Skocz do zawartości

Szkoda całkowita, a dalsze użytkowanie auta


HerrMajki

Rekomendowane odpowiedzi

Żonie rozwalili bolid. Będzie całka na pewno. Wyplacą pewnie różnicę i tyle. Genralnie blacha wymaga młotkowania i nie będzie tragedii w sensie spokojnie można jeździć nawet teraz. Czy po orzeczeniu szkody całkowitej mogę dalej użytkować samochód? Czy muszę robić przegląd? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HerrMajki napisał:

Czy po orzeczeniu szkody całkowitej mogę dalej użytkować samochód? Czy muszę robić przegląd? 

Auto możesz użytkować jeśli masz dowód i ma dopuszczenie do ruchu. Szkoda całkowita orzeczona przez ubezpieczyciela ma bardziej znaczenie ekonomiczne (opłacalność naprawy wg ich procedur) niż technologiczne (możliwość naprawy samochodu i jego dalszego użytkowania). 

Czy przegląd musisz  robić- to zależy czy dowód policja zabrała. Jeśli zabrała to po naprawie musisz zrobić badanie techniczne dopuszczające auto do ruchu. Jeśli nie zabrała to możesz jeździć... ale upewnij się że mechanicznie nie jest mocno dziabnięty, działają hamulce, światła, nie ma ostrych krawędzi, nic nie odleci podczas jazdy.

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, gumcio napisał:

Wrażenie ze zdjęcia, że jakby koło przekrzywione... Blacha to tylko sukienka... trochę się pogniotła default_wink.gif

 

 

To chyba wrażenie. Muszę sam nim pojechać to będę wiedział czy jest ok. Na razie zgłosiliśmy szkodę i czekamy na wycenę w trybie uproszczonym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

Bez fotek Żony ciężko wyrokować rotfl 

ale pytanie co znaczy rozwalili, co rozwalili, i jaki jest koszt naprawy. Bodaj powyżej 2000 zł kwoty naprawy trzeba robić dodatkowy przegląd. 

Co ty za głupoty opowiadasz

 

Normalnie możesz jeździć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artur_W_wa napisał:

Od 2009 r, mając szkodę powyżej 2000 PLN, powinieneś przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne 

Jakieś źródło. 
W życiu o czymś takim nie słyszałem. Dotyczy OC, czy AC tez ? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sebaso napisał:

Wszystko pomieszałeś, do 2009 r. tak podobno było :totalszok:
Tu sznurek

O widzisz, nie tłukłem aut i nie interesowałem się dokładnie, a faktycznie w 2009 uszczegółowili jakich uszkodzeń dotyczy naprawa, bo wcześniej wystarczyło uszkodzić lusterko w bogatszych autach i już przegląd :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, gumcio napisał:

Wrażenie ze zdjęcia, że jakby koło przekrzywione... Blacha to tylko sukienka... trochę się pogniotła default_wink.gif

 

 

To chyba wrażenie. Muszę sam nim pojechać to będę wiedział czy jest ok. Na razie zgłosiliśmy szkodę i czekamy na wycenę w trybie uproszczonym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, deszczowyRoman napisał:

@HerrMajki przy strzale w bok małego auta czesto siada geometria, w mojej ocenie auto to 3 lub 4 slad. bedzie całka.

Strzał nie był m9cny bo gość cofał z zatoki. Samochód jedzie prosto nie ściąga ale geometrię sprawdzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.08.2020 o 18:37, gumcio napisał:

Wrażenie ze zdjęcia, że jakby koło przekrzywione... Blacha to tylko sukienka... trochę się pogniotła default_wink.gif

 

 

Wydaje się tak z powodu przekrzywionej listwy ozdobnej i wygląda, jakby geometrię stracił. A tak naprawdę to tylko  listwa się przekrzywiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.08.2020 o 16:17, Artur_W_wa napisał:

Bez fotek Żony ciężko wyrokować rotfl 

ale pytanie co znaczy rozwalili, co rozwalili, i jaki jest koszt naprawy. Bodaj powyżej 2000 zł kwoty naprawy trzeba robić dodatkowy przegląd. 

Od kiedy? Ja miałem 13 i po naprawie jeździłem dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra mam wstępną ofertę na telefon. 

1. 1500 zl gotówką 

2. Naprawa na rachunki ale nie więcej niż 2400 zł

3. 2400 zł gotówką i zabierają auto. 

Opcja 3 raczej nie wchodzi w grę ostatnio zrobiłem caly wydech, katalizator, łożysko, hamukce z tyłu i nowe aku. 

Byłem u kilku kowali i w zasadzie żaden nie podjął się naprawy za 1500. Żaden również nie podjął się naprawy za 2400 o rachunkach nie wspominając. 

Chcę trochę ugrać i myślę że może jakbym spróbował wyszarpać jeszcze z 400-500 stówek do opcji 1 to byloby ok. Nie wzięli pod uwagę na pewno że jak wstawię bolid do kowala to wezmę auto zastepcze a to też kosztuje. 

Jakieś inne rady? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.08.2020 o 16:10, HerrMajki napisał:

Czy po orzeczeniu szkody całkowitej mogę dalej użytkować samochód? Czy muszę robić przegląd? 

 

Oczywiście, miałem całkę przy Hondzie, zrobiłem i jeszcze 400zł w kieszeni zostało. Zrobione dość dobrze ale w jednym miejscu trochę za dużo szpachli nawalili. Normalnie użytkowałem auto, badań technicznych po naprawie nie musiałem robić.

Całka to tylko brzmi wymownie, a tak naprawdę chodzi o to że wg ubezpieczyciela nie ma sensu naprawy.

Dowodu policja mi nie zabrała mimo potłuczonej lampy tylnej i ciągnącego się wydechu.

 

U Ciebie uszkodzenia większe, to Micra K11?

Ćwiartkę wstawisz, drzwi wymienisz, ale tu zastanów się nad sensem naprawy z uwagi na wartość auta a kosztu jego naprawy, bo dostaniesz jakieś grosze.

 

Ubezpieczenie sprawcy w PZU? Tam zdaje się, że jak rezygnujesz z wynajmu z OC to 400zł dostajesz.

Edytowane przez analyzer64
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.08.2020 o 00:40, Artur_W_wa napisał:

Od 2009 r, mając szkodę powyżej 2000 PLN, powinieneś przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne 

To jakaś mitologia. Jak mi kilka lat temu gość na parkingu przejechał błotnik, drzwi i pękło mocowanie zderzaka to ASO Seat wystawiło fakturę ubezpieczycielowi na 6000 zł i nikt o żadnym przeglądzie nie słyszał. Wartość szkody nie ma nic do rzeczy.

Dodatkowy przegląd jest obowiązkowy, tylko i wyłącznie jeżeli policja zabierze dowód, a zabiera jeżeli 1. będą na miejscu 2. mają podejrzenie (!) uszkodzenia któregoś z elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo: układu hamulcowego, układu kierowniczego (de facto jak policjant widzi uszkodzone koło = po dowodzie bo zawieszenie najpewniej jest ruszone), uszkodzenie struktury nośnej (to samo źródło mówi, że strzał w słupek, przekoszony przód, wgięty próg= dowód zatrzymany), uszkodzenie oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Manx napisał:

Dodatkowy przegląd jest obowiązkowy, tylko i wyłącznie jeżeli policja zabierze dowód

 

W 2018 miałem szkodę i potem zrobili z tego całkę, była policja, miałem potłuczoną tylną lampę, nikt mi dowodu nie zabierał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, analyzer64 napisał:

W 2018 miałem szkodę i potem zrobili z tego całkę, była policja, miałem potłuczoną tylną lampę, nikt mi dowodu nie zabierał.

Mogą ale nie muszą.

 

W 2009 DR nie zabrali, rozwalenia lampa, chłodnica, płyn pociekł, auto odjechało na lawecie.

 

W 2012 zabrali mi DR bo w służbowym żarówka pękła od kierunkowskazu (maski nie dało się otworzyć, a i nie wiem czy po otwarciu bym zamknął).

Reszta deko pognieciona, ale bez ostrych załamań, dali kwit na zjazd do firmy tego dnia i DR zabrali.

 

W 2019 drzewo zgniotło tył auta, ostre załamania, szyba tylna pobita, lampy częściowo też.

DR nie zabrali, odjechało lawetą, choć w sumie jeżdżące było (w lepszym stanie niż ostatnio Matiz z TV).

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.