Skocz do zawartości

Leasing, wynajem, raty?


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Myślę na przełomie roku dziabnąć jakieś auto. Raczej jakiegoś 3-4 latka, mniej się skłaniam ku nowemu ale dopuszczam taką możliwość. Cena auta 50-80 brutto zależy co się trafi. Mam DG i auto będzie wciągał w DG (50%). 

I teraz... chciałbym sobie skorzystać z jakiś "rat" tylko tak żeby nie było problemu że jak tracę robotę i zamykam DG to muszę całość spłacać albo co, tylko np żeby zabierali auto i zostaję bez auta i bez długu.

 

-raty zwykłe na prywatną osobę - no tutaj to tylko wchodzi sprzedaż auta i spłacenie reszty rat

-leasing - nigdy nie brałem nie wiem z czym się je

-wynajem - tu pewnie można łatwo zdać auto, ale rozumiem że potem też mogę sobie je wykupić?

 

Co wybrać? Plusy minusy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo chcesz je spłacać i jak długo trzymać?

 

Opcja nr 1 jest najmniej korzystna podatkowo, wprowadzisz auto jako środek trwały i przy sprzedaży będziesz miał przychód, do tego minimalny okres amortyzacji to 2,5 roku dla używki, czyli dopiero po takim okresie wpadną Ci wszystkie koszty

 

2) Opcja nr 2 leasing, chyba najbardziej korzystna podatkowo, całą pierwszą wpłatę wrzucasz w koszty a później możesz wykupić prywatnie, poczekać 6 miesięcy i sprzedać jako Jan Kowalski, nie płacąc żadnych podatków. Ryzyko takie że musisz ciągnąć umowę do końca albo szukać klienta na cesję.

 

3) Opcja nr 3 jest tak samo korzystna jak leasing w kwestii podatków,  w zasadzie jest to rozwiązanie dla tych co chcą i tak pozbyć się auta po okresie wynajmu bez zbytniego angażowania się. Zazwyczaj nie ma I wpłaty, cała rata idzie w koszty a całość powinna być tak skalkulowana żebyś spłacał tylko utratę wartości. Nie jestem pewien czy można się łatwo wymiksować z takiej umowy, ostatnio widziałem reklamy że można zrezygnować bezkosztowo ale do dotyczyło chyba nowych aut a nie 3-4 latka.

 

Można też zrobić taki myk że najpierw wziąć auto w wynajem, a później je "odkupić" i wziąć w leasing, jak nie wiesz jak długo będziesz miał swoją DG. Wyjdzie trochę drożej niż klasyczny leasing ale mniejsze ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bielaPL napisał:

-raty zwykłe na prywatną osobę - no tutaj to tylko wchodzi sprzedaż auta i spłacenie reszty rat

 

Da się tak zrobić.

 

Cytuj

-leasing - nigdy nie brałem nie wiem z czym się je

 

Zapomnij o wyjściu z tego przed czasem i bez strat. Chyba że zrobisz cesję ale też nie zawsze się da i nie zawsze wtedy, kiedy byś chciał.

 

Cytuj

-wynajem - tu pewnie można łatwo zdać auto, ale rozumiem że potem też mogę sobie je wykupić?

 

Nie można łatwo zdać auta a wykup jest zwykle nieopłacalny. I trudno to zorganizować dla auta używanego - może być nieopłacalne.

Edytowane przez Dark_Knight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dark_Knight napisał:

Zapomnij o wyjściu z tego przed czasem i bez strat. Chyba że zrobisz cesję ale też nie zawsze się da i nie zawsze wtedy, kiedy byś chciał.

 

Cesje to chyba zawsze mozna zrobic, koszty nie sa jakies duze...

Po 2 latach mozna bez problemu juz wykupic auto na siebie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maciej__ napisał:

 

Cesje to chyba zawsze mozna zrobic, koszty nie sa jakies duze...

Po 2 latach mozna bez problemu juz wykupic auto na siebie.

 

Pamiętam że niektórzy leasingodawcy mieli zapis, że cesji nie można zrobić przed upływem bodaj 2 czy 3 lat. Wynikało to chyba właśnie ze sposobu w jaki amortyzowali auto. Nie wiem czy tak jest dalej ale warto sprawdzić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Piotrus napisał:

Jak długo chcesz je spłacać i jak długo trzymać?

 

 

trzymać długo jak nie będzie psujące się, jak długo spłacać..2-3 lata

Edytowane przez bielaPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, bielaPL napisał:

trzymać długo jak nie będzie psujące się, jak długo spłacać..2-3 lata

 

W takim razie szedłbym w rozwiązanie nr 1, będziesz miał elastyczność i minimalizujesz ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrus napisał:

Opcja nr 1 jest najmniej korzystna podatkowo, wprowadzisz auto jako środek trwały i przy sprzedaży będziesz miał przychód, do tego minimalny okres amortyzacji to 2,5 roku dla używki, czyli dopiero po takim okresie wpadną Ci wszystkie koszty

A nie jest tak, ze po zamortyzowaniu wyciagasz auto z ewidencji i po 6 mies sprzedajesz jak os prywatna, podobnie jak przy leasingu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, zinger napisał:

A nie jest tak, ze po zamortyzowaniu wyciagasz auto z ewidencji i po 6 mies sprzedajesz jak os prywatna, podobnie jak przy leasingu?

 

Ogólnie mówiąc nie jest, - okres po którym taka sprzedaż nie będzie zaliczona jako przychód z dg to 6 ale lat.

 

Natomiast temat jest o tyle skomplikowany, że sposób rozliczenia przekazania na cele prywatne zależy od tego czy był zakup z odliczeniem VAT 100%, 50% albo w ogóle nie było odliczenia, że polecam konsultacje z księgową bo ja się nie podejmuję.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, zinger napisał:

A nie jest tak, ze po zamortyzowaniu wyciagasz auto z ewidencji i po 6 mies sprzedajesz jak os prywatna, podobnie jak przy leasingu?

Tak jest przy leasingu, przy ŚT jest 6 lat, tak jak napisał @Piotrus.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a weźmy np tego golfa

https://www.dasweltauto.pl/pol/pl/samochody-uzywane/volkswagen+golf-variant+warszawa+kombi+benzyna+UE9MMDAzNTAxMjQ3MjY=/

image.png.10e50b44e59397594c93f1a340b80251.png

 

 

Auto kosztuje 61900. Załóżmy że kupuje w tym leasingu jak na screenie. Jeżdżę 20 tys rocznie przez 3 lata. Wykupuje, po pół roku na osobę prywatną i sprzedaje powiedzmy za 35 tys zł.

Zwykły kowalski byłby w plecy 26900 zł. Ile byłbym ja w plecy odliczając te wszystkie podatki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bielaPL napisał:

Auto kosztuje 61900. Załóżmy że kupuje w tym leasingu jak na screenie. Jeżdżę 20 tys rocznie przez 3 lata. Wykupuje, po pół roku na osobę prywatną i sprzedaje powiedzmy za 35 tys zł.

Zwykły kowalski byłby w plecy 26900 zł. Ile byłbym ja w plecy odliczając te wszystkie podatki? 

Na takie pytania odpowiada księgowa/doradca podatkowy i wystawia za to rachunek. ;] 

Jesteś VATowcem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pietro_M napisał:

Na takie pytania odpowiada księgowa/doradca podatkowy i wystawia za to rachunek. ;] 

Jesteś VATowcem?

tak 23%, na pewno są jakieś kalkulatorki czy co ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bielaPL napisał:

a weźmy np tego golfa

https://www.dasweltauto.pl/pol/pl/samochody-uzywane/volkswagen+golf-variant+warszawa+kombi+benzyna+UE9MMDAzNTAxMjQ3MjY=/

Auto kosztuje 61900. Załóżmy że kupuje w tym leasingu jak na screenie. Jeżdżę 20 tys rocznie przez 3 lata. Wykupuje, po pół roku na osobę prywatną i sprzedaje powiedzmy za 35 tys zł.

Zwykły kowalski byłby w plecy 26900 zł. Ile byłbym ja w plecy odliczając te wszystkie podatki? 

 

Ostatnio liczylem, ze 4 lata jazdy Astra J kupiona za 59kPLN kosztowaly ok 17kPLN :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, bielaPL napisał:

tak 23%, na pewno są jakieś kalkulatorki czy co ;) 

Auto przez 3 lata przy tych warunkach będzie kosztować ok. 18,000zł, nie uwzględniając ubezpieczenia.

Edytowane przez Pietro_M
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pietro_M napisał:

Jeśli się nie pomyliłem, to (kwoty netto):
koszt auta 50325
korzyści z PDOF 10400
ubezpieczenie? 
sprzedaż 35000

 

54742 (koszt całkowity leasingu bez ubezp.) - 10400 - 35000 = 9342zł będzie kosztować to auto

 

Troche wiecej, bo 75% wrzucasz w koszty i polowe VAT ;)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zinger napisał:

Ale chyba mozna zrobic myk z darowizna np synowi?

Zasadniczo tak, zostaje tylko kwestia jak rozliczyć VAT gdy będziesz go wycofywał na cele prywatne. 

 

Jest chyba nawet opcja darowizny bez wyciągnięcia na cele prywatne, ale to już bym rozmawiał z księgową bo przepisy mogły się zmienić.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

Troche wiecej, bo 75% wrzucasz w koszty i polowe VAT ;)

 

 

Leasing rozliczamy 50% vatu plus reszta w koszty (100% z netta plus pozostałe 50% vatu) - mowa tu o mieszanym uzywaniu auta i byciu vatowcem

 

w koszty 75% idzie eksploatacja auta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RABIN napisał:

 

Leasing rozliczamy 50% vatu plus reszta w koszty (100% z netta plus pozostałe 50% vatu) - mowa tu o mieszanym uzywaniu auta i byciu vatowcem

 

w koszty 75% idzie eksploatacja auta

 

Masz racje, faktycznie rata leasingu szla w calosci w koszty :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

Masz racje, faktycznie rata leasingu szla w calosci w koszty :ok:

 

 

Chyba że auto droższe niż 150k. Wtedy już nie w całości a w części poniżej tych 150k.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, RABIN napisał:

 

Leasing rozliczamy 50% vatu plus reszta w koszty (100% z netta plus pozostałe 50% vatu) - mowa tu o mieszanym uzywaniu auta i byciu vatowcem

 

w koszty 75% idzie eksploatacja auta

 

Jeśli dobrze zrozumiałem, jak mam wpłatę początkową 30% i raty leasingowe 66% i odkup 1% to te 99% wartości odliczam sobie od dochodu całe netto+te pozostałe 50% vatu ?

 

A jakbym kupował za gotówkę na firmę to idzie w netto 75%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bielaPL napisał:

 

Jeśli dobrze zrozumiałem, jak mam wpłatę początkową 30% i raty leasingowe 66% i odkup 1% to te 99% wartości odliczam sobie od dochodu całe netto+te pozostałe 50% vatu ?

 

A jakbym kupował za gotówkę na firmę to idzie w netto 75%?

Jak kupisz za gotówkę to Twoim kosztem będzie amortyzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Dark_Knight napisał:

 

Chyba że auto droższe niż 150k. Wtedy już nie w całości a w części poniżej tych 150k.

 

 

Na przykładach z wątku raczej to nie grozi. Jeszcze jest limit 225k dla elektryków, no i do limitu wlicza się 50% VAT w przypadku gdy będzie taki sposób rozliczania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie wyglada to tak 

Auto za 100000 netto 123000 brutto

dla ułatnienia leasing 100% (wiem nie ma takiego jest 101% w grupie vw ale nie chce mi sie liczyc)

Vatowiec odlicza 50% z 23000 czyli 11500zł

oraz 111500 x stawka podatku (moze to być 17% lub 32% lub 19% to zależy od kazdego undywidualnie jak sie rozlicza)

111500x17% = 18955

 

Liczac dalej 123000-18955 dochodowy-11500vat = 92545 tyle cię kosztuje to auto

 

Rozliczasz analogicznie raty leasingu przy czym ostatnia ratę nie dajesz w koszty  (rata wykupu) by sprzedac auto bez podatku

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RABIN napisał:

Na przykładzie wyglada to tak 

Auto za 100000 netto 123000 brutto

dla ułatnienia leasing 100% (wiem nie ma takiego jest 101% w grupie vw ale nie chce mi sie liczyc)

Vatowiec odlicza 50% z 23000 czyli 11500zł

oraz 111500 x stawka podatku (moze to być 17% lub 32% lub 19% to zależy od kazdego undywidualnie jak sie rozlicza)

111500x17% = 18955

 

Liczac dalej 123000-18955 dochodowy-11500vat = 92545 tyle cię kosztuje to auto

 

EDIT : dokładnie tak

Edytowane przez Piotrus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, RABIN napisał:

Na przykładzie wyglada to tak 

Auto za 100000 netto 123000 brutto

dla ułatnienia leasing 100% (wiem nie ma takiego jest 101% w grupie vw ale nie chce mi sie liczyc)

Vatowiec odlicza 50% z 23000 czyli 11500zł

oraz 111500 x stawka podatku (moze to być 17% lub 32% lub 19% to zależy od kazdego undywidualnie jak sie rozlicza)

111500x17% = 18955

 

Liczac dalej 123000-18955 dochodowy-11500vat = 92545 tyle cię kosztuje to auto

 

Rozliczasz analogicznie raty leasingu przy czym ostatnia ratę nie dajesz w koszty  (rata wykupu) by sprzedac auto bez podatku

jak to wyglada przy zwolnieniu z VAT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, deszczowyRoman napisał:

jak to wyglada przy zwolnieniu z VAT?

całą rata leasingu jest dla ciebie kosztem uzyskania przychodu

na moim przykładzie 123000 X 17% (jesli rozliczasz się wg skali podatkowej i jestes w pierwszym progu podatkowym) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całą rata leasingu jest dla ciebie kosztem uzyskania przychodu
na moim przykładzie 123000 X 17% (jesli rozliczasz się wg skali podatkowej i jestes w pierwszym progu podatkowym) 

To sie raczej liczy od kwoty netto a nie brutto ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Nie można łatwo zdać auta a wykup jest zwykle nieopłacalny. I trudno to zorganizować dla auta używanego - może być nieopłacalne.
W moim przpadku wykup po zakończonym wynajmie jest opłacalny i łatwy do załatwienia.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.