Jump to content
Sign in to follow this  
rusala

wentylacja przez ścianę problem z deszczem

Recommended Posts

Posted (edited)

Jakiś rok temu zakładałem kocioł gazowy i co by być zgodnym z przepisami poza otworem na przewód powietrzno spalinowy dodałem drugi otwór fi160 na wentylację. W ścianęwsadziłem kawał rury stalowej, który akurat miałem, jest to jak sądzę pozostałość po starej instalacji kominowej do kotła węglowego. W każdym razie ładnie pasowało i gruba wytrzymała ścianka, od zewnętrznej strony wystaje kilka cm ze ściany.

 

Na dniach będzie robione ocieplenie i muszę to przygotować na jakieś docelowe rozwiązanie. Niby można by dołożyć kawałek rury, kratkę i już ALE mam problem z deszczem. Ostatnio nawiedzają nas silne opady i dość mocno kapało/lało mi się z tego otworu wentylacyjnego a że miałem najpierw goły styropian a teraz goły anhydryt to wolałem nie kapać gdzie popadnie i otwór chwilowo prowizorycznie zatkałem (wentylacja i tak była utrzymana innymi otworami bo np. w pobliżu były takie prowizoryczne drzwi z licznymi szparami oraz okienko). No ale jednak wolałbym, żeby ten otwór tam był i teraz zastanawiam się nad dwiema możliwościami, no może trzema.

 

1. Dwa kolanka kanalizacyjne fi150 30st połączone tak, że światło otworu zewnętrznego byłoby nieco poniżej wewnętrznego, to znaczy przesunięte z 2-3 cm w dół a nie zupełnie poniżej. Bezpośrednio raczej nic nie napada a pod górkę nie podcieknie. Tylko czy to nie za duża partyzantka i czy takie lekkie zakłócenie monotoniczności ruchu powietrza istotnie wpłynie na taką wentylację? Większość kolanek schowa się w warstwie ocieplenia a wystająca pomarańczową część jakoś tam przypisuję i założę kratkę.

 

2. Odcinek prostej rury, być może dedykowanej wentylacyjnej fi160 w ocynku na przykład, jakoś tam wykombinowane połączenie z tą istniejąca lekko wystająca ze ściany. Na końcu trójnik T z jednym otworem w dół, drugim w górę i na górze czapeczka przeciwdeszczowa.W teorii minimalizuje to ilość wody jaka może podcieknąć w stronę ściany ale coś tam może jednak trochę... Może inny rodzaj zakończenia rury, jakiś bardziej fikuśny?

 

3. Wariant opcji 2 z tym że zamiast czapeczki bezpośrednio na trójniku poprowadzonych kilka metrów rury do góry nad dach i dopiero tam czapeczka czy tam inne zakończenie.

 

4. To samo co w 2 i 3 ale nie z trójnikiem a ze zwykłym kolankiem 90st ale to chyba kiepski pomysł.

 

Jakieś sugestie?

Edited by rusala

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, rusala napisał:

 

Jakieś sugestie?

Takie coś Czerpnia ścienna okrągła z daszkiem fi 125mm chrom  czerpnia ścienna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, POKS napisał:

Takie coś Czerpnia ścienna okrągła z daszkiem fi 125mm chrom  czerpnia ścienna.

O, mądrego to i przyjemnie posłuchać. Jakoś zapomniałem o istnieniu czegoś takiego a w sumie robi podobną rzecz do tego wariantu z kolankami. Przemyślę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.