Skocz do zawartości

Studnia głębinowa dla domku jednorodzinnego


p1etro

Rekomendowane odpowiedzi

Na działce mam rozprowadzony rurociąg z działki powyżej gdzie jest studnia głębinowa która zasilała mój dom i sąsiada.

Doszło do podziału działek i nowy właściciel, odciął wodę (rurociąg jest wrysowany w mapy).
Studnia stoi nie używana.

Przewody zasilające odcięte, zasilanie szło z mojej działki.

 

Z racji tego że nie chcę być uzależniony od kogoś, decyzja podjęta będzie studnia głębinowa.

Pytanie do szanownego grona fachowców :)

Jako że na wsi nie doczekam się przepompowni a woda jest potrzebna chcę rozeznać temat studni głębinowej.
Jakie mieliście doświadczenia z firmami, na co zwracać uwagę o co pytać studniarza?



Wiem kto robił wcześniej studnie, podobno było ok, ale chce się przygotować do rozmowy ;)
Pytanie z innej beczki: jest coś takiego że nie można odciąć od wody gospodarstwa? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnego masz sąsiada... Zadzwoń do lokalnego kopacza studni, zapłacisz 100-130zl za każdy metr w głąb ziemi i masz wodę:) za dodatkową kasę wepną Ci się do istniejącej instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sąsiad to lokalny deweloper ;) wykupuje działki w okolicy i robi ludziom pod górkę.

Mam namiary na kopacza ze studni gdzie jest podłączony dom.

 

Znajomy opowiadał jak po wykopaniu studni woda zniknęła po paru dniach i tego się obawiam co by $$$ nie utopić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U teścia na działce firma kopała, a ja potem montowałem pompę. Wykorzystywana jest do podlewania ogrodu. 

Ważne, aby po wykopaniu studni, kopacze swoją pompą wypompowali wodę z piaskiem, aż do pojawienia się czystej wody. Potem Twoja pompa powinna pracować min. 30 minut aby się dotarla i "zaprzyjaźniła" z piaskiem. Głębokość kopania jest ważna w zależności czy woda ma być pitna. Jeśli tak, to chyba minimum 15 metrów głębokości musi mieć studnia, aby nie pić wód podskórnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studnia powyżej Kopana na 29 m

Woda wykorzystywana do spożycia. 

Też chcę sam ogarnąć podłączenie do domu po wykopaniu studni. 

 

@rostexbył okres że było sucho w studni? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, p1etro napisał:

Wiem kto robił wcześniej studnie, podobno było ok, ale chce się przygotować do rozmowy ;)
Pytanie z innej beczki: jest coś takiego że nie można odciąć od wody gospodarstwa? 
 

 

 

Czemu przy podziale działki nie zrobiłeś służebności?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Jakbym miał u siebie rurociąg pompujący moje czarne złoto do sąsiada to też bym dziada odciął :phi:

Ja mam sąsiada, z którym się nie lubimy.

Czerpie on wodę ze studni na mojej działce.

Jak zepsuła mu się pompa i trzeba było smoka w studni naprawiać, to konflikt poszedł w kąt i czerpał ode mnie wodę wężem ogrodowym do czasu naprawy.

 

Generalnie awaria i jej rozwiązanie ociepliło trochę stosunki sąsiedzkie, ale nadal jest bez szału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.07.2020 o 18:42, p1etro napisał:

Pytanie z innej beczki: jest coś takiego że nie można odciąć od wody gospodarstwa?

Generalnie nie można, ale trudno się potem z tym bujać po sądach.

Jak masz warunki, aby zrobić własną studnie, to takie odcięcie w żaden sposób nie ogranicza Twojego prawa posiadania.

Można zawiadomić lokalny sanepid i chyba to wszystko.

 

Gdyby jednak nie dało sie zbudować legalnie studni (4 m od granicy działek), to zakładasz sprawę o ustanowienie służebności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie studni to tam coś w prawie pozmieniali ze niby zgłoszenie - Napisz do Vadera - on sie na odwiertach zna

Ja mam w 3 sąsiadów w narożniku wywieraną  wybetonowane doście z każdej z 3 działek - powkładane rury do hydroforów - każdy na swojej działce jest git

Z tego co pamiętam nie robili wiertacze wykopu w gruncie poniżej poziomu zamarzania - trzeba było samemu to zrobić

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2020 o 10:41, p1etro napisał:

Studnia powyżej Kopana na 29 m

Woda wykorzystywana do spożycia. 

Też chcę sam ogarnąć podłączenie do domu po wykopaniu studni. 

 

@rostexbył okres że było sucho w studni? 

 

Dobrze wykonana studnia nie ma prawa wyschnąć. Po wierceniu robi się pompowanie oczyszczające i pomiarowe i szacuje wydajność studni.

W jakiej lokalizacji planujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marcinur napisał:

Dobrze wykonana studnia nie ma prawa wyschnąć. Po wierceniu robi się pompowanie oczyszczające i pomiarowe i szacuje wydajność studni.

W jakiej lokalizacji planujesz?



Miejscowość to Krzeszowice 30 km od Krakowa.

lokalizacja działki to teren na wzgórzu w otulinie lasu powyżej póki co puste działki i po 50 metrach las 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, p1etro napisał:

Miejscowość to Krzeszowice 30 km od Krakowa.

 Masz wybraną firmę ? Pytam ponieważ też mam studnię do czyszczenia, jak popada woda jest a po paru dniach się traci :(  Miejscowość to Krzysztoforzyce też koło Krakowa.

Edytowane przez bob96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, p1etro napisał:



Miejscowość to Krzeszowice 30 km od Krakowa.

lokalizacja działki to teren na wzgórzu w otulinie lasu powyżej póki co puste działki i po 50 metrach las 

Jurajskie wapienie. Powinno być dużo wody i to dobrej jakości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 16.07.2020 o 10:56, bob96 napisał:

 Masz wybraną firmę ? Pytam ponieważ też mam studnię do czyszczenia, jak popada woda jest a po paru dniach się traci :(  Miejscowość to Krzysztoforzyce też koło Krakowa.


Będę korzystał z usług studniarza z Zabierzowa koło Balic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, p1etro napisał:

Będę korzystał z usług studniarza z Zabierzowa koło Balic

Dzięki za info, jeśli będziesz zadowolony z wykonanej pracy to poproszę konkretny namiar na fachowca :) U mnie robota w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.