Skocz do zawartości

Ocieplanie fundamentow, iniekcja krystaliczna


Josyp

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wilgoc w starej chacie, sciany na okolo metr od podlogi mokre i z grzybem, skulem pare miesiecy temu tynk, zeby schlo, ale po ostatnich deszczach znow sytuacja sie pogorszyla (wrecz wilgotna podloga i sporo grzyba), stad decyzja by ostro z tym powalczyc - czytam sobie o iniekcji krystalicznej, ze niby cos wierca, wstrzykuja i jest git, czy to bedzie panaceum na wilgoc bez odkopywania fundamentow, czy lepiej i tak odkopac i izolowac? Ile to moze kosztowac w przeliczeniu na metr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

standardowa izolacja fundamentów nie sprawi, że wilgoć nie będzie przez nie podciągana dalej do ściany, co najwyżej będzie tego mniej lub wolniej ale żeby nie było w ogóle to musiałaby być wanna pod całym fundamentem. Od tego jest izolacja pozioma między ścianą a fundamentem i to właśnie ma zrobić iniekcja. Z czego są ściany? Najlepsze efekty/najłatwiej to wychodzi jak materiał jest pełen jak cegła czy kamień. Kolega w starym mieszkaniu (4 mieszkania w takiej poniemieckiej niewielkiej kamienicy) robił i jakoś to działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Josyp napisał:

Mam wilgoc w starej chacie, sciany na okolo metr od podlogi mokre i z grzybem, skulem pare miesiecy temu tynk, zeby schlo, ale po ostatnich deszczach znow sytuacja sie pogorszyla (wrecz wilgotna podloga i sporo grzyba), stad decyzja by ostro z tym powalczyc - czytam sobie o iniekcji krystalicznej, ze niby cos wierca, wstrzykuja i jest git, czy to bedzie panaceum na wilgoc bez odkopywania fundamentow, czy lepiej i tak odkopac i izolowac? Ile to moze kosztowac w przeliczeniu na metr?

Rodzice mają fundament z kamienia.

Dawno temu zrobili drenaż wokół z i przestało się przesączać do wewnątrz.

Jakby jeszcze zaizolować byłoby super. :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolegę, który robi te injekcje, a ja mu koparką odkopuję fundamenty, jeśli klient chce też mieć zaizolowane w pionie. Przyznam że nie spodziewałem się takich mega efektów tej injekcji. Ściany schną w oczach, nawet bez obkopywania fundamentów. Ostatnio cena była 300zł/mb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpyrek po jednej ścianie się robi.

odkopałem kiedyś całość dookoła, bo tak chciał klient, a w nocy przyszła straszna ulewa i podmyła cały dom. Piwnice były zalane pod sam strop i popękane ściany. Marne szanse żeby pozniej to uratować. Oczywiście mowa tu o starych domach, bo tych wybudowanych tak do 20 lat wstecz, to raczej się nie obkopuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bardziej uważał z tym odkopywaniem. Z tydzień temu widziałem taki dom gdzie róg odkopali i jednej ściany już nie ma. Mam projekt dobudówki gdzie trzeba wylać płytę obok istniejącego fundamentu i jest żeby nie więcej niż 1.5m na raz odkopywać. Jeżeli do zrobienia jest cały dom dookoła to tak dmuchając na zimne można podzielić sobie na odcinki po ten metr czy półtora i odkopywać np. co szósty a potem po kolei kolejne gruby co sześć. Ja pewnie zrobię tak co 3m bo mi za mało betonu wychodzi na jedną partię 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są różne systemy, tu jest grawitacyjnie a są i ciśnieniowe i ze znacznie gęstszymi specyfikami, zależy co gdzie i co kto ma. Interesowałem się tym tematem kilka lat temu więc mogę nie pamiętać a nie chcę głupot pisać tylko poradzę trochę poczytać co jest obecnie dostępne i spróbować zdecydować. Oczywiście jak dana firma robi danym jednym systemem to powie, że taki jest najlepszy 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=182197]szpyrek[/mention] po jednej ścianie się robi.
odkopałem kiedyś całość dookoła, bo tak chciał klient, a w nocy przyszła straszna ulewa i podmyła cały dom. Piwnice były zalane pod sam strop i popękane ściany. Marne szanse żeby pozniej to uratować. Oczywiście mowa tu o starych domach, bo tych wybudowanych tak do 20 lat wstecz, to raczej się nie obkopuje
Bardzo nierozsądne było odkopywanie całości. Nawet jak inwestor życzy sobie to się tego nie robi.


Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
I traci sie klienta, tak?
Mój szef mówi, że zawsze doradzamy, ale robimy tak jak ostatecznie sobie klient życzy
Mój tato który połowę życia pracował na koparce a drugą na dźwigu mówi zawsze że pewnych rzeczy się nie wykonuje nawet jak inwestor sobie życzy. Bo jak coś pójdzie nie tak to problemy i ewentualna odpowiedzialność nie jest warta zysku z roboty.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BOGUS napisał:

 jak coś pójdzie nie tak to problemy i ewentualna odpowiedzialność nie jest warta zysku z roboty.

 

A słyszałeś o czymś takim, jak oświadczenie? Ja dostaję od szefa gotowce i przed rozpoczęciem prac, daje klientowi do podpisania, że jest świadomy ryzyka i w razie "w" bierze na siebie pełną odpowiedzialność. 

Od 15 lat działa to dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
A słyszałeś o czymś takim, jak oświadczenie? Ja dostaję od szefa gotowce i przed rozpoczęciem prac, daje klientowi do podpisania, że jest świadomy ryzyka i w razie "w" bierze na siebie pełną odpowiedzialność. 
Od 15 lat działa to dobrze
Oczywiście. Życzę dużo szczęścia.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.06.2020 o 15:52, Josyp napisał:

Mam wilgoc w starej chacie, sciany na okolo metr od podlogi mokre i z grzybem, skulem pare miesiecy temu tynk, zeby schlo, ale po ostatnich deszczach znow sytuacja sie pogorszyla (wrecz wilgotna podloga i sporo grzyba), stad decyzja by ostro z tym powalczyc - czytam sobie o iniekcji krystalicznej, ze niby cos wierca, wstrzykuja i jest git, czy to bedzie panaceum na wilgoc bez odkopywania fundamentow, czy lepiej i tak odkopac i izolowac? Ile to moze kosztowac w przeliczeniu na metr?

Zacznij od drenażu, poniżej stopy fundamenty, owinięty geowłukniną, zasypany żwirem rzecznym i ma to geowłuknina, potem izolacja pionową i iniekcje robić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna firma przyjechała, obejrzała i zaproponowała takową wycenę:

570068505_Beztytuu.png.c0c016471478b939112182e6a92e08f4.png

 

Generalnie mówili, że iniekcja to wszelkie możliwe zło, że poprawiali po tym i tylko ich technologia OXYDTRON jest najlepsza. Chcą zrobić nowe posadzki w dwóch pokojach, a na resztę ścian i fundamenty wylać jakiś preparat, który ma zaizolować na wilgoć oraz termicznie, ponieważ nie mam żadnej wprawy, spytam - czy ta cena jest OK i czy technologia faktycznie dobra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termicznie to żadnym płynem nic nie zrobisz.

Jak masz fundament kamienny, a ścianę ceglaną, to przede wszystkim poziom ziemi nie może dochodzić do cegieł, a najlepiej jakby był z 15 cm nizej - sam kamień wody nie ciągnie.

 

Póki jest lato, to odkopałbym fundamenty, zaizolował i ocieplił, można nawet samemu, odkopywać nie więcej niż jedna ściana naraz.

 

Iniekcja to sprawdzona metoda, w połączeniu z ociepleniem powinna być skuteczna. Oczywiście posadzki powinny być odizolowane od podłoża i od ścian, a pomieszczenia grzane i wietrzone, szczególnie zimą.

Możesz też przeciąć ściany i wprowadzić tam izolację poziomą, ale to kosmiczne koszta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.07.2020 o 14:51, bielaPL napisał:

A pod posadzkę żadne styro nie pójdzie? Niskie masz pomieszczenia?

Też właśnie pytałem o styro pod posadzkę i gość tłumaczył, że przy tym preparacie chemicznym to by wręcz pogorszyło sprawę i dlatego nie stosuje, ale będzie git. Pomieszczenia niższe niż w nowym budownictwie ale bez tragedii - 2,15m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.07.2020 o 00:12, mayster_tcz napisał:

Termicznie to żadnym płynem nic nie zrobisz.

Jak masz fundament kamienny, a ścianę ceglaną, to przede wszystkim poziom ziemi nie może dochodzić do cegieł, a najlepiej jakby był z 15 cm nizej - sam kamień wody nie ciągnie.

 

Póki jest lato, to odkopałbym fundamenty, zaizolował i ocieplił, można nawet samemu, odkopywać nie więcej niż jedna ściana naraz.

 

Iniekcja to sprawdzona metoda, w połączeniu z ociepleniem powinna być skuteczna. Oczywiście posadzki powinny być odizolowane od podłoża i od ścian, a pomieszczenia grzane i wietrzone, szczególnie zimą.

Możesz też przeciąć ściany i wprowadzić tam izolację poziomą, ale to kosmiczne koszta :)

 

Gość przyjechał z kamerą termowizyjną i wszystko na granatowo praktycznie świeciło oraz z wilgotnościomierzem, to mówił, że sama woda w ścianach, jak ten preparat ją zlikwiduje to już niby sama suchość ściany będzie dawała o niebo lepszą izolację termiczną, do tego ta struktura tych mikro i makroporów w ścianie się zmieni - tak mi to tłumaczył...

 

W niektórych miejscach cegły są tak wilgotne, że kruszysz je gołym palcem i gdyby tak dłużej dłubać to przebijesz się do drugiego pokoju - gość mówił, że iniekcja (czyli wiercenie masy dziur) w takich warunkach by rozwaliło tą chałupę.

 

Porozglądałem się w okolicy za ofertami, mało kto robi kompleksowo, czyli fundamenty, ściany, posadzki, tu jedna firma i niby ma być gwarancja na brak wilgoci - brać czy nie brać? W sumie nie bardzo mam alternatywę właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.06.2020 o 13:57, blue_ napisał:

@szpyrek po jednej ścianie się robi.

odkopałem kiedyś całość dookoła, bo tak chciał klient, a w nocy przyszła straszna ulewa i podmyła cały dom. Piwnice były zalane pod sam strop i popękane ściany. Marne szanse żeby pozniej to uratować. Oczywiście mowa tu o starych domach, bo tych wybudowanych tak do 20 lat wstecz, to raczej się nie obkopuje

A ja właśnie dostałem ofertę i wykonawca chce odkopać cały dom, czyli ponad 70 mb na głebokość 2,6 m na raz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z@BOGUS, on Ci lepiej to wyjaśni
Ja Ci tylko sugeruję że to Twojego szefa oświadczenie jak coś pójdzie nie tak to sobie możesz powiesić w ramkach jako dowód naiwności. Ale nadal życzę Koledze duuuzo szczęścia.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BOGUS 

widzę, że nadal nie rozumiesz. ja wiem, że tak się nie robi i zawsze to klientowi powtarzam, jednak jeśli na własne życzenie koleś chciał, i stało się nieszczęście, to już nie moja wina.

był to jeden taki przypadek, przeważnie są mądrzejsi, i słuchają co się do nich mówi

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Josyp napisał:

 

Gość przyjechał z kamerą termowizyjną i wszystko na granatowo praktycznie świeciło oraz z wilgotnościomierzem, to mówił, że sama woda w ścianach, jak ten preparat ją zlikwiduje to już niby sama suchość ściany będzie dawała o niebo lepszą izolację termiczną, do tego ta struktura tych mikro i makroporów w ścianie się zmieni - tak mi to tłumaczył...

 

W niektórych miejscach cegły są tak wilgotne, że kruszysz je gołym palcem i gdyby tak dłużej dłubać to przebijesz się do drugiego pokoju - gość mówił, że iniekcja (czyli wiercenie masy dziur) w takich warunkach by rozwaliło tą chałupę.

 

Porozglądałem się w okolicy za ofertami, mało kto robi kompleksowo, czyli fundamenty, ściany, posadzki, tu jedna firma i niby ma być gwarancja na brak wilgoci - brać czy nie brać? W sumie nie bardzo mam alternatywę właśnie.

To bierz kilku. Albo niech Ci pokażą realizację u kogoś. Albo niech zrobią metr ściany i przyjadą za kilka dni z tą kamerą. Przy obecnych temperaturach powinno być widać różnicę.

 

Jakby to był cudowny środek, to byłby IMHO popularny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

podepnę sie pod temat

 

w piwnicy , w rogu jest wilgotno , grzyba nie ma ale pewnie to kwestia czasu

 

czy takie iniekcje mogą cos pomóc ?

nie wiem czy ciągnie od spodu czy przesiąka od zewnątrz (i na razie nie chcę wiedzieć)

 

zewnętrzna izolacja pionowa robiona była ze 20 lat temu  pozioma nie wiem

 

chciałbym cos z tym zrobić doraźnie i bez wielkich kosztów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.06.2020 o 15:52, Josyp napisał:

Mam wilgoc w starej chacie, sciany na okolo metr od podlogi mokre i z grzybem, skulem pare miesiecy temu tynk, zeby schlo, ale po ostatnich deszczach znow sytuacja sie pogorszyla (wrecz wilgotna podloga i sporo grzyba), stad decyzja by ostro z tym powalczyc - czytam sobie o iniekcji krystalicznej, ze niby cos wierca, wstrzykuja i jest git, czy to bedzie panaceum na wilgoc bez odkopywania fundamentow, czy lepiej i tak odkopac i izolowac? Ile to moze kosztowac w przeliczeniu na metr?

No więc analizując wszystkie zady i walety zdecydowaliśmy się na przecinanie fundamentów i włożenie nowej izolacji + ocieplenie i hydroizolację za pomocą natrysku pianą poliutetanową.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 10 lat temu u teściów był jeden róg domu, w którym wychodził grzyb przez wilgoć, które zaciągały fundamenty. Wtedy nie słyszałem o iniekcjach itp. Odkopalismy na metr i ociepliliśmy styropianem, bez zewnętrznego zaciągania kleju, ani foli kubelkowej. Robota była wykonana raczej niedbale, ale najważniejsze że okazała się skuteczna. Do tej pory nie wyszła wilgoć. Może warto zrobić tak na próbę jedną ścianę zanim się wyda 30tys? Jesienią wszystko by wyszło:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.07.2020 o 18:54, sadlos napisał:

Ponad 10 lat temu u teściów był jeden róg domu, w którym wychodził grzyb przez wilgoć, które zaciągały fundamenty. Wtedy nie słyszałem o iniekcjach itp. Odkopalismy na metr i ociepliliśmy styropianem, bez zewnętrznego zaciągania kleju, ani foli kubelkowej. Robota była wykonana raczej niedbale, ale najważniejsze że okazała się skuteczna. Do tej pory nie wyszła wilgoć. Może warto zrobić tak na próbę jedną ścianę zanim się wyda 30tys? Jesienią wszystko by wyszło:)

Tylko po co narażać swoje zdrowie nas grzyba ? Miałeś szczęście, suchy grunt, woda poszła inną stroną, u autora może to pogorszyć sprawę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.07.2020 o 18:54, sadlos napisał:

Ponad 10 lat temu u teściów był jeden róg domu, w którym wychodził grzyb przez wilgoć, które zaciągały fundamenty. Wtedy nie słyszałem o iniekcjach itp. Odkopalismy na metr i ociepliliśmy styropianem, bez zewnętrznego zaciągania kleju, ani foli kubelkowej. Robota była wykonana raczej niedbale, ale najważniejsze że okazała się skuteczna. Do tej pory nie wyszła wilgoć. Może warto zrobić tak na próbę jedną ścianę zanim się wyda 30tys? Jesienią wszystko by wyszło:)

 

 

nie polecam teść tak spartolił dom, kolega miał dużo szczęścia i woda poszła w inna stronę u mnie nie ma tak wesoło i woda wręcz wchodzi miedzy styro i ściany  muszę to wszystko odkopać i zrobić jak należy bo już mi w środku zaczynają tynki odpadać 🤬

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.07.2020 o 17:14, Josyp napisał:

Jedna firma przyjechała, obejrzała i zaproponowała takową wycenę:

570068505_Beztytuu.png.c0c016471478b939112182e6a92e08f4.png

 

Generalnie mówili, że iniekcja to wszelkie możliwe zło, że poprawiali po tym i tylko ich technologia OXYDTRON jest najlepsza. Chcą zrobić nowe posadzki w dwóch pokojach, a na resztę ścian i fundamenty wylać jakiś preparat, który ma zaizolować na wilgoć oraz termicznie, ponieważ nie mam żadnej wprawy, spytam - czy ta cena jest OK i czy technologia faktycznie dobra?

Tak z ciekawości. Ile mb ścian masz do zrobienia? U nas 70 mb fundamentu z odkopaniem i odtworzeniem izolacji pionowej i poziomej ok 65 kpln sobie zawołali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Josyp napisał:

9x12 wymiary zewnętrzne i trochę w środku ścian jeszcze

TO całkiem sensownie cenowo. Mi za 70 mb ścian - odkopanie, przecięcie, wstawienie hydroizolacji poziomej i natrysk piotnowej zawołali ok 65 kpln. I gość przekonywyał, że żadne iniekcje, tylko przecinanie.;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz ten kawałek odkopać ? Nawet szpadlem. Może woda zacieka skądś ? Obróbki na dachu, rynny, ocieplenie ? Usunięcie przyczyny wyeliminuje problem, jak zrobisz iniekcję w tym jednym miejscu, to woda znajdzie sobie inne.
Z góry wszystko sprawdzone, nic nie spływa
Ewidentnie puszcza coś w samym rogu przy podłodze, tak 60 cm od podłogi ściana i róg suche
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.