Jump to content
DamianB

Przeterminowane prawo jazdy + epidemia + wyjazd zagraniczny (UE)

Recommended Posts

Ktoś przerabiał w praktyce?

Dwa najbardziej oczywiste rozwiązania:

1. Nie jechać

2. Przedłużyć prawko nie czekając na +60 dni od końca epidemii

Ale załóżmy, że z 2. nie zdążyliśmy.

Będą problemy przy kontrolach? Jak duże problemy?

Jechać , szykować się na testy płatne lub nie :ok:

Jeździlem kiedyś dość długo na przeterminowanym ale to było jeszcze na kartoniku no i CEPiK-a nie było.

Rok w dacie ważności był zapisany na dwóch cyfrach więc nawet kontrole dokumentów udawało mi się przechodzić. ;]

Za granicę na nim ZTCP nie wyjeżdżałem. Na Twoim miejscu bym nie jechał niezależnie od sytuacji epidemicznej.

Przydarzy się durna stłuczka nawet nie z Twojej winy i wyjdzie że kierowałeś bez ważnych uprawnień.

Jak oceniasz swoje szanse w sporze w takiej sytuacji prawnej za granicą?

• Like 1

Posted (edited)

Godzinę temu, DamianB napisał:

Ktoś przerabiał w praktyce?

Dwa najbardziej oczywiste rozwiązania:

1. Nie jechać

2. Przedłużyć prawko nie czekając na +60 dni od końca epidemii

Ale załóżmy, że z 2. nie zdążyliśmy.

Będą problemy przy kontrolach? Jak duże problemy?

Poczytaj, wyglada na to, ze poruszasz sie wtedy pojazdem bez wymaganych uprawnien 😕

https://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy/formalnosci/3054784,Minal-termin-waznosci-prawa-jazdy-Co-to-oznacza.html

IMHO warto byloby sie zorientowac jak to wyglada pod katem ewentualnego OC/AC.

.

Edited by Maciej__

24 minuty temu, Maciej__ napisał:

Wg mnie zadne, bo waznosc stracil jedynie dokument a nie uprawnienia

Poczytaj, wyglada na to, ze poruszasz sie wtedy pojazdem bez wymaganych uprawnien 😕

https://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy/formalnosci/3054784,Minal-termin-waznosci-prawa-jazdy-Co-to-oznacza.html

IMHO warto byloby sie zorientowac jak to wyglada pod katem ewentualnego OC/AC.

.

Dlatego konkretnie odnoszę się do obecnej sytuacji epidemii, gdzie z automatu jest ustawą przedłużona ważność dokumentów typu PJ. Ale pewnie nie muszą tego za granicą (mimo że UE) akceptować. Z drugiej strony w innych krajach też jest stan epidemii i musiałbym poczytać z jakimś translatorem jak to wygląda w każdym kraju. 🙄

Posted (edited)
48 minut temu, DamianB napisał:

Dlatego konkretnie odnoszę się do obecnej sytuacji epidemii, gdzie z automatu jest ustawą przedłużona ważność dokumentów typu PJ. Ale pewnie nie muszą tego za granicą (mimo że UE) akceptować. Z drugiej strony w innych krajach też jest stan epidemii i musiałbym poczytać z jakimś translatorem jak to wygląda w każdym kraju. 🙄

Jak w PL jest na to ustawa to nie powinno się różnić na pozostałym obszarze UE.

Pozostaje pytanie co w razie W :nie_wiem:

W ubiegłym roku w trzy tygodnie zrobiłem urlopowo w EU ponad 6000 kilometrów , wynajęte auto na Majorce i nikt mojego PJ nie chciał oglądać .

Kilkanaście razy odwiedzałem Francję nie mając pojęcia o obowiązkowym wyposażeniu auta w alkomat :facepalm:

Już nie wspomnę jak w czasie stanu wyjątkowego właśnie we Francji robiliśmy wycieczki z nieletnim dzieckiem , które nie posiadało żadnego dokumentu tożsamości ( paszport w szufladzie w domu leżał w DE)

Ostatnią kontrolą drogową gdzie Polizei coś sprawdzało była „kaskadowa” w 2007 roku.

Nie namawiam do jazdy na „rympał” ale ja bym pojechał :ok:

Edited by gobi
6000 nie 3000

przy okazji może ktoś mi wytłumaczy, czy to jest data ważności uprawnień, czy dokumentu ?

Moim zdaniem uprawnień - gdyby dokumentu, to po co badania lekarskie?

Ja tak miałem, że miesiąc temu kończyło mi się prawko, a za 3 tygodnie jadę za granicę. Zrobiłem badania, wyrobiłem w WK nowe prawko i jestem spokojny. @DamianB  może idź tą drogą.

Ja tak miałem, że miesiąc temu kończyło mi się prawko, a za 3 tygodnie jadę za granicę. Zrobiłem badania, wyrobiłem w WK nowe prawko i jestem spokojny. [mention=143350]DamianB[/mention]  może idź tą drogą.
Taki jest plan, ale nie wiem ile potrwa wyrabianie nowego dokumentu - mówisz, że wyrobiłeś się w mniej niż 3 tygodnie?

Wysłane z mojego iPhone XS Max przy użyciu Tapatalka

Tzn za granicę jadę za 3 tygodnie licząc od dzisiaj, ale u mnie wyglądało to tak: Zadzwoniłem do medycyny pracy, powiedzieli, żebym przyjechał jutro, jutro nie mogłem, więc wybrałem sobie  wizytę za kilka dni (miałem czas), wpadłem na te badania, pół godziny i kwit w ręku. Zadzwoniłem do WK, tu też chcieli, żebym wpadł jutro, ale mi nie pasowało więc wybrałem termin za kilka dni. Złożyłem wniosek i badania w WK, sms z informacją o odbiorze przyszedł po 2 tygodniach jakoś.

• Like 1

Tzn za granicę jadę za 3 tygodnie licząc od dzisiaj, ale u mnie wyglądało to tak: Zadzwoniłem do medycyny pracy, powiedzieli, żebym przyjechał jutro, jutro nie mogłem, więc wybrałem sobie  wizytę za kilka dni (miałem czas), wpadłem na te badania, pół godziny i kwit w ręku. Zadzwoniłem do WK, tu też chcieli, żebym wpadł jutro, ale mi nie pasowało więc wybrałem termin za kilka dni. Złożyłem wniosek i badania w WK, sms z informacją o odbiorze przyszedł po 2 tygodniach jakoś.
Z ciekawości: przedłużone masz prawko od daty końca ważności poprzedniego czy od daty badań?

Wysłane z mojego iPhone XS Max przy użyciu Tapatalka

Od daty badań, ale jakie to ma znaczenie, jak dali na 20 lat. Nie wiem, czy dożyję.