Skocz do zawartości

Odlew betonowy - z czego


tomkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę odlać betonowy słupek około metra wysoki (w uproszczeniu). Na zasadzie kartonowy szalunek lub rura pcv fi 110 lub 150, lekkie zbrojenie do środka i beton. No i właśnie. Najistotniejsze jest by uzyskać możliwie gładka powierzchnię. Coś jak beton architektoniczny czy mostowy. Czy ktoś z Was robił coś podobnego? Nie jestem w stanie znaleźć gotowej mieszanki, którą mogę szybko przygotować i wykorzystać. Nie widzę nigdzie również proporcji jak taki beton samemu przygotować.

 

Ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zwykłe B20 z worka trochę rzadziej rozrobione i jeszcze lepiej z dodatkiem plastyfikatora. Jak uzyskasz konsystencję ciasta to przy gładkiej powierzchni szalunku będzie się niemal świeciło. Oczywiście będą drobne ubytki ale to chyba pożądany efekt. "betonu". Żeby nie było żadnych ubytków trzeba by solidnie wibrować. Gładkość natomiast ma tak jak mówię więcej wspólnego z konsystencją niż obecnością powietrza (wibrowaniem).

Edytowane przez rusala
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem obciążniki do parasola tarasowego (takie 1/4 koła). Zrobiłem formę z MDF, włożyłem siatkę i zakupiłem gotową mieszankę betonową. Zalałem obstukując i nacinając wielokrotnie kielnią. Wyszły idealnie równe. W rurze będzie trudniej za wibrować, może spr wlewać po trochę obstukiwać+nakłuwać i kolejna warstwa (zanim nie nie zwiążę).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B20/30 z wora, dobrze wymieszać z odpowiednią ilością wody (jak ma być mocne). I wibrować.

Najlepiej wibrator do betonu przyłożyć do szalunku, ale jak nie ma to może jakiś masażer albo inny wibrator ;)

 

Można też wypożyczyć czasem takie ustrojstwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.07.2020 o 11:47, sherif napisał:

Robiłem obciążniki do parasola tarasowego (takie 1/4 koła). Zrobiłem formę z MDF, włożyłem siatkę i zakupiłem gotową mieszankę betonową. Zalałem obstukując i nacinając wielokrotnie kielnią. Wyszły idealnie równe. W rurze będzie trudniej za wibrować, może spr wlewać po trochę obstukiwać+nakłuwać i kolejna warstwa (zanim nie nie zwiążę).

 

forma z MDF?

z mdf to mi się meble kojarzą i listwy przypodłogowe.

 

a siatka jaka?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze raz dzięki za rady i sugestie.

Zwykła rura PCV 110 z redukcją 110 na 150.

Do tego beton  B25 z Leroy.

Drobne poprawki wykonane czystym cementem z odrobiną wody.

Zbrojenie dwoma prętami fi12. Zagęszczane poprzez oklepywanie gumowym młotkiem.

Nawet jestem zadowolony:-)

IMG_20200818_195704.jpg

IMG_20200818_195739.jpg

IMG_20200818_195758.jpg

Edytowane przez tomkowski
  • Lubię to 3
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, exor napisał:

A na co ta wydumka?

 

Ta wydumka to ogrodowy "słupek"/punk czerpania wody. Nie plastikowa wydmuszka z marketu z wężykiem jak do spłuczki ale również nie słupek za 500-700zł (jak solidniejsze dostępne w sieci).

Dolne przyłącze będzie poniżej poziomu gruntu zasilane bezpośrednio z rury fi25. Przyłącza 3/4". Taki zestaw nie obniża znacząco przepływu więc podłączę zarówno wąż do podlewania jak i napełnię dużą konewkę nie obawiając się, że w trakcie zasnę.

Całość będzie jeszcze zagruntowana i może pomalowana (zobaczę jak to będzie wyglądało na tle elewacji). Część posadowiona w ziemi zostanie zabezpieczona dysperbitem.

Edytowane przez tomkowski
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.08.2020 o 21:24, tomkowski napisał:

Ta wydumka to ogrodowy "słupek"/punk czerpania wody. Nie plastikowa wydmuszka z marketu z wężykiem jak do spłuczki ale również nie słupek za 500-700zł (jak solidniejsze dostępne w sieci).

Dolne przyłącze będzie poniżej poziomu gruntu zasilane bezpośrednio z rury fi25. Przyłącza 3/4". Taki zestaw nie obniża znacząco przepływu więc podłączę zarówno wąż do podlewania jak i napełnię dużą konewkę nie obawiając się, że w trakcie zasnę.

Całość będzie jeszcze zagruntowana i może pomalowana (zobaczę jak to będzie wyglądało na tle elewacji). Część posadowiona w ziemi zostanie zabezpieczona dysperbitem.

 

Jak rozumiem zrobiłeś od razu dwie sztuki?

 

 

 

 

;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mayster_tcz napisał:

Fajne ! Jak zdejmowałeś rurę ?

Rozcinałem wzdłuż z przeciwnych stron małą tarczą na wkrętarce, tak by nie zahaczyć o beton. Resztę "zrywałem" podważając delikatnie śrubokrętem. Upierdliwe ale do zrobienia:-) Lepiej by było mieć szalunek kartonowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.08.2020 o 13:47, Andi napisał:

Fajnie to wymyśliłeś.

Pokaż fotki, jak już poskładasz całość do kupy.

Zagruntowane jedynie SikaGuard 703. Dodatkowo to co w ziemi pomalowane dysperbitem.

Do wymiany kran bo ten jest paskudny.

IMG_20200824_191155.jpg

IMG_20200824_170337.jpg

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.