urządzenie w 12v instalacji da około 2,5A poboru prądu przez te urządzenie

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, volf6 napisał:

A swoją droga obejrzyj sobie wnętrze taniego (polskiego) prostownika (np. Stefpol) to zdziwisz się ile potrafią znieść diody w plastikowych obudowach bez żadnych radiatorów:hehe:

 

 

Doradzam jednak porzucić Youtube i udzielając się na ogólnopolskim forum bazować na podstawach energoelektroniki, np:

https://docplayer.pl/12324630-Cwiczenie-3-badanie-ukladow-prostowniczych.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikomir napisał:

 

Doradzam jednak porzucić Youtube i udzielając się na ogólnopolskim forum bazować na podstawach energoelektroniki, np:

https://docplayer.pl/12324630-Cwiczenie-3-badanie-ukladow-prostowniczych.html

Ja wiem jak powinien być zrobiony dobry prostownik ale widziałem na własne oczy jak zrobione są te stefpole i im podobne-diody plastikowe bez żadnych radiatorów (nie licząc wyprowadzeń) na pająka i już:hehe:

Sam się zdziwiłem, ze to działa i nawet za bardzo się nie psuje8]

 

2 godziny temu, DZIDA napisał:

Te 2,5A to pewnie stąd że 30W urządzenie w 12v instalacji da około 2,5A poboru prądu przez te urządzenie

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

 

Ale zmiana koloru ma być dla tego ringu (postojówka) co pobiera kilka watt, ten obwód nie ma nic wspólnego z głównymi żarówkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Ale zmiana koloru ma być dla tego ringu (postojówka) co pobiera kilka watt, ten obwód nie ma nic wspólnego z głównymi żarówkami...
Acha... No to nie wiem..

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, DZIDA napisał:

Acha... No to nie wiem..

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

 

Te kilka Watt w ringu też "ugotuje" podstawową diodę prostowniczą (przykład charakterystyki gdy  dioda 1N4001 pracuje jako prostownik), w naszym układzie dioda ma dużo gorsze warunki pracy - praca ciągła przy prądzie stałym.

obraz.png.18a2e5beecf74bccb28048be44013c53.png

kup za "przysłowiowe 5 zł" mały przekaźnik i dopiero w obwód jego cewki wstaw  te dwie diody o których się tu rozpisujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mikomir napisał:

 

Te kilka Watt w ringu też "ugotuje" podstawową diodę prostowniczą (przykład charakterystyki gdy  dioda 1N4001 pracuje jako prostownik), w naszym układzie dioda ma dużo gorsze warunki pracy - praca ciągła przy prądzie stałym.

obraz.png.18a2e5beecf74bccb28048be44013c53.png

kup za "przysłowiowe 5 zł" mały przekaźnik i dopiero w obwód jego cewki wstaw  te dwie diody o których się tu rozpisujemy.

 

 

 

oczywiście z przekaźnikiem jest najłatwiej.... wtedy nie musi się silić na zakup mocnych diód

 

choć pamiętam, że kiedyś przełączałem sobie w seicento wyjście sygnalizacji alarmu z postojkówek na kierunki (postojówki 1 obwód przepiąłem na 2 obwody kierunków) uzywając samych diód - dałem diody ZTCP na 10A czy 20A i nic się nie grzało i wszystko banglało

 

Edytowane przez DZIDA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, DZIDA napisał:

 

 

 

.....

choć pamiętam, że kiedyś przełączałem sobie w seicento wyjście sygnalizacji alarmu z postojkówek na kierunki (postojówki 1 obwód przepiąłem na 2 obwody kierunków) uzywając samych diód - dałem diody ZTCP na 10A czy 20A i nic się nie grzało i wszystko banglało

 

 

Najistotniejszy w tym wszystkim jest czas, w krótkich reżimach pracy dioda termicznie wytrzyma, natomiast w długim okresie czasu pracy i jeszcze przy prądzie stałym to już należy obliczyć i dobrać radiator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Najistotniejszy w tym wszystkim jest czas, w krótkich reżimach pracy dioda termicznie wytrzyma, natomiast w długim okresie czasu pracy i jeszcze przy prądzie stałym to już należy obliczyć i dobrać radiator.
Kierunkowskaz raczej się stale nie świeci

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mikomir napisał:

Jak zawsze z pomocą przyjdzie fizyka szkoły podstawowej, moc tracona w diodzie to P=U*I czyli 0,6V * 2,5A = 1,5W. Półtora Watta na diodzie bez potężnego radiatora nie przejdzie. Praktycznie każda dioda w lampie  zostanie "ugotowana".

Są diody prostownicze do spawarek więc myślę że odpowiednio dobrana dioda da rady.

Tyle że nie wiem jaka. ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Cinek napisał:

Są diody prostownicze do spawarek więc myślę że odpowiednio dobrana dioda da rady.

Obawiam się że się nie zmieszczą do lampy :)

Dioda-mocy-250A-700V-spawarki.jpg

Dioda-mocy-250A-700V-spawarki.webp

Edytowane przez alster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, alster napisał:

Obawiam się że się nie zmieszczą do lampy :)

Dioda-mocy-250A-700V-spawarki.jpg

Dioda-mocy-250A-700V-spawarki.webp 536 kB · 1 download

Ale ja nie napisałem że mają być do spawarki :phi: tylko że są diody dużej mocy więc i dla kolegi coś by się znalazło (mniejszej mocy niż potrzebne w spawarce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Odkopuję kotleta.

To co chciałem ogarnąłem dwoma przekaźnikami mini zwierno-rozwiernymi) tj. Jeden separuje sygnał z kierunkowskazów a drugi w czasie gdy na lampę idzie sygnał kierunkowskazu to rozłącza pozycję dzięki temu "ring" ledowy w czasie gdy włączony jest kierunkowskaz miga naprzemiennie białym i żółtym światłem.

Przy okazji okazało się że jeździlem bez światła drogowego. Myślałem że bezpiecznik ale ten jest ok. Po dostaniu się do wnętrza lampy zastałem taki oto widok

Po numerze pcb schematu oczywiście brak. To chyba cewka, tylko jakiej szukać i czy mając tylko lutownicę da się to wymienić?20200718_132358.jpg20200718_132417.jpg20200718_132427.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pl.aliexpress.com/item/32803973238.html

Wymienisz bez problemów, to jest niestety standard w Chińskich motocyklowych lampkach, już się z tym spotkałem.

Te cewki nie wytrzymują wibracji i pękają rdzenie, jak naprawisz to proponuję wszystkie pozalewać klejem na gorąco, albo silikonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.