Skocz do zawartości

Okap jako pochłaniacz ?


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym pod szafką a nad kuchenką zamontować taki okap

https://www.euro.com.pl/okapy/amica-ose5111i.bhtml#opinie

 

Nie mam natomiast w pobliżu kratki wentylacyjnej do której mógłbym ten okap podpiąć.

Chciałbym aby pełnił funkcję pochłaniacza

 

Da sie tak ?

Ona wg mnie ma od góry dziurę na rurę :-) i ta dziura bylaby zatkana dołem górnej szafki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W danych technicznych i faq masz napisane, że może pracować jako pochłaniacz. Aby się upewnić poszukałbym w sieci instrukcji obsługi.

Pochłaniaczem pozbędziesz się uciążliwych zapachów (wymieniając oczywiście filtry węglowe), natomiast nie pozbędziesz się nadmiaru wilgoci.

 

edit: nawet na zalinkowanej stronie euro masz instrukcję. Wynika z niej, że jest jakiś przełącznik plus zaślepka, którą wybija się gdy chce się używać w trybie wyciągu.

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, open napisał:

W danych technicznych i faq masz napisane, że może pracować jako pochłaniacz. Aby się upewnić poszukałbym w sieci instrukcji obsługi.

Pochłaniaczem pozbędziesz się uciążliwych zapachów (wymieniając oczywiście filtry węglowe), natomiast nie pozbędziesz się nadmiaru wilgoci.

 

edit: nawet na zalinkowanej stronie euro masz instrukcję. Wynika z niej, że jest jakiś przełącznik plus zaślepka, którą wybija się gdy chce się używać w trybie wyciągu.

 

Bardzo Ci dziękuję :-)

Jednoznacznie przyznaję się do niechęci do czytania instrukcji :-)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

 

Bez podłączenia do wolnego kanału wentylacyjnego nie odprowadzi wilgoci z gotowania. Będzie to tylko pochłaniacz i to do momentu kiedy wkład nie zasyfi się.

To już lepiej dokupić okap gdzie filtry mają coś jak granulowany węgiel aktywny.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia odpowiem, że ten wkład węglowy bez podłączenia do kanału wentylacyjnego nic nie daje. 

Mam okap z wkładami węglowymi, które regenerowalem. Węgiel można kupić kilka razy taniej niż fabryczne wkłady, kupiłem to samo co było we wkładzie, ta sama wielkość granulek.

 

Mało co to wciąga i średnio filtruje. Węgiel że starych wkładów tylko trochę był tłusty od potraw, a ile miał lat, nie wiem.

 

Na szczęście zabawa z nowym węglem była groszowa.

 

Co do montażu pod szafką, teściowa ma tak zrobione, ciągnie slabo.i w zasadzie nie jest używany ten okap.

Edytowane przez analyzer64
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, analyzer64 napisał:

Z doświadczenia odpowiem, że ten wkład węglowy bez podłączenia do kanału wentylacyjnego nic nie daje. 

Mam okap z wkładami węglowymi, które regenerowalem. Węgiel można kupić kilka razy taniej niż fabryczne wkłady, kupiłem to samo co było we wkładzie, ta sama wielkość granulek.

 

Mało co to wciąga i średnio filtruje. Węgiel że starych wkładów tylko trochę był tłusty od potraw, a ile miał lat, nie wiem.

 

Na szczęście zabawa z nowym węglem była groszowa.

 

Co do montażu pod szafką, teściowa ma tak zrobione, ciągnie slabo.i w zasadzie nie jest używany ten okap.

Też jak mieszkałem bloku to się bawiłem w nasypywanie węgla :). Coś to pewnie dawało, bo węgiel jak piszesz był tłusty. Niestety trudno to porównać jak jest bez.

Obecnie mam duży okap podpięty do pionów i w sumie go praktycznie nie używamy. W zupełności wystarcza wentylacja mech, która usuwa sprawie wszelkie zapachy, nawet mimo otwartej kuchni na cały dom i olbrzymiej antresoli.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Motoryken napisał:

No to jak będzie wyrzucał przefiltrowane powietrze do pomieszczenia?

:hmm:

 

Nie będzie, w tej konfiguracji jak zgasisz zapałkę nad okapem to on ledwie wciąga dym.

 

Znam to rozwiązanie aż za dobrze, poza tym że tłuszcz nie będzie się osadzał na dole szafki tylko na okapie, będzie dodatkowe oświetlenie to innych plusów nie ma.

Kiedyś nawet myślałem, żeby teściowej zrobić dwie dziury w szafce na przelot, wewnątrz dać spirorurę i coś pokombinować z dodatkowym filtrem węglowym, żeby wydmuch szedł na kuchnię, ale pomysł porzuciłem.

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

Dlatego trzeba okap wpiąć spirorurą w wolny kanał wentylacyjny, a drugi kanał pozostawić tylko wentylacyjnym. Czyli potrzebne są 2 kanały obok siebie.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

U siebie w mieszkaniu mam 2 osobne kanały obok siebie ale wiem że często jest tylko jeden kanał. Wtedy podłączenie do niego okapu nie jest podobno właściwym rozwiązaniem.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, adam_W napisał:

U siebie w mieszkaniu mam 2 osobne kanały obok siebie ale wiem że często jest tylko jeden kanał. Wtedy podłączenie do niego okapu nie jest podobno właściwym rozwiązaniem.

 

Z tego co wiem, to przy dwóch kanałach i tak trzeba dopytywać czy można w bloku się podłączyć okapem pod ten dodatkowy, z uwagi że w większości jest kanał główny, a szeregowo podpięte do niego mieszkania, więc też komuś możesz "wiać" do wnętrza mieszkania, najlepiej dopytać w administracji i tyle :ok: 

W każdym razie okap z podłączeniem do kanału wentylacji ma sens, bo i ciągnie dobrze :ok: 

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sherif napisał:

Też jak mieszkałem bloku to się bawiłem w nasypywanie węgla :). Coś to pewnie dawało, bo węgiel jak piszesz był tłusty. Niestety trudno to porównać jak jest bez.

Obecnie mam duży okap podpięty do pionów i w sumie go praktycznie nie używamy. W zupełności wystarcza wentylacja mech, która usuwa sprawie wszelkie zapachy, nawet mimo otwartej kuchni na cały dom i olbrzymiej antresoli.

 

Zgadzam się, mam zrobiony pochłaniacz, z wylotem górą, ewentualne tłuszcze staram się nim wciągać, resztę załatwiam WM.

Minusem takiego rozwiązania jest nadmuch powietrza powrotnego prosto nad płytę(okap w narożniku) i rozdmuchanie wciąganego powietrza, ani tłuszcze ani zapachy nie idą w pochłaniacz wtedy.

 

Ja się jednak zastanawiam ciężko nad przewiertem ściany i wystawieniem okapu na zewnątrz, na początku miałem fazę na odzysk ciepła, ale rozbujane zapachy po rybie, kotletach itp. utrzymują się w domu ok. 1-2 godziny przy średnim lub mocnym wietrzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komor napisał:

 

Zgadzam się, mam zrobiony pochłaniacz, z wylotem górą, ewentualne tłuszcze staram się nim wciągać, resztę załatwiam WM.

Minusem takiego rozwiązania jest nadmuch powietrza powrotnego prosto nad płytę(okap w narożniku) i rozdmuchanie wciąganego powietrza, ani tłuszcze ani zapachy nie idą w pochłaniacz wtedy.

 

Ja się jednak zastanawiam ciężko nad przewiertem ściany i wystawieniem okapu na zewnątrz, na początku miałem fazę na odzysk ciepła, ale rozbujane zapachy po rybie, kotletach itp. utrzymują się w domu ok. 1-2 godziny przy średnim lub mocnym wietrzeniu.

To nie wywala Ci górą ?

Ja zrobiłem kanał do okapu właśnie na zewn, kawałek do góry, potem kolanko płaskie na zewn, i prostokątna rura do dachu. Rura zginęła w elewacji. Przy podłączeniu dałem klapki które gdy okap nie pracuje zamykają odpływ powietrza a co za tym idzie i ciepła.

 

Dobrze masz dobraną WM ? U mnie przy 1 wymiana kubatury /h i trybie "wietrzenie" zazwyczaj wystarcza (650m3/h, 10min), jak nie drugi taki cykl załatwia kwestie zapachów, nawet jak się coś przypali i alarm zgłosi dym w kuchni :).

Jedyna sytuacja gdzie odpalamy okap to długotrwałe gotowanie czegoś co ma nieciekawy zapach, typu kalafior, wtedy chodzi okap na czas gotowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W
3 godziny temu, analyzer64 napisał:

 

Z tego co wiem, to przy dwóch kanałach i tak trzeba dopytywać czy można w bloku się podłączyć okapem pod ten dodatkowy, z uwagi że w większości jest kanał główny, a szeregowo podpięte do niego mieszkania, więc też komuś możesz "wiać" do wnętrza mieszkania, najlepiej dopytać w administracji i tyle :ok: 

W każdym razie okap z podłączeniem do kanału wentylacji ma sens, bo i ciągnie dobrze :ok: 

Musiałbym dopytać ale jak kiedyś administrator był u mnie z jakimś jeszcze gościem od budownictwa bo wezwałem ich ponieważ miałem problem z nawiewaniem z kratek to o ile dobrze pamiętam pytałem wtedy o podłączenie okapu pod jeden z kanałów i chyba jest taka możliwość. Nie kojarzę dokładnie rozmowy bo było to jakiś czas temu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.