Skocz do zawartości

Integracja auta z aplikacjami na smartfona - ciekawostka


Piotrus

Rekomendowane odpowiedzi

Taka ciekawostka :

 

Coraz więcej nowych aut ma możliwość integracji auta z aplikacjami na smartofnie lub dostępem przez WWW. Można sobie podejrzeć ile jest paliwa w zbiorniku, gdzie stoi auto, zdalnie otworzyć, włączyć przewietrzanie etc. W BMW usługa taka nazywa się Connected Drive i większość nowych modeli ma ją z automatu odpaloną w konfiguratorze.

 

Żeby połączyć auto z aplikacją trzeba podać vin, później w aucie jest generowany kod zabezpieczający i można sparować swoje konto w usłudze z konkretnym autem do którego mamy dostęp. Aplikacja jest zabezpieczona PIN'em także w teorii system jest bezpieczny przed osobami trzecimi.

 

Ciekawie zaczyna  robić się przy sprzedaży auta - w samochodzie można zrobić tzw. kasowanie danych, które przywraca system Idrive do stanu w jakim auto wyjechało z fabryki, kasując całą historię użytkownika. Jak dla mnie, oznacza to że auto powinno wrócić do stanu fabrycznego pod względem wszystkiego co jest związane z elektroniką. Natomiast okazuje się że takie działanie nie zrywa połączenia pomiędzy aplikacją<>autem które nadal jest aktywne. Nowy właściciel może nie mieć pojęcia, że ktoś kto miał wcześniej dostęp do samochodu ma nadal kontrolę i może mu go zdalnie otworzyć, zobaczyć jego lokalizację itd.

 

Także jak ktoś ktoś kupił używkę BMW i ma w wyposażeniu kod 6AK Connected Services, to radzę zainteresować się tematem i spróbować sparować auto ze swoim kontem w usłudze.

Edytowane przez Piotrus
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrus ciekawy trop. Nie wie czy można. Ale.kupujac właśnie takie BMW. Fajnie by było sprawdzic(jeżeli system.monitoruje dane ) ile no. Auto jeździło na czerwonym polu, jak często serwisowane. Ile razy było odpalane w mieście.czy ktoś pałował.samochod)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Dark_Knight napisał:

U mnie po sparowaniu auta z nowym kontem dezaktywuje się stare.

 

W BMW też, tylko że słaby pkt takiego rozwiązania  to sytuacja w której użytkownik nie jest zainteresowany tą funkcją i będzie je parował z własnym kontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Piotrus napisał:

W BMW też, tylko że słaby pkt takiego rozwiązania  to sytuacja w której użytkownik nie jest zainteresowany tą funkcją i będzie je parował z własnym kontem.

 

No ale jak ktoś kupi auto i nie wyczyści danych to jego problem. Z drugiej strony - ja pozbywając się auta zrobię reset usług online bo nie chcę żeby nowy właściciel wiedział gdzie jeździłem i po co.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, HARDTECHNO napisał:

@Piotrus ciekawy trop. Nie wie czy można. Ale.kupujac właśnie takie BMW. Fajnie by było sprawdzic(jeżeli system.monitoruje dane ) ile no. Auto jeździło na czerwonym polu, jak często serwisowane. Ile razy było odpalane w mieście.czy ktoś pałował.samochod)..

 

Wg mnie nie ma zadnych szans, zeby takie informacje byly dostepne dla kolejnego uzytkownika...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, HARDTECHNO napisał:

@Piotrus ciekawy trop. Nie wie czy można. Ale.kupujac właśnie takie BMW. Fajnie by było sprawdzic(jeżeli system.monitoruje dane ) ile no. Auto jeździło na czerwonym polu, jak często serwisowane. Ile razy było odpalane w mieście.czy ktoś pałował.samochod)..

 

Użytkownik nie ma dostępu do takich danych, auto samo wysyła info do fabryki ale tylko producent ma dostęp.

Inna sprawa że w związku z ochroną danych osobowych też jest opcja tego wyłączenia.

 

 

 

Jeszcze jedna ciekawostka, dzięki takiemu "linkowi" pomiędzy autem a producentem, kuzynka z Niemiec odzyskała skradzione auto. Policja wystąpiła do Mercedesa o udostępnienie lokalizacji i auto znalazło się po jakimś czasie w porcie w Hamburgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dark_Knight napisał:

 

No ale jak ktoś kupi auto i nie wyczyści danych to jego problem. Z drugiej strony - ja pozbywając się auta zrobię reset usług online bo nie chcę żeby nowy właściciel wiedział gdzie jeździłem i po co.

 

 

Problem w tym, że ja właśnie wyczyściłem dane przed przekazaniem auta i ku mojemu zaskoczeniu, przywrócenie auta do ustawień fabrycznych nie rozpięło połączenia z usługami online na moim koncie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Connected Drive BMW można otworzyć i odpalić auto zdalnie z aplikacji, np jak chcemy komuś użyczyć samochód, a zabraliśmy kluczyki i pojechaliśmy w p.zdu. Nowy nabywca musi utworzyć konto, żeby stare przestało działać.

@HARDTECHNO  Wiele rzeczy, jak maksymalne temperatury silnika,  ilość uruchomień z klucza i z SS, są zapisywane od dawna w ECU silnika, dobry program diagnostyczny to odczytuje.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotrus napisał:

 

Problem w tym, że ja właśnie wyczyściłem dane przed przekazaniem auta i ku mojemu zaskoczeniu, przywrócenie auta do ustawień fabrycznych nie rozpięło połączenia z usługami online na moim koncie.

 

 

 

A to ciekawe, bo chyba powinno. To znaczy, konto powinno zostać tylko rozpiąć połączenie z tym konkretnym samochodem.

:ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kaczorek79 napisał:

W Connected Drive BMW można otworzyć i odpalić auto zdalnie z aplikacji, np jak chcemy komuś użyczyć samochód, a zabraliśmy kluczyki i pojechaliśmy w p.zdu. Nowy nabywca musi utworzyć konto, żeby stare przestało działać.

@HARDTECHNO  Wiele rzeczy, jak maksymalne temperatury silnika,  ilość uruchomień z klucza i z SS, są zapisywane od dawna w ECU silnika, dobry program diagnostyczny to odczytuje.

A da sie juz wlaczyc zdalne odpalanie auta jak maja w USA? Na stronie tunera czytalem, ze auto wykrylo hamownie i BMW zaprosilo do serwisu w celu weryfikacji chipa :phi: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wujek napisał:

A da sie juz wlaczyc zdalne odpalanie auta jak maja w USA?

 

U mnie funkcja zdalnego odpalania jest nieaktywna, bo podobno jakieś przepisy EU nie pozwalają na zdalne odpalanie auta. I głupio, bo poza EU system potrafi przygotować temperaturę w aucie właśnie dzięki temu, że może sobie sam odpalać i gasić auto kiedy chce. Więc ta funkcja w EU też nie działa.

:ogien:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dark_Knight napisał:

 

U mnie funkcja zdalnego odpalania jest nieaktywna, bo podobno jakieś przepisy EU nie pozwalają na zdalne odpalanie auta. I głupio, bo poza EU system potrafi przygotować temperaturę w aucie właśnie dzięki temu, że może sobie sam odpalać i gasić auto kiedy chce. Więc ta funkcja w EU też nie działa.

:ogien:

 

Pewnie to sie da odblokowac. W Cruze brakowalo modulu vs USA tutaj pewnie programowo zablokowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wujek napisał:

Pewnie to sie da odblokowac. W Cruze brakowalo modulu vs USA tutaj pewnie programowo zablokowane.

 

Możliwe, ale gmeranie w tym na gwarancji to niebezpieczny pomysł. Muszę więc żyć bez tego. A szkoda, bo z tego co widziałem to działa lepiej niż Webasto, bo również chłodzi latem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Piotrus napisał:

 

Problem w tym, że ja właśnie wyczyściłem dane przed przekazaniem auta i ku mojemu zaskoczeniu, przywrócenie auta do ustawień fabrycznych nie rozpięło połączenia z usługami online na moim koncie.

 

 

ale nowy użytkownik zarejestrował się ? IMHO powiązanie z nowym mailem, deaktywuje stary. Pytanie też o abo, bo jest to ograniczone czasowo dla nowych aut, bo wiadomo ktoś m.in za transmisję danych musi płacić.

31 minut temu, Dark_Knight napisał:

 

U mnie funkcja zdalnego odpalania jest nieaktywna, bo podobno jakieś przepisy EU nie pozwalają na zdalne odpalanie auta. I głupio, bo poza EU system potrafi przygotować temperaturę w aucie właśnie dzięki temu, że może sobie sam odpalać i gasić auto kiedy chce. Więc ta funkcja w EU też nie działa.

:ogien:

 

Jak to dobrze, że Volvo jest chińskie i działa :phi:. Ciekaw jestem czy nadal w nowych modelach jest to włączone (choć ja niby mam MY20).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sherif napisał:

Jak to dobrze, że Volvo jest chińskie i działa :phi:. Ciekaw jestem czy nadal w nowych modelach jest to włączone (choć ja niby mam MY20).

 

To jest nie fair. :foch:

 

Zastanawiam się, czy gdybym podał przy rejestracji inną lokalizację niż EU (bo system o to pytał) to by działało.

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PawelWaw napisał:

Zrob reset fabryczny i testuj :)

 

Nie chcę resetować bo już system się zbyt wiele nauczył miejsc, tras etc. oraz trzyma mi historię podróży, potrzebną do ich rozliczeń. Samo zresetowanie auta nie starczy, musiałbym nowe konto założyć żeby lokalizację zmienić chyba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, sherif napisał:

ale nowy użytkownik zarejestrował się ? IMHO powiązanie z nowym mailem, deaktywuje stary.

 

Pewnie nie, ale myślę że duża część użytkowników nie zamierza tego zrobić. Ja dopiero połapałem się że mam taką usługę jak rozkodowałem VIN. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Dark_Knight napisał:

 

To jest nie fair. :foch:

 

Zastanawiam się, czy gdybym podał przy rejestracji inną lokalizację niż EU (bo system o to pytał) to by działało.

:hmm:

U mnie zaczyna się na WE jeżeli o to chodzi ;].

Może mają innych prawników i różne interpretacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HARDTECHNO napisał:

@Piotrus ciekawy trop. Nie wie czy można. Ale.kupujac właśnie takie BMW. Fajnie by było sprawdzic(jeżeli system.monitoruje dane ) ile no. Auto jeździło na czerwonym polu, jak często serwisowane. Ile razy było odpalane w mieście.czy ktoś pałował.samochod)..

Mówisz, że dzięki nawigacji zlicza ilość odpaleń w mieście i na wsi?

Ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dark_Knight napisał:

U mnie po sparowaniu auta z nowym kontem dezaktywuje się stare.

Gdybyś zrobił reset systemu przed sprzedażą, albo nowy właściciel po kupnie i nie parował auta że swoim kontem to będziesz dalej miał dostęp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZUBERTO napisał:

Gdybyś zrobił reset systemu przed sprzedażą, albo nowy właściciel po kupnie i nie parował auta że swoim kontem to będziesz dalej miał dostęp?

 

Instrukcja mówi, że nie ale w praktyce oczywiście jeszcze nie miałem okazji sprawdzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.