Skocz do zawartości

KzAK - Grill


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

Na grillach nie znam się za bardzo, obecny kupiłem za grosze na początku budowy  ;)

Czas kupić coś bardziej cywilizowanego, no i mam pytanie - na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, co omijać szerokim łukiem?

Czy na przykład  taki albo taki warte są coś? Czy szkoda kasy i dołożyć do czegoś nie marketowego albo kupić tańszy i  bez żalu wywalić jak się zużyje.

Nie używam grilla co drugi dzień, ale jak jest pogoda, to co tydzień-dwa odpalam. Niczego specjalnego na ruszcie nie piekę, ale mając coś więcej niż "zwykłe kółko" i menu może się urozmaici :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem gazowy z żeliwnym rusztem.

Ale rozważałem te węglowe z drzwiczkami.

Ale przeważyła kwestia zdrowotna - smoła z wegla nie jest zdrowa.

I wygoda. Grill gazowy się odpala, używa i gasi.

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki jak w linku z Liroja. Trzyma się już 4 sezon i działa dobrze. Dzięki pokrywie można fajnie upiec ziemniaki i inne warzywa. Ja tam jestem zadowolony. W użyciu 10-15 razy w roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Majkiel napisał:

Na grillach nie znam się za bardzo, obecny kupiłem za grosze na początku budowy  ;)

Czas kupić coś bardziej cywilizowanego, no i mam pytanie - na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, co omijać szerokim łukiem?

Czy na przykład  taki albo taki warte są coś? Czy szkoda kasy i dołożyć do czegoś nie marketowego albo kupić tańszy i  bez żalu wywalić jak się zużyje.

Nie używam grilla co drugi dzień, ale jak jest pogoda, to co tydzień-dwa odpalam. Niczego specjalnego na ruszcie nie piekę, ale mając coś więcej niż "zwykłe kółko" i menu może się urozmaici :)

 

 

ja bym zrobił jak @maras77 , co tydzień to całkiem sporo, ja już ponad rok mieszkam a węglowca raz odpaliłem ;] 

https://zywienie.abczdrowie.pl/grillowanie-nie-takie-zdrowe-najbardziej-szkodliwe-dla-zdrowia-grille-weglowe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Majkiel napisał:

Na grillach nie znam się za bardzo, obecny kupiłem za grosze na początku budowy  ;)

Czas kupić coś bardziej cywilizowanego, no i mam pytanie - na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, co omijać szerokim łukiem?

Czy na przykład  taki albo taki warte są coś? Czy szkoda kasy i dołożyć do czegoś nie marketowego albo kupić tańszy i  bez żalu wywalić jak się zużyje.

Nie używam grilla co drugi dzień, ale jak jest pogoda, to co tydzień-dwa odpalam. Niczego specjalnego na ruszcie nie piekę, ale mając coś więcej niż "zwykłe kółko" i menu może się urozmaici :)

 

Mam coś podobnego, jak dwa pierwsze, z pokrywą, ale prostszy, mniej wypasiony - używam od kilku lat :ok:
Wchodzi worek węgla, jak już się dobrze rozpali, to potem na tym jednym wsadzie piekę mięsa, kiełbasy, warzywa, sery.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Majkiel napisał:

Na grillach nie znam się za bardzo, obecny kupiłem za grosze na początku budowy  ;)

Czas kupić coś bardziej cywilizowanego, no i mam pytanie - na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, co omijać szerokim łukiem?

Czy na przykład  taki albo taki warte są coś? Czy szkoda kasy i dołożyć do czegoś nie marketowego albo kupić tańszy i  bez żalu wywalić jak się zużyje.

Nie używam grilla co drugi dzień, ale jak jest pogoda, to co tydzień-dwa odpalam. Niczego specjalnego na ruszcie nie piekę, ale mając coś więcej niż "zwykłe kółko" i menu może się urozmaici :)

 

Mam ten pierwszy od dwóch lat i jest bardzo fajny. Wcześniej pożałowałem pieniędzy i kupiłem podobnej wielkości tylko za 200zł. Nie wytrzymał sezonu 8-).

Pamiętaj, że to duży grill, prawie paczka węgla idzie na raz przy rozpalaniu :), za to jak się rozpali to masz kilka h grillowania. Powierzchnia jest duża spokojnie dla 6-8os można przygotować pełny posiłek.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Majkiel Też kupiłem ten pierwszy - w moim była mała wada - tzn. palenisko potrafiło się w pewnej pozycji przyblokować i nie chciało się płynnie opuszczać - pewnie coś było krzywe. Poza tym całkiem spoko.

 

Ale używałem go jeden sezon, a później kupiłem niewiele droższy gazowiec i tak jak pozostali Ci piszą - nie wracam już do węgla. Nie ma smrodu, a kiełbaski można jeść w ciągu 20 minut od podjęcia decyzji o grillowaniu - to jest wielka zaleta przy niecierpliwych dzieciakach. Chcesz odpieczone pieczywo na śniadanie - nie ma problemu - 10 minut i jest 😄

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, maras77 napisał:

Ale przeważyła kwestia zdrowotna - smoła z wegla nie jest zdrowa.

I wygoda. Grill gazowy się odpala, używa i gasi.

 

To są niezaprzeczalne zalety.

 

2 godziny temu, sherif napisał:

Mam ten pierwszy od dwóch lat i jest bardzo fajny. Wcześniej pożałowałem pieniędzy i kupiłem podobnej wielkości tylko za 200zł. Nie wytrzymał sezonu 8-).

Pamiętaj, że to duży grill, prawie paczka węgla idzie na raz przy rozpalaniu :), za to jak się rozpali to masz kilka h grillowania. Powierzchnia jest duża spokojnie dla 6-8os można przygotować pełny posiłek.

 

No właśnie, nie da się na takim przygotować "pół porcji" na małe grilowanie?

 

4 minuty temu, open napisał:

@Majkiel Też kupiłem ten pierwszy - w moim była mała wada - tzn. palenisko potrafiło się w pewnej pozycji przyblokować i nie chciało się płynnie opuszczać - pewnie coś było krzywe. Poza tym całkiem spoko.

 

Ale używałem go jeden sezon, a później kupiłem niewiele droższy gazowiec i tak jak pozostali Ci piszą - nie wracam już do węgla. Nie ma smrodu, a kiełbaski można jeść w ciągu 20 minut od podjęcia decyzji o grillowaniu - to jest wielka zaleta przy niecierpliwych dzieciakach. Chcesz odpieczone pieczywo na śniadanie - nie ma problemu - 10 minut i jest 😄

 

Z ciekawości, co zakupiłeś?

Bo tak się zastanawiam, co warte są niedrogie grille gazowe. Patrząc na ceny, gazowe zaczynają się tam, gdzie kończą węglowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Majkiel napisał:

No właśnie, nie da się na takim przygotować "pół porcji" na małe grilowanie?

Da, ja jak robię dla 2-4os, to wsypuję mniej węgla na jedną stronę + daję wyżej palenisko. Tylko po czasie i tak część węgla się rozsypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Majkiel napisał:

Z ciekawości, co zakupiłeś?

Bo tak się zastanawiam, co warte są niedrogie grille gazowe. Patrząc na ceny, gazowe zaczynają się tam, gdzie kończą węglowe.

Dwa lata temu jakiś z makro za 500 zł - 3 palniki, emaliowane ruszty, w zestawie reduktor i wąż -> nadal jestem bardzo zadowolony. O - tutaj jest jakaś archiwalna gazetka: klik

 

Drugiego kupiłem miesiąc temu do domku letniskowego, za uwaga, 300 zł - Laguna z Castoramy klik . No, taniej już się chyba nie da 😄 Laguna ma dwie wady - a). sprzedawana jest bez węża i reduktora, w dodatku wąż musi być 13mm (droższy i mniej popularny) i w związku z tym reduktor również, czyli dochodzi około +60 zł. b). według opinii wypala się blacha nad palnikami (reflektor), ludzie po 2 latach kupują lub wycinają jakieś zamienniki.

 

Jak widać - zupełnie budżetowo i niegodnie AK, żadne webery za 3k 😄

 

edit: polecam butle Nano z BP i Shella - ale uwaga, potrzebna jest zmiana reduktora i raczej nie sądzę, aby do Laguny (13mm przyłącze) udało się to podłączyć.

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Majkiel napisał:

Na grillach nie znam się za bardzo, obecny kupiłem za grosze na początku budowy  ;)

Czas kupić coś bardziej cywilizowanego, no i mam pytanie - na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, co omijać szerokim łukiem?

Czy na przykład  taki albo taki warte są coś? Czy szkoda kasy i dołożyć do czegoś nie marketowego albo kupić tańszy i  bez żalu wywalić jak się zużyje.

Nie używam grilla co drugi dzień, ale jak jest pogoda, to co tydzień-dwa odpalam. Niczego specjalnego na ruszcie nie piekę, ale mając coś więcej niż "zwykłe kółko" i menu może się urozmaici :)

 

Daj sobie spokój z węglowymi, też niedawno kupiłem i ciesze się, że posłuchałem rad na forum i kupiłem gazowy. Da się nawet kupić za przyzwoite pieniądze, ja kupiłem ten, https://www.obi.pl/grille-gazowe/grill-gazowy-4-palnikowy-11-72-kw-123x59x108-cm/p/6418479

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, open napisał:

Dwa lata temu jakiś z makro za ok. 550 zł - 3 palniki, emaliowane ruszty, w zestawie reduktor i wąż -> nadal jestem bardzo zadowolony.

 

Drugiego kupiłem miesiąc temu do domku letniskowego, za uwaga, 300 zł - Laguna z Castoramy klik . No, taniej już się chyba nie da 😄

 

Na Allegro te Laguny są droższe ;)

 

12 minut temu, open napisał:

Jak widać - zupełnie budżetowo i niegodnie AK, żadne webery za 3k 😄

 

Zaraz zgłoszę moderatorowi i dostaniesz bana za niegodne zachowanie ;)

 

Chyba też poszukam czegoś niedrogiego w jakimś markecie. Landmann czy Tessa są coś warte?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, mam jeszcze jedno pytanie - na jakie butle są te grille gazowe?

W jakiś opisach czy komentarzach czytałem, że standardowa butla 11kg nie mieści się pod grillem. Czyli jak chcę schować butlę, to w grę wchodzi butla turystyczna?

Czy butle gazowe różnych rozmiarów mają takie same średnice gwintów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków nie można umieszczać butli pod grillem, ma stać jak najdalej. Jedynie u tych najdroższych producentów jest taka możliwość.

Jak Cię razi widok - możesz kupić jakiś pokrowiec na butlę lub wybrać "ładniejszą" nano.

11kg to standard, do niej będzie pasował reduktor,który dają w zestawie lub najłatwiej takowy dokupić.

Turystyczne mają inny reduktor, nano z bp mają jeszcze inny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, open napisał:

W większości przypadków nie można umieszczać butli pod grillem, ma stać jak najdalej. Jedynie u tych najdroższych producentów jest taka możliwość.

Jak Cię razi widok - możesz kupić jakiś pokrowiec na butlę lub wybrać "ładniejszą" nano.

11kg to standard, do niej będzie pasował reduktor,który dają w zestawie lub najłatwiej takowy dokupić.

Turystyczne mają inny reduktor, nano z bp mają jeszcze inny.

 

Z ciekawości poczytałem trochę na stronie Broil King i tam jest napisane:
"Tak! Grille gazowe Broil King zostały zaprojektowane z myślą o Polakach i butlach, które są u nas najpopularniejsze, czyli 11 kg butle metalowe z kołnieżem. Konkurencyjne firmy ze względu na brak argumentów, dlaczego w ich grillach nie zmieścimy dużej butli, rozpowszechniają teorię, że jest to niebezpieczne. Co ciekawe w tych samych grillach na innych rynkach, gdzie butle są mniejsze jak np. USA i Kanada, butle te można tam włożyć. Wniosek jest taki, że nie wszyscy zmienili konstrukcję grilla z myślą o Polakach."

 

Gaspol proponuje mniejsze butle 8kg (można je wymienić m.in. w Obi) i zachwalają "Jej niewielka wysokość (48 cm) sprawia, że idealnie mieści się wewnątrz szafki każdego grilla gazowego, tam gdzie nie wchodzi standardowa butla 11 kg."

 

Z kolei w kilku instrukcjach widziałem zapis tej postaci "starajmy się, aby butla z gazem zawsze była odsunięta od samego urządzenia na maksymalną odległość, na jaką pozwala wężyk"

 

Także zgłupieć można ;)

 

A propos butli i jej przechowywania, czy może cały dzień stać na słońcu, ewentualnie razem z grillem pod jakimś pokrowcem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat... a ile $ trzeba wyłożyć na przyzwoity grill gazowy?

sam będę się przymierzał do wymiany mojego węglowego i coraz bardziej chodzi mi gazowy po głowie, tylko słyszałem, że te "tanie" po kilka stów to raczej omijać szerokim łukiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bb_maciek napisał:

podepnę się pod temat... a ile $ trzeba wyłożyć na przyzwoity grill gazowy?

sam będę się przymierzał do wymiany mojego węglowego i coraz bardziej chodzi mi gazowy po głowie, tylko słyszałem, że te "tanie" po kilka stów to raczej omijać szerokim łukiem...

Btw teraz jakis jest w lidlu. Moze zobacz tak z gwarancja jest spoko. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o długość gwarancji, to grille Blooma z Castoramy mają 5 lat gwarancji (z wyłączeniami). Można też znaleźć jeszcze grille Fiesta (producent Broil King), objętych 10-cio letnią gwarancją i w cenie 999 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2020 o 13:59, Majkiel napisał:

 

Z ciekawości poczytałem trochę na stronie Broil King i tam jest napisane:
"Tak! Grille gazowe Broil King zostały zaprojektowane z myślą o Polakach i butlach, które są u nas najpopularniejsze, czyli 11 kg butle metalowe z kołnieżem. Konkurencyjne firmy ze względu na brak argumentów, dlaczego w ich grillach nie zmieścimy dużej butli, rozpowszechniają teorię, że jest to niebezpieczne. Co ciekawe w tych samych grillach na innych rynkach, gdzie butle są mniejsze jak np. USA i Kanada, butle te można tam włożyć. Wniosek jest taki, że nie wszyscy zmienili konstrukcję grilla z myślą o Polakach."

 

Gaspol proponuje mniejsze butle 8kg (można je wymienić m.in. w Obi) i zachwalają "Jej niewielka wysokość (48 cm) sprawia, że idealnie mieści się wewnątrz szafki każdego grilla gazowego, tam gdzie nie wchodzi standardowa butla 11 kg."

 

Z kolei w kilku instrukcjach widziałem zapis tej postaci "starajmy się, aby butla z gazem zawsze była odsunięta od samego urządzenia na maksymalną odległość, na jaką pozwala wężyk"

 

Także zgłupieć można ;)

 

A propos butli i jej przechowywania, czy może cały dzień stać na słońcu, ewentualnie razem z grillem pod jakimś pokrowcem?

A powiedz gdzie widujesz butle na wymianę? Wszędzie.... na stacjach paliw, pod sklepami i nigdzie nie są niczym osłonięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2020 o 13:59, Majkiel napisał:

A propos butli i jej przechowywania, czy może cały dzień stać na słońcu, ewentualnie razem z grillem pod jakimś pokrowcem?

Jak się obawiasz tego kup elektryczny. IMHO to lepszy substytut węglowego. Smakuje tak samo a jest łatwiejszy i znacznie mniejszy.

U siebie jak jest większe grillowanie to odpalam węglowy, jak dzieci chcą kiełbaskę na dworze z grilla zjeść to na szybko odpalam elektryczny. Smaki różne ale wygoda większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2020 o 08:10, open napisał:

W większości przypadków nie można umieszczać butli pod grillem, ma stać jak najdalej. Jedynie u tych najdroższych producentów jest taka możliwość.

Jak Cię razi widok - możesz kupić jakiś pokrowiec na butlę lub wybrać "ładniejszą" nano.

11kg to standard, do niej będzie pasował reduktor,który dają w zestawie lub najłatwiej takowy dokupić.

Turystyczne mają inny reduktor, nano z bp mają jeszcze inny.

 

 

Na te wszystkie problemy  z użyciem butli turystycznej jest proste rozwiązanie - przejściówka na duży gwint kątowa.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Jak się obawiasz tego kup elektryczny. IMHO to lepszy substytut węglowego. Smakuje tak samo a jest łatwiejszy i znacznie mniejszy.

U siebie jak jest większe grillowanie to odpalam węglowy, jak dzieci chcą kiełbaskę na dworze z grilla zjeść to na szybko odpalam elektryczny. Smaki różne ale wygoda większa.

 

to w końcu jak smakuje ? ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sherif napisał:

Jak się obawiasz tego kup elektryczny. IMHO to lepszy substytut węglowego. Smakuje tak samo a jest łatwiejszy i znacznie mniejszy.

U siebie jak jest większe grillowanie to odpalam węglowy, jak dzieci chcą kiełbaskę na dworze z grilla zjeść to na szybko odpalam elektryczny. Smaki różne ale wygoda większa.

 

Nie, nie obawiam się, tylko zastanawiam :)

A co do elektrycznego, to mam małą patelnię grilową i dwie kiełbaski zawsze mogę na niej usmażyć i wynieść na taras.

Co do samego grilla, pooglądałem w necie, podotykałem też coś w dwóch sklepach i wstępnie mam wybrane dwa modele firmy Activa Grillküche - Cabrio albo Toledo (599 albo 699 zł), a jeśli jednak węglowy - to Angular Smart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.