Skocz do zawartości

Duże zużycie prądu ?


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji pracy zdalnej wynisłem się do domu na działce.

 

Za dwa miesiące - 21 maja do 21 lipca dostałem rachunek za prąd na 836 zł ;]

W bloku rachunki w cyklach miesięcznych po ok 150 zł

 

To teraz analiza co żre prąd w domu:

3 telewizory (2 x led po kilka godzin, 1 x crt tylko weekendowo)

Lodówka (1 szt wysoka non stop, druga podblatowa załączana na weekendy)

Mikrofalówka (okazjonalne zużycie)

Zmywarka 1 raz dziennie

Czajnik elektryczny

Oświetlenie

Ładowarki do tel

Laptop po 8h dziennie bez weekendów :-)

Terma 60l

Wiertarka okazjonalnie (wieszanie szafek, obrazków itd)

 

Zużycie prądu za te dwa miesiące to 1277 kWh

Nie za dużo ?

  • zszokowany 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marko33 napisał:

Z racji pracy zdalnej wynisłem się do domu na działce.

 

Za dwa miesiące - 21 maja do 21 lipca dostałem rachunek za prąd na 836 zł ;]

W bloku rachunki w cyklach miesięcznych po ok 150 zł

 

To teraz analiza co żre prąd w domu:

3 telewizory (2 x led po kilka godzin, 1 x crt tylko weekendowo)

Lodówka (1 szt wysoka non stop, druga podblatowa załączana na weekendy)

Mikrofalówka (okazjonalne zużycie)

Zmywarka 1 raz dziennie

Czajnik elektryczny

Oświetlenie

Ładowarki do tel

Laptop po 8h dziennie bez weekendów 🙂

Terma 60l

Wiertarka okazjonalnie (wieszanie szafek, obrazków itd)

 

Zużycie prądu za te dwa miesiące to 1277 kWh

Nie za dużo ?

 

Moze przyjrzyj sie termie, czy przypadkiem nie chodzi non stop na full...

Cala resza to raczej jak w bloku, wiec nie robi roznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Moze przyjrzyj sie termie, czy przypadkiem nie chodzi non stop na full...

Cala resza to raczej jak w bloku, wiec nie robi roznicy.

 

Może chodzić ( ja biorę prysznic 5 minut ale starsza córka do czasu aż skończy się woda )

 

Wymiana termy na większą poprawiłaby sytuację (zakładając że córka jednak będzie ograniczać czas w łazience) czy nie ma to znaczenia a wręcz może być gorzej bo terma będzie  kotłować aby non stop podgrzewać 120 litrów a nie 60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marko33 napisał:

 

Może chodzić ( ja biorę prysznic 5 minut ale starsza córka do czasu aż skończy się woda )

 

Wymiana termy na większą poprawiłaby sytuację (zakładając że córka jednak będzie ograniczać czas w łazience) czy nie ma to znaczenia a wręcz może być gorzej bo terma będzie  kotłować aby non stop podgrzewać 120 litrów a nie 60

 

A nie masz regulacji temperatury w tej termie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie terma tyle zżera.

Ale i tak dużo - zapewne jest o mocy 2000W, więc nawet gdyby chodziła 3-4 h na dobę, to daje 6-8 kWh (czyli ok. 4,2-5,6 PLN dziennie) :hmm:

To miesięcznie daje 126-168 PLN.

 

Jeżeli terma ma wskaźnik wyskalowany w stopniach to ustaw na 45C, jeżeli skali to na połowę.

Zmniejszy to zasób wody dostępny na raz do ok. 10 minut :hehe:

Edytowane przez Tomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Maciej__ napisał:

Moze przyjrzyj sie termie, czy przypadkiem nie chodzi non stop na full...

Cala resza to raczej jak w bloku, wiec nie robi roznicy.

 

Tu się łatwo zorientować, bo wtedy woda dochodzi do ok. 60 C i można się poparzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podanych urządzeń to tylko ta terma jest podejrzana. Ale to jest i tak dość dużo, co prawda cykl rozliczeniowy jest dwumiesięczny czyli na miesiąc około 600kWh wychodzi.

 

Możesz kupić licznik energii wpinany między gniazdko a termę (to taka przelotka) i tym sprawdzić ile faktycznie ona prądu pobiera.

Lodówki też bym zmierzył jeśli one nie są nowe.

 

No i przy takim podejrzanym zużyciu notowałbym sobie w cyklu miesięcznym dane z licznika energii, u wielu dostawców możesz nawet przejść na miesięczny cykl rozliczeniowy podając mu własny odczyt z licznika. Jak dla mnie dobre rozwiązanie i to stosuję w bloku. Przy 2-3 osobach miesięcznie mam 110-140kWh, w tym dwa komputery po 8h dziennie (jeden to stacjonarka z 2 monitorami), tv, konsola, zmywarka, piekarnik, 4 telefony, tablet.

 

W domu wychodzi przeważnie więcej niż w bloku, ale po tym co wskazałeś prędzej szacowałbym zużycie do 400kWh na miesiąc :hmm:

 

Edytowane przez analyzer64
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Marko33 napisał:

Z racji pracy zdalnej wynisłem się do domu na działce.

 

Za dwa miesiące - 21 maja do 21 lipca dostałem rachunek za prąd na 836 zł ;]

W bloku rachunki w cyklach miesięcznych po ok 150 zł

 

...

 

Zużycie prądu za te dwa miesiące to 1277 kWh

Nie za dużo ?

 

Dość dużo

Tysiąc dwieście z kawałkiem kWh to miałem za okres od około 20 lutego do 20 kwietnia, więc okres grzewczy, a grzeję pompą ciepła. I mam kilka urządzeń poza lodówką działających non stop jak duże akwarium czy rekuperator i jakieś zabawki w stylu RaspberryPi itp. Od kwietnia do czerwca wyszło 870 kWh, a to okres kiedy cały czas byliśmy w domu, oboje z żoną pracowaliśmy zdalnie, komp stacjonarny i laptop żony podłączone do monitorów 27", a przy dzieciach w domu pracujemy z przerwami od rana do nocy.

 

Tak jak inni pisali - terma. Stare to urządzenie? Jaką ma moc? Na ile masz ustawione?

Rozumiem, że przy małym zbiorniku czasem ustawia się wysoką temperaturę, żeby jedna osoba nie wychlapała całej wody, Możesz spróbować zrobić tak, że jakiś czas przed wieczorną toaletą podkręcasz termostat, żeby nagrzał wody, a po ostatniej kąpieli skręcasz, żeby przez noc i kolejny niepotrzebnie nie utrzymywać wysokiej temperatury - do umycia rąk czy jakiś owoców albo jakiś naczyń, nawet niecałe 40 stopni wystarczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Dość dużo
Tysiąc dwieście z kawałkiem kWh to miałem za okres od około 20 lutego do 20 kwietnia, więc okres grzewczy, a grzeję pompą ciepła. I mam kilka urządzeń poza lodówką działających non stop jak duże akwarium czy rekuperator i jakieś zabawki w stylu RaspberryPi itp. Od kwietnia do czerwca wyszło 870 kWh, a to okres kiedy cały czas byliśmy w domu, oboje z żoną pracowaliśmy zdalnie, komp stacjonarny i laptop żony podłączone do monitorów 27", a przy dzieciach w domu pracujemy z przerwami od rana do nocy.
 
Tak jak inni pisali - terma. Stare to urządzenie? Jaką ma moc? Na ile masz ustawione?
Rozumiem, że przy małym zbiorniku czasem ustawia się wysoką temperaturę, żeby jedna osoba nie wychlapała całej wody, Możesz spróbować zrobić tak, że jakiś czas przed wieczorną toaletą podkręcasz termostat, żeby nagrzał wody, a po ostatniej kąpieli skręcasz, żeby przez noc i kolejny niepotrzebnie nie utrzymywać wysokiej temperatury - do umycia rąk czy jakiś owoców albo jakiś naczyń, nawet niecałe 40 stopni wystarczy.
 
Terma była ustawiona na max
Zmieniłem na pozycję Eko
Ciekawe jaka będzie temperatura i na ile wystarczy ciepłej wody. Ja dam radę wziąć prysznic ale córka może mieć surprise

Zobaczymy

Ps a większa terma to oszczędność czy zwiększenie kosztu?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, analyzer64 napisał:

u wielu dostawców możesz nawet przejść na miesięczny cykl rozliczeniowy podając mu własny odczyt z licznika. Jak dla mnie dobre rozwiązanie i to stosuję w bloku.

to zerknij sobie w taryfę o ile droższe rozwiązanie to jest pod kątem abonamentu miesięcznego ;)

W Tauronie przy 6mcznym rozliczeniu masz 0,93/mc przy 1mcznym 5,61/mc

 

8 godzin temu, Marko33 napisał:

Ps a większa terma to oszczędność czy zwiększenie kosztu?

to zależy od zużycia, generalnie nowsze termy są lepiej izolowane i mniej ciepła tracą czyli, ale generalnie jak nie masz oferty dwutaryfowej to wcale dobra przepływka wcale nie wychodzi drożej.

Możesz też dać do termy prosty sterownik godzinowy i wyłączać ją w ciągu dnia i na noc. Nagrzane 60l wody spokojnie Ci wystarczy do całodziennych czynności tym bardziej, że masz zmywarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Ozarek napisał:

to zerknij sobie w taryfę o ile droższe rozwiązanie to jest pod kątem abonamentu miesięcznego ;)

W Tauronie przy 6mcznym rozliczeniu masz 0,93/mc przy 1mcznym 5,61/mc

 

Zerkne, mam w Innogy, ale coś mi się zdaje że nie było różnicy a w umowie podpisany był kwit gwarantujący, że stawki się nie zmienią przez 2 lata, jakaś gwarancja czy coś, muszę spojrzeć :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ozarek napisał:

 

Możesz też dać do termy prosty sterownik godzinowy i wyłączać ją w ciągu dnia i na noc.

 

Czy takie coś zdałoby egzamin ?

Terma mogłaby wyłączać się powiedzmy o północy a włączać o 7:00 rano tak aby na 8:00 była ciepła woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marko33 napisał:

Czy takie coś zdałoby egzamin ?

Terma mogłaby wyłączać się powiedzmy o północy a włączać o 7:00 rano tak aby na 8:00 była ciepła woda

oczywiście, że tak. Musisz tylko sobie przemyśleć kiedy masz zużycie i tak wszystko ustawić żeby było ok. Straty ciepła w starych termach w ciągu dnia + zużycie powodują, że one się dość często włączają.

1 godzinę temu, analyzer64 napisał:

Zerkne, mam w Innogy, ale coś mi się zdaje że nie było różnicy a w umowie podpisany był kwit gwarantujący, że stawki się nie zmienią przez 2 lata, jakaś gwarancja czy coś, muszę spojrzeć

obraz.png.77ad0e05cf47c251a8d40294c4c86b57.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Ozarek napisał:

oczywiście, że tak. Musisz tylko sobie przemyśleć kiedy masz zużycie i tak wszystko ustawić żeby było ok. Straty ciepła w starych termach w ciągu dnia + zużycie powodują, że one się dość często włączają.

obraz.png.77ad0e05cf47c251a8d40294c4c86b57.png

 

 

Z faktury przedostatniej:

image.png.f2001f391ba491d02d13ad2c36b73429.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, exor napisał:

 

ty, ale to przecie by wybuchło jakby cały czas grzało, co nie?

 

 

No nie koniecznie

Zakładając że woda używana jest co chwilę i to w dużych ilościach to terma nie ma czasu się wyłączyć

Ciężko zmienić nawyki nastolatki przyzwyczajonej do gorącej wody i wifi w nieograniczonych ilościach ;l

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marko33 napisał:

Ciężko zmienić nawyki nastolatki przyzwyczajonej do gorącej wody i wifi w nieograniczonych ilościach

Zmniejszenie  temperatury wody to nie wszystko dołóż do tego

https://botland.com.pl/pl/mierniki-pozostale/5400-programator-czasowy-cyfrowy-230v-3600w-dt03-5906881174241.html?utm_source=moneteasy&utm_medium=pricewars2&utm_campaign=programator-czasowy-cyfrowy-230v-3600w-dt03

coś podobnego do tego i zaprogramuj w cyklu tygodniowym kiedy ma być włączona terma a kiedy nie. Zawsze można wyłączyć/włączyć ręcznie bo ma trzy tryby pracy Auto/włączony/wyłączony.

Gdzie Auto realizuje odpowiedni program.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rudobrody napisał:

Zmniejszenie  temperatury wody to nie wszystko dołóż do tego

https://botland.com.pl/pl/mierniki-pozostale/5400-programator-czasowy-cyfrowy-230v-3600w-dt03-5906881174241.html?utm_source=moneteasy&utm_medium=pricewars2&utm_campaign=programator-czasowy-cyfrowy-230v-3600w-dt03

coś podobnego do tego i zaprogramuj w cyklu tygodniowym kiedy ma być włączona terma a kiedy nie. Zawsze można wyłączyć/włączyć ręcznie bo ma trzy tryby pracy Auto/włączony/wyłączony.

Gdzie Auto realizuje odpowiedni program.

 

M.

 

Taki jest plan - upatrzyłem juz programator w Castoramie

 

Zastanawia mnie też sam rachunek i koszt MWh - za chwilę wrzucę może ktoś podpowie jak to ocenić - może negocjować z PGE - może zmienić dostawcę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, exor napisał:

 

No ale chyba w środku nocy to nikt jej nie leje.

 

 

No nie leje, ale duzo wiecej energi zuzyjesz jak wode w termie grzejesz caly czas i podtrzymujesz do 60 stopni niz np 45...

Edytowane przez Maciej__
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

No nie leje, ale duzo wiecej energi zuzyjesz jak wode w termie grzejesz caly czas i podtrzymujesz do 60 stopni niz np 45...

 

Tak ale wyłączenie jej w nocy timerem da oczywiste oszczędności - będę musiał tylko empirycznie ustalić o które potrzebna jest ciepła woda, ile terma potzrebuje czasu żeby ją zagrzać i kiedy ma się włączyć.

Ja wstaję przed ósmą (uroki pracy zdalnej - normalnie dojazd do biura do1,5h) więc ręce po siku mogę umyć w zimnej - pełną toaletę robię później ;l

Reszta famillii to i do południa może nie potrzebwać ciepłej wody - boję się jak to będzie ze wstawaniem do szkoły od września (o ile ruszą szkoły). Jeżeli tak będzie to płacz będzie niósł się po całej okolicy ;l

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Rudobrody napisał:

 

Zamieszczam rachunek za te dwa miesiące

 

Niech znawcy tematu podpowiedzą co mogę zrobić aby obniżyć koszty poza zmniejszeniem zużycia, nad czym już pracuję

 

 

prąd rachunek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Marko33 napisał:

Zamieszczam rachunek za te dwa miesiące

 

Niech znawcy tematu podpowiedzą co mogę zrobić aby obniżyć koszty poza zmniejszeniem zużycia, nad czym już pracuję

 

 

prąd rachunek.jpg

Terma musiała pracować cały czas, ja mam indukcję, czajnik, piekarnik, tv, nie oszczędzam jakoś na oświetleniu, bojler 300l grzeję prądem i rachunek w okolicach 450 PLN. Przyłącze 3f.

Sprawdź termostat w tym bojlerze i czekaj na spadek rachunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mayster_tcz napisał:

Terma musiała pracować cały czas, ja mam indukcję, czajnik, piekarnik, tv, nie oszczędzam jakoś na oświetleniu, bojler 300l grzeję prądem i rachunek w okolicach 450 PLN. Przyłącze 3f.

Sprawdź termostat w tym bojlerze i czekaj na spadek rachunku :)

Terma jest nowa, kupiona na początku kwietnia.

Była ustawiona na max bo mylnie zakładałem że im bardziej gorąca woda to na dłużej jej wystarczy ( dolewamy zimnej i prysznic po sobie wezmą 3 osoby a nie dwie)

Tyle że to ma zastosowanie kiedy płacimy za ilość gorącej wody a nie zajej podgrzanie

To jest wiedza którą nabywa się z czasem po przejściu z bloku do domu :-)

A niewiedza kosztuje - tu konkretnie 836 zł ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Marko33 napisał:

Była ustawiona na max bo mylnie zakładałem że im bardziej gorąca woda to na dłużej jej wystarczy ( dolewamy zimnej i prysznic po sobie wezmą 3 osoby a nie dwie)

Tyle że to ma zastosowanie kiedy płacimy za ilość gorącej wody a nie zajej podgrzanie

 

no a to nie jest tak właśnie "im bardziej gorąca woda to na dłużej jej wystarczy" ?

i co za różnica ilość wody vs. jej podgrzanie?

 

nie kumam.

 

Edytowane przez exor
a bo tak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, analyzer64 napisał:

Z faktury przedostatniej:

:ok: masz stare wartości, teraz się pilnuj żeby Ci nowej umowy gdzieś nie wcisnęli albo jak Ci się obecna skończy żeby stawki nie poszły w górę.

1 godzinę temu, Marko33 napisał:

Tak ale wyłączenie jej w nocy timerem da oczywiste oszczędności - będę musiał tylko empirycznie ustalić o które potrzebna jest ciepła woda, ile terma potzrebuje czasu żeby ją zagrzać i kiedy ma się włączyć.

ok 1-1,5h potrzebuje 60l terma do nagrzania się od kompletnie zimnej wody (po dłuższym wyjeździe) - regulator trochę powyżej połówki skali.

2 godziny temu, Marko33 napisał:

Ciężko zmienić nawyki nastolatki przyzwyczajonej do gorącej wody i wifi w nieograniczonych ilościach ;l

sąsiadka z tego powodu po remoncie łazienki w bloku zamontowała 40l termę, córka nie miała wyjścia jak się dostosować ;]

5 minut temu, exor napisał:

no a to nie jest tak właśnie "im bardziej gorąca woda to na dłużej jej wystarczy" ?

generalnie tak jest, ale nie ma sensu trzymanie gotowości tej wody przez całą dobę. idealnie by było jakby dało się zautomatyzować temp i czas łącznie, ale to nie w tanich, popularnych termach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Ozarek napisał:

:ok: masz stare wartości, teraz się pilnuj żeby Ci nowej umowy gdzieś nie wcisnęli albo jak Ci się obecna skończy żeby stawki nie poszły w górę.

 

To się skończy w kwietniu 2021, bo teraz mam produkt "Stabilny Prąd" na 36 miesięcy, a wiadomo że poszło w górę ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo 😮

A pompy głębinowej nie masz? U mnie była fajna akcja - w rurze od pompy zrobiła się dziura i hydrofor nie mogąc nabić ciśnienia cały czas trzymał pompę włączoną, a ona sobie mieliła i mieliła. 1.5kW non-stop. Dobrze, że sobie często robię odczyty, więc tylko z tydzień tak chodziła 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, exor napisał:

 

no a to nie jest tak właśnie "im bardziej gorąca woda to na dłużej jej wystarczy" ?

i co za różnica ilość wody vs. jej podgrzanie?

 

nie kumam.

 

 

Ale czego nie kumasz? Terma grzeje wode do 60 stopni non stop czy jej potrzebujesz czy nie...

I tak, jak bedzie miala 60 to starczy jej na dluzej, ale to jest de facto potrzebne jedynie na czas prycznica.

Jesli bedzie ta sama ilosc wody podgrzewac do 45 stopni to zuzyje w skali doby duzo mniej energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Ale czego nie kumasz? Terma grzeje wode do 60 stopni non stop czy jej potrzebujesz czy nie...

I tak, jak bedzie miala 60 to starczy jej na dluzej, ale to jest de facto potrzebne jedynie na czas prycznica.

Jesli bedzie ta sama ilosc wody podgrzewac do 45 stopni to zuzyje w skali doby duzo mniej energii.

Czasem warto podkręcić więcej, by wytłuc bakterie.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.08.2020 o 09:30, Marko33 napisał:

Za dwa miesiące - 21 maja do 21 lipca dostałem rachunek za prąd na 836 zł ;]

 

Ja dodatkowo w zimę mam włączone grzejniki elektryczne i średnio płacę 200 zł miesięcznie za prąd.

W mieście 200 zł co dwa miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem warto podkręcić więcej, by wytłuc bakterie.
 
No właśnie, nie należy zapominać, żeby co jakiś czas zrobić przegrzanie instalacji żeby wybić legionellę. 45* to idealna temperatura do jej mnożenia. Raz na miesiąc zagrzać termę to tych 60* i trzymać przez godzinę.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.08.2020 o 17:49, rwIcIk napisał:

Czasem warto podkręcić więcej, by wytłuc bakterie.

Dotyczy to przede wszystkim bakterii legionelli w instalacjach CWU w budynkach użyteczności publicznej i obiektach sportowych  gdzie trzeba okresowo podgrzewać wodę do 70 C lub przynajmniej 60 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotyczy to przede wszystkim bakterii legionelli w instalacjach CWU w budynkach użyteczności publicznej i obiektach sportowych  gdzie trzeba okresowo podgrzewać wodę do 70 C lub przynajmniej 60 C.
Timer zamontowany, terma przykręcona na 50%
Dodatkowo znajomybzwrócił mi uwagę na tv - mam 3 szt i jeden znich to płaskie 42 cale LG mające ok 13 do 15 lat
Nie spojrzałem jeszcze na tabliczkę znamionową ale ten tv jest włączony masę czasu w ciągu dnia

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marko33 napisał:

Timer zamontowany, terma przykręcona na 50%
Dodatkowo znajomybzwrócił mi uwagę na tv - mam 3 szt i jeden znich to płaskie 42 cale LG mające ok 13 do 15 lat
Nie spojrzałem jeszcze na tabliczkę znamionową ale ten tv jest włączony masę czasu w ciągu dnia

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

 

To może być nawet nie LCD, ale jeszcze plazma.

A te ciągnęły dużo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Tomo napisał:

 

To może być nawet nie LCD, ale jeszcze plazma.

A te ciągnęły dużo.

Plazma, ale i pierwsze LCD też żarły prąd - mam taki jeden - robi za grzejnik w sypialni na wsi ;]

Z tym, że jeśli coś ma bliżej 15 lat, to raczej plazma :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotyczy to przede wszystkim bakterii legionelli w instalacjach CWU w budynkach użyteczności publicznej i obiektach sportowych  gdzie trzeba okresowo podgrzewać wodę do 70 C lub przynajmniej 60 C.
W tym przypadku co napisałeś jest wymóg prawny. A my bo mówimy o zwykłym domu, w którym przy niskiej temperaturze cwu też może się pojawić legionella. Dlatego nawet w instalacjach domowych trzeba wykonywać okresowe przegrzewy instalacji.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 3.08.2020 o 08:30, Marko33 napisał:

Z racji pracy zdalnej wynisłem się do domu na działce.

 

Za dwa miesiące - 21 maja do 21 lipca dostałem rachunek za prąd na 836 zł ;]

W bloku rachunki w cyklach miesięcznych po ok 150 zł

 

To teraz analiza co żre prąd w domu:

3 telewizory (2 x led po kilka godzin, 1 x crt tylko weekendowo)

Lodówka (1 szt wysoka non stop, druga podblatowa załączana na weekendy)

Mikrofalówka (okazjonalne zużycie)

Zmywarka 1 raz dziennie

Czajnik elektryczny

Oświetlenie

Ładowarki do tel

Laptop po 8h dziennie bez weekendów :-)

Terma 60l

Wiertarka okazjonalnie (wieszanie szafek, obrazków itd)

 

Zużycie prądu za te dwa miesiące to 1277 kWh

Nie za dużo ?

Wrzuć moc urządzeń z tabliczek i przybliżoną ilość godzin pracy w ciągu dnia. Żużycie masz bardzo duże ale przynajmniej plus taki, że łatwo to będzie zbić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.