Skocz do zawartości

Młotowiertarka?


rob3rt

Rekomendowane odpowiedzi

Jak musisz raz na kiedyś coś wydłutować lub przewiercić, o się sprawdzi.

 

Kiedyś wzięliśmy na montaż podobny sprzęt z Lidla. Po wywierceniu 50-60 otworów pod kotwy stalowe 12x120, czyli jakieś 1,5h, padła i nie wstała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rob3rt napisał:

@exor jakie najmniejsze wiertło okrągłe da radę w uchwycie zamontować?

ten uchwyt jest trochę dla picu IMVHO. Tzn przejście z SDS na klasyczne wiertła nie ma sensu w żadnej wiertarce SDS, luzy jakie się tam pojawiają zabijają sens takiego wiercenia.

Lepiej mniejszym wiertłem SDS wywiercić pilot i potem rozwiercić nawet wkrętarką na żądaną średnicę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, rob3rt napisał:

Czy te z Lidla są coś warte?

 

Mam tą 1050 W.

Wiercenie w betonie - super - bez porównania do zwykłej udarowej wiertarki.

Z ciekawostek - wierciłem nią przez stropy betonowe wiertłem 32 mm pod rury

wiertlo.jpg.739ca8afa68eb3a764de2f77b136b074.jpg

i dała radę!

A wiertło ważyło chyba z kilogram.

Edytowane przez ryter
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ccLot napisał:

Tylko chyba z wiertłem do metalu/drewna pod SDS+ będzie problem.

a kto i po co taką wiertarką podchodzi do drewna/metalu.

Jak ktoś szuka czegoś uniwersalnego to udarowe Hitachi ze zwykłym uchwytem. Do wieszania szafek czy obrazków spokojnie wystarczy jak się nie mieszka w bloku z wielkiej płyty.

 

Takim małym Hitachi wierciłem pod listwy przypodłogowe w bloku i szafki kuchenne. Porównując wiercenie tymi samymi wiertłami w tym samym mieszkaniu to tam gdzie udarową Celmą musiałem się dobrze zaprzeć Hitachi szło zdecydowanie na luzaku.

Zalinkowana z Lidla 1050W, którą później dokupiłem, kompletnie 'nie zauważa' tych ścian - tzn więcej czasu mi zajmuje jej wyciągnięcie i schowanie niż wywiercenie dziur pod półkę/szafkę...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ozarek napisał:

a kto i po co taką wiertarką podchodzi do drewna/metalu.

Jak ktoś szuka czegoś uniwersalnego to udarowe Hitachi ze zwykłym uchwytem. Do wieszania szafek czy obrazków spokojnie wystarczy jak się nie mieszka w bloku z wielkiej płyty.

 

Takim małym Hitachi wierciłem pod listwy przypodłogowe w bloku i szafki kuchenne. Porównując wiercenie tymi samymi wiertłami w tym samym mieszkaniu to tam gdzie udarową Celmą musiałem się dobrze zaprzeć Hitachi szło zdecydowanie na luzaku.

Zalinkowana z Lidla 1050W, którą później dokupiłem, kompletnie 'nie zauważa' tych ścian - tzn więcej czasu mi zajmuje jej wyciągnięcie i schowanie niż wywiercenie dziur pod półkę/szafkę...

No właśnie i tu pojawia się rozterka: czy młotowiertarka czy wiertarka z udarem ?

Mam starą, wysłużoną jakąś marketówkę z udarem, bez regulacji obrotów. W zeszłym roku potrzebowałem kilkanaście otworów 12mm w stropie zrobić i tym sprzętem to była masakra. Wiertło paliło się co dwa otwory. Teść przywiózł Boscha z regulacją obrotów, było lepiej ale ta była słaba. Chyba że kupię tę z Lidla i dokupię jakąś tanią bez udaru .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, exor napisał:

TO już bym proponował kupić to z lidla + coś na akumulator.

Zdecydowanie Tak.

Nic nie zastąpi udaru pneumatycznego, a przyzwoita wkrętarka obsłuży resztę wierceń.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rob3rt napisał:

No właśnie i tu pojawia się rozterka: czy młotowiertarka czy wiertarka z udarem ?

Mam starą, wysłużoną jakąś marketówkę z udarem, bez regulacji obrotów. W zeszłym roku potrzebowałem kilkanaście otworów 12mm w stropie zrobić i tym sprzętem to była masakra. Wiertło paliło się co dwa otwory. Teść przywiózł Boscha z regulacją obrotów, było lepiej ale ta była słaba. Chyba że kupię tę z Lidla i dokupię jakąś tanią bez udaru .

Kup tę z Lidla, a jak będzie brakować zwykłej, to dokupisz.

Ja mam podobny młotek, jak ten mniejszy i sprawuje się świetnie z wiertłami i nasadkami SDS.

Ale i wiele zwykłych dziur wierciłem z nasadką do zwykłych wierteł. Nawet robiła czasem za wkrętarkę. ;]

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ozarek napisał:

Lepiej mniejszym wiertłem SDS wywiercić pilot i potem rozwiercić nawet wkrętarką na żądaną średnicę.

 

Czyli sugerujesz, że mam wiercić najpierw sds'em fi 6 i następnie wziąć wkrętarkę bez udaru i wiercić fi 10rotfl

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ccLot napisał:

 

 a przyzwoita wkrętarka obsłuży resztę wierceń.

Byle akumulatory lepsze. Bo zwykłe, to rozładują się w tydzień i gdy będzie potrzebna, to akurat trzeba będzie ładować :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ccLot napisał:

Czyli sugerujesz, że mam wiercić najpierw sds'em fi 6 i następnie wziąć wkrętarkę bez udaru i wiercić fi 10rotfl

nie wiem co Cię w tym bawi, ale ja dokładnie tak wieszałem relingi w kuchni. Zresztą to nie jest nic nowego, pogadaj ze starszymi majstrami to Cię nauczą roboty z czasów jak nie było takich sprzętów jak dzisiaj, a dziury wiercić trzeba było :smirk:

Najpierw wywierciłem w płytkach dziury fi6 wiertłem do płytek, potem sds fi6 w ścianę i na koniec fi8 wkrętarką z lidla 10.8V.

Jak masz dobre wiertło to rozwiercenie z fi6 na fi8 czy fi10 naprawdę nie wymaga strasznej mocy

 

4 godziny temu, rob3rt napisał:

W zeszłym roku potrzebowałem kilkanaście otworów 12mm w stropie zrobić i tym sprzętem to była masakra.

w takich sytuacjach nie wierci się odrazu dużej dziury tylko zaczyna od 'pilota' fi6. Potem rozwiercenie to już czysta formalność.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ozarek 

Imho nie po to są dostępne narzędzia, żeby kombinować jak koń pod górę. Oczywiście czasem lepiej wywiercić pilota, ale to tylko przy naprawdę dużych średnicach, albo jak nie ma narzędzi.

Mając młotowiertarkę SDS wiercicsz od razu właściwą średnice, ewentualnie jak płytki jakieś super drogie/twarde wtedy koronką ale też docelowej średnicy. 

Skoro dałeś radę jak się domyślam wiertłem fi 10 rozwiercić płytkę wkrętarką to na 99% SDS fi10 bez udaru w płytce też by dało radę i z 3 operacji by się zrobiła 1:oki:

Btw pracownicy miesięcznie kręcą w firmie jakieś kilka/kilkanaście tysięcy dziur więc coś tam wiem.

Edytowane przez ccLot
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ccLot napisał:

Mając młotowiertarkę SDS wiercicsz od razu właściwą średnice, ewentualnie jak płytki jakieś super drogie/twarde wtedy koronką ale też docelowej średnicy. 

ale my tu dyskutujemy jednak o sytuacji kiedy w domowych warunkach nie masz wszystkich narzędzi jakie byś chciał/potrzebował.

8 godzin temu, ccLot napisał:

Skoro dałeś radę jak się domyślam wiertłem fi 10 rozwiercić płytkę wkrętarką to na 99% SDS fi10 bez udaru w płytce też by dało radę i z 3 operacji by się zrobiła 1

Wiercenie w płytkach IMHO nie jest zbyt komfortowe ciężką wiertarką SDS szczególnie jak jest ciasno, dużo prościej się wierci jak masz już pilota bo się zwyczajnie po płytce nie ślizgasz.

Owszem wiercenie na raz jest szybsze, ale ja nie wiercę tysięcy otworów miesięcznie tylko kilka na rok i to też nie zawsze. Wiercenie z pilotem jest dla mnie precyzyjniejsze i wygodniejsze.

CO do samego rozwiercania to ono nie wymaga już super mocy, dobrą wkrętarką ogarniesz większość zadań, na tej samej zasadzie działają wiertła krokowe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ozarek napisał:

Wiercenie w płytkach IMHO nie jest zbyt komfortowe ciężką wiertarką SDS szczególnie jak jest ciasno, dużo prościej się wierci jak masz już pilota bo się zwyczajnie po płytce nie ślizgasz.

 

Wystarczy napunktować, zbić szkliwo dokładnie w miejscu wiercenia :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


I co jest lepsze?
To zależy od tego w czym wiercisz.
Wiertarka udarowa nadaje się tylko do "miękkich" ścian (pustaki, cegły i bloczki), jest mniejsza, lżejsza, wygodniejsza i stosunkowo tania. W betonie lub wielkiej płycie prędzej się zesrasz z wysiłku, spalisz wiertło niż zrobisz dziurę na kołek 6. I zejdzie ci z 15 minut
Młotowiertarka w beton wchodzi jak w masło, a jedyne twoje zdanie to jej trzymanie, i dociskanie do ściany żeby udar działał. Dziura na 6 wychodzi w 5-10 sekund. Wady to gabaryty, większą waga mniejsza poręczność i wyższa cena od udarowej.
No ale coś za coś.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, rob3rt napisał:

Przy robieniu otworów pod szarki czy inne rzeczy do powieszenia też pilotuję otwory aby któryś "nie popłynął" od linii.

no jest to jeden z argumentów też

21 godzin temu, rwIcIk napisał:

Wystarczy napunktować, zbić szkliwo dokładnie w miejscu wiercenia :ok:

nie mam wyczucia w takich rzeczach ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2020 o 21:00, rob3rt napisał:

Czy te z Lidla są coś warte?

https://www.lidl-sklep.pl/search?query=młotowiertarka

Sprzęt ma być używany amatorsko i sporadycznie.

Na jakie parametry zwracać uwagę (moc, siła uderzenia )?

 

Miałem model 1050. Miała u mnie krótkie ale bardzo ciężkie życie. Zajechałem na budowie przy robieniu przewiertu 68mm przez strop. Złapało kilka razy zbrojenie i wiertarka przestała się kręcić. Pomimo to polecam.

BTW gwarancja w lidlu nie jest taka bezproblemowa. Wiertarke oddałem w grudniu a kasę zwrócili po kilku telefonach w kwietniu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.08.2020 o 15:18, ccLot napisał:

Zdecydowanie Tak.

Nic nie zastąpi udaru pneumatycznego, a przyzwoita wkrętarka obsłuży resztę wierceń.

To jeszcze ja zagłosuje za tą opcją. Odkąd kupiłem wkretarkę (z udarem) i baterią litowo jonową, to zwykła wiertarka na kabel poszła w odstawke. Do wiercenia w betonie mam krowe z Einhella, resztę opierdxielam wkretarką. Nawet nie chowam, stoi cały czas na blacie w garażu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Miałem model 1050. Miała u mnie krótkie ale bardzo ciężkie życie. Zajechałem na budowie przy robieniu przewiertu 68mm przez strop. Złapało kilka razy zbrojenie i wiertarka przestała się kręcić. Pomimo to polecam.
BTW gwarancja w lidlu nie jest taka bezproblemowa. Wiertarke oddałem w grudniu a kasę zwrócili po kilku telefonach w kwietniu.

To w koncu lepsza jest ta 1050 czy 1500 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał 1050 zdecydowanie bardziej poręczna.
Ta 1500 to już spory kloc i chyba nie ma regulacji obrotów "pod palcem", a to się jednak przydaje.
 
 

Ale technicznie obie to to samo?
W sensie funkcji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 1050 z lidla i sporo się nawierciła i rozkuwała u mnie. Ale mimo tego, że nie jest jakoś specjalnie wielka to jest ciężka i nie poręczna. Do małych dziur nawet w betonie używam wiertarkowkrętarki z udarem też z lidla na baterie 20v. Mam ją już pewnie ze 4 lata i nie do zajechania, a sporo się narobiła. Generalnie za te pieniądze to do domu sprzęt z lidla jest chyba jednym z lepszych wyborów wg Mnie.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozeznaniu w okolicznych sklepach (brak sprzętu) rzuciłem temat na obsługę klienta i na drugi dzień przyszedł SMS, że towar do odbioru w sklepie. O dziwo taniej niż na e-sklepie (199vs 249) model 1500. Na próbę kilka otworów w betonie- daje radę 👍

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.