Jump to content
Sign in to follow this  
Ananas

NavRoad NAVIGATOR FREE - używa ktoś - opinie, warto się w to bawić?

Recommended Posts

Posted (edited)

Bardzo proszę o opinie nt. darmowej nawigacji NavRoad NAVIGATOR FREE.

Przez wiele lat używałem AutoMapy, ale nie dość, że jest ona dość kosztowna, to jeszcze ostatnie oryginalne wersje z serii 6.25.1 (20...) nie działają stabilnie, zarówno w urządzeniu z serii NavRoad, jak i w panelu audio/video w samochodzie - do tej pory nie  było z tym problemów.

Znalazłem darmową nawigację NavRoad NAVIGATOR FREE, dostawcą materiału kartograficznego jest firma mapFactor która korzysta z OpenStreetMap - mapy te tworzą na bieżąco rzesze wolontariuszy na całym świecie. Pobrałem i zainstalowałem plik instalacyjny v.17.0.0, bazę fotoradarów, oraz aktualne wybrane mapy (są tam mapy praktycznie z całego świata aktualizowane na początku każdego miesiąca). Był problem z uruchomieniem nawigacji zarówno w urządzeniu NavRoad, jak i w panelu audio/video w samochodzie (obydwa urządzenia są dedykowane dla AutoMapy, nie chciałem zmieniać ścieżki dojścia), ale udało się ten problem rozwiązać. Urządzenie przenośne NavRoad łapie szybko sygnał zarówno z satelit GPS, jak i rosyjskich GLONASS nawet w domu w pobliżu okna (samochodem do domu nie wjeżdżałem 🙂, ale nawigacja w samochodzie uaktywnia się błyskawicznie).

Mam pytanie do użytkowników - jakie macie opinie nt. tego systemu nawigacyjnego. Nie sprawdzałem go "w trasie" poprzez funkcje np. "Znajdź i nawiguj", "Moje trasy" itp, na razie były tylko wyjazdy na terenie południowej Polski, gdzie praktycznie jeździmy "na pamięć".

Dziękuję z góry za uwagi, opinie, sugestie i in.

Tak wygląda menu nawigacji NavRoad NAVIGATOR FREE w panelu w samochodzie.

NavRoad_02.jpg

NavRoad_01.jpg

Edited by Ananas

Mi nie podeszła. Niby działa ale jakieś mało intuicyjne, interfejs z ubiegłego wieku.

Posted (edited)
21 godzin temu, shapyr napisał:

Mi nie podeszła. Niby działa ale jakieś mało intuicyjne, interfejs z ubiegłego wieku.

Dzięki za opinię.

Przysłowie - "Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby" nie zawsze ma zastosowanie 🙂

Teraz będzie kilka dni wolnego, wybieramy się w Beskidy, spróbuję przetestować nawigację korzystając z funkcji "Znajdź i nawiguj", "Nawiguj" i in.

Edited by Ananas

Posted (edited)
Dnia 9.06.2020 o 21:00, Ananas napisał:

Dzięki za opinię.

Przysłowie - "Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby" nie zawsze ma zastosowanie 🙂

Teraz będzie kilka dni wolnego, wybieramy się w Beskidy, spróbuję przetestować nawigację korzystając z funkcji "Znajdź i nawiguj", "Nawiguj" i in.

Tak jak pisałem powyżej w czasie ostatniego wyjazdu w Beskidy sprawdziłem, jak zachowuje się NavRoad NAVIGATOR FREE w ruchu.
1. Szybko znajduje sygnał z 6 - 9 satelitów i łatwo synchronizuje się z sygnałem, pokazując dane typu data, czas, prędkość, współrzędne, wysokość n.p.m. i in.
2. Prowadzi bez problemów do wyznaczonych celów, pokazywana aktualna poz. na wyświetlaczu jest dokładnie zgodna z położeniem samochodu na drodze.
3. Wyznaczanie celów podróży jest bardziej skomplikowane niż w AutoMapie.
4. Dane dot. obowiązujących prędkości na odcinkach dróg są aktualne, wyświetlane prędkości wynikające ze znaków drogowych i ogólnych przepisów ruchu zgadzały się z rzeczywistością. Akustyczne ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości działały prawidłowo.
5. Grafika jest słabsza niż w AutoMapie.
6. Powiadamiania o wybranych elementach trasy w AutoMapie są bardziej rozbudowane.
Podsumowując: biorąc pod uwagę, że nawigacja samochodowa nie jest dla mnie elementem, bez którego nie wybiorę się w żadną bliższą / dalszą podróż, aby nie znaleźć się na odludziu, gdzie padnę z głodu i pragnienia, mogę stwierdzić, że NavRoad NAVIGATOR FREE praktycznie spełnia moje, może nieco skromne, oczekiwania. AutoMapa jest dość droga, a zasady odnawiania licencji są irytujące. W grudniu 20XX roku kupiłem przenośne urządzenie wraz z roczną licencją na aktualizacje. Przed grudniem następnego roku nie przedłużyłem licencji, zrobiłem to we wrześniu kolejnego roku i okazało się, że aktualizacje map mogę pobierać tylko przez 3 miesiące, a w grudniu znów muszę zapłacić za przedłużenie licencji.
Tak więc póki co, jeśli będzie taka potrzeba, będę raczej korzystał z darmowej (tej lub innej nawigacji).

Foto_1a.jpg

Foto_2a.jpg

Foto_3a.jpg

Foto_4a.jpg

Edited by Ananas