Skocz do zawartości

Wcielo prąd w kablu


Fili_P

Rekomendowane odpowiedzi

Elektrycy do tablicy.

Musiałem dorobić gniazdko natynkowe w garażu z metr od puszki.

Przy okazji wymieniłem kostkę w tej puszce i wypieprzylem jakiś stary kabel co to go ojciec kombinował.

Po podłączeniu (pomimo niby podłączenia wszystkiego tak jak bylo- dochodzą tylko dwa przewody z tablicy ,dom ma już trochę lat) pieprznal bezpiecznik. Klasyczny hebelkowy ( jeśli się dobrze orientuję tzw Ska).

Porozlaczalem wszystko i po kolei leciałem.

Namierzylem- tzw fazę ( próbnikiem typu śrubokręt) lub po staremu "+" i zamykałem obwody.. wszystko cacy. Nic nie działa... :-(

A pomimo włączania, wyłączania Ski mam cirka abaut na kablu 12-14V zamiast 230V....

Ki czort?

Ske wymienic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Fili_P napisał:

A pomimo włączania, wyłączania Ski mam cirka abaut na kablu 12-14V zamiast 230V....

 

Żarówka w łapę i patrzysz, czy za Ską świeci. Potem na końcu kabla i patrzysz, czy świeci. Nie świeci == coś jest zepsute :phi: 

A ten stary kabel to może backup był bo nie świeciło? ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki po próbniku i voltomierzu tez doszdłem do etapu żarówki

-na końcu oczywiście nie świeci (jak pisałem jakieś dziwne 12-14V mam :-// )

-przy Sce jakoś dziwnie się zachowuje właśnie

tzn: a) jak mam bezpiecznik wYłączony i dotykam biegunów Ski to świeci, (z lekka się na początku przeraziłem bo jak kurła to mozliwe? - wyłączony bezpiecznik żarówka jak go "obchodzę =dotykam kablem żarówki na górze i na dole bezpieczenika na jego biegunach)" świeci - a mnie nie kopie na końcu przewodu...!!)

b) a jak włĄczony i dotykam biegunów Ski to nie świeci.... dlatego zaczynam podejrzewać, żę Skę lekko już wiekową szlag trafił - pytanie czy dobrze kombinuję do fachowców tutaj...

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kiziuk napisał:

 

A ten stary kabel to może backup był bo nie świeciło? ;) 

 

Tego się obawiam

Ale i tak musiałem go wypierd#$%^ bo średnicę miał chyba 0,25mm^2 - zrobiony chyba z takeigo kabla jak się kiedyś telefony stacjonarne podłączało...

 

Teściu jest świetnym stolarzem-cuda z drewna robi, ale prąd to dla niego lekka abstrakcja - juz ze dwa razy mini pożar mieliśmy z jego wynalazkami... Hitem dla mnie jest zrobienie przedłużacza w ogrodzie na najwzyklejszych pokjowo-salonowych wtyczkach/gniazdach i kombinacji trzech kabli w tym jakiejś skrętki domofonowej i dziwienie się, że ciągle coś wywala odpowiedni bezpiecznik po nocy albo przy byle deszczu

Jak coś tknę tylko to zazwyczaj "prościej" jest zerwać/uciąć wszystko i poprowadzić od nowa jak Bóg przykazał... ale trochę za krótki jestem w elektryce (poza tu masz + tu - a tu uziemienie i łączenie szeregowe i równolegle.... Schodowy to już musiałem ze dwa dni rozkminiać jak to ma być żeby działało....a zazwyczaj tyle czasu się doktoryzować w temacie nie mam...

Edytowane przez Fili_P
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Fili_P napisał:

jak mam bezpiecznik wYłączony i dotykam biegunów Ski to świeci

 

Z pomiarami typu woltomierz, neonówka bywa czasami problem, bo one w zasadzie pokazują potencjał, który może być wysoki przy otwartym obwodzie (a jak masz jeszcze kable potem leżące razem, czasami "widzisz" potencjał indukowany z kabla obok. Dlatego często używa się też żarówki, bo wiadomo czy działa dopiero przy obciążeniu.

Jeśli masz zrobioną jakąś rzeźbę, to nie ma się co zastanawiać, tylko ciągniesz nowy kabel.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta po nowy kabel dzisiaj po robocie podjadę.
Jak prawidłowo sprawdzić Ske czy działa jak należy bo się zastanawiam czy też od razu nie wymienić...

Wyjąć ja wpiąć w jakiś obwód i dołożyć żarówkę szeregowo i powinna zadziałać niczym włącznik na scianie.

A jak ja sprawdzić zanim ją wyjmę z tablicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Fili_P napisał:

Jak prawidłowo sprawdzić Ske czy działa jak należy bo się zastanawiam czy też od razu nie wymienić...

 

Wymienić nie zaszkodzi.

Sprawdzić możesz na zasadzie, że włączasz i wyłączasz jak wyłącznikiem tylko, że to nie jest zadanie bezpiecznika. Więc musiałbyś mieć stanowisko pomiarowe do badania charakterystyki wyłączania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj widziałem w Casto Ski B16 i inne chyba też na promocji po nie całe 9 zł 😉

 

Jeżeli żarówka Ci świeci (czyli sprawdzone pod obciążeniem) na tej Sce to masz tam coś naprawdę dziwnego. Może z drugiej strony masz też skądś fazę doprowadzoną tylko to nie tłumaczy czemu przy włączonej nie ma napięcia... Dwie różne fazy połączone? No to już byłaby niezła abstrakcja.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.