Skocz do zawartości

Odpalanie kosy spalinowej


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilkuletnią kosę spalinową Naca. Swoje już przeżyła, ale miała spory serwis i jakoś tam chodzi. Pojawił się jednak problem z odpalaniem, trzeba strasznie mocno ciągać linkę bo jest duży opór. Ostatnio np rozrusznik wystarczył na odpalenie z 10 razy (za każdym razem kilka prób) i potem puszczają te sprężyny  w środku i trzeba nową linkę ze sprężynami kupować (na szczęście tanie). Czym jest spowodowany ten opór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wykręcisz świecę, to czujesz jakiś opór (poza sprężyną rozrusznika) przy pociąganiu sznurka?
Nie ma oporu. Dziś niestety nie dało mi się jej odpalić.. chyba już pójdę nowa kupić :) coś polecacie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W
Godzinę temu, bielaPL napisał:

Nie ma oporu. Dziś niestety nie dało mi się jej odpalić.. chyba już pójdę nowa kupić :) coś polecacie?

 

Stihl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, adam_W napisał:

 

Stihl.

dobra inaczej ;) jakiego chińczyka polecacie żeby nie był najgorszy? Z markowych to bym wziął hondę, ale że nie będę tym kosił codziennie a raz na miesiąc tarczą przelecę w koło działki chwasty także jakość nie musi być ekstra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W
15 minut temu, bielaPL napisał:

dobra inaczej ;) jakiego chińczyka polecacie żeby nie był najgorszy? Z markowych to bym wziął hondę, ale że nie będę tym kosił codziennie a raz na miesiąc tarczą przelecę w koło działki chwasty także jakość nie musi być ekstra.

Oleo-Mac.

Nax 800B Briggs&Stratton

Verto 50G491

 

Albo kolejny Nac, np Mex620K38A

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc trochę się doktoryzowałem z podkaszarek i w sumie wyszło że stihl nie jest taki drogi

https://www.stihl.pl/Produkty-STIHL/kosy-mechaniczne/0210/lekkie-kosy-spalinowe.aspx

 

fs55 lub 55r za 850zł

a tnie całkiem ok

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

Dlatego poleciłem go jako pierwszego. Jak sam widzisz, w rozsądnej cenie możesz kupić wg mnie naprawdę dobry sprzęt.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, adam_W napisał:

Dlatego poleciłem go jako pierwszego. Jak sam widzisz, w rozsądnej cenie możesz kupić wg mnie naprawdę dobry sprzęt.

myślałem że bez 1,5-2 tys nie ma co zaczynać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dzwoniłem do sklepu ze stihlem, Pan odradził fs55 do moich zastosowań, powiedział że jak założę tarcze na chwasty to ta maszyna szybko się będzie zużywać. Powiedział że od 1400 do takich zastosowań stihl da radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, bielaPL napisał:

Nie ma oporu. Dziś niestety nie dało mi się jej odpalić.. chyba już pójdę nowa kupić :) coś polecacie?

 

Części do takiej kosy są śmiesznie tanie, a silnik prosty jak budowa cepa, także ja bym polecił reanimować. Np cały zbiornik paliwa kosztuje 12 PLN, gaźnik 24 PLN itd.

 

Chyba że masz jej dosyć to oddaj mi zwłoki - przydadzą mi się na części do mojego Hortmasza.

 

Co do kupna kosy, pytanie do czego będziesz jej głównie używał? Ja kiedyś kupiłem kosę 42cm3, mocna jak diabli ale do szybkiego podkoszenia trawnika w rogach, wokół drzew nigdy nie chciało mi się jej wyciągać. Zamieniłem się z teściem na Stihla FS38, czyli chyba najmniejszy model. Jest lekka i przy każdym koszeniu ją wyciągam żeby poprawić to co zostawiła zwykła kosiarka. Za to ostatnio miałem do koszenia 1m chaszcze i bez tej pierwszej nie dałbym rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od kilku ładnych lat taka kosę https://tooles.pl/kosa-spalinowa-podkaszarka-rq-580-3x-olej-52-km-demon-zes89?gclid=CjwKCAjwr7X4BRA4EiwAUXjbt75hzvQk-yuoOU3lTe4L2lDOhizGYxeyKl95o9wQ3wV1cs-5xKkAkRoCQjMQAvD_BwE , typowy chińczyk. Nie ma u mnie łatwo, czasami kosze metrowe zarośla, długa trawę, odpala bez problemu. Nawet jak bym miał co kilka lat wymieniać na nową to wg. mnie warto

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michbaran napisał:

Mam od kilku ładnych lat taka kosę https://tooles.pl/kosa-spalinowa-podkaszarka-rq-580-3x-olej-52-km-demon-zes89?gclid=CjwKCAjwr7X4BRA4EiwAUXjbt75hzvQk-yuoOU3lTe4L2lDOhizGYxeyKl95o9wQ3wV1cs-5xKkAkRoCQjMQAvD_BwE , typowy chińczyk. Nie ma u mnie łatwo, czasami kosze metrowe zarośla, długa trawę, odpala bez problemu. Nawet jak bym miał co kilka lat wymieniać na nową to wg. mnie warto

To mnie pocieszyłeś.

Tydzień temu kupiłem ją teściowi.

Do tej pory zajechał 2 inne chińczyki, z czego jednego miał 10 lat, drugiego 6, a kosy u niego łatwo nie mają.

Dziś pierwszy raz używał i se chwali, zastanawialiśmy się tylko jak z trwałością będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ZUBERTO napisał:

To mnie pocieszyłeś.

Tydzień temu kupiłem ją teściowi.

Do tej pory zajechał 2 inne chińczyki, z czego jednego miał 10 lat, drugiego 6, a kosy u niego łatwo nie mają.

Dziś pierwszy raz używał i se chwali, zastanawialiśmy się tylko jak z trwałością będzie.

Mam od kilku lat podobną kosę NAC.

Działa skutecznie :ok:

Ale jest bardzo głośna i wibruje w rękach. Trochę ciężka.

Trzeba uważać na włącznik ssania - potrafi być odwrotnie oznaczony on/off

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał:

Rzeczywiście ten demon sprzedaje się jak ciepłe bułeczki...

image.png.4f50487e1c1d524738574a3ffb8b21d5.png

 

Kupiłem to ze 2 miesiące temu, jakby ktoś też miał ochotę to kilka słów ode mnie...

Większość tych akcesoriów wywalić można na śmietnik to po pierwsze, na dzień dobry kupić klej do gwintów, rozkręcić i skręcić na nowo co się da mnie od wibracji odkręcił się najpierw gaźnik, potem jego podstawa, potem jeszcze  tam jakaś śrubka, zrobiłem po swojemu i jest ok. Żyłka z tych plastikowych głowic kończyła szybko żywot zakupiłem Stihl (kwadratowa) i było dużo lepiej ale urywała się po czasie przy wyjściach z głowicy, rozebrałem, wyobliłem te aluminiowe wkładki gradownikiem i kolejny problem się rozwiązał. Przekładnia kątowa grzała się mocno, zaaplikowałem smar do przegubów GKN i jest ok, ten dołączony do zestawu to raczej jakieś zwykłe maziwo. I radzę uważać z mocnym uderzaniem głowicą o ziemię w celu wysunięcia żyłki bo znajomy złamał rurkę :)

Poza tym to dość mocna kosa daje radę, odpala bez problemów. Mimo wszystko jestem zadowolony puki co.

  • Lubię to 3
  • Haha 2
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rwIcIk napisał:

Mam od kilku lat podobną kosę NAC.

Działa skutecznie :ok:

Ale jest bardzo głośna i wibruje w rękach. Trochę ciężka.

Trzeba uważać na włącznik ssania - potrafi być odwrotnie oznaczony on/off

 

 

Wszystko zależy czego ktoś oczekuje od takiego sprzętu i jak długo go używa. Jeśli to jest okazjonalne użycie to za taką kasę nie kupi się nic lepszego. Ja ostatnio walczyłem moją z 10 letnią trawą wysoką na ponad 1m, po drugim zbiorniku paliwa czuć było wibracje w łapach i jakbym miał tym na co dzień pracować to bym nie dał rady.

 

 

 

Porządny Stihl z antywibracją którym można non stop pracować to wydatek ponad 3000 za nową, ewentualnie 1500 PLN za używkę po jakimś zakładzie usług sprzątania miasta, który ma nalatane bóg wie ile h pracy.

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra pany wziąłem fs55. Na zylce śmiga ok. Na ostrzu 2 zębnym strasznie czuć wibracje na dłoniach. Tak ma być czy coś zwalilem przy montażu ostrza ;] ?

Pytanie do starego naca. Chce jeszcze przy nim hobbystycznie pogrzebać. Z tego co widziałem świece to czas na nową. Zobaczymy czy po tym odpali. No i dalej nie wiem co z tym oporem. Czytałem że może to być problem dekompresji. Ale może trzeba będzie cała kosę rozebrać i zobaczyć jak to działa ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W
1 godzinę temu, bielaPL napisał:

Dobra pany wziąłem fs55. Na zylce śmiga ok. Na ostrzu 2 zębnym strasznie czuć wibracje na dłoniach. Tak ma być czy coś zwalilem przy montażu ostrza

 

Może źle albo nie wyważony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

Najlepsze wyjście, jeśli kupowałeś w sklepie stacjonarnym to też bym podjechał z myślą że coś poradzą jeśli ze sprzętem jest coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, adam_W napisał:

Najlepsze wyjście, jeśli kupowałeś w sklepie stacjonarnym to też bym podjechał z myślą że coś poradzą jeśli ze sprzętem jest coś nie tak.

Ta w stacjonarnym, w necie te same ceny :), a tam jeszcze mi odpalił i poopowiadał trochę i paliwa nalał ;). Co ciekawe na allegro bardzo mało jest sprzedających markowe kosy. Albo jakieś sklepy internetowe mało znane albo właśnie lokalni dystrybutorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bielaPL napisał:

Pytanie do starego naca. Chce jeszcze przy nim hobbystycznie pogrzebać. Z tego co widziałem świece to czas na nową. Zobaczymy czy po tym odpali. No i dalej nie wiem co z tym oporem. Czytałem że może to być problem dekompresji

 

Tam chyba nie ma zaworu dekompresji. 

 

Zajrzyj przez wydech albo dolot jak wygląda tłok, pierścień, po wykręceniu świecy wał powinien lekko się obracać ręką.

 

Co do samego palenia to trzeba sprawdzić iskrę i ewentualnie psiknij brake cleanerem w dolot - jeśli od razu zagada to problem jest w układzie paliwowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów o FS55. Cena 850zł w sklepie stacjonarnym. Pokosiłem raz tarczą (raczej śmigłem)

STIHL FS 55 - 8255179741 - oficjalne archiwum Allegro

a raz żyłką. Samo koszenie w porządku, żyłka rwie wszystko aż miło, a to jest 2.4 okrągła. W kolejce czeka już kwadratowa. Pomimo 1KM mocy nie odczułem jej braku. Pół metrowa trawa czy nawet grubsze zielsko wycina. Na tarczy to samo, grubawe zielska (jak kciuk albo szersze) tnie bez problemu. Sama kosa jest lekka i dodana szelka w zestawie całkiem wystarczająca. Minus to spory rozbryzg trawy, piachu, kamyków przy żyłce jak szorujemy po ziemi, okulary to minimum a nawet myślę o pełnej masce na twarz (może macie jakieś fajne?). Są też małe drżenia, w droższych modelach jest amortyzacja. Przydaje się przy większych powierzchniach. I teraz najważniejsze.. jakość. Od razu czuć za co się zapłaciło (a to najniższy model). Każdy guzik jest porządny, uchwyt miły w dotyku, śrubki pięknie chodzą na gwincie, dokupiłem pojemnik litrowy do mieszania oleju i paliwa to też nie jest to zwykła butelka.

STIHL POJEMNIK DO PALIWA 1L MIESZANKI Z PODZIAŁKĄ ogrodnik24.pl

 

W korku mamy miarkę ile oleju wlać, potem dolewamy benzynę i kolejne zaskoczenie - nie trzeba żadnych lejków, otwór w tym pojemniku jest tak szeroki że wlewasz spokojnie z kanistra 5l bez problemu że coś rozlejesz, zakręcamy mieszamy i już z tej butli prosto bez lejków do kosiarki sobie przelewamy. Wszystko jest mocno przemyślane i ergonomiczne. Także prócz większej trwałości sprzętu dostajemy całość przyjemniej wykonaną, wygodną i przemyślaną. Moim zdaniem warto.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio padła mi kosa Texas po 14 latach. To taka lepsza chińszczyzna syngowana przez duńczyków. Kupiłem na all jakiegoś taniego chińczyka po odpaleniu silnik pochodził z 15 min i zgasł, brak iskry na świecy. 

Silnik odesłałem smartem a rurę z głowicą przełorzyłem do starego texasa i poszedłem kosić dalej.

Tylko Texas kosztuje ze 200 ZŁ. więcej od chinola no name.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...
Godzinę temu, goofer007 napisał:

Aktualizacja w temacie Demona - jeden sezon ;]

 

 

Wygląda jakby się przegrzewała ... może jakiegoś smaru tam brakło?

Mój stary NAC kolejny sezon działa :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie za gorąco, ale to raczej skutek powiększającego się luzu, niż przyczyna. Wałek co prawda ma prowadzenie w rurce, ale sztywność tej kosy nie jest powalająca i to chyba dlatego. Smaru tam zasadniczo być nie może - to jest otwór na przelot a ten element jest bębnem sprzęgła. Aktualnie zaspawane na sztywno, tak, wiem się nie powinno, ale taka była potrzeba ;)

Te dwa elementy z przesyłką kosztują 40zł, ale wysłałem zdjęcia do sprzedawcy, może wyśle nowe, pal licho że chińczyk, ale nawet roku nie ma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, cumel napisał:

Fuj,  jakieś spalinowe ;] Dziś nadejszła nowoczesność ;]

 

ja mam już dość swoje spalinówki, głośna, ciężka, śmierdzi, benzynę trzeba mieszać z olejem :no:

Ale póki działa, to nie kupuję nowej.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2021 o 07:14, rwIcIk napisał:

ja mam już dość swoje spalinówki, głośna, ciężka, śmierdzi, benzynę trzeba mieszać z olejem :no:

Ale póki działa, to nie kupuję nowej.

 

 

Mieszanie benzyny z olejem raczej nie jest problemem 🙂 Mam Stihla od 30 lat i nadal działa 👍, mam 5 letniego Stihla combi system z różnymi akcesoriami i mam jeszcze Makitę, duża kosa, ale modelu nie pamiętam. Używam praktycznie tylko 30 letniego Stihla. W tym roku wymieniłem tylko rękojeść bo stara już zużyła się 👍

Akumulatorową kosá moźna bawić się na małej działce w mieście 🙂

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.05.2021 o 21:19, cumel napisał:

Fuj,  jakieś spalinowe ;] Dziś nadejszła nowoczesność ;]

5864_n.jpg.40638f772dd2c4eb893ada9e5b7bfffe.jpg

 

 

Aku 18V czy 54V? Ile masz wzrostu i jak z długością kosy? Mam dużo elektronarzędzi DeWalta. Ostatnio dokupiłem klucz udarowy 🙂

Edytowane przez Ksionc
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, rwIcIk napisał:

To w miarę lekkie jest? nie ma szelek?

 

 

Ja takiej kosy nie mam, ale widzę na Allegro że szelek nie ma. Szelek nie używam, bo kosze tylko zakamarki, a mam tego naprawdę dużo, ostatnio znajomy złapał się za głowę gdy zobaczył cały teren ;l

Na Allegro występują dwie wersje tych kos 18V oraz 54V. 

 

Jakiś czas temu rozważałem zakup tego, ale tylko dlatego że zdarza mi się kosić późno wieczorem lub wcześnie rano. Ostatecznie zrezygnowałem. 😉

Edytowane przez Ksionc
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ksionc napisał:

 

Ja takiej kosy nie mam, ale widzę na Allegro że szelek nie ma. Szelek nie używam, bo kosze tylko zakamarki, a mam tego naprawdę dużo, ostatnio znajomy złapał się za głowę gdy zobaczył cały teren ;l

Na Allegro występują dwie wersje tych kos 18V oraz 54V. 

 

Jakiś czas temu rozważałem zakup tego, ale tylko dlatego że zdarza mi się kosić późno wieczorem lub wcześnie rano. Ostatecznie zrezygnowałem. 😉

Ja zawsze wieszam kosę na szelkach. Nie obciąża rąk i kręgosłupa. 👍

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, rwIcIk napisał:

Ja zawsze wieszam kosę na szelkach. Nie obciąża rąk i kręgosłupa. 👍

 

Przy manewrowaniu pomiędzy ogrodzeniem a tujami, lub pomiędzy tujami kosa na szelkach jest mało wygodna, ale kto co lubi :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ksionc napisał:

 

Przy manewrowaniu pomiędzy ogrodzeniem a tujami, lub pomiędzy tujami kosa na szelkach jest mało wygodna, ale kto co lubi :oki:

Daje radę 👍 

Nie wyobrażam sobie trzymać kosy luzem.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, rwIcIk napisał:

Daje radę 👍 

Nie wyobrażam sobie trzymać kosy luzem.

 

Tak jak pisałem, w lutym wymieniłem rękojeść z wyłącznikiem zapłonu w 30 letnim Stihlu, jest miejsce na szelki, gdzieś nawet są. W tle na ścianie widać Stihla combi system, są szelki ale też nie używam 😉

 

IMG-20210224-WA0000.jpg.799f1bc28fefb1e7b853d9082d684e24.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Ksionc napisał:

 

Tak jak pisałem, w lutym wymieniłem rękojeść z wyłącznikiem zapłonu w 30 letnim Stihlu, jest miejsce na szelki, gdzieś nawet są. W tle na ścianie widać Stihla combi system, są szelki ale też nie używam 😉

 

IMG-20210224-WA0000.jpg.799f1bc28fefb1e7b853d9082d684e24.jpg

(Krajzega samorobka?) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ksionc napisał:

 

Aku 18V czy 54V? Ile masz wzrostu i jak z długością kosy? Mam dużo elektronarzędzi DeWalta. Ostatnio dokupiłem klucz udarowy 🙂

To dla :zona: ona ma 160cm wzrostu ;] 18v i spokojnie daje radę obrobić, drzewka, płoty i murki ;] Ale w chaszcze z tym się nie ma co wybierać ;]

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.