Skocz do zawartości

Lampa uliczna solarna


Grzaniec

Rekomendowane odpowiedzi

Chcemy z kilkoma sąsiadami oświetlić trochę naszą ulicę - droga prywatna, więc na razie na profesjonalne miejskie/gminne oświetlenie nie ma co liczyć. Wymyśliliśmy, że każdy z sąsiadów postawi przy swojej posesji latarnię solarną. Znalazłem coś takiego:

 https://allegro.pl/oferta/lampa-uliczna-led-latarnia-solarna-montaz-60w-9272479200

 

Nadaje się? Gdyby założyć taką lampę na rurze powiedzmy 3-3,5m - będzie dawało to trochę światła przynajmniej w obrębie wjazdu/wejścia na posesję? Ktoś używa podobnych lub takich lamp i podzieli się opinią?

 

Jest też tańsza wersja 40W - ale to chyba trochę mało? :hmm:

https://allegro.pl/oferta/lampa-uliczna-led-latarnia-solarna-montaz-40w-9272624668

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam, brakuje mi informacji ile lumenów dają te lampy no i ciekawe jak zimą daje radę z ładowaniem. Ja sam mam światełko na czujkę ruchu na domu. Oddalone 8m od ogrodzenia. Siedzi tam jakaś zwykła żarówka z 600-800 lumenów. Jak przejeżdżam obok ogrodzenia to już się zapala i jest wystarczająco widno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro każdy ma to stawiać przy własnej posesji, to nie prościej będzie kupić normalnie zasilaną z sieci ? :hmm:

Roczny koszt użytkowania będzie śmiesznie mały (dołożysz za grosze programator lub czujnik zmierzchowy).

Jeżeli będzie się świeciła średnio 10h/dobę to będzie to 3650 godzin pracy - przy np.  40W będzie to 73 kWh, czyli jakieś 100 PLN

Warto się bawić w solarkę, gdzie jest niepewność co do wydajności i jakości akumulatorów ?

 

 

EDIT:

Przeczytałem opis lampy.

Nie ma ani słowa o wielkości panela (a to jest kluczowe - ile mocy wytworzy), oraz o pojemności akumulatorów - jest tylko slogan o świeceniu przez 2-3 noce.

 

Edytowane przez Tomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tomo napisał:

Skoro każdy ma to stawiać przy własnej posesji, to nie prościej będzie kupić normalnie zasilaną z sieci ? :hmm:

Roczny koszt użytkowania będzie śmiesznie mały (dołożysz za grosze programator lub czujnik zmierzchowy).

Jeżeli będzie się świeciła średnio 10h/dobę to będzie to 3650 godzin pracy - przy np.  40W będzie to 73 kWh, czyli jakieś 100 PLN

Warto się bawić w solarkę, gdzie jest niepewność co do wydajności i jakości akumulatorów ?

 

Wg mnie nie warto, ale sąsiedzi lobbują za rozwiązaniem z solarem. Nie chcę się wyłamywać i stawiać jednej innej lampy. Niech będzie spójnie a nie każdy na swój gust. Zakładając jednakowe lampy w ilości kilku sztuk jest szansa, że wszystkie będą świecić jednakową barwą i mocą światła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Grzaniec napisał:

 

Wg mnie nie warto, ale sąsiedzi lobbują za rozwiązaniem z solarem. Nie chcę się wyłamywać i stawiać jednej innej lampy. Niech będzie spójnie a nie każdy na swój gust. Zakładając jednakowe lampy w ilości kilku sztuk jest szansa, że wszystkie będą świecić jednakową barwą i mocą światła. 

 

Na logikę.

Lampa zapewne pracuje na 12V, czyli przy 60W mocy, pobiera prąd 5A.

Będzie się świecić w zimowych miesiącach do 14 h (od 16 do 7), czyli potrzebuje na ten cykl 70 Ah - a to już jest całkiem duży samochodowy akumulator.

Widzisz tam w niej miejsce na coś takiego ?

I teraz w drugą stronę - po rozładowaniu musi się w pozostałe zimowe 8h naładować. Czyli ten mały panel musi wytworzyć 120W. Jak dla mnie nierealne.

 

Spójrz jak są zbudowane profesjonalne lampy solarne przy drogach.

Mają ok. 1-2m2 panela, a pod spodem skrzynkę mieszczącą akumulator (zapewne taki solidy, ze 100-150-200 Ah).

A tutaj mamy zabawkę za małe pieniądze, która owszem - będzie działała, ale będzie to bździdełko.

 

Edytowane przez Tomo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomo jak najbardziej logiczne. Jedynie co błędnie zakładasz, to czas świecenia. Nie potrzebujemy oświetlać ulicy przez całą noc. Bardziej chodzi o oświetlenie w godzinach 16-21, może 22 na jesieni - gdy wracasz z pracy. Ja mam podbitkę i oświetlenie ogrodu ustawione na 15.45 - 23.30. Potem chałupa gaśnie i ulica też może zgasnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzaniec napisał:

@Tomo jak najbardziej logiczne. Jedynie co błędnie zakładasz, to czas świecenia. Nie potrzebujemy oświetlać ulicy przez całą noc. Bardziej chodzi o oświetlenie w godzinach 16-21, może 22 na jesieni - gdy wracasz z pracy. Ja mam podbitkę i oświetlenie ogrodu ustawione na 15.45 - 23.30. Potem chałupa gaśnie i ulica też może zgasnąć. 

 

Nawet jeżeli założysz czas świecenia o połowę krótszy, to akumulator będzie musiał mieć te 35 Ah. To taki od CC/SC.

A sam czas ładowania się nie zmieni (jasna pora dnia).

 

Moim zdaniem zabawka i za roczny koszt prądu 100 PLN (a po tym co mówisz to 50 PLN) to szedłbym w sieciowe zasilanie.

Pamiętaj, że ten akumulator ok. 3 latach będzie miał za sobą 1000 cykli i zapewne będzie do wymiany.

 

Spróbuj przekonać sąsiadów :ok:

 

Kartka papieru, kalkulator.

 

60W mocy

Średnio 4 godziny świecenia dziennie (jeżeli zakładasz świecenie do 22, bo latem praktycznie w ogóle lub godzinę)

 

60W x 4h x 365 dni = 87,6 kWh x 0,70 PLN = 44 PLN/rok.

Edytowane przez Tomo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzaniec nie baw się w to dziadostwo bo poświeci kilka godzin od zmierzchu i zgaśnie, dogadajcie się, postawcie zwykłe najtańsze latarnie parkowe LED, dajcie podlicznik + zegar czasowy i od któregoś sąsiada pociągnijcie, zasilcie je zwykłym kabelkiem YAKXS 2x25mm2 jesli to nie za długi odcinek drogi ;) będzie pewne i skuteczne na lata

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.07.2020 o 12:24, Grzaniec napisał:

@Tomo jak najbardziej logiczne. Jedynie co błędnie zakładasz, to czas świecenia. Nie potrzebujemy oświetlać ulicy przez całą noc. Bardziej chodzi o oświetlenie w godzinach 16-21, może 22 na jesieni - gdy wracasz z pracy. Ja mam podbitkę i oświetlenie ogrodu ustawione na 15.45 - 23.30. Potem chałupa gaśnie i ulica też może zgasnąć. 

 

Na osiedlu na warszawskiej Woli gmina postawiła na trawniku dwie "profesjonalne" lampy, każda ma podwójne oprawy po bodaj 30W sztuka i po dwie duże baterie słoneczne plus pod ziemią akumulatory żelowe po 80Ah. I zgadnij - od grudnia ubiegłego roku. czyli od ich postawienia, ani razu się nie włączyły ;] Podobno mają "nowe ulepszone sterowniki" i to przez to ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z sąsiadów kupił na próbę taką lampę. Ok. 8 rano przywiózł z paczkomatu, przy mnie odpakował i włączył. Musiała być trochę naładowana, bo świeciła. Ustaliliśmy, że w ramach testu zostawiamy przez cały dzień na zewnątrz a wieczorem sprawdzamy ile świeci. ...... imprezę na moim tarasie kończyliśmy gdzieś koło 2 w nocy a lampa świeciła w najlepsze :bzik:. Potem sąsiad oświetlił sobie nią drogę do domu i nie wiem czy wyłączył czy testował w garażu. 

 

Wiem - był słoneczny dzień....ale to jednak trochę działa:bzik:. Nam wystarczy, by oświetlało ulicę powiedzmy w godzinach 16-21. Potem i tak większość mieszkańców siedzi już w domu, a każdy z domów ma oświetlenie ogrodu, podbitki...

 

Chyba kupimy ten wynalazek, jak się nie sprawdzi - zawsze można przerobić na zasilanie z sieci a nie z wbudowanej baterii solarnej. 

Edytowane przez Grzaniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Motoryken napisał:

No to ma w rzeczywistości 6W a nie 60.

 

Bardzo możliwe, ale ilość światła jest wystarczająca. W ogóle, jakość wykonania jak na chiński produkt jest całkiem niezła. Ciekawe tylko czy IP65 jest tylko napisem, czy faktycznie lampa jest w tej klasie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.