Skocz do zawartości

Agregat prądotwórczy - użytkowanie


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że wczoraj podczas wichury (ok 15tej) rozpoczęła się przerwa w dostawie prądu, która trwa do teraz a na liście na infolini PGE jest 350ciu oczekujących, zakupiłem w Obi agregat prądotwórczy 2000W

Podłączyłem lodówkę, ładowarki do telefonów, laptopa, jakieś lampy.

Wszystko to jednak na przedłużaczach itd.

Zastanawiam się nad jakimś lepszym rozwiązaniem na wypadek kolejnej awarii.

Idealnie byłoby podpinać agregat pod rozdzielnię główną z używaniem oczywiście wybranych urządzeń (terma odpada itd)

Jak Wy macie to rozwiązane?

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marko33 napisał:

Idealnie byłoby podpinać agregat pod rozdzielnię główną z używaniem oczywiście wybranych urządzeń (terma odpada itd)

 

Możesz sobie rozszyć rozdzielnię na dwie logiczne podrozdzielnie, z jedną wyposażoną w bezpieczny przełącznik sieć-agregat i w tej mieć tylko urządzenia, które mają chodzić z agregatu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Możesz sobie rozszyć rozdzielnię na dwie logiczne podrozdzielnie, z jedną wyposażoną w bezpieczny przełącznik sieć-agregat i w tej mieć tylko urządzenia, które mają chodzić z agregatu.
Jak to zrobić dla istniejącej już instalacji elektrycznej?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marko33 napisał:

Jak to zrobić dla istniejącej już instalacji elektrycznej?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

 

Normalnie - przekablować po stronie zasilenia zabezpieczeń obwodów w rozdzielnicy, tylko podstawą jest wolne miejsce np. na dodatkową różnicówkę czy sam przełącznik, o ile nie trzeba go będzie posadowić obok rozdzielnicy. Musisz chyba jednak z elektrykiem porozmawiać. Jeżeli dom jest zasilany trójfazowo, a generator masz jednofazowy, to ten "podklaster" przełączany musi być na jednej fazie, ale przełącznik oczywiście trójfazowy, żeby odcinał wszystkie trzy fazy od sieci przy pracy z generatora.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Marko33 napisał:

 

Jako że wczoraj podczas wichury (ok 15tej) rozpoczęła się przerwa w dostawie prądu, która trwa do teraz a na liście na infolini PGE jest 350ciu oczekujących, zakupiłem w Obi agregat prądotwórczy 2000W

Podłączyłem lodówkę, ładowarki do telefonów, laptopa, jakieś lampy.

Wszystko to jednak na przedłużaczach itd.

Zastanawiam się nad jakimś lepszym rozwiązaniem na wypadek kolejnej awarii.

Idealnie byłoby podpinać agregat pod rozdzielnię główną z używaniem oczywiście wybranych urządzeń (terma odpada itd)

Jak Wy macie to rozwiązane?

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Możesz wydzielić obwody które mają być tak odseparowane i zastosować specjalne przełączniki do agregatów. Ja mam tak wpięty inwerter. Zapobiegają one "cofnięciu" prądu w kierunku sieci. Trzeba pamiętać, że izoluje się tak L, N i GND.

Jeżeli nie masz o tym pojęcia lepiej jednak jak zlecisz to elektrykowi, żeby nie narobić szkód :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.08.2020 o 11:43, sherif napisał:

 

Możesz wydzielić obwody które mają być tak odseparowane i zastosować specjalne przełączniki do agregatów. Ja mam tak wpięty inwerter. Zapobiegają one "cofnięciu" prądu w kierunku sieci. Trzeba pamiętać, że izoluje się tak L, N i GND.

Jeżeli nie masz o tym pojęcia lepiej jednak jak zlecisz to elektrykowi, żeby nie narobić szkód :).

Gnd to akurat nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.