Skocz do zawartości

Instalacja deski tarasowej - modrzew


Kiwal

Rekomendowane odpowiedzi

Buduje podloge pod pergola, nic wielkiego, raptem 13m2.

W zamysle ma byc wykonany z deski modrzewiowej - syberyjskiej.

 

Utknalem na kupnie maaterialu do przytwierdzenia jej. Chcialem to robic tradycyjnie, wg projektu Spax-a, czyli na legary polozyc podkladki dystansowe i od gory to skrecic wkretami.

W sklepie natomiast chca mnie przekonac do zakupu niewidzialnych laczen, ale takich podstawowych, co sie wbija z jednej strony deski a z drugiej przykreca. Cos takiego: https://www.ispas.cz/prislusenstvi/twin-montazni-klipy-pro-terasova-prkna

 

Doradzcie czy to moze dzialac czy moze to herezja?

Sam juz nie wiem....Dzieki z gory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mam zaufania do tych systemów. Widziałem jak deska po czasie była w stanie wyrwać wkręty z legarów, a dylatacja 6mm między deskami, na jesień wychodziła na 0. U mnie modrzew też mocno pracuje. Przy montażu, kilka sztuk musiałem naciągać pasami, żeby wyrównać i wtedy łatwiej chyba skręcić wkrętem od góry.

 

Robiłbym na wylot. Nawiercać pilotem i na wkręty tarasowe. Najlepiej z nierdzewki.

 

Ale ja amator majsterkowicz jestem

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kiwal napisał:

Buduje podloge pod pergola, nic wielkiego, raptem 13m2.

W zamysle ma byc wykonany z deski modrzewiowej - syberyjskiej.

 

Utknalem na kupnie maaterialu do przytwierdzenia jej. Chcialem to robic tradycyjnie, wg projektu Spax-a, czyli na legary polozyc podkladki dystansowe i od gory to skrecic wkretami.

W sklepie natomiast chca mnie przekonac do zakupu niewidzialnych laczen, ale takich podstawowych, co sie wbija z jednej strony deski a z drugiej przykreca. Cos takiego: https://www.ispas.cz/prislusenstvi/twin-montazni-klipy-pro-terasova-prkna

 

Doradzcie czy to moze dzialac czy moze to herezja?

Sam juz nie wiem....Dzieki z gory.

Jedyną zaletą tego systemu jest to, że go nie widać. Największą wadą to, że jak ci się coś stanie z którąś deską ze środka, to rwiesz po kolei wszystkie deski, aż do niej dojdziesz - przy wkrętach tego problemu nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, riot napisał:

Jakoś nie mam zaufania do tych systemów. Widziałem jak deska po czasie była w stanie wyrwać wkręty z legarów, a dylatacja 6mm między deskami, na jesień wychodziła na 0. U mnie modrzew też mocno pracuje. Przy montażu, kilka sztuk musiałem naciągać pasami, żeby wyrównać i wtedy łatwiej chyba skręcić wkrętem od góry.

 

Robiłbym na wylot. Nawiercać pilotem i na wkręty tarasowe. Najlepiej z nierdzewki.

 

Ale ja amator majsterkowicz jestem

 

 

masz 6mm dylatacji? ja zrobiłem już pół tarasu z modrzewia na 4mm i mam jeszcze okazje drugie pół zrobić więcej, a tamto poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz 6mm dylatacji? ja zrobiłem już pół tarasu z modrzewia na 4mm i mam jeszcze okazje drugie pół zrobić więcej, a tamto poprawić.
Jak radziłem się mądrych głów od tarasów, to te 6mm podawali mi jako takie bezpieczne minimum. Zrobiłem jak radzili. Miałem zestaw śrub ze Spaxa w którym były krzyżyki dystansowe w zakresie od 4-7 mm, więc tym się wspomagałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Kiwal napisał:

Panowie, co to znaczy sciagalem pasami?

mialem 2x takie pasy:

https://allegro.pl/oferta/pas-sciagajacy-do-ukladania-paneli-podlogowych-5m-9311883700

 

Pierwszą najrówniejszą deskę ustawiłem najdokładniej jak mogłem. Miałem takie 4m deski.

Drugą deskę odseparowałem, chyba w 4-ech punktach gwoździami i dociągałem do gwoździ pasami. Jak doszło to deskę przykręcałem, wyciągałem gwoździe i następna deska.

Wyszło idealnie.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, dodomela napisał:

 

Wyszło idealnie.

 

Robiłem identycznie, jako dystansów używałem listewek. Nieraz trzeba było naprawdę mocno dociągnąć, bo niektóre deski jak banany, brakowało i z 1 cm. To jest chyba najlepsza i jedyna metoda ułożenia modrzewia w miarę równo. Niestety, o ile szczeliny są równe, 5 mm, to deski tak pracują, że w jednym miejscu szpara jest taka że można się schować. Decha po szerokości wygieła się w łuk, jeną stronę podniosło i wygląda jakby tam był z 1 cm przerwy. Ale z tego co patrzyłem - tarasy z modrzewia tak mają. Niedaleko jest knajpa z takim tarasem i wygląda to podobnie jak u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia napiszę, że prostowanie / dociaganie desek tak aby przerwy między deskami były równe to stosunkowo łatwe zadanie. Dużo więcej wysiłku i uwagi potrzeba do naprostowania deski jeśli ta postanowiła z płaskiej stać się łódką. Przy dokręceniu takiej łódki zamiast płaskiej podłogi mamy wyboistą.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2020 o 16:19, Kiwal napisał:

Buduje podloge pod pergola, nic wielkiego, raptem 13m2.

W zamysle ma byc wykonany z deski modrzewiowej - syberyjskiej.

 

Utknalem na kupnie maaterialu do przytwierdzenia jej. Chcialem to robic tradycyjnie, wg projektu Spax-a, czyli na legary polozyc podkladki dystansowe i od gory to skrecic wkretami.

W sklepie natomiast chca mnie przekonac do zakupu niewidzialnych laczen, ale takich podstawowych, co sie wbija z jednej strony deski a z drugiej przykreca. Cos takiego: https://www.ispas.cz/prislusenstvi/twin-montazni-klipy-pro-terasova-prkna

 

Doradzcie czy to moze dzialac czy moze to herezja?

Sam juz nie wiem....Dzieki z gory.

wg mnie żadnych pierdół tylko porządne wkręty tego typy: SPAX-WKRETY-DO-DESKI-TARASOWEJ-5x60-500-

w zestawach często są wkręty, końcówka do wkrętarki, specjalne wiertło i co bardzo ważne krzyżaki do dylatacji.

 

Pomijając już pewność montażu to pamiętaj o tym, że czasem deskę tarasową trzeba odkręcić. Mi już się dwa razy zdarzało.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.