Skocz do zawartości

Mała butla gazowa


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji oszczędności miejsca chciałbym kuchenkę na działce zasilać butlą 2kg

 

Kupić mogę taką butlę w Castoramie ale jak z wymianą / napełnianiem?

 

https://www.castorama.pl/butla-gazowa-turystyczna-2-kg-id-1099073.html

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2kg można wymienić w casto bez łaski, tylko cena prawie jak za 11 kg. 

Można jeszcze spróbować wariant z tankowaniem samemu na stacji, przejściówka i lejesz, ale to na własne ryzyko, oficjalnie tak nie wolno.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz punktów i wymieniasz. Patrz tylko żeby Ci nie dali z jakąś data legalizacji starsza niż ta co masz. Ja najczęściej na stacjach benzynowych ( widać że mają butle w klatce).
Na palcach jednej ręki znam punkt gdzie napełniają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

Z wymianą takich butli nie ma problemu. Na stacjach często w klatkach jak kol. wyżej pisze że są umieszczone.

Tankowanie samodzielne tzn w małych punktach z LPG może gdzieś w małych miejscowościach jeszcze działa bo sam jeszcze kilka lat temu z tego korzystałem ale to już wtedy się kończyło więc nie ma co na to liczyć za bardzo wg mnie.

 

Amerigas ma butlomaty, można również wymieniać butle np na stacjach paliw Bp. Mają butle normalne 11kg, ale i wersje nano czy dom light. Nie wiem jak z ceną tylko.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy jest taka stacja LPG, gdzie również montują instalacje i legalizują butle samochodowe (chyba przyjeżdża tam inspektor TDT). Oficjalnie mają napisane, że nabijają małe butle. Płaciłem ok. 15-20 zł. Podpytaj też na małych stacjach, może gdzieś lokalnie ktoś ci nabije 'na tyłach', filozofia to żadna. Jeszcze inna możliwość - punkty handlujące gazami technicznymi. 

Oczywiście wymiana jest najłatwiejsza, ale szkoda nowa butlę komuś oddawać w zamian za starą i odrapaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marko33 napisał:

Z racji oszczędności miejsca chciałbym kuchenkę na działce zasilać butlą 2kg

To pozorna oszczędność. Gaz w butli turystycznej jest 2x droższy od tego w dużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fili_P napisał:

Szukasz punktów i wymieniasz. Patrz tylko żeby Ci nie dali z jakąś data legalizacji starsza niż ta co masz. Ja najczęściej na stacjach benzynowych ( widać że mają butle w klatce).
Na palcach jednej ręki znam punkt gdzie napełniają

Kupuje się duża butlę oraz małą i wąż do napełniania. Można też dogadać się na napełnianie z kimś, kto kupuje duże butle.

Przelewanie LPG pomiędzy butlami to żadna filozofia. Dodatkowo - nie ma potrzeby legalizacji butli turystycznej - można kupić butlę za 20 zł.

Ja tak robię z gazem do grilla gazowego. Mam dwie turystyczne butle, wąż i biorę gaz od teścia, który korzysta z dużych butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozorna oszczędność. Gaz w butli turystycznej jest 2x droższy od tego w dużej.
Chodzi o miejsce w szafce
Taką 2kg wstawię na półkę i po temacie, ta 11kg zajmie pół szafki i półkę musiałbym ciąć

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Marko33 napisał:

Chodzi o miejsce w szafce
Taką 2kg wstawię na półkę i po temacie, ta 11kg zajmie pół szafki i półkę musiałbym ciąć
 

11 kg u mnie starcza na ponad rok, a punkt wymiany mam na wsi :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marko33 napisał:

Chodzi o miejsce w szafce
Taką 2kg wstawię na półkę i po temacie, ta 11kg zajmie pół szafki i półkę musiałbym ciąć

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Weź pod uwagę jeszcze kwestie wydajności.

Butla turystyczna ma mniejszą wydajność w ilości gazu na godzinę. Jak kuchenka jest na butlę 11 kg, to wydajność butli turystycznej może być za mała i będzie słaby płomień.

Mała butla przy poborze gazu szybko się ostudzi i gaz przestanie prawie parować. Dokładnie z tego samego powodu reduktor w samochodzie jest ogrzewany płynem chłodzącym.

Trzeba też użyć reduktor nie od butli turystycznej, tylko duży z przejściówką, a najlepiej jeszcze z regulacją.

 

 

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę jeszcze kwestie wydajności.
Butla turystyczna ma mniejszą wydajność w ilości gazu na godzinę. Jak kuchenka jest na butlę 11 kg, to wydajność butli turystycznej może być za mała i będzie słaby płomień.
Mała butla przy poborze gazu szybko się ostudzi i gaz przestanie prawie parować. Dokładnie z tego samego powodu reduktor w samochodzie jest ogrzewany płynem chłodzącym.
Trzeba też użyć reduktor nie od butli turystycznej, tylko duży z przejściówką, a najlepiej jeszcze z regulacją.
 
 
O tym nie myślałem, jedynie o zajętym w szafce miejscu i że częściej będę musiał wymieniać butlę

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, adam_W napisał:

Nie możesz dużej butli mieć w ogóle gdzieś indziej? Kwestia dłuższego przewodu i po problemie.

 

A mogę mieć piętro niżej ?

NIżej mam piwnicę i tam mogłaby butla stać - kwestia tylko przewiercenia stropu :-)

Wcale nie takie głupie - jaką średnicę musiałaby mieć dziura w stropie żeby przeszedł przewód do butli ?

 

 

Edytowane przez Marko33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Marko33 napisał:

A mogę mieć piętro niżej ?

NIżej mam piwnicę i tam mogłaby butla stać - kwestia tylko przewiercenia stropu 🙂

Wcale nie takie głupie

W piwnicy raczej nie, bo gaz w razie rozszczelnienia tam się będzie gromadził :no:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rwIcIk napisał:

W piwnicy raczej nie, bo gaz w razie rozszczelnienia tam się będzie gromadził :no:

 

 

A tak się będzie gromadził w kuchni - jaka różnica ?

Z piwnicy jest przejście do garażu a z garażu wyjście na poziomie gruntu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marko33 napisał:

 

A tak się będzie gromadził w kuchni - jaka różnica ?

Z piwnicy jest przejście do garażu a z garażu wyjście na poziomie gruntu

 

gaz LPG jest cięższy do powietrza i zbiera się w najniższych miejscach budynku

dlatego np zakaz wjazdu aut z LPG do garaży podziemnych

 

średnica węża ma z 2cm i można dać butlę w piwnicy

pytanie jak dużo używasz tej kuchenki

są jeszcze butle 5kg też napełniane jak turystyczne 

ogólnie 11kg jest dużo wygodniejsza do takich zastosowań 

 

ew faktycznie 11kg i przelewać samodzielnie do 2kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W
Godzinę temu, rwIcIk napisał:

W piwnicy raczej nie, bo gaz w razie rozszczelnienia tam się będzie gromadził :no:

 

Trzeba tak zrobić połączenia żeby bylo szczelne, pewne i bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Koonrad napisał:

są jeszcze butle 5kg też napełniane jak turystyczne 

Są dwa rodzaje butli 5 kg. Turystyczne - z zaworkiem do góry - potrzebna przejściówka kątowa. Zalety - łatwośc wymieniania w punktach.

Są jeszcze 5 kg butle z kołnierzem i wyjściem tak, jak w 11 kg. Ale nie spotkałem się z punktem wymian, gdzie mają takie butle.

 

No i jeszcze butle kompozytowe, typu NANO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W
Godzinę temu, Koonrad napisał:

 

gaz LPG jest cięższy do powietrza i zbiera się w najniższych miejscach budynku

dlatego np zakaz wjazdu aut z LPG do garaży podziemnych

 

średnica węża ma z 2cm i można dać butlę w piwnicy

pytanie jak dużo używasz tej kuchenki

są jeszcze butle 5kg też napełniane jak turystyczne 

ogólnie 11kg jest dużo wygodniejsza do takich zastosowań 

 

ew faktycznie 11kg i przelewać samodzielnie do 2kg

No tak ale zacznie przelewać to też może coś się wydarzyć.

Ja bym wiercił otwór i instalował dużą butlę. Najtańsza opcja, wygodna i pewna jak zrobi szczelnie.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale zacznie przelewać to też może coś się wydarzyć.
Ja bym wiercił otwór i instalował dużą butlę. Najtańsza opcja, wygodna i pewna jak zrobi szczelnie.
Dałbym też czujnik gazu w piwnicy

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W

Mieszkałem w domu ponad 30 lat gdzie była kuchnia gazowa i butla napełniana na stacjach LPG. Uwierz mi, w tym czasie każdy z nas butlę podłączał, odłączał i sprawdzał czy jest szczelnie. Nigdy niebezpieczeństwa nie było dlatego podpowiadam to co wyżej.

Ale czujnik gazu możesz zamontować. Nie zaszkodzi na pewno, a jakiś dupochron zawsze będzie.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marko33 napisał:

Dałbym też czujnik gazu w piwnicy

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

I miedziane rury, a nie żaden wąż, który sparcieje po latach i wysadzi dom w powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I miedziane rury, a nie żaden wąż, który sparcieje po latach i wysadzi dom w powietrze.
A chciałem kuchnię elektryczną to mnie przekrzyczeli że rachunki wysokie i teraz bujam się z tą butlą jak matka z łobuzem.
Nie mam na nią miejsca i jeszcze w powietrze mogę wylecieć

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam_W
Godzinę temu, Marko33 napisał:

A chciałem kuchnię elektryczną to mnie przekrzyczeli że rachunki wysokie i teraz bujam się z tą butlą jak matka z łobuzem.
Nie mam na nią miejsca i jeszcze w powietrze mogę wylecieć emoji23.png

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Mam kuchnię elektryczną 3 fazową od ponad 7 lat. Sporo się gotuje, piecze itd. Generalnie nie mam nic na gaz w mieszkaniu. Rachunki bardzo niskie bo ok 90zł miesięcznie a non stop ktoś jest w mieszkaniu i korzysta z tego.

Dla porównania kiedyś w mieszkaniu gdzie mieliśmy prąd i gaz, rachunki przy w zasadzie tym samym korzystaniu były wyższe niż obecnie mając tylko prąd.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.07.2020 o 23:38, Marko33 napisał:

 

Z racji oszczędności miejsca chciałbym kuchenkę na działce zasilać butlą 2kg

 

Kupić mogę taką butlę w Castoramie ale jak z wymianą / napełnianiem?

 

https://www.castorama.pl/butla-gazowa-turystyczna-2-kg-id-1099073.html

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Ja mała butlą odpalam grilla, a napelniam ja "przelewając" z dużej. Jak chcesz więcej info jak to robie to napisz, ale pewnie jest to postrzegane jako mało bezpieczne...  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sadlos napisał:

Ja mała butlą odpalam grilla, a napelniam ja "przelewając" z dużej. Jak chcesz więcej info jak to robie to napisz, ale pewnie jest to postrzegane jako mało bezpieczne...  

Ja tak samo.

3 kg butla turystyczna.

Do tego reduktor regulowany, bo jak butla jest niepełna, to płomień gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎23‎.‎07‎.‎2020 o 13:47, maras77 napisał:

Są dwa rodzaje butli 5 kg. Turystyczne - z zaworkiem do góry - potrzebna przejściówka kątowa. Zalety - łatwośc wymieniania w punktach.

Są jeszcze 5 kg butle z kołnierzem i wyjściem tak, jak w 11 kg. Ale nie spotkałem się z punktem wymian, gdzie mają takie butle.

 

No i jeszcze butle kompozytowe, typu NANO.

 

Zamierzam kupić butlę 5kg w Castoramie https://www.castorama.pl/butla-gazowa-turystyczna-5-kg-id-1099075.html

Mają tam też opcję wymiany takich butli

Do tego gotowy zestaw reduktor z wężem https://www.castorama.pl/reduktor-gazowy-z-manometrem-i-wezem-1-5-mb-id-1091554.html

 

Wygląda na to że butla ma zawór skierowany wylotem do góry. Butle 11kg mają zawory z wylotem w bok.

Zakładam że średnica krućca w butli jest zawsze taka sama (brak info w reduktorze że do takiej czy inne butli). Jako że wąż nie ma raczej opcji żeby się załamał zamierzam zatem zamontować reduktor od góry.

 

Pisałeś o przejściówce kątowej - z jakiego powodu miałaby być potrzebna ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ccLot napisał:

Nie wiem jaki jest gwint w 5 kg, ale 2 kg na pewno ma mniejszy niż 11 kg. 

 

5kg std mają mały gwint, ktoś wyżej pisał że może być też z dużym jak w 11kg

W razie czego są redukcje.

Też używam 2kg z redukcją, do rozpalania grilla palnikiem do papy, który ma właśnie duży gwint 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
5kg std mają mały gwint, ktoś wyżej pisał że może być też z dużym jak w 11kg
W razie czego są redukcje.
Też używam 2kg z redukcją, do rozpalania grilla palnikiem do papy, który ma właśnie duży gwint 
 
Kupiona 5kg w Castoramie
Ma mały gwint ale dostępne są przejściówki

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.07.2020 o 01:20, Marko33 napisał:

Kupiona 5kg w Castoramie
Ma mały gwint ale dostępne są przejściówki

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

To jeszcze zwróć uwagę na wydajność reduktora.

Te do małego gwintu mają 0,2 kg/h a na duży gwint 1,5 kg/h.

 

Te małe są na jeden, dwa palniki, a duze do kuchenek.

 

Czy przejściówka zwykła, czy kątowa, to kwestia miejsca w szafce.

Mi się pionowo w górę reduktor pod grilem nie mieścił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.