Jump to content
gis123

System start-stop

Recommended Posts

Używacie? 

Wyłączacie? 

Ma jakiś negatywny wpływ na auto? 

Albo pozytywny na spalanie? 

Mam pierwsze auto z tym systemem i dziwnie się czuję jak mi auto gaśnie na światłach... 

Ja wyłączam po odpaleniu, bo mnie wkurza. Ale dlatego, że mam silnik Diesla 

Jeździłem benzyną i tam mi pasowało.

9 minut temu, gis123 napisał:

Używacie? 

Wyłączacie? 

Mam pierwsze auto z tym systemem i dziwnie się czuję jak mi auto gaśnie na światłach... 

W benzynie przy DSG zupełnie nie odczuwam w dieslu przy DSG była katastrofa. 

• Like 1

Wyłączam.

Diesel
Używam

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Posted (edited)
46 minut temu, rwIcIk napisał:

Ja wyłączam po odpaleniu, bo mnie wkurza. Ale dlatego, że mam silnik Diesla 

Jeździłem benzyną i tam mi pasowało.

Dokladnie. W benzynie spoko w dieslu jakoś czujesz ze silnik tego nie lubi. 

Diesel to silnik, który odpalalo się rano i gasiło wieczorem a nie włącz/wyłącz co światła. 

Edited by chojny
  • Like 2

No właśnie w dizlu. 

Też mnie drażni. 

• Like 1

Beznyna/lpg wyłączam, tzn. wyłączyłem kiedyś tam. Raz na jakiś czas sprawdzam czy S&S działa, daje mi to jakikolwiek podgląd na stan akumulatora.

Wiem, 

Właśnie zmieniłem i się ustrojstwo aktywowało. 

Benzyna, wyłączam po odpaleniu, ale czasem włączę jak są warunki sprzyjające, np dojeżdżam do przejazdu kolejowego z zamkniętymi szlabanami, albo właśnie złapało mnie czerwone na znanym mi skrzyżowaniu i wiem, że długo się czeka. Takie wyjątki robię tylko przy nagrzanym w pełni silniku i podczas normalnej jazdy bez dużych obciążeń. Poprzedni właściciel  też wyłączał, bo do przebiegu 86 kkm komputer naliczył tylko 140 uruchomień z SS.

• Like 1
  • shocked 1

2 godziny temu, gis123 napisał:

Używacie? 

Wyłączacie? 

Wnerwia i jest zawsze wyłączany.

Mam w nowym aucie od półtorej miesiąca i uzywam. Silnik benzynowy, SS działa szybko, w zasadzie szybciej od wybicia biegu. Fajne też jest to, że jak auto przede mna ruszy to SS sam odpala silnik zanim wcisne sprzęgło. Pacjent to Golf 7. Kilka lat temu w Kaszkaju wylaczalem system za każdym razem bo miał powolna reakcje i był głupio zaprogramowany. Tam wyłączal sie zawsze silnik jak auto stawalo, czy upal w aucie i klima jeszcze nie wychlodzila wnętrza, czy tez zima za oknem, ogrzewanie włączone a SS w Nissanie zatrzymywal również grzanie. Tam było to kiepsko pomyślane.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

zazwyczaj deaktywuję ... chociaż mam czasami jakieś dłuższe postoje gdy np. coś jem lub korzystam z gniazdka zapalniczki do pracy na laptopie ... i wtedy SS jest aktywne żeby silnik sam się gasił kiedy nie jest potrzebny i sam odpalał kiedy trzeba schłodzić wnętrze. 

W mondeo 1.5EB start-stop działa bardzo łagodnie i nie jest irytujący. 

Ustawiłem tryb "Komfort" w menu klimatyzacji i S&S nie działa, o czym lojalnie uprzedza producent w instrukcji obsługi ;]

• Like 1

Cały czas jest wyłączony, bo w moim aucie jest głupi jak but od lewej nogi, tj. temperatura wnętrza inna niż ustawiona w klimie, albo silnik jeszcze nie nagrzany, a ten go wyłącza.
Wyjątek to ekstremalny korek z długimi postojami, przejazd kolejowy, niski poziom paliwa w baku gdy daleko od stacji - czyli w sumie rzadko.

9 godzin temu, norbert123 napisał:

Akumulator bedziesz mial starszy to sie sam eylaczy

3-letni aku - komp. nadal gasi sinik, by po chwili odpalić - jeszcze bardziej wkurzające.

Stojąc na przejeździe kolejowym gaszę ze stacyjki ;]

Ja ustawilem zeby sie nie wlaczal ale nie w kazdym aucie da sie to zrobic po bluetooth.

Diesel, wyłączam zaraz po odpaleniu. W sumie to i tak podczas codziennej drogi do pracy zadziałałby ze 2-3 razy.

• Like 1

Peugeot 208 noPb z automatem i wyłączam. System działa ogólnie ok, ale czasem ma odpały, ze gasi silnik na 1-2 sekundy. Najbardziej irytujący jest jednak w sytuacjach, gdzie trzeba ruszyć ze stopu w lewo bądź w prawo. Krótko po załączeniu nie działa wspomaganie układu kierowniczego i w związku z tym auto już nabiera prędkości, ja się siłuję z kierownicą, by po chwili zadziałało wspomaganie i kierownica obraca się bardziej niż potrzeba to obrania optymalnego toru jazdy. Podobna sytuacja u znajomego w Mondeo z dieslem i automatem.

Myślę, że w manualu jest to do przeżycia, bo silnik startuje w momencie wciskania sprzęgła i zanim kierownik wbije bieg i zacznie ruszać, to już ciśnienie w układzie wspomagania wzrośnie i można normalnie wykonywać manewry.

4 minuty temu, zejk napisał:

Peugeot 208 noPb z automatem i wyłączam. System działa ogólnie ok, ale czasem ma odpały, ze gasi silnik na 1-2 sekundy. Najbardziej irytujący jest jednak w sytuacjach, gdzie trzeba ruszyć ze stopu w lewo bądź w prawo. Krótko po załączeniu nie działa wspomaganie układu kierowniczego i w związku z tym auto już nabiera prędkości, ja się siłuję z kierownicą, by po chwili zadziałało wspomaganie i kierownica obraca się bardziej niż potrzeba to obrania optymalnego toru jazdy. Podobna sytuacja u znajomego w Mondeo z dieslem i automatem.

Myślę, że w manualu jest to do przeżycia, bo silnik startuje w momencie wciskania sprzęgła i zanim kierownik wbije bieg i zacznie ruszać, to już ciśnienie w układzie wspomagania wzrośnie i można normalnie wykonywać manewry.

Mam diesla z automatem i nie ma takich cyrków.

Być może dlatego, że wspomaganie jest elektryczne.

• Like 1

8 godzin temu, spad napisał:

Fajne też jest to, że jak auto przede mna ruszy to SS sam odpala silnik zanim wcisne sprzęgło. Pacjent to Golf 7.

A jak nie masz sprzęgła a masz wrzucony 1 bieg to SS się odpali (i co wtedy będzie?) czy jednak będzie wiedział że jest niebezpieczna konfiguracja?

Teraz, bielaPL napisał:

A jak nie masz sprzęgła a masz wrzucony 1 bieg to SS się odpali (i co wtedy będzie?) czy jednak będzie wiedział że jest niebezpieczna konfiguracja?

W sofcie są zdefiniowane wszystkie warunki, jakie mają być spełnione do zatrzymania i uruchomienia silnika. ZTCP to w manualu jest to skrzynia w pozycji N, wciśnięty hamulec zasadniczy i puszczone sprzęgło oraz szereg warunków związanych ze stanem akumulatora, nastawami klimatyzacji vs różnica temp zadanej i rzeczywistej itp.

• Like 3

Działa sobie w tle, nie przeszkadza, to używam. Dodatkowo dzięki temu nie trzeba auta gasić po zakończeniu jazdy. SS i tak wyłącza silnik a gdy kierowca odepnie pasy bezpieczeństwa auto uznaje, że skończyliśmy jazdę i się wyłącza.

:ok:

14 minut temu, bielaPL napisał:

Nie sprawdzałem bo to trochę sztuczna sytuacja dla skrzyni manualnej. Nie ma szans zatrzymać auta do zera bez wciskania sprzęgła zakładając normalne użytkowanie. Bo hamując wciskasz sprzęgło, wypinasz bieg i stoisz. Więc ponowne wbicie biegu wymusza sprzęgło i system odpali. 

3 minuty temu, Dark_Knight napisał:

Działa sobie w tle, nie przeszkadza, to używam. Dodatkowo dzięki temu nie trzeba auta gasić po zakończeniu jazdy. SS i tak wyłącza silnik a gdy kierowca odepnie pasy bezpieczeństwa auto uznaje, że skończyliśmy jazdę i się wyłącza.

:ok:

A jak masz jeszcze do tego keyless to już w ogóle mega wygodne rozwiązanie.

• Like 1

1 minutę temu, spad napisał:

Nie sprawdzałem bo to trochę sztuczna sytuacja dla skrzyni manualnej. Nie ma szans zatrzymać auta do zera bez wciskania sprzęgła zakładając normalne użytkowanie. Bo hamując wciskasz sprzęgło, wypinasz bieg i stoisz. Więc ponowne wbicie biegu wymusza sprzęgło i system odpali. 

a kapuje, czyli silnik zgaszony, wrzucasz sprzegło i 1 i już odpali

1 minutę temu, bielaPL napisał:

Odpali zanim wrzucisz 1-ke ;)

• Like 2

Posted (edited)
4 minuty temu, bielaPL napisał:

Dokładnie. W zasadzie SS w Golfie jest tak szybkie, że nie zdążysz wbić 1-ki do końca a silnik już kręci. Ale jak miałem ten system w KyszKysz to zdawał się być wolniejszy, bardziej irytował i go wyłączałem w czasie jazdy. 

Edited by spad
  • Like 1

12 godzin temu, gis123 napisał:

Używacie? 

Wyłączacie? 

Tak, aku siada ;] 

Kiedyś wyłączałem, potem się przyzwyczaiłem i w zasadzie olałem temat.

Raz stałem w korku w Krakowie. Po 10 wyłączeniu silnika już nie dał rady zapalić. Od tej pory mam traumę i wyłączam :phi: 

• Haha 2

W Seacie używam. Działa fajnie. Zanim wbiję 1 już silnik chodzi. W zasadzie ruszam tak jak bez aktywnego ss., Zawsze system zdąży. Natomiast jeździłem crosslandem z tym systemem i tam było gorzej na tyle że wyłączyłem bo mnie drażnił.

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka

Mam w dieslu manualu. O dziwo działa bardzo płynnie. Nie przeszkadza.

Wysłane z tel.

W dieslu DSG wyłączam.

Przez rok miałem benzynę (1.2 PSA) z manualem i nie wyłączałem, bo działało nieirytująco i to nie był mój samochód (wynajem), więc było mi wszystko jedno czy coś się od tego bardziej zużywa. No i ten silnik na wolnych obrotach strasznie nieprzyjemnie wibrował, więc doceniałem na światłach istnienie S/S tak naprawdę.

• Like 1

zdezaktywowałem na stałe, Greta mnie nie lubi 😄

Benzyna 4cyl. Generalnie nie przeszkadza, odpala bez szarpnięć. Wyłączam tylko jak mam jeszcze za gorąco (lato) albo za zimno (jesień/zima) w aucie. 

Ale np w nowej astrze z 1.2 turbo wyłącza silnik jeszcze w trakcie jazdy, co mi trochę przeszkadzało. 

• shocked 2

14 godzin temu, gis123 napisał:

Używacie? 

Wyłączacie? 

Olewam. Przez pierwsze dwa tygodnie drażniło, potem się przyzwyczaiłem.

Czasem w powolnym korku z ciągłym podjeżdżaniem potrafię jedynie wyłączyć, taki jedynie negatyw zauważyłem.

Teraz, iwik napisał:

Ale np w nowej astrze z 1.2 turbo wyłącza silnik jeszcze w trakcie jazdy, co mi trochę przeszkadzało. 

W Volvo też tak jest i dla mnie się to akurat podoba .. taki efekt hybrydy :phi:.

3 minuty temu, iwik napisał:

W czym ci przeszkadzało?

13 godzin temu, chojny napisał:

Dokladnie. W benzynie spoko w dieslu jakoś czujesz ze silnik tego nie lubi. 

Diesel to silnik, który odpalalo się rano i gasiło wieczorem a nie włącz/wyłącz co światła. 

Ja mam inne spostrzeżenia, to zależy od marki/modelu. Np w Volvo 2.4D odpalał momentalnie, bez szarpnięć, praktycznie nie zauważalnie. Natomiast w Passacie TDI z DSG działało to kiepsko, znacznie wolniej odpalał, czasami szarpnął. Możliwe, że są jakieś różnice tech w odpalaniu ..albo to tylko moje odczucia :). W starszych BMW noPb też niezbyt płynnie odpalał.

1 minutę temu, format napisał:

W czym ci przeszkadzało?

Może przyzwyczajenia po autach z PRL .. o f.. znowu zdechł przed światłami :phi:.

• Haha 1

Teraz, format napisał:

W czym ci przeszkadzało?

Mam schizę, że się coś zepsuło, zgasł i np siądzie mi za chwilę wspomaganie :hehe:

Pewnie kwestia przyzwyczajenia. 

1 minutę temu, iwik napisał:

Mam schizę, że się coś zepsuło, zgasł i np siądzie mi za chwilę wspomaganie :hehe:

Pewnie kwestia przyzwyczajenia. 

S&S zdaje się instalowany jest wszędzie tam gdzie wspomaganie jest elektryczne, lub co najwyżej elektro-hydrauliczne. Innymi słowy wspomaganie z wyłączonym silnikiem działa, acz nie zawsze z pełną werwą. Do tego gdy spadnie podciśnienie w serwie (czyli napompujesz sobie hamulec kilka razy) to silnik też od razu wstanie, więc wspomagania hamulców też nie stracisz.

Posted (edited)
5 minut temu, format napisał:

S&S zdaje się instalowany jest wszędzie tam gdzie wspomaganie jest elektryczne....

Ja to wiem, dlatego mówię, że to kwestia przyzwyczajenia i pozycia się "lęku pierwotnego". 

W każdym razie w VW tego nie ma, silnik gasnie dopiero przy prędkości "spacerowej", a nie np przy 30 km/h jak dojeżdżam do świateł. 

Edited by iwik

4 minuty temu, iwik napisał:

Ja to wiem, dlatego mówię, że to kwestia przyzwyczajenia i pozycia się "lęku pierwotnego". 

W każdym razie w VW tego nie ma, silnik gasnie dopiero przy prędkości "spacerowej", a nie np przy 30 km/h jak dojeżdżam do świateł. 

W Astrze V 1.6t silnik gaśnie mi poniżej 5km/h, wstaje powyżej 8km/h.

9 minut temu, format napisał:

S&S zdaje się instalowany jest wszędzie tam gdzie wspomaganie jest elektryczne, lub co najwyżej elektro-hydrauliczne. Innymi słowy wspomaganie z wyłączonym silnikiem działa, acz nie zawsze z pełną werwą. Do tego gdy spadnie podciśnienie w serwie (czyli napompujesz sobie hamulec kilka razy) to silnik też od razu wstanie, więc wspomagania hamulców też nie stracisz.

Miałem auto z elektro-hydraulicznym i był dziwny efekt "padu" wspomagania, ale za moment odpalał się silnik i już skręcał (brał dane z czujnika skrętu, więc wystarczyło deko ruszyć kierownicą). To dość sporadyczna sytuacja, ale czasem się zdarzało jak np stało się na światłach i chciało motor przepuścić.

W VAG jest to szczególnie wkurzające, jak przy dojeżdżaniu do głównej drogi silnik gaśnie, i w efekcie trzeba się zatrzymać...

Nie da się płynnie włączyć do ruchu...

10 godzin temu, rwIcIk napisał:

3-letni aku - komp. nadal gasi sinik, by po chwili odpalić - jeszcze bardziej wkurzające.

Stojąc na przejeździe kolejowym gaszę ze stacyjki ;]

No ja mam 8 letni aku...;) od nowos i w aucie.

I przestal dzalac rok temu s&s. Czas na wymiane aku ale....odpala nez zarzutu

• Like 1

21 godzin temu, norbert123 napisał:

Akumulator bedziesz mial starszy to sie sam eylaczy

Dokladnie u mnie sie zepsulo po 4 latach. 

A ja lubie ten system. 

Podladowanie nie pomoglo. 

• Like 1

10 godzin temu, Pietro_M napisał:

Diesel, wyłączam zaraz po odpaleniu. W sumie to i tak podczas codziennej drogi do pracy zadziałałby ze 2-3 razy.

To jaki sens wylaczac ? 

10 godzin temu, zejk napisał:

Jakies wady te auta maja.