Skocz do zawartości

wentylacja przez ścianę problem z deszczem


rusala

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś rok temu zakładałem kocioł gazowy i co by być zgodnym z przepisami poza otworem na przewód powietrzno spalinowy dodałem drugi otwór fi160 na wentylację. W ścianęwsadziłem kawał rury stalowej, który akurat miałem, jest to jak sądzę pozostałość po starej instalacji kominowej do kotła węglowego. W każdym razie ładnie pasowało i gruba wytrzymała ścianka, od zewnętrznej strony wystaje kilka cm ze ściany.

 

Na dniach będzie robione ocieplenie i muszę to przygotować na jakieś docelowe rozwiązanie. Niby można by dołożyć kawałek rury, kratkę i już ALE mam problem z deszczem. Ostatnio nawiedzają nas silne opady i dość mocno kapało/lało mi się z tego otworu wentylacyjnego a że miałem najpierw goły styropian a teraz goły anhydryt to wolałem nie kapać gdzie popadnie i otwór chwilowo prowizorycznie zatkałem (wentylacja i tak była utrzymana innymi otworami bo np. w pobliżu były takie prowizoryczne drzwi z licznymi szparami oraz okienko). No ale jednak wolałbym, żeby ten otwór tam był i teraz zastanawiam się nad dwiema możliwościami, no może trzema.

 

1. Dwa kolanka kanalizacyjne fi150 30st połączone tak, że światło otworu zewnętrznego byłoby nieco poniżej wewnętrznego, to znaczy przesunięte z 2-3 cm w dół a nie zupełnie poniżej. Bezpośrednio raczej nic nie napada a pod górkę nie podcieknie. Tylko czy to nie za duża partyzantka i czy takie lekkie zakłócenie monotoniczności ruchu powietrza istotnie wpłynie na taką wentylację? Większość kolanek schowa się w warstwie ocieplenia a wystająca pomarańczową część jakoś tam przypisuję i założę kratkę.

 

2. Odcinek prostej rury, być może dedykowanej wentylacyjnej fi160 w ocynku na przykład, jakoś tam wykombinowane połączenie z tą istniejąca lekko wystająca ze ściany. Na końcu trójnik T z jednym otworem w dół, drugim w górę i na górze czapeczka przeciwdeszczowa.W teorii minimalizuje to ilość wody jaka może podcieknąć w stronę ściany ale coś tam może jednak trochę... Może inny rodzaj zakończenia rury, jakiś bardziej fikuśny?

 

3. Wariant opcji 2 z tym że zamiast czapeczki bezpośrednio na trójniku poprowadzonych kilka metrów rury do góry nad dach i dopiero tam czapeczka czy tam inne zakończenie.

 

4. To samo co w 2 i 3 ale nie z trójnikiem a ze zwykłym kolankiem 90st ale to chyba kiepski pomysł.

 

Jakieś sugestie?

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, POKS napisał:

Takie coś Czerpnia ścienna okrągła z daszkiem fi 125mm chrom  czerpnia ścienna.

O, mądrego to i przyjemnie posłuchać. Jakoś zapomniałem o istnieniu czegoś takiego a w sumie robi podobną rzecz do tego wariantu z kolankami. Przemyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.